Zaćma, która jest dziś jedną z najczęstszych przyczyn utraty wzroku wśród osób starszych i występuje u ponad 40% osób po 60 roku życia może być obecnie leczona jedynie poprzez operacyjne usunięcie zmętniałej soczewki[1]. Choć wiele osób obawia się operacji na oku, dzięki postępowi chirurgii okulistycznej zabieg ten jest dziś naprawdę bezpieczny i niesie za sobą małe ryzyko powikłań. W Polsce można wykonać go zarówno prywatnie, jak i w ramach NFZ, choć w przypadku tej drugiej opcji kolejki mogą okazać się przytłaczające. Najlepszym tego przykładem jest obecna sytuacja pacjentów z Olsztyna. Jak długo poczekają na operację?

Operacja zaćmy w Olsztynie – aktualny czas oczekiwania

Liczba placówek, które oferują pacjentom z Olsztyna operację usunięcia zaćmy w ramach NFZ jest obecnie niewielka. W oficjalnym Informatorze o Terminach Leczenia[2] dostępnym na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia widnieją obecnie trzy placówki, do których kolejki znacząco przekraczają średnią krajową czasu oczekiwania na operację zaćmy.

 

Chcesz zoperować operację zaćmy w ciągu 30 dni? Zapoznaj się z ofertą OneDayClinic

 

W najlepszym wypadku, a więc w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Olsztynie najbliższy wolny termin do operacji zaćmy to 18 maj 2021 roku, a więc ponad dwa lata od czasu publikacji artykułu. Pacjenci, którzy zgodnie z nowymi zasadami kwalifikacji zostaną wpisani na listę oczekujących do operacji ze znaczną utratą wzroku spowodowaną zaćmą mogą do tego czasu nie tylko cierpieć z powodu coraz gorszego widzenia, ale nawet całkowicie oślepnąć.

Nie lepiej wygląda sytuacja w pozostałych dwóch placówkach. Centrum Diagnostyki I Mikrochirurgii Oka - Lens dr n. med. Sławomir Zalewski oferuje możliwość wykonania operacji nie wcześniej niż 26 stycznia 2022 roku, a Miejski Szpital Zespolony w Olsztynie ma wolne miejsca dopiero w maju 2022. To już ponad trzy lata oczekiwania na zabieg, który trwa zaledwie pół godziny i nie wymaga pozostawiania pacjenta w szpitalu.

Usunięcie zaćmy na NFZ w województwie warmińsko-mazurskim

Niestety, podobnie jak w stolicy województwa, pacjenci całej Warmii i Mazur muszą liczyć na niezwykle długie kolejki do operacji zaćmy. Najwcześniej, bo w październiku 2019 miejsca na operację zaćmy oferują Szpital Miejski św. Jana Pawła II w Elblągu oraz Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu. Co gorsza, wliczając szpitale w Olsztynie, w całym województwie warmińsko-mazurskim operacje zaćmy oferuje zaledwie 7 placówek, z których 5 każde czekać na zabieg ponad rok, i aż 4 powyżej dwóch lat. Korzystanie z operacji zaćmy w ramach NFZ jest tu dla pacjentów znacząco utrudnione.

Operacja zaćmy w Olsztynie – gdzie szukać alternatyw?

Kolejki do operacji zaćmy w Olsztynie w ramach NFZ są tak długie, że pacjenci mają dziś niewielkie szanse na dotrwanie do operacji bez znaczącego pogorszenia się jakości wzroku lub wręcz ryzykowania całkowitej jego utraty.

Najbardziej oczywistą alternatywą wydaje się być więc leczenie prywatne, gdzie kolejki nie przekraczają zazwyczaj kilkunastu dni, a wybór placówek jest znacznie szerszy. Natychmiast pojawia się tu jednak problem finansowy – standardowa operacja zaćmy to dziś koszt około 2,5 tysiąca złotych, przy czym podobnie jak w przypadku operacji na NFZ wszczepiana tu soczewka gwarantuje jedynie pozbycie się zaćmy.

Pacjenci, by widzieć po niej dobrze muszą przyzwyczaić się do stałego korzystania z okularów korekcyjnych i przeciwsłonecznych. Leczenie prywatne umożliwia co prawda wybór lepszych soczewek (w przeciwieństwie do NFZ, który nie pozwala pacjentom dopłacać do zabiegu), jednak koszty takiego zabiegu wzrastają znacząco.

Szczęśliwie dla pacjentów z Olsztyna od kilku lat możliwe jest już operowanie zaćmy za granicą w ramach Dyrektywy Transgranicznej. Na czym to polega?

Leczenie zaćmy za granicą – jak dojechać z Olsztyna?

Możliwość operowania zaćmy za granicą stała się dla wielu Polaków rozwiązaniem umożliwiającym skorzystanie z refundacji NFZ, brak kolejek do operacji, gwarancję najlepsze opieki medycznej i szansę dopłaty do lepszego rodzaju soczewek wewnątrzgałkowych zapewniających jeszcze lepsze efekty operacji.

Pacjenci, którzy zdecydują się na operację w naszej klinice w Ostravie mogą liczyć nie tylko na wybór pomiędzy soczewkami wieloogniskowymi, torycznymi czy żółtymi z filtrem światła niebieskiego (sprawdź rodzaje soczewek wewnątrzgałkowych), ale też przede wszystkim na transport z dowolnego miejsca w Polsce. Obsługujemy nawet najdalsze zakątki kraju, a więc także Olsztyn, gdzie sytuacja pacjentów oczekujących na operację w ramach NFZ wygląda obecnie dość nieciekawie.

Operacja zaćmy za granicą jest dziś jedną z najbezpieczniejszych i najszybszych możliwych form usuwania zmętnienia soczewki. Oprócz możliwości wyboru spośród najlepszych gatunkowo soczewek wewnątrzgałkowych gwarantujemy najlepszą obsługę medyczną, najwyższej jakości sprzęt operacyjny, możliwość skorzystania z noclegu w hotelu i transportu do i z kliniki, a w przypadku korzystania z refundacji NFZ także pomoc w uregulowaniu dokumentacji pozwalającej na odzyskanie kosztów zabiegu.

 


Źródła:

[1] https://www.who.int/blindness/causes/priority/en/index1.html

[2] https://terminyleczenia.nfz.gov.pl

 

4.6/5 - (26 votes)