Leukokoria inaczej biała źrenica jest objawem świadczącym o występowaniu zmian w narzędziu wzroku. To niepokojący symptom, który wymaga konsultacji okulistycznej. Nie należy z nią zwlekać, ponieważ zmiana ta może być objawem groźnej choroby, w tym nowotworu. Występowanie leukokorii najczęściej dostrzegane jest na fotografiach.

Leukokoria – co to jest?

Leukokoria inaczej nazywana jest białą źrenicą. To objaw okulistyczny świadczący o występowaniu zmian patologicznych w narzędziu wzroku. Charakteryzuje się obecnością bardzo jasnego wypukłego ze źrenicą pośrodku refleksu, zauważalnego podczas badania okulistycznego. Leukokoria nie zawsze jest dostrzegana od razu. Biała plamka na tęczówce oka najczęściej jest zauważana na fotografiach, które były wykonane z użyciem lampy błyskowej. W większości przypadków źrenice są czarne, jednak ze względu na silnie unaczynioną naczyniówkę i siatkówkę oko przybiera czerwoną barwę. Biała plamka na oku powstaje wskutek obecności nieprawidłowej struktury. Leukokoria występuje w przebiegu różnych zmian chorobowych narządu wzroku.

Leukokoria u dzieci

Leukokoria u dzieci jest niepokojącym symptomem. Najczęściej jest to objaw zaćmy wrodzonej. W przypadku wcześniaków biała plamka na oku może świadczyć o retinopatii wcześniaczej. Choroba ta dotyczy głównie dzieci urodzonych przed 32 tygodniem ciąży oraz z małą masą urodzeniową. W celu wykluczenia wad wzroku oraz leukokorii, u noworodka wykonywane są specjalistyczne badania okulistyczne. Biała kropka na oku może być symptomem wielu zmian chorobowych, w tym także guzów, dlatego istotne jest, aby rodzice niezwłocznie udali się z dzieckiem do okulisty.

Leukokoria u dorosłych

W przypadku osób dorosłych białej plamce na oku towarzyszą dodatkowe objawy. Najczęściej zgłaszane przez pacjentów dolegliwości to pogorszenie ostrości widzenia czy uczucie obecności ciała obcego w oku. To typowe symptomy towarzyszące zmianom chorobowym w obrębie gałki ocznej. U osób dorosłych leukokoria najczęściej jest objawem świadczącym o chorobie Coatsa. W sytuacji, kiedy pacjent zgłasza, że jego pole widzenia zachodzi mgłą, może to być symptomem rozwijającej się zaćmy. W przypadku, kiedy pojawiają się niepokojące objawy, należy udać się do okulisty, który zdiagnozuje przyczynę ich występowania. 

Leukokoria – objawy

Najbardziej charakterystycznym objawem leukokorii jest biała plamka na oku, najczęściej dostrzegana na fotografiach, w szczególności, jeśli występuje w jednym oku. Nie jest to symptom ściśle związanym z konkretnym schorzeniem. Źrenica jest naturalnym, okrągłym otworem w tęczówce oka widzianym jako czarna kropka. Na zdjęciach może ona przybierać barwę czerwoną, natomiast biała kropka na oku będzie objawem świadczącym o zmianach w narzędziu wzroku. Leukokoria może być wywołana przez wiele czynników, dlatego kluczowa jest wizyta u okulisty, w celu dokładnej diagnostyki i podjęcia ewentualnego leczenia. Białe oczy nie zawsze będą świadczyć o poważnej chorobie, jednak wymagają specjalistycznej diagnostyki. 

biała plamka na tęczówce oka
Objaw białej źrenicy (leukokoria) nie jest charakterystyczny dla konkretnej choroby i może mieć wiele różnych przyczyn.

Leukokoria a retinoblastoma

Plamka na oku u dziecka może być objawem retinoblastomy inaczej siatkówczaka. To nowotwór wewnątrzgałkowy najczęściej występujący u najmłodszych. W większości przypadków guz występuje w obrębie jednego oka, zajęcie dwóch gałek ocznych dotyczy znacznie mniejszej ilości pacjentów. Niestety siatkówczak jest nowotworem złośliwym. Nieleczony prowadzi do przerzutów oraz zgonu. Występuje w dwóch postaciach dziedzicznej, poprzez uwarunkowania genetyczne oraz niedziedzicznej, która jest spowodowana mutacją. Różnią się między sobą mechanizmem powstawania choroby, a także objawami klinicznymi. Retinoblastoma diagnozowana jest w szczególności u dzieci do 3 roku życia. Biała kropka na oku jest najczęstszym objawem okulistycznym tej choroby.

Z siatkówczakiem związane są dwa określenia: ślepe kocie oko lub koci błysk. Pochodzą one od zjawiska, które zostało zaobserwowane u zwierząt kotnych. Charakteryzuje się rozlaną źrenicą oraz jasnym błyskiem, pojawiającym się w chwili skierowania źródła światła na błonę odblaskową oka np. kota. 

Więcej o siatkówczaku przeczytasz w naszym artykule: Siatkówczak (retinoblastoma) – wewnątrzgałkowy nowotwór oczu u dzieci

Typy leukokorii

W zależności od umiejscowienia zmian patologicznych gałki ocznej, okuliści rozróżniają poszczególne typy leukokorii:

  • przedsoczewkowa;
  • soczewkowa;
  • zasoczewkowa;
  • mieszana.

Przyczyny białej źrenicy

Biała kropka na oku świadczy o zmianach patologicznych w obrębie oka. Może być symptomem występowania wielu chorób narządu wzroku. Taka zmiana zawsze wymaga specjalistycznego zdiagnozowania w gabinecie okulistycznym. Jest to niezwykle istotne u dzieci, ponieważ białe oko może być objawem groźnego nowotworu. Głównym powodem występowania leukokorii jest siatkówczak, ziarniaki, zaćma czy stany zapalne. Dodatkowo biała plamka na białku oka może świadczyć o schorzeniu przetrwałego hiperplastycznego pierwotnego ciała szklistego, chorobie Coatsa czy oddzieleniu się siatkówki od naczyniówki. 

Co robić, gdy zauważymy u siebie objawy białej źrenicy?

W sytuacji, gdy dostrzeżemy białą plamkę, należy udać się do okulisty. Lekarz przeprowadzi dokładny wywiad dotyczący pojawienia się białego oka oraz innych niepokojących objawów. Wykona także specjalistyczne badanie dna oka. Po zbadaniu narządu wzroku i rozpoznaniu przyczyny, lekarz może zlecić dokładniejsze badania np. USG gałki ocznej bądź tomografię komputerową i wdroży odpowiednie leczenie. 

Oceń post