Prezbiopia, czyli starczowzroczność to problem, z którym boryka się naprawdę spory odsetek osób po 40 roku życia. Wada wzroku związana bezpośrednio z utratą zdolności akomodacyjnych oka do niedawna traktowana była jako fakt, któremu nie przyglądano się zbyt dokładnie. Biorąc jednak pod uwagę nieustannie wydłużającą się średnią życia człowieka i rolę, jaką ostry wzrok odgrywa w naszym codziennym życiu, warto poddać prezbiopię głębszym badaniom i zrozumieć, dlaczego oko starzeje się właśnie w taki sposób. Jak poradzić sobie ze starczowzrocznością w życiu codziennym i czy da się ją leczyć, a nie korygować?

Objawy prezbiopii (starczowzroczności)

Jak właściwie rozpoznać, że problem starczowzroczności zaczyna dotyczyć także naszego wzroku? Zaburzenia akomodacji powodowane przez wadę powodują przede wszystkim pogorszenie ostrości wzroku do bliży. Wiele osób po 40 roku życia przyznaje, że ich zdolność do czytania gazet, książek, czy czegokolwiek z ekranu telefonu znacznie się pogorszyła. Charakterystyczne oddalanie czytanej treści od siebie to właśnie doskonałe potwierdzenie na to, że oko traci swoje naturalne zdolności akomodacji i nie jest w stanie prawidłowo skupiać się na tym, co znajduje się najbliżej.

Kłopot z widzeniem z bliska początkowo zauważalny jest właśnie przy czytaniu, ale z czasem zaczyna sprawiać też problemy w życiu codziennym. Kłopoty pojawiają się w sklepie, gdzie konieczne jest przeczytanie etykiet produktów, czy w banku, gdy należy przejrzeć kilka stron umowy pisanej drobnym drukiem. Kłopotliwe może okazać się też wyraźne widzenie przedmiotów, które dość mocno dotyka osoby zajmujące się robótkami ręcznymi czy podczas pracy z małymi elementami. Ostatecznie koniecznością staje się włożenie na nos okularów.

Wady wzroku a starczowzroczność

Osoby, które przez całe życie zmagają się z mniejszymi bądź bardziej dotkliwymi wadami wzroku są oczywiście przyzwyczajone do konieczności noszenia okularów, jednak gdy na wadę nakłada się prezbiopia, ich choroba może postępować w jeszcze szybszym tempie. Ci, którzy cierpieli na krótkowzroczność mogą potrzebować więc drobnej korekcji także przy widzeniu do bliży, a osoby z dalekowzrocznością jeszcze mocniejszych okularów plusowych. Błędnym jest przekonanie, w które zdaje się niestety wierzyć wiele osób – osoby, które widziały dotąd dobrze do bliży i gorzej do dali nie będą dzięki prezbiopii widziały lepiej w całym spektrum długości. Wrażenie takie może być pozorne, jednak zawsze wymaga ostatecznie dobrania innej pary okularów regulujących wzrok na każdej odległości.

Jak korygować starczowzroczność?

Zachodzące w oku zmiany związane ze słabnięciem jego zdolności akomodacyjnych są całkowicie naturalne, jednak nie powinny być przez chorego bagatelizowane. Nieleczona wada może nabierać tempa i pogłębiać się szybciej, niż początkowo. Dlatego też tak ważne są regularne wizyty u okulisty, które pozwolą na kontrolowanie postępów wady i dobieranie mocy okularów lub soczewek kontaktowych do obecnego stanu oczu. Bardzo często zdarza się, że w przypadku prezbiopii przepisywane są tzw. okulary progresywne, gdzie dolna część szkła pozwala na swobodne czytanie z bliska, a górna część na swobodne, niekorygowane patrzenie w dal.

Błędem, jaki wiele osób popełnia niestety w przypadku starczowzroczności jest zakup okularów „do czytania” na własną rękę, w aptece bądź markecie. Wybrane w ten sposób okulary mogą pozornie poprawiać wzrok, ale nigdy nie będą w stu procentach zgadzały się z korekcją wymaganą dla konkretnej wady. Dobór właściwych szkieł warto zatem zlecić specjaliście, a gdy problemem jest sama konieczność ich noszenia, warto pomyśleć o poddaniu się operacyjnej korekcji wzroku.

Tu opcje są dwie. Pierwszą z nich jest oczywiście laserowa korekcja wzroku, której poddają się często osoby cierpiące na wady wzroku już od wczesnych lat życia. Innym wariantem, znacznie korzystniejszym w przypadku osób ze starczowzrocznością jest połączenie leczenia prezbiopii z leczeniem zaćmy – równie często występującej choroby, która w ponad 90% przypadków dotyka właśnie osób starczych. Jako że obie choroby rozwijają się w obrębie soczewki oka, operacyjne zastąpienie jej wysokiej jakości implantem pozwala na wyeliminowanie problemu mętniejącego wzroku i konieczności noszenia okularów korekcyjnych jednocześnie.

Ty, bądź Twoi bliscy potrzebujecie szybkiego leczenia zaćmy? Sprawdź ofertę OneDayClinic!

 

4/5 - (18 votes)