Operacja zaćmy w Lublinie – jak długo trzeba czekać na zabieg?

operacja zaćmy lublin

Jak podają statystycy Światowej Organizacji Zdrowia WHO, zachorowalność na zaćmę w ostatnich latach rośnie, będąc wynikiem wydłużającej się średniej życia ludzi i tym samym powiększającej się grupy osób mających znacznie większe szanse na zachorowanie. Bez względu na przyczynę, całkowite wyleczenie zaćmy możliwe jest wyłącznie metodami operacyjnymi. Zabieg można przeprowadzić w Polsce w ramach NFZ. Ile przyjdzie jednak poczekać na niego mieszkańcom Lublina i okolic?

Leczenie zaćmy – szybki zabieg, długie kolejki

Katarakta, która choć może być wynikiem stosowania leków sterydowych lub przebytych chorób przewlekłych dotyka najczęściej osoby starsze, po 60 roku życia, u których osłabienie soczewki wynika z naturalnych procesów jej starzenia się. Zdiagnozowanie choroby może być stosunkowo łatwe, jeśli objawy zaćmy są już dość zaawansowane. Charakterystyczne zmętnienie soczewki, problemy z ostrym widzeniem, czy też trudności z widzeniem w nocy lub w ostrym świetle to tylko część objawów, na jakie uskarżają się najczęściej pacjenci z kataraktą. Okulista musi oczywiście i tak wykonać odpowiednie badania diagnostyczne, jednak gdy potwierdzi zaćmę, jedynym ratunkiem dla pacjenta jest jej zoperowanie.

 

Zapoznaj się z ofertą operacji zaćmy w OneDayClinic

 

W Polsce operacji zaćmy polegającą na usunięciu zmętniałej soczewki i zastąpieniu jej nową, sztuczną soczewką wewnątrzgałkową można poddać się w ramach NFZ, w gabinetach prywatnych oraz wyjeżdżając na leczenie za granicę w ramach Dyrektywy Transgranicznej. Leczenie zaćmy odbywa się na zasadach chirurgii jednego dnia, a więc w warunkach ambulatoryjnych – pacjent może po zabiegu wrócić do domu i tam dochodzić do zdrowia, stosując się do przedstawionych mu przez lekarza zaleceń. I choć leczenie w ramach NFZ wydaje się być kuszącą perspektywą, Polska już od wielu lat zmaga się z ogromnymi kolejkami do operacji zaćmy. Jak wygląda sytuacja pacjentów w Lublinie?

Operacja zaćmy w Lublinie – najbliższe terminy

Choć Lublin to miasto wysunięte dość mocno na wschód Polski, a więc odległe od najczęstszych miejsc docelowych do wyjazdów zagranicznych w celu operacji, pacjenci nie mogą narzekać tu na bardzo odległe terminy w kontekście operacji zaćmy w ramach NFZ. Zarówno ci starający się o miejsce w kolejce w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 1 w Lublinie na Oddziale Okulistyki Dziecięcej, jak i osoby oczekujące na operację zaćmy w Klinice „Okulistyka S.C Mirosława Dudzik-Szalewska, Piotr Szalewski” mogą liczyć na terminy jeszcze w lutym 2019 roku. To zaledwie kilka do kilkunastu dni, które zestawione ze średnią krajową długością kolejki przekraczającą kilka miesięcy wyglądają zdecydowanie korzystnie.

Kolejne cztery placówki widniejące w oficjalnym terminarzu NFZ dostępnym na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia[1] proponują terminy na przełomie marca i kwietnia 2019 roku. Oznacza to, że zaledwie trzy z pośród 9 placówek oferujących operację zaćmy w samym Lublinie wymagają od pacjentów oczekiwania na termin zabiegu do końca 2019 lub nawet początku 2020 roku.

Kolejki do operacji zaćmy w województwie lubelskim

Podobnie jak w przypadku stolicy województwa, mieszkańcy całej Lubelszczyzny mogą liczyć na stosunkowo dobre warunki w szpitalach państwowych i operujących zaćmę w ramach NFZ. Aż 11 placówek z listy terminarza działających w obrębie województwa oferuje terminy do końca marca 2019 roku, a więc z czasem oczekiwania krótszym niż 2 miesiące. Po przeciwnej stronie względem długości kolejek znalazło się jedynie 5 placówek z terminami na przełomie 2019 i 2020 roku i zaledwie 2 z terminami na 2021 rok. I choć pacjenci tych ostatnich będą musieli pomyśleć o skorzystaniu z leczenia prywatnego, wyjazdu do innego miasta lub operacji za granicą, ich ilość jest i tak niewielka w skali kraju.

Operacja zaćmy w Lublinie – kiedy zdecydować się na wyjazd za granicę?

Porównując sytuację pacjentów Lubelszczyzny do kolejek, z jakimi mierzą się na co dzień mieszkańcy Polski centralnej czy południowej, oczekiwanie na operację zaćmy w ramach NFZ nie stanowi tu dla pacjentów większego problemu. Czy jednak krótka kolejka to jedyny powód, dla którego tak liczne grupy osób cierpiących na zaćmę decydują się na zabiegi prywatne lub coraz popularniejsze wyjazdy do klinik zagranicznych? Okazuje się, że leczenie zaćmy na NFZ może nie opłacać się nawet przy minimalnych kolejkach.

Wśród pacjentów trafiających do naszej kliniki w Ostravie czy wielu licznych, sąsiadujących z nami placówek specjalistycznych pojawiają się każdego dnia głosy o tym, że wyjazd jest dla nich znacznie lepszą opcją niż operowanie zaćmy w kraju. Narodowy Fundusz Zdrowia przeznacza na pojedynczą operację zaćmy kwotę, która pozwala szpitalom na wykonanie u pacjentów wyłącznie podstawowego zabiegu usunięcia zmętniałej soczewki. Choć wykorzystywane metody nie różnią się znacznie od tych obowiązujących jako standard okulistyczny na całym świecie, oferowana w pakiecie standardowa soczewka jednoogniskowa biała nie jest najlepszą z dostępnych na rynku, a sam NFZ nie daje pacjentom możliwości dopłacenia do lepszej opcji. W praktyce pacjenci wychodzą po operacji z okiem bez zaćmy, ale też koniecznością stałego stosowania okularów korekcyjnych pozwalających na ostre widzenie do każdej odległości – standardowa soczewka nie gwarantuje takiej możliwości.

Sytuacja w klinikach zagranicznych wygląda zupełnie inaczej. Dzięki obowiązującej Dyrektywie Transgranicznej  pacjenci mogą liczyć na zwrot podstawowych kosztów wykonania operacji, a jednocześnie mają możliwość dopłacenia do lepszej soczewki wewnątrzgałkowej gwarantującej nie tylko pełną ostrość widzenia do każdej odległości, ale też wysoką ochronę przeciwsłoneczną oka, które po operacji jest na nie jeszcze bardziej wrażliwe. W praktyce więc mają oni szansę skorzystania z zalet, jakie oferują soczewki wieloogniskowe czy toryczne, jednocześnie mając pewność bardzo wysokiej jakości zabiegu i obsługi medycznej w całym procesie leczenia – od momentu przyjęcia, aż do całkowitego wyzdrowienia.

 


Źródła:

[1] https://terminyleczenia.nfz.gov.pl

 

Zostaw komentarz

-A A A+

Irysowa 4, Bielany Wroc.

55-040 Kobierzyce

Biuro Obsługi Klienta

Godziny otwarcia

Pon - Pt: 8:00 - 18:00

Adres e-mailowy

biuro@onedayclinic.pl
Zadzwoń Wyślij formularz

Zoperowaliśmy już tysiące pacjentów, zobacz, co sprawiło, że nas wybrali


Pan Waldermar


Pani Małgorzata


Pan Janusz


Pani Basia

Zobacz więcej filmów na naszym kanale YouTube

Pakiet Ideal:

Najczęściej wybierana soczewka przez cukrzyków.

299,00 zł

Zalety:

 • Filtr UV
 • Lepsza czułość kontrastu
 • Dobre widzenie na jedną odległość
 • Dobre widzenie wieczorem i w nocy

Opis pakietu:

Pakiet Ideal to jeden z czterech pakietów obejmujących soczewki jednoogniskowe asferyczne. Soczewka oferowana w tym pakiecie jest najbardziej podstawową wersją soczewki ponadstandardowej. Jak wszystkie soczewki asferyczne – zbudowana jest w taki sposób, aby możliwie najlepiej dopasowywać się do naturalnych krzywizn oka.

Soczewka ta, podobnie jak inne soczewki jednoogniskowe – umożliwia doskonałe widzenie na jedną odległość, najczęściej bliży. Druga z wad - dal musi być skorygowana przy pomocy korekcji okularowej. Soczewka z pakietu Ideal produkcji Baush & Lamb Gwarantuje idealne odwzorowanie obrazu bez zniekształceń, z możliwie najlepszą ostrością widzianego obrazu. Soczewka ta została uszlachetniona filtrem UV.


Cena pakietu nie obejmuje kosztów transportu. Koszty te ustalane są indywidualnie w zakresie 150 - 300 zł w zależności od odległości miejsca zbiórki oraz decyzji o noclegu. Wyjazd z osobą towarzyszącą oraz odbiór spod domu są usługami dodatkowo płatnymi.

 

Pakiet Ideal Plus

Idealny wybór dla osób czynnych zawodowo, pracujących przy komputerze.

599,00 zł

Zalety:

 • Filtr UV
 • Filtr Światła niebieskiego
 • Mniejsze ryzyko rozwoju komórek czerniaka w oku
 • Oczy osoby przebywającej w sztucznym oświetleniu lub przed komputerem są mniej zmęczone
 • Oczy nie są zmęczone, ani nie pieką

Opis pakietu:

Pakiet Ideal Plus to pakiet zawierający soczewkę asferyczną jednoogniskową, uszlachetnioną w filtry UV i filtr Światła Niebieskiego, który doskonale chroni oko przed powstaniem szkodliwych chorób siatkówki, takich jak AMD, – czyli zwyrodnienie plamki żółtej, które prowadzi do ślepoty. Soczewka firmy Zeiss zawarta w tym pakiecie ogranicza także możliwość rozwoju czerniaka w oku.

Działanie filtru światła niebieskiego wpływa także pozytywnie na ograniczenie bezsenności spowodowanej nadmiernym oddziaływaniem światła niebieskiego (komputery, telefony, białe światło lamp) na oczy w ciągu dnia. Taka ekspozycja oczu na tego typu światło dramatycznie wpływa na obniżenie poziomu melatoniny, co może zaburzać sen i wpływać na cykl okołodobowy. Filtr światła niebieskiego, którym uszlachetniona została soczewka z Pakietu Ideal Plus, skutecznie ogranicza tego typu zjawiska.


Cena pakietu nie obejmuje kosztów transportu. Koszty te ustalane są indywidualnie w zakresie 150 - 300 zł w zależności od odległości miejsca zbiórki oraz decyzji o noclegu. Wyjazd z osobą towarzyszącą oraz odbiór spod domu są usługami dodatkowo płatnymi.

 

Pakiet Premium

Najlepsza dla kierowców.

825,00 zł

Zalety:

 • filtr UV
 • Filtr Światła niebieskiego
 • Nie powoduje różnic w odczycie kontrastu i barw
 • Dzięki zastosowanym filtrom niweluje bezsenność

Opis pakietu:

Pakiet Premium to jeden z najlepszych pakietów obejmujących soczewki jednoogniskowe. Tak jak pozostałe soczewki tego typu – koryguje wadę wzroku na jedną odległość, natomiast korekcję wad towarzyszących trzeba nadrobić dobierając odpowiednią korekcję okularową. Pakiet Premium jest uszlachetniony w filtry UV i filtr światła niebieskiego, dzięki czemu zapobiega powstawaniu poważnych chorób siatkówki. Soczewka ta zwana potocznie „Soczewką Żółtą” jest najlepszą stosowaną soczewką w swojej klasie. Idealna dla osób pracujących godzinami przy komputerze.

Filtr światła niebieskiego wpływa także pozytywnie na produkcję melatoniny w mózgu odpowiedzialnej za sen. Ponadto, ogranicza zmęczenie i ból oczu spowodowany długą ekspozycją na światło. Budowa soczewki marki Alcon z pakietu Premium ogranicza powstawanie „efektu halo” wokół jasnego światła, dzięki czemu stanowi świetny wybór dla kierowców. Nie ma również dyskomfortu podczas wieczornego czytania. Budowa soczewki Premium oraz jej uszlachetnienia ograniczają ryzyko wystąpienia Zaćmy Wtórnej u operowanego pacjenta.


Cena pakietu nie obejmuje kosztów transportu. Koszty te ustalane są indywidualnie w zakresie 150 - 300 zł w zależności od odległości miejsca zbiórki oraz decyzji o noclegu. Wyjazd z osobą towarzyszącą oraz odbiór spod domu są usługami dodatkowo płatnymi.

 

Pakiet PREMIUM CLAREON

Najlepsza dla osób aktywnych zawodowo i zawodowych kierowców.

1399,00 zł

Zalety:

 • filtr UV
 • Filtr Światła niebieskiego
 • Bardzo wysoka ostrość widzianego obrazu
 • Minimalne ryzyko powstania „efektu halo”

Opis pakietu:

Pakiet Premium Clareon to najnowszy pakiet w naszej ofercie. Soczewka zawarta w tym pakiecie to najnowszej generacji soczewka jednoogniskowa, która pojawiła się na rynku na przełomie 2018 roku. Jej unikalność polega na zastosowaniu jednorazowego systemu wszczepiania. Soczewka produkcji czołowej marki Alcon jest załadowana do specjalnego urządzenia fabrycznie, a dzięki zastosowaniu unikalnej technologii – znacznie ułatwia wszczepienie minimalizując ryzyko powikłań. Soczewka Clareon gwarantuje doskonałą przezierność soczewki, a unikalna technologia polimeryzacji soczewki ogranicza ryzyko zjawiska glisteningu.

Soczewka Clareon, jako następca soczewki z Pakietu Premium jest wyposażona standardowo w filtr światła niebieskiego oraz filtr UV, które skutecznie ograniczają ryzyko wystąpienia poważnych chorób siatkówki. Filtr światła niebieskiego wpływa także pozytywnie na produkcję melatoniny w mózgu odpowiedzialnej za sen. Ponadto, ogranicza zmęczenie i ból oczu spowodowany długą ekspozycją na światło. Soczewka Clareon znacznie zmniejsza ryzyko powstania Zaćmy Wtórnej w operowanym oku. Świetnie sprawdzi się u zawodowych kierowców, dzięki temu, że jej budowa ogranicza występowanie „efektu halo”.


Cena pakietu nie obejmuje kosztów transportu. Koszty te ustalane są indywidualnie w zakresie 150 - 300 zł w zależności od odległości miejsca zbiórki oraz decyzji o noclegu. Wyjazd z osobą towarzyszącą oraz odbiór spod domu są usługami dodatkowo płatnymi.

 

Pakiet VIP

Idealna dla osób chcących zrezygnować z korekcji okularowej.

3299,00 zł

Zalety:

 • Filtr UV
 • Filtr światła niebieskiego
 • Posiada wszystkie właściwości soczewki z pakietu premium
 • Działa jak okulary progresywne, umożliwiając doskonałe widzenie na wszystkie odległości
 • Umożliwia całkowitą rezygnację z korekcji okularowej.

Opis pakietu:

Pakiet VIP to pakiet zawierający soczewkę asferyczną wieloogniskową, czyli taką, która usuwa wszelkie wady refrakcji w operowanym oku. Soczewka z tego pakietu produkcji marki Alcon posiada wszystkie cechy zawarte w pakiecie Premium, a jej wieloogniskowość działa jak okulary progresywne, umożliwiając doskonałe widzenie na wszystkich odległościach Dzięki temu pacjent może całkowicie zrezygnować z dotychczasowej korekcji okularowej. Uszlachetnienie filtrami UV i filtrem Światła Niebieskiego chroni siatkówkę oka przed wystąpieniem poważnych chorób siatkówki, prowadzących do ślepoty.


Cena pakietu nie obejmuje kosztów transportu. Koszty te ustalane są indywidualnie w zakresie 150 - 300 zł w zależności od odległości miejsca zbiórki oraz decyzji o noclegu. Wyjazd z osobą towarzyszącą oraz odbiór spod domu są usługami dodatkowo płatnymi.

 

Pakiet PREMIUM toricPLUS

Idealna dla osób aktywnych zawodowo z astygmatyzmem.

1799,00 zł

Zalety:

 • Filtr UV
 • Filtr światła niebieskiego
 • Korekcja astygmatyzmu
 • Gwarantuje doskonałe widzenie na jedną odległość

Opis pakietu:

Pakiet PREMIUM toricPLUS to pakiet zawierający soczewkę asferyczną jednoogniskową toryczną, czyli taką, która koryguje astygmatyzm w operowanym oku. Soczewka z tego pakietu produkcji marki Alcon posiada wszystkie cechy zawarte w pakiecie Premium, a jej jednoogniskowość umożliwia doskonałe widzenie na jedną odległość. Uszlachetnienie filtrami UV i filtrem Światła Niebieskiego chroni siatkówkę oka przed wystąpieniem poważnych chorób siatkówki, prowadzących do ślepoty.


Cena pakietu nie obejmuje kosztów transportu. Koszty te ustalane są indywidualnie w zakresie 150 - 300 zł w zależności od odległości miejsca zbiórki oraz decyzji o noclegu. Wyjazd z osobą towarzyszącą oraz odbiór spod domu są usługami dodatkowo płatnymi.

 

Pakiet VIP toricPLUS

Idealna dla osób z astygmatyzmem chcących całkowicie zrezygnować z korekcji okularowej.

4999,00 zł

Zalety:

 • Filtr UV
 • Filtr światła niebieskiego
 • Korekcja astygmatyzmu
 • Gwarantuje doskonałe widzenie na wszystkich odległościach

Opis pakietu:

Pakiet VIP toricPLUS to pakiet zawierający soczewkę asferyczną wieloogniskową toryczną, czyli taką, która koryguje astygmatyzm w operowanym oku. Soczewka z tego pakietu produkcji marki Alcon posiada wszystkie cechy zawarte w pakiecie Premium, a ponadto umożliwia doskonałe widzenie na wszystkich odległościach, dzięki czemu pacjent może zrezygnować całkowicie z dotychczas stosowanej korekcji okularowej. Uszlachetnienie filtrami UV i filtrem Światła Niebieskiego chroni siatkówkę oka przed wystąpieniem poważnych chorób siatkówki, prowadzących do ślepoty.


Cena pakietu nie obejmuje kosztów transportu. Koszty te ustalane są indywidualnie w zakresie 150 - 300 zł w zależności od odległości miejsca zbiórki oraz decyzji o noclegu. Wyjazd z osobą towarzyszącą oraz odbiór spod domu są usługami dodatkowo płatnymi.

 

Pakiet Extra:

Najczęściej wybierana soczewka przez cukrzyków.

Koszty pakietu pokrywa NFZ

Zalety:

 • Filtr UV
 • Podstawowa soczewka sferyczna
 • Dobre widzenie na jedną odległość

Opis pakietu:

Pakiet Extra to pakiet obejmujący soczewkę jednoogniskową sferyczną. Jest to soczewka, która jako jedyna jest w pełni refudowana przez NFZ. Standardowo wyposażona jest w filtr UV.


Cena pakietu dotyczy kompleksowego zabiegu usunięcia zaćmy wraz ze wszystkimi badaniami kontrolnymi i bezpłatnym transportem dla wybranych miejscowości z województwa Opolskiego, Śląskiego i Małopolskiego. W przypadku pozostałych miejscowości transport wraz ze wszystkimi badaniami kontrolnymi oraz noclegiem wynosi jedynie 300zł. Zadzwoń i zapytaj o szczegóły.

 

Skuteczne leczenie zaćmy w OneDayClinic

Skuteczne leczenie zaćmy w ODC

Zobacz, co mówią o nas pacjenci