Testy antygenowe ze śliny – wygoda badania

testy antygenowe

Szybki test antygenowy pozwala na wykrycie zakażenia wirusem SARS-CoV-2 odpowiedzialnym za wywoływanie choroby COVID-19. Jest to nieinwazyjny sposób na przetestowanie chorej osoby. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule o testach antygenowych, tutaj natomiast skupimy się na tym, czym są szybkie testy na obecność COVID-19 ze śliny.

Testy antygenowe ze śliny

Zwykłe testy antygenowe wykonywane są z wymazu z nosogardła – potrzebna jest próbka pobierana specjalnym sterylnym patyczkiem. Czynność ta, choć bezpieczna i niebolesna, nie należy do najprzyjemniejszych. Wrażliwe osoby mogą mieć opory, zwłaszcza gdy muszą test przeprowadzić samodzielnie.

Tym osobom polecane są testy antygenowe ze śliny, które działają tak samo, jak te z wymazu pobieranego z noso-gardła. Różnicą jest jedynie to, że test na COVID ze śliny jest nieco mniej czuły – ok. 93,9% w porównaniu do testu z wymazu – ok. 97,3% (czułość testu może się różnić w zależności od producenta). Trzeba mieć świadomość, że to nadal bardzo wysoka skuteczność, zapewniająca wysoką wartość. Testy antygenowe służą do wczesnego rozpoznania zachorowania i podjęcia odpowiednich kroków.

Testy COVID ze śliny – dlaczego warto?

W sytuacji, w której chora osoba wykazuje objawy charakterystyczne dla COVID-19 i mogła mieć kontakt z nosicielem, warto wykonać taki test, by zyskać pewność, czy doszło do zakażenia, czy może objawy wywołane są przez inną infekcję.

Testy antygenowe ze śliny dają szybki wynik – już po 10-15 minutach i najskuteczniejsze są w okresie 7-14 dni po zakażeniu. Wysoka czułość na poziomie 93,94% sprawia, że są wiarygodne i dają dużą pewność co do wykrycia wirusa, jednak trzeba pamiętać o tym, że próbka może zawierać stężenie antygenu poniżej czułości testu, co nie wyklucza zachorowania.

Test antygenowy ze śliny na COVID-19 polega na identyfikacji ciał monoklonalnych znajdujących się w ślinie, specyficznych dla antygenu koronawirusa. Tester służy do jakościowego wykrywania koronawirusa przy użyciu metody immunochromatograficznej.

Badanie jest szybkie i nieinwazyjne, nie wiąże się z żadnymi przykrymi odczuciami, minimalizuje się też możliwość kontaktu z wydzieliną, co chroni przed możliwym rozprzestrzenianiem się wirusa na osobę pobierającą próbkę. Test jest odpowiedni również dla dzieci i umożliwia łatwe i bezbolesne pobranie próbki.

Po umieszczeniu śliny w urządzeniu testowym należy odczekać określony czas, a następnie odczytać informację. Wynik pozytywny określają 2 linie w obszarze testowym oraz kontrolnym. Wynik negatywny ukazany jest poprzez pojawienie się 1 linii w obszarze kontrolnym, natomiast brak linii lub linia wyłącznie w obszarze testowym, uznawane są za wynik nieważny, a takie badanie należy powtórzyć, używając nowego zestawu.

Wartość pozytywna świadczy jedynie o obecności antygenów charakterystycznych dla koronawirusa, a więc o zachorowaniu, nie można natomiast określić fazy rozwoju choroby – do tego celu konieczna jest konsultacja kliniczna.

Badanie na COVID – test antygenowy ze śliny

Profesjonalne testy antygenowe dają największą pewność wiarygodnego wyniku. Dlatego wybierając rodzaj testu, warto zwrócić uwagę na producenta i pochodzenie zestawu. Tak samo, jak w przypadku każdego innego produktu, jakość jest w tym wypadku bardzo istotna, zwłaszcza że od prawdziwości wyniku zależy, czy osoba badana zostanie poddana odpowiednim procedurom. Szczególną ostrożność należy zachować przy testach pochodzących z nieznanego źródła, które mogą nie zapewniać należytej skuteczności, a przez to dawać zafałszowane wyniki.

Artron Laboratories Inc. jest uznanym i wiarygodnym producentem wyrobów medycznych, światowym liderem w dziedzinie badań diagnostycznych. Firma oferuje profesjonalne testy antygenowe ze śliny na COVID-19 – kupisz je w sklepie OneDayClinic. Dowiedz się tam również więcej szczegółów na temat działania testów i zasad ich przeprowadzania.

Zostaw komentarz

-A A A+

Irysowa 4, Bielany Wroc.

55-040 Kobierzyce

Biuro Obsługi Klienta

Godziny otwarcia

Pon - Pt: 8:00 - 16:00

Adres e-mailowy

biuro@onedayclinic.pl
Zadzwoń Wyślij formularz

Zoperowaliśmy już tysiące pacjentów, zobacz, co sprawiło, że nas wybrali


Pan Waldermar


Pani Małgorzata


Pan Janusz


Pani Basia


Pani Zofia


Pan Roman


Pan Wojciech


Pani Ewa

Zobacz więcej filmów na naszym kanale YouTube

Skuteczne leczenie zaćmy w OneDayClinic

Skuteczne leczenie zaćmy w ODC

Zobacz, co mówią o nas pacjenci