Wady wzroku możemy przypisać aktualnie większości społeczeństwa. Telefony, tablety, telewizory, komputery i inne nowinki technologiczne wiernie towarzyszą ludziom już od ich najmłodszych lat, wpływając między innymi na pogarszanie jakości widzenia. Wśród pacjentów, którzy decydują się na dobór okularów, panuje częste przekonanie, że to właśnie okulista zajmuje się ich profesjonalnym doborem. Tymczasem nie do końca jest to prawdą. W tym artykule przedstawimy różnice pomiędzy optometrystą a okulistą i spróbujemy odpowiedzieć na pytanie: kiedy wybrać się na wizytę do okulisty, a kiedy do optometrysty.

Kim jest okulista?

Okulista jest przede wszystkim lekarzem, absolwentem studiów medycznych, który ukończył specjalizację medyczną z zakresu okulistyki. Zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem chorób oczu, ich urazami, ale także wadami wzroku. Istotne jest to, że ma uprawnienia do przepisywania lekarstw, wystawiania recept, skierowań oraz przeprowadzania zabiegów chirurgicznych, a także innych zabiegów na oku.

Kiedy okulista jest potrzebny?

Wiele osób zadaje sobie pytanie o to, kiedy trzeba iść do okulisty. Konsultacja okulistyczna w celu kontrolnego badania wzroku powinna odbyć się przynajmniej raz na dwa lata. Wizytę warto odbyć również, gdy odczuwasz jakieś problemy ze wzrokiem, oczy pieką, łzawią, masz bóle głowy, które mogą być związane z wadą wzroku lub masz wrażenie pogorszenia widzenia.

Wiele z badań i konsultacji może być przeprowadzonych przez innych specjalistów, jednak istnieją okoliczności, gdy wyłącznie okulista będzie w stanie pomóc. Są to między innymi sytuacje uciążliwego bólu, swędzenia i pieczenia oczu, zapalenie spojówek, pojawienie się niepokojących zmian w okolicy oczu, ciało obce w oku, pogorszenie widzenia nawet pomimo noszenia okularów lub soczewek. Okulista pomoże też w przypadku urazu oka lub innych niepokojących stanów, które wymagają pilnej interwencji.

Wiesz już kto jest okulista i kto bada wzrok w takim najszerszym kontekście. Jednak nie zawsze jest potrzebna konsultacja okulistyczna wykonywana przez lekarza specjalistę. Czasami wystarczy przeprowadzić badanie wzroku, które może być wykonane przez optometrystę.

Kim jest optometrysta?

Optometrysta to stosunkowo nowy zawód, z którym wiele osób jeszcze nie jest osłuchanych. W związku z tym niektórzy nie wiedzą o jego istnieniu, a część osób nieświadomie przekręca nazwę zawodu; zamiast optometrysta, używając określeń takich jak: optymetrysta, optomerysta, a nawet oktometrysta czy optometrusta.

Kim więc jest ten tajemniczy optometrysta? To człowiek, który ukończył studia wyższe z optometrii. Nie są to więc typowe studia medyczne. Optometrysta to zawód paramedyczny, co oznacza, że do jego wykonywania nie jest potrzebne ukończenie studiów medycznych. Posiada dyplom magistra lub inżyniera w zakresie Optyki Okularowej lub Optometrii, co czyni go specjalistą w zakresie diagnostyki wad wzroku oraz doboru korekcji optycznej – zarówno okularowej, jak i soczewek kontaktowych.

Optometrysta w przeciwieństwie do okulisty nie ma uprawnień do diagnozowania chorób i prowadzenia zabiegów, za to jego głównym zadaniem jest rozwiązywanie problemów związanych z dolegliwościami wzrokowymi. Optometrysta może badać wzrok, dobiera odpowiednie rozwiązanie – moc i rodzaj soczewek lub szkieł, a także wypisuje recepty okularowe. Jeżeli więc odczuwasz pogorszenie wzroku, chcesz dobrać nowe okulary lub odczuwasz zmęczenie wzroku ze względu na duży wysiłek wzrokowy i szukasz sposobu jak temu zaradzić, to z pewnością optometrysta Ci w tym pomoże.

Co jeszcze może optometrysta? Badanie wzroku i dobór okularów to nie jest jedyny zakres obowiązków tego specjalisty. Optometrysta prowadzi też ocenę stanu zdrowia narządu wzroku i określa nieprawidłowości, a w razie potrzeby kieruje pacjentów do specjalistów. Ponadto udziela porad z zakresu ćwiczenia oczu i stanu narządu wzroku, pielęgnacji soczewek, czy bezpieczeństwa i ochrony oczu.

Okulista czy optometrysta – który specjalista zbada mój wzrok?

Badanie wzroku pacjenta przeprowadzi zarówno okulista, jak i optometrysta. Jeśli dokucza Ci ból oczu, pojawił się zez, podejrzenie zapalenia spojówek, lub innych schorzeń w zakresie narządu wzroku – niezbędna będzie wizyta u okulisty! Specjalista ten wykona szereg badań, usunie ciało obce z oka, a także zaplanuje leczenie oraz przepisze stosowne leki.

Jeśli jednak pojawia się wada widzenia, której nie towarzyszą inne, niepokojące objawy – najlepiej będzie udać się do optometrysty! Optometrysta wykona badania przesiewowe oczu, zbada refrakcję i dobierze właściwą moc korekcji. W trakcie tych badań jest w stanie zauważyć ewentualne nieprawidłowości i skierować pacjenta do okulisty, w celu wszczęcia ewentualnego leczenia. Możesz się do niego zgłosić także w celu wykonania kontrolnych badań przesiewowych oczu.

Mogłoby się wydawać, że lepiej iść do okulisty, bo to specjalista o szerszych możliwościach. Tymczasem wcale tak nie jest. Wizyta u odpowiedniego specjalisty nie jest bez znaczenia, gdyż ma to wpływ między innymi na terminy oraz obłożenie specjalisty pacjentami. Wybierając odpowiednią pomoc, przyczyniasz się chociażby do zmniejszenia kolejek. Zawód optometrysty został wprowadzony między innymi dlatego, aby zmniejszyć obłożenie okulistów pacjentami, którzy nie potrzebują leczenia, a jedynie wymagają badania wzroku i doboru szkieł.

Jeżeli więc zastanawiasz się, kto bada wzrok oraz do jakiego specjalisty udać się, by zmienić okulary lub soczewki kontaktowe, odpowiednim wyborem będzie optometrysta.

Jakich specjalistów znajdę w Klinikach OneDayClinic?

W Klinikach Optyczno-Okulistycznych OneDayClinic pracuje cały szereg specjalistów. Znajdziesz u nas zarówno okulistów, jak i optometrystów, a w naszej czeskiej klinice nawet chirurgów! Co istotne, w Klinikach OneDayClinic wykonasz badania przesiewowe nieodpłatnie. Bezpłatny jest również dobór idealnych okularów, kiedy zdecydujesz się na ich zakup, dlatego jeśli planujesz zmianę korekcji, koniecznie zajrzyj do jednego z naszych salonów we Wrocławiu, OpoluGliwicach lub Oleśnicy!

4.1/5 - (20 votes)