Podczas operacji usunięcia zaćmy, z oka usuwana jest zmętniała soczewka, którą następnie zastępuje się sztuczną soczewką wewnątrzgałkową. Dzięki ciągłemu postępowi okulistyki i nieustannej pracy specjalistów nad skutecznym leczeniem zaćmy, do dyspozycji chirurgów jest dziś nie jeden, a kilka różnych wariantów soczewek. Nie wszystkie gwarantują jednak idealny efekt i pełną ostrość widzenia po operacji, co stawia wielu pacjentów przed trudnym wyborem. Zaćmę usuwasz jednak raz w życiu – zadbaj o lepszą soczewkę i postaw na najlepszą jakość widzenia z soczewkami asferycznymi.

Czym jest i jak działa soczewka asferyczna

Naturalna soczewka ludzkiego oka odpowiada za jego zdolności refrakcyjne. Rolą soczewki jest ogniskowanie promieni świetlnych tak, by tworzyły obraz odwrócony i pomniejszony na siatkówce, a także akomodacja ostrości widzenia – to dzięki niej widzimy dobrze z bliska, a przenosząc wzrok na inny przedmiot, także z daleka. Wszczepienie podczas operacji zaćmy wewnątrzgałkowej soczewki asferycznej ma sprawić, że jej naturalna rola w oku zostanie zachowana, a pacjent nie będzie miał problemów z widzeniem w ciemności, przy złych warunkach oświetleniowych czy odczuwał zniekształcenia obrazu na obrzeżach pola widzenia.

Standardowo soczewki wewnątrzgałkowe dzielone są na sferyczne, których kształt jest wycinkiem kuli, oraz asferyczne, oparte kształtem na elipsoidzie. Choć wizualnie różnice między nimi nie są znaczące, soczewki sferyczne, z powodu swojej budowy, zapewniają najlepszą koncentrację światła wyłącznie w centrum soczewki. Moc jest tu zachowana na całej powierzchni, jednak im dalej od centrum, tym silniejsze zniekształcenia obrazu – patrząc w bok czy przy gorszych warunkach oświetleniowych pacjent może odczuwać problemy z ostrością widzenia. Soczewki asferyczne eliminują problem występujący w soczewkach sferycznych, bo już na poziomie budowy przypominają bardziej kształt ludzkiej gałki ocznej i zapewniają lepsze przepuszczanie światła na całej powierzchni.

Wiele wariantów soczewek asferycznych – jaką wybrać podczas operacji zaćmy?

Soczewki sferyczne i asferyczne można podzielić dalej na jednoogniskowe i wieloogniskowe. Te pierwsze, jak sama nazwa wskazuje, posiadają jeden punkt ogniska, zapewniając ostre widzenie w jednej odległości i wymagając stosowania dodatkowej korekcji wady wzroku w celu uzyskania pełnej ostrości wzroku. Soczewki wieloogniskowe, ze względu na swoją budowę, automatycznie wyrównują występujące wady wzroku oferując ostre widzenie zarówno do bliży, jak i do dali. Obydwa warianty są dobrym wyborem, o ile jakość samej soczewki nie odbiega od najwyższych standardów – dodatki w postaci filtrów czy odpowiedniego barwienia soczewki są równie ważne, jak sama konstrukcja soczewki.

Soczewki asferyczne AlconAcrySof® IQ

Jedną z najlepszych opcji, na jaką mogą postawić dziś okuliści przeprowadzający operacje zaćmy jest soczewkaasferycznaAlconAcrySof® IQ z jednym punktem ogniska, zapewniająca widzenie dali i polepszoną jakość obrazu w stosunku do standardowych soczewek sferycznych. Dzięki asferycznej budowie, soczewka redukuje aberracje sferyczne, a więc zniekształcenia powstające na obwodzie soczewki, szczególnie w warunkach gorszego oświetlenia, gdy źrenica poszerza się, wpuszczając więcej światła.

Ważną zaletą soczewek AcrySof® IQ nie jest jedynie ich asferyczna budowa, ale także zastosowane przez producenta wysokiej jakości filtry UV chroniące oko przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Co więcej, soczewka Acrysof IQ posiada również zintegrowany z materiałem soczewki żółty barwnik, który zapewnia jej kolor i właściwości filtrujące światło odpowiadające naturalnej soczewce. To właśnie właściwości doskonałego imitowania zachowania naturalnej soczewki w ludzkim oku spowodowały, że soczewki AcrySof® IQ stały się w swojej klasie jednym z najwyższych standardów w okulistyce i operacjach zaćmy na całym świecie – według danych producenta, do dziś wszczepiono ich u ponad 30 milionów pacjentów.

Soczewka asferyczna w operacji zaćmy – co wiedzieć przed zabiegiem?

Pomijając leczenie w ramach NFZ, uwzględniające możliwość zastosowania wyłącznie soczewek sferycznych jednoogniskowych, pacjenci mają obecnie możliwość zadecydowania o rodzaju soczewki, jaka zostanie wszczepiona im podczas operacji. Warto więc jeszcze przed przystąpieniem do zabiegu upewnić się, z jakich soczewek korzysta wybrana klinika i wybrać tę gwarantującą najlepsze efekty operacji. Soczewki asferyczne, w tym stosowane między innymi w OneDayClinic soczewki AcrySof® IQ posiadają nie tylko budowę sprzyjającą najwyższej jakości widzenia po operacji, ale też cały szereg filtrów UV i światła niebieskiego chroniących oko przed zmianami chorobowymi. Dzięki takim rozwiązaniom możliwe jest nawet zmniejszenie ryzyka rozwoju jaskry czy związanego z wiekiem zwyrodnienia plamki żółtej (AMD).

4.8/5 - (52 votes)