Szybki test antygenowy pozwala na wykrycie zakażenia wirusem SARS-CoV-2 odpowiedzialnym za wywoływanie choroby COVID-19. Jest to nieinwazyjny sposób na przetestowanie chorej osoby. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule o testach antygenowych, tutaj natomiast skupimy się na tym, czym są szybkie testy na obecność COVID-19 ze śliny.

Testy antygenowe ze śliny

Zwykłe testy antygenowe wykonywane są z wymazu z nosogardła – potrzebna jest próbka pobierana specjalnym sterylnym patyczkiem. Czynność ta, choć bezpieczna i niebolesna, nie należy do najprzyjemniejszych. Wrażliwe osoby mogą mieć opory, zwłaszcza gdy muszą test przeprowadzić samodzielnie.

Tym osobom polecane są testy antygenowe ze śliny, które działają tak samo, jak te z wymazu pobieranego z noso-gardła. Różnicą jest jedynie to, że test na COVID ze śliny jest nieco mniej czuły – ok. 93,9% w porównaniu do testu z wymazu – ok. 97,3% (czułość testu może się różnić w zależności od producenta). Trzeba mieć świadomość, że to nadal bardzo wysoka skuteczność, zapewniająca wysoką wartość. Testy antygenowe służą do wczesnego rozpoznania zachorowania i podjęcia odpowiednich kroków.

Testy COVID ze śliny – dlaczego warto?

W sytuacji, w której chora osoba wykazuje objawy charakterystyczne dla COVID-19 i mogła mieć kontakt z nosicielem, warto wykonać taki test, by zyskać pewność, czy doszło do zakażenia, czy może objawy wywołane są przez inną infekcję.

Testy antygenowe ze śliny dają szybki wynik – już po 10-15 minutach i najskuteczniejsze są w okresie 7-14 dni po zakażeniu. Wysoka czułość na poziomie 93,94% sprawia, że są wiarygodne i dają dużą pewność co do wykrycia wirusa, jednak trzeba pamiętać o tym, że próbka może zawierać stężenie antygenu poniżej czułości testu, co nie wyklucza zachorowania.

Test antygenowy ze śliny na COVID-19 polega na identyfikacji ciał monoklonalnych znajdujących się w ślinie, specyficznych dla antygenu koronawirusa. Tester służy do jakościowego wykrywania koronawirusa przy użyciu metody immunochromatograficznej.

Badanie jest szybkie i nieinwazyjne, nie wiąże się z żadnymi przykrymi odczuciami, minimalizuje się też możliwość kontaktu z wydzieliną, co chroni przed możliwym rozprzestrzenianiem się wirusa na osobę pobierającą próbkę. Test jest odpowiedni również dla dzieci i umożliwia łatwe i bezbolesne pobranie próbki.

Po umieszczeniu śliny w urządzeniu testowym należy odczekać określony czas, a następnie odczytać informację. Wynik pozytywny określają 2 linie w obszarze testowym oraz kontrolnym. Wynik negatywny ukazany jest poprzez pojawienie się 1 linii w obszarze kontrolnym, natomiast brak linii lub linia wyłącznie w obszarze testowym, uznawane są za wynik nieważny, a takie badanie należy powtórzyć, używając nowego zestawu.

Wartość pozytywna świadczy jedynie o obecności antygenów charakterystycznych dla koronawirusa, a więc o zachorowaniu, nie można natomiast określić fazy rozwoju choroby – do tego celu konieczna jest konsultacja kliniczna.

Badanie na COVID – test antygenowy ze śliny

Profesjonalne testy antygenowe dają największą pewność wiarygodnego wyniku. Dlatego wybierając rodzaj testu, warto zwrócić uwagę na producenta i pochodzenie zestawu. Tak samo, jak w przypadku każdego innego produktu, jakość jest w tym wypadku bardzo istotna, zwłaszcza że od prawdziwości wyniku zależy, czy osoba badana zostanie poddana odpowiednim procedurom. Szczególną ostrożność należy zachować przy testach pochodzących z nieznanego źródła, które mogą nie zapewniać należytej skuteczności, a przez to dawać zafałszowane wyniki.

Artron Laboratories Inc. jest uznanym i wiarygodnym producentem wyrobów medycznych, światowym liderem w dziedzinie badań diagnostycznych. Firma oferuje profesjonalne testy antygenowe ze śliny na COVID-19 – kupisz je w sklepie OneDayClinic. Dowiedz się tam również więcej szczegółów na temat działania testów i zasad ich przeprowadzania.

Oceń post