Dobierając oprawki do kształtu twarzy masz szansę wybrać nie tylko model, który przypadnie Ci najbardziej do gustu i będzie zgodny z aktualnymi trendami, ale i ten, który doskonale podkreśli Twoje naturalne rysy. Filozofia dobierania oprawek na podstawie kształtu twarzy jest znana stylistom i doradcom w salonach optycznych już od wielu lat, co zdecydowanie pomaga im w dopasowaniu najlepszych oprawek dla każdego klienta. Jak stylista opraw w salonie optycznym dobiera oprawki do kształtu twarzy? O jakich zasadach warto pamiętać, wybierając oprawki okularowe?

Kształt oprawek a kształt twarzy – jak dobierać okulary?

Podstawowa reguła dobierania kształtu oprawek okularów do kształtu twarzy opiera się na idei, że oprawki powinny być w kształcie zupełnie odwrotnym do kształtu twarzy. Te okrągłe znacznie lepiej sprawdzą się u osób z twarzą prostokątną, z mocniejszymi rysami, podczas gdy twarz okrągła lepiej prezentuje się w nieco bardziej kanciastych, prostokątnych lub geometrycznych oprawkach. O ile podejście takie jest prawidłowe, w praktyce wyróżniamy znacznie więcej kształtów twarzy, jak i kształtów i rozmiarów oprawek, a dopasowanie ich do siebie to sztuka. Na co zwrócić uwagę, by robić to dobrze?

Oprawki okrągłe i owalne

Doskonale sprawdzą się przy twarzy kwadratowej lub prostokątnej, z szerokim czołem, mocno zarysowaną i szeroką szczęką i dość dobrze zachowanymi proporcjami. Okulary będą tutaj optycznie wydłużać i zaokrąglać twarz, a dzięki ogromnej różnorodności modeli, jakie można podpiąć pod kategorię oprawek zaokrąglonych, wybór dopasowanego kształtu nie powinien sprawić tu większej trudności. Oprawki okrągłe i owalne będą pasowały także do twarzy trójkątnej, w kształcie serca, z wąskim podbródkiem i szerokim czołem. Okrągły kształt szkieł w połączeniu z delikatną oprawką nadadzą twarzy łagodności, ale należy pamiętać, by sama oprawka nie była zbyt wysoko ponad linią brwi i nie powodowała optycznego powiększenia czoła lub nadmiernego wyostrzenia rysów twarzy.

Oprawki prostokątne

W myśl zasady kontrastu, oprawki prostokątne i kanciaste dobrze dopasują się m.in. do twarzy owalnej i okrągłej, którym dodadzą nieco charakteru i bardziej wyrazistych rys. Wybierając je trzeba jednak pamiętać o odpowiednich proporcjach – oprawki prostokątne są z reguły dość szerokie i optycznie poszerzają twarz w obrębie skroni, co nie przy każdym kształcie twarzy może okazać się korzystne. Oprawki prostokątne i kanciaste dobieramy do twarzy owalnej i okrągłej tak, by były tak samo szerokie lub minimalnie szersze od twarzy – zbyt wąskie będą wyglądać komicznie, a zbyt szerokie dodatkowo poszerzą twarz.

dobór oprawek do kształtu twarzy

Oprawki „kocie oko”

Ze względu na górną krawędź unoszącą się lekko w kierunku skroni, oprawki typu „kocie oko” pasują do różnych kształtów twarzy. W przypadku tych okrągłych podkreślą zarys kości policzkowych i optycznie wyciągną twarz w górę, podczas gdy nieco bardziej kwadratowej twarzy dodadzą miękkości i delikatności przez lekko zaokrąglony dół oprawki.

Oprawki geometryczne

Coraz większym trendem w kategorii okularów korekcyjnych stają się oprawki o nieregularnych kształtach, które trudno przyporządkować do którejkolwiek z kategorii. Ze względu na ich nietypowość, oprawki geometryczne pasują przede wszystkim osobom o twarzy owalnej, która ze względu na dobrze zachowane proporcje i miękkość rys dobrze komponuje się z niemalże każdym modelem oprawek.

Stylista opraw w salonie optycznym – skorzystaj z profesjonalnej pomocy

Z zasadami wyboru oprawek okularów można zapoznawać się długo, poznając wszystkie triki i porady dotyczące dopasowywania ich do kształtu twarzy, koloru oczu czy proporcji. W praktyce jednak nigdy nie widzimy się w lustrze tak, jak jest w stanie zobaczyć nas druga osoba. Nigdy też nie będziemy w stanie wyobrazić sobie siebie w konkretnym modelu okularów bez ich przymiarki. Na końcowym etapie wyboru oprawek może przydać się więc pomoc doświadczonego stylisty opraw pracującego w salonie optycznym i gotowego pomóc Ci w wyborze, nawet jeśli zechcesz przymierzyć dziesiątki par okularów przed znalezieniem tych właściwych.

Styliści opraw, poza kierowaniem się ogólnymi regułami dopasowania oprawek do kształtu twarzy, zwracają uwagę na całokształt i starają się dopasować oprawki, które będą uzupełniały Twój wygląd, styl i osobowość. Nosząc okulary na co dzień warto postarać się o to, by zawsze czuć się w nich jak najlepiej. Właściwie dopasowane nie będą powodem do wstydu czy zakłopotania – z czasem staną się naturalną częścią Ciebie i dodatkiem, bez którego trudno wyobrazić sobie Twoją twarz.

Na co dzień ze wskazówek stylistki opraw mogą skorzystać nasi Klienci odwiedzający nasz salon optyczny we Wrocławiu przy Strzegomskiej. Zachęcamy ponadto do śledzenia naszej strony w mediach społecznościowych, gdzie informujemy o cyklicznych spotkaniach. Nasz kanał na Facebooku @odcsalony to aktualne informacje o promocjach i nowościach w naszych salonach.

Oceń post