Pandemia koronawirusa wpłynęła nie tylko na nasze codzienne funkcjonowanie, ale i podróżowanie poza granice Polski. Jednym z rozwiązań, które mają być pomocne w walce z COVID-19, jest certyfikat green pass. Pod tym określeniem kryją się unijne paszporty szczepionkowe, choć to uproszczona definicja. Sprawdź, kto może otrzymać green pass oraz jakie udogodnienia czekają na ich właścicieli.

Certyfikat unijny – kto może go otrzymać?

Green pass to bezpłatny certyfikat unijny, dostępny w wersji elektronicznej lub papierowej. Dokument ten składa się z kodu QR oraz unikalnego identyfikatora, zapewniając możliwość sprawnej kontroli osoby go posiadającej. Pisząc o kontroli, warto doprecyzować, że chodzi przede wszystkim o kontrolę przepływu ludzi między krajami i szybką reakcję w przypadku osób, które mogą stwarzać zagrożenie epidemiologiczne. Certyfikat unijny znacząco ułatwia podróżowanie, ponieważ zwalnia z obowiązku kwarantanny w miejscu docelowym, jak i po powrocie z wyjazdu. Green pass to również rozwiązanie, którestanowi oficjalne potwierdzenie wykonanego testu na COVID-19, wykonywane przed lotem czy na lotnisku. W większości przypadków osoby z certyfikatem unijnym są z nich zwolnieni. Oczywiście warto pamiętać, aby przed wyjazdem sprawdzić dokładnie obostrzenia i zasady podróżowania w danym kraju.

Kto może otrzymać certyfikat green pass? Dokument ten jest wystawiany przede wszystkim każdej zaszczepionej osobie. I tutaj kolejna ważna informacja. Większość państw zastrzega, że wymaga przyjęcia pełnej dawki szczepionki, tj. dwóch dawek lub jednej jednodawkowej, preparatem dopuszczonym do użytku na terenie UE. O wystawienie green pass mogą starać się także ozdrowieńcy oraz osoby, które uzyskały negatywny wynik testu na COVID-19.

Ważność green pass

Jeśli chodzi o unijny certyfikat covid, rozporządzenie władz potwierdza, że mogą go otrzymać także dzieci. Mowa o osobach niepełnoletnich, które są ozdrowieńcami, uzyskały negatywny wynik testu lub o dzieciach w wieku 12-17 lat, które przyjęły szczepionkę. O wydanie certyfikatu w ich imieniu występują rodzice lub opiekunowie prawni. Jak już zostało wspomniane, unijny certyfikat COVID (UCC) jest dostępny w wersji elektronicznej lub papierowej. Po szczepieniu można otrzymać wydruk certyfikatu w punkcie szczepień. Łatwiejszym i bardziej ekologicznym rozwiązaniem jest pobranie kodu QR certyfikatu z Indywidualnego Konta Pacjenta. Wystarczy wejść na internetowe konto pacjenta, unijny certyfikat covid znajduje się w zakładce „Certyfikaty”. To jednak niejedyny sposób na to, aby uzyskać unijny certyfikat. Aplikacja mobilna mojeIKP oraz mObywatel zapewnią nam szybki dostęp do dokumentu.

Jaka jest ważność UCC? Wszystko zależy od tego, w jaki sposób go uzyskasz. Osoby zaszczepione otrzymują certyfikat unijny ważny od 14 do 365 dni po ostatniej dawce (lub jedynej) szczepienia. Po przyjęcia dawki przypominającej szczepionki, ważność certyfikatu przedłuża się o 365 dni. W przypadku ozdrowieńców dokument jest ważny od 11 do 180 dni po uzyskaniu pozytywnego wyniku testu. Jeśli chodzi o UCC wydane na podstawie negatywnego wyniku na COVID-19, ważność certyfikatu jest znacznie krótsza i wynosi 48 h.

Jakie informacje zawiera unijny certyfikat?

Green pass to dokument w języku polskim oraz angielskim. Obowiązuje on na terenie UE oraz w m.in. Szwajcarii, Norwegii, Watykanie, Izraelu, Maroko, Turcji czy Albanii. Sytuacja epidemiologiczna na całym świecie jest dynamiczna, dlatego zawsze przed podróżą należy sprawdzać aktualne wytyczne dla turystów. Planujesz operację zaćmy w Czechach? Sprawdź, czy obowiązuje Cię kwarantanna po przyjeździe na miejsce.

Warto także pamiętać o tym, że niektóre państwa uznają ważność certyfikatu już po kilku dniach po przyjęciu pełnej dawki szczepionki, inne (jak m.in. Polska) przyjęły termin 14 dni od daty szczepienia. W momencie przekroczenia granicy z danym krajem odpowiednie służby skanują certyfikat w celu sprawdzenia jego poprawności oraz ważności. UCC zawiera takie informacje jak m.in. imię i nazwisko jego właściciela, jego datę urodzenia czy informacje odnośnie szczepienia/wykonania badania/ozdrowienia. Pamiętaj także, że testy IgG/IgM to testy, które nie są akceptowane w przypadku wystawienia certyfikatu. To jednak doskonały wybór, jeśli chcesz sprawdzić, czy przechorowałeś COVID-19 i zdobyłeś odporność.

Źródło zdjęcia freepik - pl.freepik.com

Oceń post