Wzrok to niewątpliwie jeden z najważniejszych zmysłów człowieka. W znacznym stopniu wpływa on na jakość i komfort życia. Wady wzroku, zarówno miopię, czyli krótkowzroczność, jak i hyperopię, zwaną dalekowzrocznością lub nadwzrocznością, już od dawna można z powodzeniem korygować przy pomocy okularów wyposażonych w odpowiednio dopasowane soczewki. Wraz z rozwojem nowych technologii w życiu człowieka pojawiły się jednak nowe wyzwania i zagrożenia dla narządu wzroku, w walce z którymi dotychczas używane metody korekcyjne nie były skuteczne. W odpowiedzi na nie zostały opracowane nowoczesne szkła relaksacyjne, które zaleca się wszystkim osobom zmagającym się z dyskomfortem wywołanym intensywną pracą wzrokową.

Jakie jest zadanie szkieł relaksacyjnych?

Szkła relaksacyjne to nowoczesne soczewki okularowe, stworzone w odpowiedzi na szczególne potrzeby użytkowników w XXI wieku. Ich zadaniem jest wspomaganie i rozluźnianie akomodacji oka, a w efekcie umożliwianie dłuższej i bardziej komfortowej pracy w bliży. Szkła relaksacyjne zwiększają komfort widzenia z bliskiej odległości, są więc szczególnie cenione przez pracowników biurowych, którzy spędzają wiele godzin na patrzeniu w ekran urządzeń elektronicznych. Doskonale sprawdzają się także jako forma profilaktyki i narzędzie poprawiające ergonomię pracy u  pozbawionych wady wzroku osób w młodym wieku.

Rodzaje szkieł relaksacyjnych

Współcześnie na rynku dostępnych jest kilka rodzajów szkieł relaksacyjnych. Są to:

  • soczewki dla młodych osób, które pracują z cyfrowymi urządzeniami i doświadczają łagodnych objawów cyfrowego zmęczenia wzroku; ich dodatkowa moc wynosi 0,5 D;
  • soczewki dla osób w wieku około 30 lat, które tylko czasami doświadczają objawów cyfrowego zmęczenia wzroku; ich dodatkowa moc wynosi od 0,6 do 0,8 D;
  • soczewki dla osób w wieku od 30 do 35 lat, które często doświadczają objawów cyfrowego zmęczenia wzroku; ich dodatkowa moc może wynosić do 1,0 D;
  • soczewki dla osób po 35. roku życia, które często doświadczają silnych objawów cyfrowego zmęczenia wzroku; ich dodatkowa moc wynosi zazwyczaj 1,2 D.

Dla kogo są przeznaczone szkła relaksacyjne?

Szkła relaksacyjne przeznaczone są przede wszystkim dla osób, które:

  • chcą zadbać o widzenie w bliskich odległościach, unikając przy tym problemów wywołanych brakiem ostrości widzenia, takich jak chociażby bóle głowy,
  • spędzają dużo czasu przed ekranami urządzeń elektronicznych – komputerów, tabletów, smartfonów oraz telewizorów,
  • często przerzucają wzrok między ekranami różnych urządzeń,
  • potrzebują dodatku do czytania do maksymalnie 1,0 D,
  • zmagają się z przypadłością znaną jako cyfrowe zmęczenie oczu.

Cyfrowe zmęczenie oczu (ang. digital eye strain) to przypadłość uwidaczniająca się po długim czasie spędzonym przed ekranem urządzeń elektronicznych. Do jego objawów zaliczają się przede wszystkim:

  • zaburzenia ostrego widzenia,
  • łzawienie oczu,
  • zaczerwienienie oczu,
  • bóle głowy,
  • bóle karku i ramion,
  • senność,
  • znużenie,
  • pieczenie oczu pod koniec dnia,
  • problemy z prowadzeniem samochodu po zmroku.

Cyfrowemu zmęczeniu wzroku często towarzyszą także zaburzenia akomodacji oka, czyli procesu odpowiedzialnego za adaptowanie się oka do widzenia przedmiotów w różnych odległościach. Często pojawia się również skłonność do rzadszego mrugania, co potęguje pozostałe objawy i sprawia, że oczy nie są wystarczająco nawilżone. W efekcie może dojść do rozwinięcia się zespołu suchego oka.

Konstrukcja i działanie szkieł relaksacyjnych

Szkła relaksacyjne cechują się nietypową konstrukcją, która odpowiada naturalnym postawom przyjmowanym przez człowieka podczas wykonywania codziennych czynności. Dzielą się bowiem na dwie strefy:

  • strefę górną, w której znajduje się element korekcji widzenia na dalekie odległości,
  • strefę dolną, w której zastosowano większą moc, by zredukować wysiłek oczy podczas korzystania z urządzeń elektronicznych, czytania i innych czynności wykonywanych w bliskich odległościach.

Konstrukcja szkieł relaksacyjnych sprawia, że doskonale sprawdzają się one w sytuacji, gdy konieczne jest skupienie wzroku na jednym punkcie. Umożliwiają bezproblemowe rozpoznanie widocznego obrazu, nawet jeżeli znajduje się on w niewielkiej odległości od twarzy. Okulary z soczewkami relaksacyjnymi pozwalają także uwydatnić szczegóły i z łatwością zobaczyć każdy, nawet niewielki element. Wszystko to prowadzi do poprawy komfortu w pracy oraz codziennym życiu i niweluje objawy zmęczenia oczu.

Jak szkła relaksacyjne wspierają akomodację oka?

Soczewki relaksacyjne prowadzą do zmniejszenia napięcia mięśni odpowiadających za proces akomodacji oka przy wielu codziennych czynnościach, między innymi korzystaniu z telefonu komórkowego, którego ekran znajduje się tuż przed oczami i wymusza ciągłe napięcie mięśni w celu zachowania ostrości widzenia.

Czym okulary relaksacyjne różnią się od korekcyjnych okularów progresywnych?

Zarówno okulary relaksacyjne, jak i progresywne posiadają soczewki, które dzielą się na dwie sfery. Różnica dotyczy jednak parametrów soczewek. W wypadku okularów relaksacyjnych różnica między górną a dolną częścią soczewki wynosi od 0,25 do maksymalnie 1 D, z kolei w okularach progresywnych jest znacznie większa – mieści się w przedziale od 0,75 do nawet 3,5 D.

Jak prawidłowo dopasować szkła relaksacyjne?

W celu prawidłowego dopasowania szkieł relaksacyjnych konieczne jest udanie się do gabinetu okulistycznego i poddanie stosownym badaniom, które pozwolą potwierdzić, że problemy z ostrością widzenia wynikają ze zmęczenia narządu wzroku, i wykluczyć inne przypadłości. Badania te pomagają również wykryć ewentualne przeciwwskazania do noszenia tego typu soczewek – zaburzenia błędnika oraz choroby powodujące utratę pola widzenia, takie jak jaskra oraz niektóre przypadki AMD. Sam dobór właściwych szkieł relaksacyjnych wymaga dodatkowo:

  • wskazania mocy korygujących wadę wzroku,
  • wskazania wartości redukcji mocy korygujących wadę wzroku, czyli tak zwanej addycji, zalecanej do bliższych odległości,
  • wykonania pomiaru wysokości źrenic i ich rozstawu, dzięki któremu można precyzyjnie osadzić soczewki w oprawie okularowej.
Dobor-okularow-relaksacyjnych

Główne zalety stosowania szkieł relaksacyjnych

Wśród głównych zalet stosowania szkieł relaksacyjnych należy wymienić:

  1. dobre widzenie z bliska,
  2. dobre widzenie z daleka,
  3. zniwelowanie dyskomfortu związanego z nadmiernym wysiłkiem narządu wzroku podczas długotrwałej pracy z bliskich odległości,
  4. możliwość noszenia ich przez cały czas, zarówno do czytania i pracy przy komputerze, jak i do chodzenia,
  5. brak konieczności posiadania kilku par okularów.

Jako dodatkową zaletę okularów ze szkłami relaksacyjnymi można wskazać ich estetykę. Wyglądają one bowiem jak typowe szkła jednoogniskowe. Jest to możliwe dzięki temu, że optyk bez przeszkód jest w stanie wstawić szkła relaksacyjne do dowolnych oprawek.

Podsumowując, osoby, które spędzają wiele godzin przed ekranem komputera, tabletu, smartfona lub innego urządzenia elektronicznego, dzięki zastosowaniu szkieł relaksacyjnych mogą zapewnić sobie wyższy komfort pracy i zniwelować nieprzyjemne dolegliwości związane z utratą ostrości wzroku na skutek osłabienia akomodacji oka. Okulary wyposażone w soczewki tego typu poprawiają widzenie w każdej odległości. Jest to więc praktyczne rozwiązanie dla każdego, kto chce usunąć uczucie dyskomfortu przy pracy i zwiększyć swoją wydajność.

Oceń post