Kiedy optometrysta a kiedy okulista?

Badanie u optyka

Kiedy optometrysta a kiedy okulista?

Wady wzroku możemy przypisać aktualnie większości społeczeństwa. Telefony, tablety, telewizory, komputery i inne nowinki technologiczne wiernie towarzyszą ludziom już od ich najmłodszych lat, wpływając między innymi na pogarszanie jakości widzenia.

Wśród pacjentów, którzy decydują się na dobór okularów panuje częste przekonanie, że to właśnie okulista zajmuje się ich profesjonalnym doborem. Tymczasem nie do końca jest to prawdą.

Okulista to absolwent studiów medycznych, który zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem chorób oczu, ich urazami, ale także wadami wzroku.

Kim jest zatem optometrysta?

Optometrysta to zawód paramedyczny, co oznacza, że do jego wykonywania nie jest potrzebne ukończenie studiów medycznych. Optometrysta posiada dyplom Magistra lub Inżyniera w zakresie Optyki Okularowej lub Optometrii, co czyni go specjalistą w zakresie diagnostyki wad wzroku oraz doboru korekcji optycznej – zarówno okularowej, jak i soczewek kontaktowych.

Który specjalista zbada mój wzrok?

Badanie wzroku pacjenta przeprowadzi zarówno okulista, jak i optometrysta. Jeśli dokucza Ci ból oczu, pojawił się zez, podejrzenie zapalenia spojówek, lub innych schorzeń w zakresie narządu wzroku – niezbędna będzie wizyta u okulisty! Specjalista ten wykona szereg badań, usunie ciało obce z oka, a także zaplanuje leczenie oraz przepisze stosowne leki.

Jeśli jednak pojawia się wada widzenia, której nie towarzyszą inne, niepokojące objawy – najlepiej będzie udać się do optometrysty! Optometrysta wykona badania przesiewowe oczu, zbada refrakcję i dobierze właściwą moc korekcji. W trakcie tych badań jest w stanie zauważyć ewentualne nieprawidłowości i skierować pacjenta do okulisty, w celu wszczęcia ewentualnego leczenia. Możesz się do niego zgłosić także w celu wykonania kontrolnych badań przesiewowych oczu.

Jakich specjalistów znajdę w Klinikach OneDayClinic?

W Klinikach Optyczno-Okulistycznych OneDayClinic pracuje cały szereg specjalistów. Znajdziesz u nas zarówno okulistów, jak i optometrystów, a w naszej czeskiej klinice nawet chirurgów! Co istotne, w Klinikach OneDayClinic wykonasz badania przesiewowe nieodpłatnie. Bezpłatny jest również dobór idealnych okularów, kiedy zdecydujesz się na ich zakup, dlatego jeśli planujesz zmianę korekcji, koniecznie zajrzyj do jednego z naszych salonów we Wrocławiu, OpoluGliwicach lub Oleśnicy!

Podziel się:

-A A A+

Irysowa 4, Bielany Wroc.

55-040 Kobierzyce

Biuro Obsługi Klienta

+48 71 71 22 332

Godziny otwarcia

Pon - Pt: 8:00 - 18:00

Adres e-mailowy

biuro@onedayclinic.pl