Czy zaćma boli?

zabieg usuwania zaćmy

Zaćma – czy jest się czego bać?

Zaćma to jedna z najczęściej występujących zaburzeń widzenia po 60 roku życia. Pogorszenie widzenia zachodzi za sprawą starzenia się i zmętnienia soczewki wewnątrzgałkowej.

Na temat objawów zaćmy oraz jej leczenia rozmawiamy z dr Tomášem Prusenovskim, który jest Ordynatorem w polskiej klinice okulistycznej OneDayClinic znajdującej się w Ostawie.

Jakie objawy występują w początkowym okresie zaćmy, jak objawia się zaćma?

Przede wszystkim warto zaznaczyć, że zaćma nie boli, a nasila się stopniowo. Najczęściej pacjent zauważa pogorszenie się widzenia, jakby patrzył przez zaparowaną szybę, widziany obraz jest niewyraźny, występuje także różne postrzeganie kolorów oraz zwiększona wrażliwość na światło.

dr Tomáš Prusenovský
dr Tomáš Prusenovský

Co pacjent powinien zrobić, gdy zostanie zdiagnozowana u niego zaćma?

Jeżeli zostanie zdiagnozowana zaćma, dana osoba powinna jak najszybciej poddać się operacji zaćmy. Jedyną prawdę skuteczną metodą jest operacja polegająca na usunięciu i zastąpieniu zmętniałej soczewki, nową sztuczną soczewką wewnątrzgałkową. Pamiętajmy, że jest to jedyny sposób na pozbycie się zaćmy, nie wyleczy jej noszenie okularów, specjalne krople czy żadne inne leki.

Czy warto czekać aż zaćma „dojrzeje”?

Dziś wiemy, że nie warto czekać, aż soczewka zrobi się „dojrzała”, czyli mętnie biała. Operacja zaawansowanej zaćmy jest znacznie trudniejsza, bardziej skomplikowana, co w konsekwencji prowadzi do wydłużenia się czasu operacji i gojenia. Dla bezpieczeństwa pacjenta operacja zaćmy powinna zostać wykonana najszybciej jak się da.

Czy razem z operacją zaćmy możemy wykonać korekcję dioptrii?

Szczegółowe badania i pomiary na najnowszych urządzeniach, pokazują, że możemy określić która soczewka jest najlepsza dla pacjenta. Zastosowanie odpowiedniej soczewki prowadzi także do korekcji dioptrii. Zawsze staramy się podchodzić do każdego pacjenta indywidualnie, wyjaśniamy wszelkie możliwe opcje oraz wspólnie decydujemy czy chciałby widzieć lepiej na odległość, czy do bliży (do czytania). Zawsze można wybrać jedną i drugą opcję.

Jak wybrać odpowiednią placówkę do przeprowadzenia zabiegu?

Najlepiej skorzystać z doświadczenia kogoś znajomego, kto już poddał się operacji zaćmy i w ten sposób wybrać placówkę, których w Polsce i Czechach jest bardzo dużo. Pacjent przede wszystkim powinien wybrać placówkę, w której są doświadczeni lekarze, jest nowoczesny sprzęt, a personel służy pomocą i traktuje pacjentów z szacunkiem.

Załóżmy, że pacjent chce wykonać zabieg w Państwa klinice, co powinien zrobić?

W pierwszej kolejności pacjent powinien skontaktować się z naszym call centrum, którym zostanie poinformowany o dalszych działaniach. Nasza klinika znajduje się w Czechach, jednak pacjent nie musi przejmować się transportem, zapewniamy przewóz pacjentów do naszej kliniki w Ostrawie. Każdy pacjent po wcześniejszych badaniach na urządzeniach firm Zeiss i Alcon jest jeszcze tego samego dnia poddawany zabiegowi usunięcia zaćmy. Po operacji pacjenci są zakwaterowywani w hotelu, a na drugi dzień wykonujemy badania kontrolne, potwierdzające prawidłowe leczenie po operacji zaćmy.

Dlaczego pacjent powinien wybrać Państwa klinikę?

W naszej klinice wykonujemy badania i operacje nowoczesnymi urządzeniami, między innymi urządzeniem Pentacam, który służy do bardzo dokładnej i precyzyjnej topografii rogówki, do dokładnego obliczania soczewek torycznych  przy korygowaniu astygmatyzmu oraz diagnozowania wad rogówki. Do każdego z naszych pacjentów podchodzimy indywidualnie, staramy się każdemu z nich zapewnić odpowiednie warunki oraz spełniać życzenia. Podczas operacji zaćmy stosujemy tylko wysokiej jakości soczewki  firmy Zeiss i Alcon.  Osobiście jednak tym, co nas wyróżnia oraz jest najważniejsze dla mnie, jest to, że mamy duże doświadczenie i praktykę wśród personelu. Lekarze pracujący w naszej klinice to doświadczeni chirurdzy z wieloletnim doświadczeniem. Sam przeprowadziłem ponad 20 000 zabiegów usuwania zaćmy i 5 000 innych operacji okulistycznych.

Jaki jest czas oczekiwania na operację zaćmy w Państwa klinice?

Najczęściej czas oczekiwania wynosi najwyżej jeden miesiąc, aczkolwiek zawsze staramy się dostosować do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Czy operacja wstawienia nową sztucznej soczewki jest bolesna?

Podczas operacji stosujemy znieczulenie miejscowe, za pomocą specjalnych kropel. Operacja trwa ok. 15 min i jest całkowicie bezbolesna. Podczas zabiegu z pacjentem możemy się komunikować, a po zabiegu oko zostaje zaklejone, aż do pomiarów i badań wykonywanych następnego dnia.

Jakie typy soczewek może wybrać pacjent? Czy jest to jeden typ tak jak soczewka dostępna w Narodowym Funduszu Zdrowia?

Posiadamy kilka rodzajów soczewek. Od tych podstawowych po soczewki asferyczne, zapewniające bardzo dobrą jakość widzenia, rozpoznawanie szczegółów, a także lepsze widzenie w półmroku. W ofercie posiadamy również soczewki z filtrem UV i filtrem światła niebieskiego, który chroni siatkówkę pacjenta. Wedle życzenia możemy wykonać operację, po której pacjent nie będzie musiał korzystać z okularów korekcyjnych. W tym przypadku stosujemy soczewki trójogniskowe amerykańskiej firmy Alcon, które sprawiają, że pacjent widzi dobrze w każdej odległości. Jest to zdecydowanie najlepsza opcja dostępna na rynku. Pacjenci z astygmatyzmem mają możliwość skorygować wadę cylindryczną na podstawie pomiaru odpowiednich obliczeń i soczewki torycznej, wraz z defektem sferycznym.

Czy chciałby Pan przekazać coś naszym czytelnikom na zakończenie?

Chciałbym im doradzić i przypomnieć, że wzrok jest najważniejszy. Im szybciej odwiedzą okulistę, tym lepiej, w szczególności zalecam regularne badania kontrolne dla osób po 50 roku życia.


Dziękuję Panu za rozmowę.

-A A A+

Irysowa 4, Bielany Wroc.

55-040 Kobierzyce

Biuro Obsługi Klienta

Godziny otwarcia

Pon - Pt: 8:00 - 18:00

Adres e-mailowy

biuro@onedayclinic.pl
Zadzwoń Wyślij formularz

Zoperowaliśmy już tysiące pacjentów, zobacz, co sprawiło, że nas wybrali


Pan Waldermar


Pani Małgorzata


Pan Janusz


Pani Basia

Zobacz więcej filmów na naszym kanale YouTube

Pakiet Ideal:

Najczęściej wybierana soczewka przez cukrzyków.

299,00 zł

Zalety:

 • Filtr UV
 • Lepsza czułość kontrastu
 • Dobre widzenie na jedną odległość
 • Dobre widzenie wieczorem i w nocy

Opis pakietu:

Pakiet Ideal to jeden z czterech pakietów obejmujących soczewki jednoogniskowe asferyczne. Soczewka oferowana w tym pakiecie jest najbardziej podstawową wersją soczewki ponadstandardowej. Jak wszystkie soczewki asferyczne – zbudowana jest w taki sposób, aby możliwie najlepiej dopasowywać się do naturalnych krzywizn oka.

Soczewka ta, podobnie jak inne soczewki jednoogniskowe – umożliwia doskonałe widzenie na jedną odległość, najczęściej bliży. Druga z wad - dal musi być skorygowana przy pomocy korekcji okularowej. Soczewka z pakietu Ideal produkcji Baush & Lamb Gwarantuje idealne odwzorowanie obrazu bez zniekształceń, z możliwie najlepszą ostrością widzianego obrazu. Soczewka ta została uszlachetniona filtrem UV.


Cena pakietu nie obejmuje kosztów transportu. Koszty te ustalane są indywidualnie w zakresie 150 - 300 zł w zależności od odległości miejsca zbiórki oraz decyzji o noclegu. Wyjazd z osobą towarzyszącą oraz odbiór spod domu są usługami dodatkowo płatnymi.

 

Pakiet Ideal Plus

Idealny wybór dla osób czynnych zawodowo, pracujących przy komputerze.

599,00 zł

Zalety:

 • Filtr UV
 • Filtr Światła niebieskiego
 • Mniejsze ryzyko rozwoju komórek czerniaka w oku
 • Oczy osoby przebywającej w sztucznym oświetleniu lub przed komputerem są mniej zmęczone
 • Oczy nie są zmęczone, ani nie pieką

Opis pakietu:

Pakiet Ideal Plus to pakiet zawierający soczewkę asferyczną jednoogniskową, uszlachetnioną w filtry UV i filtr Światła Niebieskiego, który doskonale chroni oko przed powstaniem szkodliwych chorób siatkówki, takich jak AMD, – czyli zwyrodnienie plamki żółtej, które prowadzi do ślepoty. Soczewka firmy Zeiss zawarta w tym pakiecie ogranicza także możliwość rozwoju czerniaka w oku.

Działanie filtru światła niebieskiego wpływa także pozytywnie na ograniczenie bezsenności spowodowanej nadmiernym oddziaływaniem światła niebieskiego (komputery, telefony, białe światło lamp) na oczy w ciągu dnia. Taka ekspozycja oczu na tego typu światło dramatycznie wpływa na obniżenie poziomu melatoniny, co może zaburzać sen i wpływać na cykl okołodobowy. Filtr światła niebieskiego, którym uszlachetniona została soczewka z Pakietu Ideal Plus, skutecznie ogranicza tego typu zjawiska.


Cena pakietu nie obejmuje kosztów transportu. Koszty te ustalane są indywidualnie w zakresie 150 - 300 zł w zależności od odległości miejsca zbiórki oraz decyzji o noclegu. Wyjazd z osobą towarzyszącą oraz odbiór spod domu są usługami dodatkowo płatnymi.

 

Pakiet Premium

Najlepsza dla kierowców.

825,00 zł

Zalety:

 • filtr UV
 • Filtr Światła niebieskiego
 • Nie powoduje różnic w odczycie kontrastu i barw
 • Dzięki zastosowanym filtrom niweluje bezsenność

Opis pakietu:

Pakiet Premium to jeden z najlepszych pakietów obejmujących soczewki jednoogniskowe. Tak jak pozostałe soczewki tego typu – koryguje wadę wzroku na jedną odległość, natomiast korekcję wad towarzyszących trzeba nadrobić dobierając odpowiednią korekcję okularową. Pakiet Premium jest uszlachetniony w filtry UV i filtr światła niebieskiego, dzięki czemu zapobiega powstawaniu poważnych chorób siatkówki. Soczewka ta zwana potocznie „Soczewką Żółtą” jest najlepszą stosowaną soczewką w swojej klasie. Idealna dla osób pracujących godzinami przy komputerze.

Filtr światła niebieskiego wpływa także pozytywnie na produkcję melatoniny w mózgu odpowiedzialnej za sen. Ponadto, ogranicza zmęczenie i ból oczu spowodowany długą ekspozycją na światło. Budowa soczewki marki Alcon z pakietu Premium ogranicza powstawanie „efektu halo” wokół jasnego światła, dzięki czemu stanowi świetny wybór dla kierowców. Nie ma również dyskomfortu podczas wieczornego czytania. Budowa soczewki Premium oraz jej uszlachetnienia ograniczają ryzyko wystąpienia Zaćmy Wtórnej u operowanego pacjenta.


Cena pakietu nie obejmuje kosztów transportu. Koszty te ustalane są indywidualnie w zakresie 150 - 300 zł w zależności od odległości miejsca zbiórki oraz decyzji o noclegu. Wyjazd z osobą towarzyszącą oraz odbiór spod domu są usługami dodatkowo płatnymi.

 

Pakiet PREMIUM CLAREON

Najlepsza dla osób aktywnych zawodowo i zawodowych kierowców.

1399,00 zł

Zalety:

 • filtr UV
 • Filtr Światła niebieskiego
 • Bardzo wysoka ostrość widzianego obrazu
 • Minimalne ryzyko powstania „efektu halo”

Opis pakietu:

Pakiet Premium Clareon to najnowszy pakiet w naszej ofercie. Soczewka zawarta w tym pakiecie to najnowszej generacji soczewka jednoogniskowa, która pojawiła się na rynku na przełomie 2018 roku. Jej unikalność polega na zastosowaniu jednorazowego systemu wszczepiania. Soczewka produkcji czołowej marki Alcon jest załadowana do specjalnego urządzenia fabrycznie, a dzięki zastosowaniu unikalnej technologii – znacznie ułatwia wszczepienie minimalizując ryzyko powikłań. Soczewka Clareon gwarantuje doskonałą przezierność soczewki, a unikalna technologia polimeryzacji soczewki ogranicza ryzyko zjawiska glisteningu.

Soczewka Clareon, jako następca soczewki z Pakietu Premium jest wyposażona standardowo w filtr światła niebieskiego oraz filtr UV, które skutecznie ograniczają ryzyko wystąpienia poważnych chorób siatkówki. Filtr światła niebieskiego wpływa także pozytywnie na produkcję melatoniny w mózgu odpowiedzialnej za sen. Ponadto, ogranicza zmęczenie i ból oczu spowodowany długą ekspozycją na światło. Soczewka Clareon znacznie zmniejsza ryzyko powstania Zaćmy Wtórnej w operowanym oku. Świetnie sprawdzi się u zawodowych kierowców, dzięki temu, że jej budowa ogranicza występowanie „efektu halo”.


Cena pakietu nie obejmuje kosztów transportu. Koszty te ustalane są indywidualnie w zakresie 150 - 300 zł w zależności od odległości miejsca zbiórki oraz decyzji o noclegu. Wyjazd z osobą towarzyszącą oraz odbiór spod domu są usługami dodatkowo płatnymi.

 

Pakiet VIP

Idealna dla osób chcących zrezygnować z korekcji okularowej.

3299,00 zł

Zalety:

 • Filtr UV
 • Filtr światła niebieskiego
 • Posiada wszystkie właściwości soczewki z pakietu premium
 • Działa jak okulary progresywne, umożliwiając doskonałe widzenie na wszystkie odległości
 • Umożliwia całkowitą rezygnację z korekcji okularowej.

Opis pakietu:

Pakiet VIP to pakiet zawierający soczewkę asferyczną wieloogniskową, czyli taką, która usuwa wszelkie wady refrakcji w operowanym oku. Soczewka z tego pakietu produkcji marki Alcon posiada wszystkie cechy zawarte w pakiecie Premium, a jej wieloogniskowość działa jak okulary progresywne, umożliwiając doskonałe widzenie na wszystkich odległościach Dzięki temu pacjent może całkowicie zrezygnować z dotychczasowej korekcji okularowej. Uszlachetnienie filtrami UV i filtrem Światła Niebieskiego chroni siatkówkę oka przed wystąpieniem poważnych chorób siatkówki, prowadzących do ślepoty.


Cena pakietu nie obejmuje kosztów transportu. Koszty te ustalane są indywidualnie w zakresie 150 - 300 zł w zależności od odległości miejsca zbiórki oraz decyzji o noclegu. Wyjazd z osobą towarzyszącą oraz odbiór spod domu są usługami dodatkowo płatnymi.

 

Pakiet PREMIUM toricPLUS

Idealna dla osób aktywnych zawodowo z astygmatyzmem.

1799,00 zł

Zalety:

 • Filtr UV
 • Filtr światła niebieskiego
 • Korekcja astygmatyzmu
 • Gwarantuje doskonałe widzenie na jedną odległość

Opis pakietu:

Pakiet PREMIUM toricPLUS to pakiet zawierający soczewkę asferyczną jednoogniskową toryczną, czyli taką, która koryguje astygmatyzm w operowanym oku. Soczewka z tego pakietu produkcji marki Alcon posiada wszystkie cechy zawarte w pakiecie Premium, a jej jednoogniskowość umożliwia doskonałe widzenie na jedną odległość. Uszlachetnienie filtrami UV i filtrem Światła Niebieskiego chroni siatkówkę oka przed wystąpieniem poważnych chorób siatkówki, prowadzących do ślepoty.


Cena pakietu nie obejmuje kosztów transportu. Koszty te ustalane są indywidualnie w zakresie 150 - 300 zł w zależności od odległości miejsca zbiórki oraz decyzji o noclegu. Wyjazd z osobą towarzyszącą oraz odbiór spod domu są usługami dodatkowo płatnymi.

 

Pakiet VIP toricPLUS

Idealna dla osób z astygmatyzmem chcących całkowicie zrezygnować z korekcji okularowej.

4999,00 zł

Zalety:

 • Filtr UV
 • Filtr światła niebieskiego
 • Korekcja astygmatyzmu
 • Gwarantuje doskonałe widzenie na wszystkich odległościach

Opis pakietu:

Pakiet VIP toricPLUS to pakiet zawierający soczewkę asferyczną wieloogniskową toryczną, czyli taką, która koryguje astygmatyzm w operowanym oku. Soczewka z tego pakietu produkcji marki Alcon posiada wszystkie cechy zawarte w pakiecie Premium, a ponadto umożliwia doskonałe widzenie na wszystkich odległościach, dzięki czemu pacjent może zrezygnować całkowicie z dotychczas stosowanej korekcji okularowej. Uszlachetnienie filtrami UV i filtrem Światła Niebieskiego chroni siatkówkę oka przed wystąpieniem poważnych chorób siatkówki, prowadzących do ślepoty.


Cena pakietu nie obejmuje kosztów transportu. Koszty te ustalane są indywidualnie w zakresie 150 - 300 zł w zależności od odległości miejsca zbiórki oraz decyzji o noclegu. Wyjazd z osobą towarzyszącą oraz odbiór spod domu są usługami dodatkowo płatnymi.

 

Pakiet Extra:

Najczęściej wybierana soczewka przez cukrzyków.

Koszty pakietu pokrywa NFZ

Zalety:

 • Filtr UV
 • Podstawowa soczewka sferyczna
 • Dobre widzenie na jedną odległość

Opis pakietu:

Pakiet Extra to pakiet obejmujący soczewkę jednoogniskową sferyczną. Jest to soczewka, która jako jedyna jest w pełni refudowana przez NFZ. Standardowo wyposażona jest w filtr UV.


Cena pakietu dotyczy kompleksowego zabiegu usunięcia zaćmy wraz ze wszystkimi badaniami kontrolnymi i bezpłatnym transportem dla wybranych miejscowości z województwa Opolskiego, Śląskiego i Małopolskiego. W przypadku pozostałych miejscowości transport wraz ze wszystkimi badaniami kontrolnymi oraz noclegiem wynosi jedynie 300zł. Zadzwoń i zapytaj o szczegóły.

 

Skuteczne leczenie zaćmy w OneDayClinic

Skuteczne leczenie zaćmy w ODC

Zobacz, co mówią o nas pacjenci