Szkła progresywne – co musisz o nich wiedzieć?

szkła progresywne

Pogorszenie wzroku wraz z wiekiem to proces naturalny. Wiele osób skarży się na niewyraźne widzenie z bliskiej odległości – to prezbiopia, wynikająca z utraty elastyczności soczewki oka i tym samym jego gorszej akomodacji. Aby polepszyć komfort widzenia, warto zdecydować się na szkła progresywne. To również doskonały wybór w przypadku, gdy kłopoty ze wzrokiem wiążą się z koniecznością używania kilku par okularów.

Szkła progresywne – co to za rodzaj szkieł?

Gorsze widzenie z bliska jeszcze nie tak dawno dotykało głównie osoby po 40. roku życia. Obecnie prezbiopia, nazywana także starczowzrocznością, ma także związek z regularnym korzystaniem ze smartfonów, laptopów, tabletów. Gdy wzrok skupia się przed długi czas na jednym przedmiocie, coraz gorzej znosi zmiany stref widzenia. Efekty? Kłopoty chociażby z przeczytaniem gazety, które jest możliwe dopiero wtedy, gdy ustawi się ją w dalszej odległości od oczu. Problemy z widzeniem bliży wymagają stosowania odpowiednich szkieł. W tym przypadku idealnym rozwiązaniem stają się szkła progresywne, które można włożyć do każdych oprawek.

Jak szczegółowo wyjaśnić, co to są szkła progresywne? To szkła najnowszej technologii, z kilkoma mocami optycznymi. Tego typu szkła mają wydzielone trzy strefy widzenia. Górna odpowiada za widzenie dali, dolna za widzenie bliży, z kolei część środkowa odpowiada za ostre widzenie pośrednie. To zupełnie inaczej, niż w przypadku soczewek dwuogniskowych czy szkieł do bliży. Pierwsze mogą być przyczyną niewyraźnego widzenia pośredniego, z kolei drugie poprawiają widzenie przedmiotów z bliskiej odległości, zostawiając nieco rozmyty obraz w dali. Stąd odpowiedzią na potrzeby wielu pacjentów staje się wybór okularów progresywnych. Takie rozwiązanie pomaga zapewnić pacjentowi komfortowe widzenie na różne odległości, a wszystko to w ramach jednych okularów. Koniec z szukaniem pary okularów do czytania lub do jazdy samochodem. O odpowiednie widzenie dbają jedne szkła. To także spora oszczędność finansowa. Zamiast zakupu kilku par okularów, kupujemy jedną.

Szkła progresywne rodzaje

Szkła progresywne są dostępne w formie okularów, jak i soczewek kontaktowych. Ta druga z opcji to znakomity wybór dla osób aktywnych fizycznie i wszystkich tych, którzy po prostu nie lubią nosić okularów. Soczewki progresywne można kupić zarówno w wersji jednodniowej, jak i miesięcznej, są one wyposażone w odpowiednie filtry chroniące oczy i zapewniające im odpowiednie nawilżenie.

Rodzaje szkieł progresywnych są zawsze indywidualnie dobierane do pacjenta. Pod uwagę brane są nie tylko parametry związane z wadą wzroku, ale i styl życia oraz komfort danej osoby. Dlatego tak ważne jest podejście indywidualne do każdego klienta. Aby dobrać szkła progresywne, należy przeprowadzić dokładny wywiad o potrzeby i doświadczenia z okularami każdego klienta oraz wykonać dokładne badanie pod kątem doboru korekcji u specjalisty – optometrysty. W OneDayClinic można umówić się na wizytę u optometrysty w dogodnym dla siebie terminie. Oferujemy bezpłatne badanie wzroku przy zakupie okularów. Dobieramy indywidualne szkła progresywne niemieckiej firmy Rodenstock lub japońskie Hoya, które projektowane są w 100% pod klienta. Brane są również pod uwagę parametry tj. odległość oprawki od oczu, wygięcie oprawy oraz jej krzywizna, a pomiary robione są za pomocą nowoczesnej wieży ImpressionIST, To sprawia, że można osiągnąć najbardziej rzeczywiste widzenie i najlepsze odwzorowanie barw, a co najważniejsze najszersze pole widzenia w bliskich i pośrednich odległościach.

Dla kogo szkła progresywne są najlepszym wyborem?

Szkła progresywne mogą być noszone przez osoby z każdą wadą wzroku – krótkowzrocznością, dalekowzrocznością czy astygmatyzmem. Choć wiele osób boi się tego, jak ich oczy przystosują się do nowego rodzaju szkieł, nie ma powodów do obaw. Adaptacja trwa krótko, należy pamiętać o tym, aby w tym czasie nie zmieniać okularów na stare. Oczy będą musiały na nowo się do nich przyzwyczaić. Noszenie szkieł progresywnych wiąże się z lekką korektą patrzenia na dane przedmioty. Przykładowo, aby spojrzeć na przedmiot blisko nas, należy delikatnie spojrzeć w dół. Po kilku dniach sposób przenoszenia wzroku stanie się odruchowy, a efekty w postaci ostrego widzenia i płynnego przejścia między bliżą, dalą lub widzeniem pośrednim będą tego warte.

Jeśli chodzi o szkła progresywne, rodzaje i ich dobór to kwestia bardzo indywidualna. Istnieją także pewne przeciwwskazania do ich noszenia. Lista ta jednak jest krótka i obejmuje przede wszystkim takie choroby jak zwyrodnienie plamki żółtej czy zaburzenia błędnika. Więcej na temat tego, dla kogo są przeznaczone szkła progresywne, przeczytasz tutaj.

Źródło zdjęcia senivpetro – pl.freepik.com

Zostaw komentarz

-A A A+

Irysowa 4, Bielany Wroc.

55-040 Kobierzyce

Biuro Obsługi Klienta

Godziny otwarcia

Pon - Pt: 8:00 - 16:00

Adres e-mailowy

biuro@onedayclinic.pl
Zadzwoń Wyślij formularz

Zoperowaliśmy już tysiące pacjentów, zobacz, co sprawiło, że nas wybrali


Pan Waldermar


Pani Małgorzata


Pan Janusz


Pani Basia


Pani Zofia


Pan Roman


Pan Wojciech


Pani Ewa

Zobacz więcej filmów na naszym kanale YouTube

Skuteczne leczenie zaćmy w OneDayClinic

Skuteczne leczenie zaćmy w ODC

Zobacz, co mówią o nas pacjenci