Zmysł wzroku to dla wielu osób najważniejszy zmysł. Dzięki niemu możliwe jest odbieranie większości informacji z otoczenia. Pomoce optyczne dla słabowidzących lub niedowidzących mają za zadanie przywrócić jakość i komfort patrzenia. Pozwalają zobaczyć i przeżyć więcej. Jakie pomoce optyczne może zalecić lekarz?

Pomoce optyczne - co to takiego?

Właściwie dobrane pomoce optyczne pozwalają wielu pacjentom słabowidzącym powrócić do wcześniej wykonywanych aktywności. Ich połączenie z rehabilitacją narządu wzroku sprawia, że wielu pacjentów jest w stanie zacząć samodzielne życie. Aby było to jednak możliwe, dla każdego pacjenta pomoce optyczne muszą być ustalane indywidualnie. Najlepiej dobrane pomoce optyczne to takie, które są odpowiednio dopasowane z uwzględnieniem:

  • pole widzenia,
  • rozmiar,
  • ogniskową,
  • powiększenie.

Jakie wyróżnia się pomoce optyczne dla słabowidzących?

Utrata jakości widzenia doskwiera przy wykonywaniu niemal każdej czynności. Trudności z odczytaniem etykiety na opakowaniu, problemy z określeniem odległości, nieumiejętność rozpoznania twarzy, brak radości z oglądania telewizji czy rozwiązywania krzyżówki - między innymi z takimi wyzwaniami muszą się zmierzyć osoby słabowidzące. Specjalnie dla nich powstały więc akcesoria, które ułatwiają widzenie. Są to wszelkiego rodzaju narzędzia zwiększające, takie jak lupy, okulary lupowe, okulary lornetkowe czy monookulary. Jednym z najlepszych i najbardziej atrakcyjnych rozwiązań są także okulary teleskopowe marki OCUTECH.

Czym są okulary teleskopowe OCUTECH?

Firma OCUTECH została założona w 1984 r. Dzięki opracowaniu zaawansowanych okularów teleskopowych stała się światowym liderem w produkcji najlepszych pomocy optycznych dla osób niedowidzących, czyli bioptyków. Okulary teleskopowe OCUTECH noszą dziesiątki tysięcy osób na całym świecie, które mają różne dysfunkcje wzroku. Teleskopy BIOPTYCZNE OCUTECH to nowoczesne rozwiązanie, które dzięki innowacyjnym pomysłom pozwala dopasować okulary idealnie do potrzeb poszczególnych pacjentów. Dzięki temu możliwa jest optymalizacja jakości ich widzenia niemożliwa do uzyskania dzięki innym pomocom optycznym.

teleskop bioptyczny ocutech odwrócone lunety galileusza
SightScope FLIP, tzw. odwrócone lunety Galileusza

Marka OCUTECH wsławiła się, wprowadzając na rynek teleskopy bioptyczne, które wyglądają jak miniaturowe lornetki. Ich przymocowanie do zwykłych okularów pozwala osobom niedowidzącym lepiej wiedzieć, a możliwość przepisania ich przez lekarza na jedno lub oboje oczu sprawia, że okulary OCUTECH przywracają wysoką jakość życia. Teleskopy bioptyczne Ocutech o powiększeniu x 4 pozwalają widzieć nawet z odległości 6 metrów, nawet jeśli osoba z wadą widzi zaledwie z odległości 1,5 metra. Wygoda użytkowania, stabilne mocowanie i ciekawy wygląd - obok okularów teleskopowych Ocutech nikt nie przejdzie obojętnie.

Terapia widzenia - czy warto?

Nieprawidłowości w funkcjonowaniu narządu wzroku i wizyta u optometrysty mogą zakończyć się zaleceniem kontynuowania spotkań na terapii widzenia. Trening wzrokowy dla dzieci i dorosłych pozwala na poprawę wzroku między innymi w przypadku zeza, ale może służyć także jako pomoc dla słabowidzących w przyspieszeniu procesu poprawy widzenia. Ćwiczenia wzrokowe wykorzystywane przez ortoptystów podczas terapii mają na celu usprawnienie całego układu wzrokowego. W terapii widzenia każde dziecko i każdy dorosły dostają indywidualne zestawy ćwiczeń, które poprawią sprawność widzenia obuocznego. Terapia widzenia to sposób na przywrócenie jakości widzenia za pomocą metod niefarmakologicznych i nieoperacyjnych, dlatego zawsze warto zapytać specjalistę o możliwość leczenia w ten sposób.

Teleskopy bioptyczne OCUTECH dopiero pojawiły się na polskim rynku - OneDayClinic jest autoryzowanym przedstawicielem tego rodzaju akcesoriów. Już wkrótce na naszej stronie pojawią się szczegółowe informacje na temat dostępnych modeli oraz placówek, w których można otrzymać receptę.

Oceń post