Zaćma – czy jest się czego bać?

Zaćma to jedna z najczęściej występujących zaburzeń widzenia po 60 roku życia. Pogorszenie widzenia zachodzi za sprawą starzenia się i zmętnienia soczewki wewnątrzgałkowej.

Na temat objawów zaćmy oraz jej leczenia rozmawiamy z dr Tomášem Prusenovskim, który jest Ordynatorem w polskiej klinice okulistycznej OneDayClinic znajdującej się w Ostawie.

Jakie objawy występują w początkowym okresie zaćmy, jak objawia się zaćma?

Przede wszystkim warto zaznaczyć, że zaćma nie boli, a nasila się stopniowo. Najczęściej pacjent zauważa pogorszenie się widzenia, jakby patrzył przez zaparowaną szybę, widziany obraz jest niewyraźny, występuje także różne postrzeganie kolorów oraz zwiększona wrażliwość na światło.

dr Tomáš Prusenovský
dr Tomáš Prusenovský

Co pacjent powinien zrobić, gdy zostanie zdiagnozowana u niego zaćma?

Jeżeli zostanie zdiagnozowana zaćma, dana osoba powinna jak najszybciej poddać się operacji zaćmy. Jedyną prawdę skuteczną metodą jest operacja polegająca na usunięciu i zastąpieniu zmętniałej soczewki, nową sztuczną soczewką wewnątrzgałkową. Pamiętajmy, że jest to jedyny sposób na pozbycie się zaćmy, nie wyleczy jej noszenie okularów, specjalne krople czy żadne inne leki.

Czy warto czekać aż zaćma „dojrzeje”?

Dziś wiemy, że nie warto czekać, aż soczewka zrobi się „dojrzała”, czyli mętnie biała. Operacja zaawansowanej zaćmy jest znacznie trudniejsza, bardziej skomplikowana, co w konsekwencji prowadzi do wydłużenia się czasu operacji i gojenia. Dla bezpieczeństwa pacjenta operacja zaćmy powinna zostać wykonana najszybciej jak się da.

Czy razem z operacją zaćmy możemy wykonać korekcję dioptrii?

Szczegółowe badania i pomiary na najnowszych urządzeniach, pokazują, że możemy określić która soczewka jest najlepsza dla pacjenta. Zastosowanie odpowiedniej soczewki prowadzi także do korekcji dioptrii. Zawsze staramy się podchodzić do każdego pacjenta indywidualnie, wyjaśniamy wszelkie możliwe opcje oraz wspólnie decydujemy czy chciałby widzieć lepiej na odległość, czy do bliży (do czytania). Zawsze można wybrać jedną i drugą opcję.

Jak wybrać odpowiednią placówkę do przeprowadzenia zabiegu?

Najlepiej skorzystać z doświadczenia kogoś znajomego, kto już poddał się operacji zaćmy i w ten sposób wybrać placówkę, których w Polsce i Czechach jest bardzo dużo. Pacjent przede wszystkim powinien wybrać placówkę, w której są doświadczeni lekarze, jest nowoczesny sprzęt, a personel służy pomocą i traktuje pacjentów z szacunkiem.

Załóżmy, że pacjent chce wykonać zabieg w Państwa klinice, co powinien zrobić?

W pierwszej kolejności pacjent powinien skontaktować się z naszym call centrum, którym zostanie poinformowany o dalszych działaniach. Nasza klinika znajduje się w Czechach, jednak pacjent nie musi przejmować się transportem, zapewniamy przewóz pacjentów do naszej kliniki w Ostrawie. Każdy pacjent po wcześniejszych badaniach na urządzeniach firm Zeiss i Alcon jest jeszcze tego samego dnia poddawany zabiegowi usunięcia zaćmy. Po operacji pacjenci są zakwaterowywani w hotelu, a na drugi dzień wykonujemy badania kontrolne, potwierdzające prawidłowe leczenie po operacji zaćmy.

Dlaczego pacjent powinien wybrać Państwa klinikę?

W naszej klinice wykonujemy badania i operacje nowoczesnymi urządzeniami, między innymi urządzeniem Pentacam, który służy do bardzo dokładnej i precyzyjnej topografii rogówki, do dokładnego obliczania soczewek torycznych  przy korygowaniu astygmatyzmu oraz diagnozowania wad rogówki. Do każdego z naszych pacjentów podchodzimy indywidualnie, staramy się każdemu z nich zapewnić odpowiednie warunki oraz spełniać życzenia. Podczas operacji zaćmy stosujemy tylko wysokiej jakości soczewki  firmy Zeiss i Alcon.  Osobiście jednak tym, co nas wyróżnia oraz jest najważniejsze dla mnie, jest to, że mamy duże doświadczenie i praktykę wśród personelu. Lekarze pracujący w naszej klinice to doświadczeni chirurdzy z wieloletnim doświadczeniem. Sam przeprowadziłem ponad 20 000 zabiegów usuwania zaćmy i 5 000 innych operacji okulistycznych.

Jaki jest czas oczekiwania na operację zaćmy w Państwa klinice?

Najczęściej czas oczekiwania wynosi najwyżej jeden miesiąc, aczkolwiek zawsze staramy się dostosować do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Czy operacja wstawienia nową sztucznej soczewki jest bolesna?

Podczas operacji stosujemy znieczulenie miejscowe, za pomocą specjalnych kropel. Operacja trwa ok. 15 min i jest całkowicie bezbolesna. Podczas zabiegu z pacjentem możemy się komunikować, a po zabiegu oko zostaje zaklejone, aż do pomiarów i badań wykonywanych następnego dnia.

Jakie typy soczewek może wybrać pacjent? Czy jest to jeden typ tak jak soczewka dostępna w Narodowym Funduszu Zdrowia?

Posiadamy kilka rodzajów soczewek. Od tych podstawowych po soczewki asferyczne, zapewniające bardzo dobrą jakość widzenia, rozpoznawanie szczegółów, a także lepsze widzenie w półmroku. W ofercie posiadamy również soczewki z filtrem UV i filtrem światła niebieskiego, który chroni siatkówkę pacjenta. Wedle życzenia możemy wykonać operację, po której pacjent nie będzie musiał korzystać z okularów korekcyjnych. W tym przypadku stosujemy soczewki trójogniskowe amerykańskiej firmy Alcon, które sprawiają, że pacjent widzi dobrze w każdej odległości. Jest to zdecydowanie najlepsza opcja dostępna na rynku. Pacjenci z astygmatyzmem mają możliwość skorygować wadę cylindryczną na podstawie pomiaru odpowiednich obliczeń i soczewki torycznej, wraz z defektem sferycznym.

Czy chciałby Pan przekazać coś naszym czytelnikom na zakończenie?

Chciałbym im doradzić i przypomnieć, że wzrok jest najważniejszy. Im szybciej odwiedzą okulistę, tym lepiej, w szczególności zalecam regularne badania kontrolne dla osób po 50 roku życia.


Dziękuję Panu za rozmowę.

5/5 - (3 votes)