Wybór oprawek okularowych to niełatwe zadanie? Wiele osób, zarówno tych decydujących się na zakup okularów korekcyjnych po raz pierwszy, jak i tych, które od dawna korzystają z korekcji okularowej, staje regularnie przed wątpliwościami dotyczącymi dopasowania najlepszych oprawek. Z jednej strony możemy korzystać z poradników dotyczących kształtów oprawek pasujących do określonych rysów z twarzy, z drugiej jednak nawet te „optymalne” nie zawsze zdają się spełniać nasze oczekiwania. Naprzeciw tego typu dylematom wychodzą jednak styliści opraw: doradcy, których obecność w salonach optycznych jest dziś coraz szerzej doceniana przez osoby poszukujące idealnych okularów. Kim jest stylista opraw i w jakich sprawach może Ci pomóc?

Najważniejsze zadania dla stylisty opraw

Nowinki z wybiegów mody światowej sławy projektantów już dawno przestały być zarezerwowane tylko dla wybranych. Za pomocą stylizacji i dodatków nie tylko można podkreślić figurę, ale i swój temperament. Kwestia mody i aktualnych trendów nie pozostaje bez znaczenia, gdy w grę wchodzi wybór nowych oprawek okularowych. Obok osób, które poszukują rozwiązania idealnego na co dzień, z konieczności korzystania z okularów korekcyjnych, w salonach optycznych spotykamy też często osoby poszukujące dopasowanych i modnych okularów „zerówek” lub okularów przeciwsłonecznych. W obu przypadkach wybór okularów i oprawek jest duży, więc zadanie to może okazać się nie lada wyzwaniem. W takiej sytuacji nieocenioną pomoc zapewni stylista lub stylistka opraw okularowych. Co kryje się pod tą nazwą?

Stylista opraw to osoba pracująca w salonie optycznym, która nie zajmuje się jednak kwestią odpowiedniego dopasowania szkieł czy soczewek kontaktowych: rolą stylisty jest wsparcie w znalezieniu najlepszych oprawek dopasowanych do Twojego stylu, charakteru, preferencji czy aktualnych trendów. Stylista opraw okularowych podpowie, jak dobrać okulary do twarzy, aby wyostrzyć łagodne rysy lub przeciwnie – złagodzić mocno zarysowaną szczękę, trójkątny podbródek. Odpowiednio dobrane oprawki okularowe znacząco wpływają na proporcje twarzy, warto zatem zaufać specjaliście przy ich wyborze. Jego wiedza, doświadczenie i obiektywna opinia to gwarancja wyboru okularów idealnie dopasowanych do potrzeb klienta salonu optycznego.

Jeśli optometrysta jest specjalistą w zakresie wyboru korekcji okularowej, stylista oprawek pełni u jego boku rolę doradcy modowego. Okulary stały się w ostatnich latach niezwykle ważnym i popularnym akcesorium, którego noszenie nie jest już powodem do wstydu czy ukrywania się. Z pomocą okularów i pięknych oprawek wyrażamy swoją osobowość, budujemy stylizacje biurowe i wyjściowe, a w etui nie ukrywamy już jednej pary okularów ubieranej „do pracy z komputerem” – odpowiednio dobrane oprawki nosimy dumnie, często posiadając więcej niż jedną parę dobierane na różne okazje. W końcu nic tak doskonale nie uzupełnia stylizacji, jak odpowiednio dobrane dodatki, w tym okulary. Oryginalne oprawki okularowe mogą wręcz zastąpić biżuterię, odwrócić uwagę od zmęczenia czy ożywić stonowany zestaw do pracy. I choć klasyczne modele okularów mają swoje grono zwolenników, każdego roku pojawiają się nowe trendy – ciekawe propozycje kolorystyczne czy oryginalne kształty oprawek kuszą nie tylko miłośników mody. Często praktykowaną opcją, będącą doskonałą alternatywą dla zakupu nowych okularów, jest wymiana oprawek w okularach. Wystarczy oddać okulary na szybką korektę do salonu, aby móc cieszyć się ich nowym designem. Zmiana koloru oprawek potrafi całkowicie odmienić wygląd nie tylko samych okularów, ale i twarzy. Klasyczny kształt okularów i na przykład wzorzyste oprawki to prosty sposób na dodanie pazura do swojej stylizacji i na przykład ożywienie jasnej karnacji. Na taką zmianę decydują się także osoby, które chcą poprzez dodatki podkreślić swój temperament, ale w pracy obowiązuje ich dress code. Kolorowy motyw na oprawkach nie wpływa na elegancki charakter stylizacji, ale pozwala w subtelny sposób zaakcentować swoją osobowość.

No dobrze, a co ze wspomnianym już doborem kształtu oprawek do twarzy? Stylistka opraw okularowych dobierze model okularów w taki sposób, aby Twoja twarz zyskała odpowiednie proporcje. I tak w przypadku twarzy prostokątnej dobrym wyborem są oprawki zaokrąglone, które łagodzą rysy twarzy. Osoby o twarzy okrągłej dobrze wyglądają w wielu rodzajach oprawek, w tym tych prostokątnych czy kanciastych. Subtelnie modelują okrągłą twarz również okulary z oprawkami typu „kocie oko”. To tylko kilka z reguł dobierania oprawek do kształtu twarzy, ale nie oznacza to, że musisz je znać lub sztywno stosować się do nich podczas zakupu okularów. O wszystko zadba stylistka opraw w salonie.

Czy w każdym salonie optycznym spotkam stylistę opraw? 

Niestety nie. Choć styliści opraw są coraz bardziej poszukiwani i pojawiają się w większych salonach, nie wszędzie udaje się spotkać specjalistę po odpowiednich kursach, który doradzi profesjonalnie w sprawie wyboru oprawek. W starszych, mniejszych salonach optycznych często doradztwem zajmują się optometryści lub pracownicy dbający o obsługę klienta, i choć ich doświadczenie jest w tej kwestii spore, ich specjalizacja nie leży po stronie aktualnych trendów modowych, rozpoznawaniu kształtów twarzy i modelowaniu jej za pomocą właściwego kształtu oprawek.

Korzystając z usług m.in. salonu OneDayClinic we Wrocławiu lub cyklicznych spotkań z naszymi specjalistami możesz liczyć na fachową pomoc w doborze okularów, zarówno pod względem ich kształtu, jak i kolorystyki oprawek. O udany zakup zadba doświadczona stylistka lub stylista opraw okularowych. To mit, że jedynie okulary przeciwsłoneczne mogą zachwycać modną stylistyką. W naszych salonach wybierzesz okulary idealnie dopasowane do twarzy, gwarantujące duży komfort noszenia, jak i przykuwające uwagę designem – jeśli tylko tego chcesz. Aby sprawdzić, jakie okulary do twarzy okrągłej, owalnej czy na przykład prostokątnej będą najlepszym wyborem, zapraszamy do naszych salonów!

W OneDayClinic stawiamy na profesjonalne doradztwo w zakresie wyboru okularów oraz oprawek okularowych. Z pomocy naszego certyfikowanego stylisty opraw skorzystasz m.in. w salonie optycznym OneDayClinic w przy ul. Strzegomskiej we Wrocławiu, w którym optometrystka, mgr inż. Barbara Kucharska jest także stylistką opraw okularowych.

[siteorigin_widget class="orion_button_w"][/siteorigin_widget]

Zależnie od kształtu opraw twarz tej samej osoby prezentuje się w odmienny sposób. Aby podkreślić rysy twarzy, stylista opraw wskaże Ci atrakcyjny rodzaj oprawek. Ponadto stylista może zastosować także elementy analizy kolorystycznej, dzięki czemu kolor oprawek będzie harmonijnie współgrał z Twoją naturalną kolorystyką.

[siteorigin_widget class="SiteOrigin_Widgets_ImageGrid_Widget"][/siteorigin_widget]

Jak stylista może pomóc w wyborze opraw okularowych? 

Jak dobrać oprawki do okularów z pomocą stylisty? Przede wszystkim należy wykazać chęć współpracy. Niekoniecznie stare, ulubione okulary wciąż pasują do Twojej twarzy. Tak samo jak sylwetka, tak i twarz ulega zmianom. Należy tutaj uwzględnić m.in. zmiany koloru włosów czy fryzur, sposób malowania się czy zmiany związane z wiekiem czy wahaniem wagi. Pomoc stylisty opraw jest kluczem do odnalezienia idealnych oprawek dopasowanych do Twojego kształtu twarzy, ale też do typu urody, zgodnie z klasyfikacją tzw. analizy kolorystycznej. W ramach współpracy przymierzysz wiele dostępnych modeli oprawek okularów korekcyjnych lub „zerówek”, a także okularów przeciwsłonecznych, w zależności od tego, jakiego rodzaju oprawek poszukujesz. Z pomocą stylistki opraw dowiesz się, jak dobrać oprawki do okularów, aby zachować odpowiednie proporcje twarzy, jednak nie można także zapominać o tym, że właściwy dobór okularów wpływa nie tylko na Twój wygląd, ale i samopoczucie oraz komfort noszenia okularów.

Przy współpracy z optykiem i optometrystą, stylista opraw zadba o to, by oprawki zapewniały właściwe wsparcie i zabezpieczenie dla szkieł korekcyjnych, jednocześnie nie tracąc na swojej estetyce i charakterze.

Jak przygotować się do takiej konsultacji? Przede wszystkim odwiedź salon optyczny z pełną otwartością i gotowością na liczne przymiarki: szukając idealnych oprawek okularowych, warto kierować się nie tylko tym, co podpowiada teoria dobierania ich do kształtu twarzy czy jakie propozycje są najmodniejsze w aktualnych trendach. W okularach musisz czuć się dobrze, a do tego potrzeba często sprawdzenia i odrzucenia kilku pozornie idealnych propozycji prowadzących do wyboru tej jednej, najlepszej opcji. Stylista może pomóc Ci znaleźć w sobie odwagę na zmianę – osoby, które noszą okulary od lat, często decydują się na sprawdzone rozwiązania, zmieniając oprawki na podobne kształtem czy kolorem. Łatwo wpaść w pułapkę przyzwyczajenia, dlatego tak ważna jest chęć współpracy ze stylistą opraw. Zmiana oprawek może wiązać się nawet ze stresem, jednak podobnie jak z odważniejszym cięciem u fryzjera czy zmianą koloru włosów – zmiana ta może dać zaskakujące efekty w postaci przemiany wizerunku. Dla osób, które lubią stopniowo wprowadzać zmiany, pozytywne efekty przyniesie już wymiana oprawek w okularach. Kto wie, może kolejnym krokiem w zmianie wizerunku będzie wybór oryginalnego kształtu okularów?

Zapraszamy do skorzystania z konsultacji ze stylistą opraw.

Oceń post