Duża część mieszkańców Łodzi to ludzie po 60. r.ż, będący w grupie najbardziej zagrożonych zaćmą. Katarakta (zaćma) to choroba wzroku, która postępuje, a nieleczona prowadzi do całkowitej ślepoty. Jeszcze do niedawna na operację zaćmy czekało się nawet 3 – 4 lata. Jak teraz wygląda operacja zaćmy w Łodzi?

Operacja zaćmy w Łodzi – sytuacja w łódzkich szpitalach

Jeszcze kilka lat temu sytuacja operacji zaćmy w Łodzi pozostawiała wiele do życzenia. Według Ogólnopolskiego Informatora o Czasie Oczekiwania na Świadczenia Medyczne w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. WAM oraz Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Barlickiego na zabieg usunięcia zaćmy czekało się nawet 2 lata! Dużo zmieniło się w 2019 roku, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia poinformował o zniesieniu limitów finansowania na operację zaćmy. Choć w wyniku tej decyzji długie kolejki oczekujących znacznie się zmniejszyły, wielu pacjentów wciąż jest niezadowolonych z zakresu udzielania świadczeń przez NFZ. Dlaczego? Narodowy Fundusz Zdrowia pokrywa jedynie koszty operacji z wykorzystaniem jednoogniskowej soczewki sferycznej, której możliwości są ograniczone.

Dlaczego warto wybrać soczewkę wieloogniskową?

Jednoogniskowa soczewka sferyczna refundowana przez NFZ wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Zaliczamy do nich konieczność noszenia okularów nawet po wykonanym zabiegu oraz trudności z widzeniem w ciemności i ciężkich warunkach. Zabieg w całości finansowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia sprawdzi się w przypadku seniorów oraz pacjentów nieaktywnych zawodowo, natomiast może nie wystarczyć osobom pracującym, zwłaszcza tym codziennie narażonym na działanie światła niebieskiego emitowanego przez ekran komputera.

Jeśli czeka Cię operacja zaćmy, znacznie lepszym wyborem będzie soczewka asferyczna jednoogniskowa lub wieloogniskowa, idealna dla chorych pragnących zrezygnować z używania okularów korekcyjnych. Według badań aż 80% pacjentów po wykonanym zabiegu nie musi stosować korekcji okularowej podczas wykonywania codziennych czynności! W odróżnieniu od wersji standardowej soczewka ponadstandardowa nie tylko chroni siatkówkę przed promieniowania, ale także zabezpiecza przed chorobami. OneDayClinic oferuje zabieg z wykorzystaniem tej ponadstandardowej soczewki w ramach pakietu VIP.

Szczegóły pakietu VIP

Nasz ekskluzywny pakiet VIP skierowany jest do najbardziej wymagających klientów. Operacja zaćmy w OneDayClinic obejmuje wczepienie soczewki, dokumentację w języku polskim, ubezpieczenie, a także badanie przedoperacyjne oraz opiekę personelu. Ponadto zakłada wydanie leków w ramach opieki domowej i dwa badania kontrolne – następnego dnia po zabiegu oraz kolejne po upływie 14 – 28 dni. W ramach usług dodatkowo płatnych oferujemy transport oraz nocleg z wyżywieniem, a także wyjazd z osobą towarzyszącą i odbiór spod domu. Więcej na temat naszego pakietu VIP przeczytasz tutaj.

Operacja zaćmy w Łodzi prywatnie lub w Czechach

Aby przejść operację, zawsze można skorzystać z opieki prywatnej, co dla wielu jest nieosiągalne. Nie jest to jednak opcja ostateczna, miejscem operacji zaćmy niekoniecznie musi być Łódź. Dzięki dyrektywie transgranicznej pacjenci mogą operować się za granicą, a NFZ zwróci im za to pieniądze, oczywiście jedynie w takim stopniu, w jakim przeznacza pieniądze dla szpitali.

Coraz więcej pacjentów wybiera właśnie tę opcję i operuje zaćmę w Czechach, bądź w Niemczech. Operacje zaćmy w Czechach są o wiele tańsze niż w innych krajach europejskich, dlatego cieszą się największym powodzeniem. Plusem operacji w Czechach, w przeciwieństwie do operacji w mieście takim jak Łódź, jest możliwość wyboru soczewki i właśnie jedynie za droższą i lepszą soczewkę należy dopłacić, reszta kosztów pokrywana jest z NFZ-u. Ogromnym plusem operacji w Czechach jest również krótki czas oczekiwania na operację zaćmy, który wynosi jedynie do 30 dni.

4.9/5 - (221 votes)