Operacje zaćmy w Łodzi – aktualne informacje o stanie kolejek

operacja zaćmy w Łodzi

Operacje zaćmy w Łodzi – aktualne informacje o stanie kolejek

Aż 214 374 osób w Łodzi to ludzie po 60-tce, co stanowi 31 % całości mieszkańców miasta, wszyscy oni najbardziej zagrożeni są zaćmą. Zaćma to chorobą wzroku, która postępuje, a nieleczona prowadzi do całkowitej ślepoty. Cała Polska cierpi na niedobór operacji na zaćmę, przez co pacjenci na zabieg muszą czekać w kolejkach nawet 3 – 4 lata. Jak wygląda sytuacja operacji zaćmy w Łodzi?

Operacja zaćmy w Łodzi – sytuacja w łódzkich szpitalach

Sytuacja operacji zaćmy w Łodzi nie jest najgorsza w Polsce, ale pozostawia wiele do życzenia. Według Ogólnopolskiego Informatora o Czasie Oczekiwania na Świadczenia Medyczne, który jest systemem NFZ-u, w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. WAM oraz Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Barlickiego na operację zaćmy czeka się około 2 lata, krótszy czas oczekiwania, ok. roku jest w Salve i Księżym Młynie. Najbardziej odległy termin operacji zaćmy w Łodzi aktualnie posiada Szpital Zakonu Bonifratrów, na najbliższą operację można wybrać się po 7 czerwca 2021 roku. Najszybciej operację zaćmy w Łodzi zrealizujemy w Centrum Medycznym Księży Młyn, najbliższe terminy są po 21 maja 2019 roku. W całym mieście na operację zaćmy oczekuje 25 918 osób.

W 2016 roku przeprowadzono 18,5 tysięcy operacji zaćmy w Łodzi i województwie łódzkim, liczba ta stale rośnie. Sytuację operacji zaćmy w Łodzi nieco ratuje fakt, że NFZ ciągle stara się do nich dokładać. W 2017 roku dopłacono 5 milionów złotych na operacje zaćmy w Łodzi i całym regionie. Pieniądze były przedzielane w zależności od długości kolejki i pozwoliło to na skrócenie kolejki do operacji zaćmy o około 2100 pacjentów.

Kolejki do operacji zaćmy w Łodzi nadal powstają i powstawały będą, nakłady finansowe by musiały być o wiele większe, a pacjenci powinni bardziej się zdyscyplinować, ponieważ częściowa wina leży po ich stronie. Lekarze miesięcznie operują na zaćmę około 1300 pacjentów, jednak średnio 150 pacjentów w ogóle się nie zgłasza na zabieg, nie informuje też o tym wcześniej, przez co kolejka dla następnych pacjentów się nie zmniejsza.

Operacja zaćmy w Łodzi prywatnie lub w Czechach

Aby zoperować się szybciej zawsze można skorzystać z opieki prywatnej, co dla wielu jest nieosiągalne. Nie jest to jednak opcja ostateczna, operacja na zaćmę niekoniecznie musi się odbyć w Łodzi. Dzięki dyrektywie transgranicznej, pacjenci mogą operować się za granicą, a NFZ zwróci im za to pieniądze, oczywiście jedynie w takim stopniu, w jakim przeznacza pieniądze dla szpitali.

Coraz więcej pacjentów wybiera właśnie tę opcję i operuje zaćmę w Czechach, bądź w Niemczech. W 2016 roku o zwrot środków za operację za granicą wystąpiło 242 pacjentów z województwa łódzkiego, a liczba ta z roku na rok wzrasta. Większość pacjentów, bo 237 wybrało właśnie Czechy, trzech zoperowało się w Niemczech, a dwóch we Włoszech.

Operacje zaćmy w Czechach są o wiele tańsze niż w innych krajach europejskich, dlatego cieszą się największym powodzeniem. Plusem operacji w Czechach, w przeciwieństwie do operacji w polskim szpitalu, jest możliwość wyboru soczewki i właśnie jedynie za droższą i lepszą soczewkę należy dopłacić, reszta kosztów pokrywana jest z NFZ-u. Ogromnym plusem operacji w Czechach jest również krótki czas oczekiwania na operację zaćmy, który wynosi jedynie do 30 dni.

 

Operacje zaćmy w Łodzi – aktualne informacje o stanie kolejek
4.7 (94.55%) 33 votes

 

-A A A+

Irysowa 4, Bielany Wroc.

55-040 Kobierzyce

Biuro Obsługi Klienta

+48 71 71 22 332

Godziny otwarcia

Pon - Pt: 8:00 - 18:00

Adres e-mailowy

biuro@onedayclinic.pl