Operacja zaćmy w Olsztynie – jaki jest aktualny czas oczekiwania

operacja zaćmy olsztyn

Zaćma, która jest dziś jedną z najczęstszych przyczyn utraty wzroku wśród osób starszych i występuje u ponad 40% osób po 60 roku życia może być obecnie leczona jedynie poprzez operacyjne usunięcie zmętniałej soczewki[1]. Choć wiele osób obawia się operacji na oku, dzięki postępowi chirurgii okulistycznej zabieg ten jest dziś naprawdę bezpieczny i niesie za sobą małe ryzyko powikłań. W Polsce można wykonać go zarówno prywatnie, jak i w ramach NFZ, choć w przypadku tej drugiej opcji kolejki mogą okazać się przytłaczające. Najlepszym tego przykładem jest obecna sytuacja pacjentów z Olsztyna. Jak długo poczekają na operację?

Operacja zaćmy w Olsztynie – aktualny czas oczekiwania

Liczba placówek, które oferują pacjentom z Olsztyna operację usunięcia zaćmy w ramach NFZ jest obecnie niewielka. W oficjalnym Informatorze o Terminach Leczenia[2] dostępnym na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia widnieją obecnie trzy placówki, do których kolejki znacząco przekraczają średnią krajową czasu oczekiwania na operację zaćmy.

 

Chcesz zoperować operację zaćmy w ciągu 30 dni? Zapoznaj się z ofertą OneDayClinic

 

W najlepszym wypadku, a więc w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Olsztynie najbliższy wolny termin do operacji zaćmy to 18 maj 2021 roku, a więc ponad dwa lata od czasu publikacji artykułu. Pacjenci, którzy zgodnie z nowymi zasadami kwalifikacji zostaną wpisani na listę oczekujących do operacji ze znaczną utratą wzroku spowodowaną zaćmą mogą do tego czasu nie tylko cierpieć z powodu coraz gorszego widzenia, ale nawet całkowicie oślepnąć.

Nie lepiej wygląda sytuacja w pozostałych dwóch placówkach. Centrum Diagnostyki I Mikrochirurgii Oka – Lens dr n. med. Sławomir Zalewski oferuje możliwość wykonania operacji nie wcześniej niż 26 stycznia 2022 roku, a Miejski Szpital Zespolony w Olsztynie ma wolne miejsca dopiero w maju 2022. To już ponad trzy lata oczekiwania na zabieg, który trwa zaledwie pół godziny i nie wymaga pozostawiania pacjenta w szpitalu.

Usunięcie zaćmy na NFZ w województwie warmińsko-mazurskim

Niestety, podobnie jak w stolicy województwa, pacjenci całej Warmii i Mazur muszą liczyć na niezwykle długie kolejki do operacji zaćmy. Najwcześniej, bo w październiku 2019 miejsca na operację zaćmy oferują Szpital Miejski św. Jana Pawła II w Elblągu oraz Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu. Co gorsza, wliczając szpitale w Olsztynie, w całym województwie warmińsko-mazurskim operacje zaćmy oferuje zaledwie 7 placówek, z których 5 każde czekać na zabieg ponad rok, i aż 4 powyżej dwóch lat. Korzystanie z operacji zaćmy w ramach NFZ jest tu dla pacjentów znacząco utrudnione.

Operacja zaćmy w Olsztynie – gdzie szukać alternatyw?

Kolejki do operacji zaćmy w Olsztynie w ramach NFZ są tak długie, że pacjenci mają dziś niewielkie szanse na dotrwanie do operacji bez znaczącego pogorszenia się jakości wzroku lub wręcz ryzykowania całkowitej jego utraty.

Najbardziej oczywistą alternatywą wydaje się być więc leczenie prywatne, gdzie kolejki nie przekraczają zazwyczaj kilkunastu dni, a wybór placówek jest znacznie szerszy. Natychmiast pojawia się tu jednak problem finansowy – standardowa operacja zaćmy to dziś koszt około 2,5 tysiąca złotych, przy czym podobnie jak w przypadku operacji na NFZ wszczepiana tu soczewka gwarantuje jedynie pozbycie się zaćmy.

Pacjenci, by widzieć po niej dobrze muszą przyzwyczaić się do stałego korzystania z okularów korekcyjnych i przeciwsłonecznych. Leczenie prywatne umożliwia co prawda wybór lepszych soczewek (w przeciwieństwie do NFZ, który nie pozwala pacjentom dopłacać do zabiegu), jednak koszty takiego zabiegu wzrastają znacząco.

Szczęśliwie dla pacjentów z Olsztyna od kilku lat możliwe jest już operowanie zaćmy za granicą w ramach Dyrektywy Transgranicznej. Na czym to polega?

Leczenie zaćmy za granicą – jak dojechać z Olsztyna?

Możliwość operowania zaćmy za granicą stała się dla wielu Polaków rozwiązaniem umożliwiającym skorzystanie z refundacji NFZ, brak kolejek do operacji, gwarancję najlepsze opieki medycznej i szansę dopłaty do lepszego rodzaju soczewek wewnątrzgałkowych zapewniających jeszcze lepsze efekty operacji.

Pacjenci, którzy zdecydują się na operację w naszej klinice w Ostravie mogą liczyć nie tylko na wybór pomiędzy soczewkami wieloogniskowymi, torycznymi czy żółtymi z filtrem światła niebieskiego (sprawdź rodzaje soczewek wewnątrzgałkowych), ale też przede wszystkim na transport z dowolnego miejsca w Polsce. Obsługujemy nawet najdalsze zakątki kraju, a więc także Olsztyn, gdzie sytuacja pacjentów oczekujących na operację w ramach NFZ wygląda obecnie dość nieciekawie.

Operacja zaćmy za granicą jest dziś jedną z najbezpieczniejszych i najszybszych możliwych form usuwania zmętnienia soczewki. Oprócz możliwości wyboru spośród najlepszych gatunkowo soczewek wewnątrzgałkowych gwarantujemy najlepszą obsługę medyczną, najwyższej jakości sprzęt operacyjny, możliwość skorzystania z noclegu w hotelu i transportu do i z kliniki, a w przypadku korzystania z refundacji NFZ także pomoc w uregulowaniu dokumentacji pozwalającej na odzyskanie kosztów zabiegu.

 


Źródła:

[1] https://www.who.int/blindness/causes/priority/en/index1.html

[2] https://terminyleczenia.nfz.gov.pl

 

Zostaw komentarz

-A A A+

Irysowa 4, Bielany Wroc.

55-040 Kobierzyce

Biuro Obsługi Klienta

Godziny otwarcia

Pon - Pt: 8:00 - 18:00

Adres e-mailowy

biuro@onedayclinic.pl
Zadzwoń Wyślij formularz

Zoperowaliśmy już tysiące pacjentów, zobacz, co sprawiło, że nas wybrali


Pan Waldermar


Pani Małgorzata


Pan Janusz


Pani Basia

Zobacz więcej filmów na naszym kanale YouTube

Pakiet Ideal:

Najczęściej wybierana soczewka przez cukrzyków.

299,00 zł

Zalety:

 • Filtr UV
 • Lepsza czułość kontrastu
 • Dobre widzenie na jedną odległość
 • Dobre widzenie wieczorem i w nocy

Opis pakietu:

Pakiet Ideal to jeden z czterech pakietów obejmujących soczewki jednoogniskowe asferyczne. Soczewka oferowana w tym pakiecie jest najbardziej podstawową wersją soczewki ponadstandardowej. Jak wszystkie soczewki asferyczne – zbudowana jest w taki sposób, aby możliwie najlepiej dopasowywać się do naturalnych krzywizn oka.

Soczewka ta, podobnie jak inne soczewki jednoogniskowe – umożliwia doskonałe widzenie na jedną odległość, najczęściej bliży. Druga z wad - dal musi być skorygowana przy pomocy korekcji okularowej. Soczewka z pakietu Ideal produkcji Baush & Lamb Gwarantuje idealne odwzorowanie obrazu bez zniekształceń, z możliwie najlepszą ostrością widzianego obrazu. Soczewka ta została uszlachetniona filtrem UV.


Cena pakietu nie obejmuje kosztów transportu. Koszty te ustalane są indywidualnie w zakresie 150 - 300 zł w zależności od odległości miejsca zbiórki oraz decyzji o noclegu. Wyjazd z osobą towarzyszącą oraz odbiór spod domu są usługami dodatkowo płatnymi.

 

Pakiet Ideal Plus

Idealny wybór dla osób czynnych zawodowo, pracujących przy komputerze.

599,00 zł

Zalety:

 • Filtr UV
 • Filtr Światła niebieskiego
 • Mniejsze ryzyko rozwoju komórek czerniaka w oku
 • Oczy osoby przebywającej w sztucznym oświetleniu lub przed komputerem są mniej zmęczone
 • Oczy nie są zmęczone, ani nie pieką

Opis pakietu:

Pakiet Ideal Plus to pakiet zawierający soczewkę asferyczną jednoogniskową, uszlachetnioną w filtry UV i filtr Światła Niebieskiego, który doskonale chroni oko przed powstaniem szkodliwych chorób siatkówki, takich jak AMD, – czyli zwyrodnienie plamki żółtej, które prowadzi do ślepoty. Soczewka firmy Zeiss zawarta w tym pakiecie ogranicza także możliwość rozwoju czerniaka w oku.

Działanie filtru światła niebieskiego wpływa także pozytywnie na ograniczenie bezsenności spowodowanej nadmiernym oddziaływaniem światła niebieskiego (komputery, telefony, białe światło lamp) na oczy w ciągu dnia. Taka ekspozycja oczu na tego typu światło dramatycznie wpływa na obniżenie poziomu melatoniny, co może zaburzać sen i wpływać na cykl okołodobowy. Filtr światła niebieskiego, którym uszlachetniona została soczewka z Pakietu Ideal Plus, skutecznie ogranicza tego typu zjawiska.


Cena pakietu nie obejmuje kosztów transportu. Koszty te ustalane są indywidualnie w zakresie 150 - 300 zł w zależności od odległości miejsca zbiórki oraz decyzji o noclegu. Wyjazd z osobą towarzyszącą oraz odbiór spod domu są usługami dodatkowo płatnymi.

 

Pakiet Premium

Najlepsza dla kierowców.

825,00 zł

Zalety:

 • filtr UV
 • Filtr Światła niebieskiego
 • Nie powoduje różnic w odczycie kontrastu i barw
 • Dzięki zastosowanym filtrom niweluje bezsenność

Opis pakietu:

Pakiet Premium to jeden z najlepszych pakietów obejmujących soczewki jednoogniskowe. Tak jak pozostałe soczewki tego typu – koryguje wadę wzroku na jedną odległość, natomiast korekcję wad towarzyszących trzeba nadrobić dobierając odpowiednią korekcję okularową. Pakiet Premium jest uszlachetniony w filtry UV i filtr światła niebieskiego, dzięki czemu zapobiega powstawaniu poważnych chorób siatkówki. Soczewka ta zwana potocznie „Soczewką Żółtą” jest najlepszą stosowaną soczewką w swojej klasie. Idealna dla osób pracujących godzinami przy komputerze.

Filtr światła niebieskiego wpływa także pozytywnie na produkcję melatoniny w mózgu odpowiedzialnej za sen. Ponadto, ogranicza zmęczenie i ból oczu spowodowany długą ekspozycją na światło. Budowa soczewki marki Alcon z pakietu Premium ogranicza powstawanie „efektu halo” wokół jasnego światła, dzięki czemu stanowi świetny wybór dla kierowców. Nie ma również dyskomfortu podczas wieczornego czytania. Budowa soczewki Premium oraz jej uszlachetnienia ograniczają ryzyko wystąpienia Zaćmy Wtórnej u operowanego pacjenta.


Cena pakietu nie obejmuje kosztów transportu. Koszty te ustalane są indywidualnie w zakresie 150 - 300 zł w zależności od odległości miejsca zbiórki oraz decyzji o noclegu. Wyjazd z osobą towarzyszącą oraz odbiór spod domu są usługami dodatkowo płatnymi.

 

Pakiet PREMIUM CLAREON

Najlepsza dla osób aktywnych zawodowo i zawodowych kierowców.

1399,00 zł

Zalety:

 • filtr UV
 • Filtr Światła niebieskiego
 • Bardzo wysoka ostrość widzianego obrazu
 • Minimalne ryzyko powstania „efektu halo”

Opis pakietu:

Pakiet Premium Clareon to najnowszy pakiet w naszej ofercie. Soczewka zawarta w tym pakiecie to najnowszej generacji soczewka jednoogniskowa, która pojawiła się na rynku na przełomie 2018 roku. Jej unikalność polega na zastosowaniu jednorazowego systemu wszczepiania. Soczewka produkcji czołowej marki Alcon jest załadowana do specjalnego urządzenia fabrycznie, a dzięki zastosowaniu unikalnej technologii – znacznie ułatwia wszczepienie minimalizując ryzyko powikłań. Soczewka Clareon gwarantuje doskonałą przezierność soczewki, a unikalna technologia polimeryzacji soczewki ogranicza ryzyko zjawiska glisteningu.

Soczewka Clareon, jako następca soczewki z Pakietu Premium jest wyposażona standardowo w filtr światła niebieskiego oraz filtr UV, które skutecznie ograniczają ryzyko wystąpienia poważnych chorób siatkówki. Filtr światła niebieskiego wpływa także pozytywnie na produkcję melatoniny w mózgu odpowiedzialnej za sen. Ponadto, ogranicza zmęczenie i ból oczu spowodowany długą ekspozycją na światło. Soczewka Clareon znacznie zmniejsza ryzyko powstania Zaćmy Wtórnej w operowanym oku. Świetnie sprawdzi się u zawodowych kierowców, dzięki temu, że jej budowa ogranicza występowanie „efektu halo”.


Cena pakietu nie obejmuje kosztów transportu. Koszty te ustalane są indywidualnie w zakresie 150 - 300 zł w zależności od odległości miejsca zbiórki oraz decyzji o noclegu. Wyjazd z osobą towarzyszącą oraz odbiór spod domu są usługami dodatkowo płatnymi.

 

Pakiet VIP

Idealna dla osób chcących zrezygnować z korekcji okularowej.

3299,00 zł

Zalety:

 • Filtr UV
 • Filtr światła niebieskiego
 • Posiada wszystkie właściwości soczewki z pakietu premium
 • Działa jak okulary progresywne, umożliwiając doskonałe widzenie na wszystkie odległości
 • Umożliwia całkowitą rezygnację z korekcji okularowej.

Opis pakietu:

Pakiet VIP to pakiet zawierający soczewkę asferyczną wieloogniskową, czyli taką, która usuwa wszelkie wady refrakcji w operowanym oku. Soczewka z tego pakietu produkcji marki Alcon posiada wszystkie cechy zawarte w pakiecie Premium, a jej wieloogniskowość działa jak okulary progresywne, umożliwiając doskonałe widzenie na wszystkich odległościach Dzięki temu pacjent może całkowicie zrezygnować z dotychczasowej korekcji okularowej. Uszlachetnienie filtrami UV i filtrem Światła Niebieskiego chroni siatkówkę oka przed wystąpieniem poważnych chorób siatkówki, prowadzących do ślepoty.


Cena pakietu nie obejmuje kosztów transportu. Koszty te ustalane są indywidualnie w zakresie 150 - 300 zł w zależności od odległości miejsca zbiórki oraz decyzji o noclegu. Wyjazd z osobą towarzyszącą oraz odbiór spod domu są usługami dodatkowo płatnymi.

 

Pakiet PREMIUM toricPLUS

Idealna dla osób aktywnych zawodowo z astygmatyzmem.

1799,00 zł

Zalety:

 • Filtr UV
 • Filtr światła niebieskiego
 • Korekcja astygmatyzmu
 • Gwarantuje doskonałe widzenie na jedną odległość

Opis pakietu:

Pakiet PREMIUM toricPLUS to pakiet zawierający soczewkę asferyczną jednoogniskową toryczną, czyli taką, która koryguje astygmatyzm w operowanym oku. Soczewka z tego pakietu produkcji marki Alcon posiada wszystkie cechy zawarte w pakiecie Premium, a jej jednoogniskowość umożliwia doskonałe widzenie na jedną odległość. Uszlachetnienie filtrami UV i filtrem Światła Niebieskiego chroni siatkówkę oka przed wystąpieniem poważnych chorób siatkówki, prowadzących do ślepoty.


Cena pakietu nie obejmuje kosztów transportu. Koszty te ustalane są indywidualnie w zakresie 150 - 300 zł w zależności od odległości miejsca zbiórki oraz decyzji o noclegu. Wyjazd z osobą towarzyszącą oraz odbiór spod domu są usługami dodatkowo płatnymi.

 

Pakiet VIP toricPLUS

Idealna dla osób z astygmatyzmem chcących całkowicie zrezygnować z korekcji okularowej.

4999,00 zł

Zalety:

 • Filtr UV
 • Filtr światła niebieskiego
 • Korekcja astygmatyzmu
 • Gwarantuje doskonałe widzenie na wszystkich odległościach

Opis pakietu:

Pakiet VIP toricPLUS to pakiet zawierający soczewkę asferyczną wieloogniskową toryczną, czyli taką, która koryguje astygmatyzm w operowanym oku. Soczewka z tego pakietu produkcji marki Alcon posiada wszystkie cechy zawarte w pakiecie Premium, a ponadto umożliwia doskonałe widzenie na wszystkich odległościach, dzięki czemu pacjent może zrezygnować całkowicie z dotychczas stosowanej korekcji okularowej. Uszlachetnienie filtrami UV i filtrem Światła Niebieskiego chroni siatkówkę oka przed wystąpieniem poważnych chorób siatkówki, prowadzących do ślepoty.


Cena pakietu nie obejmuje kosztów transportu. Koszty te ustalane są indywidualnie w zakresie 150 - 300 zł w zależności od odległości miejsca zbiórki oraz decyzji o noclegu. Wyjazd z osobą towarzyszącą oraz odbiór spod domu są usługami dodatkowo płatnymi.

 

Pakiet Extra:

Najczęściej wybierana soczewka przez cukrzyków.

Koszty pakietu pokrywa NFZ

Zalety:

 • Filtr UV
 • Podstawowa soczewka sferyczna
 • Dobre widzenie na jedną odległość

Opis pakietu:

Pakiet Extra to pakiet obejmujący soczewkę jednoogniskową sferyczną. Jest to soczewka, która jako jedyna jest w pełni refudowana przez NFZ. Standardowo wyposażona jest w filtr UV.


Cena pakietu dotyczy kompleksowego zabiegu usunięcia zaćmy wraz ze wszystkimi badaniami kontrolnymi i bezpłatnym transportem dla wybranych miejscowości z województwa Opolskiego, Śląskiego i Małopolskiego. W przypadku pozostałych miejscowości transport wraz ze wszystkimi badaniami kontrolnymi oraz noclegiem wynosi jedynie 300zł. Zadzwoń i zapytaj o szczegóły.

 

Skuteczne leczenie zaćmy w OneDayClinic

Skuteczne leczenie zaćmy w ODC

Zobacz, co mówią o nas pacjenci