Operacja usunięcia i leczenie zaćmy we Wrocławiu na NFZ

operacja zaćmy Wrocław

Zaćma to według Światowej Organizacji Zdrowia – jedna z głównych przyczyn ślepoty na świecie. Katarakta rozwija się przez długi czas i zazwyczaj dotyka osoby starsze (po 60. roku życia). Według statystyk co 50. Polak choruje na zaćmę, głównie są to osoby po 75. roku życia. Usunięcie zaćmy w Polsce to skomplikowany proces, ponieważ operacja zaćmy na NFZ obejmuje refundację tylko podstawowej soczewki sferycznej, jednoogniskowej, która wymaga noszenia okularów nawet po wykonanym zabiegu. Jak wygląda aktualna sytuacja operacji zaćmy we Wrocławiu?

Operacja zaćma we Wrocławiu – koniec długich kolejek

Jeszcze w 2017 roku Ogólnopolski Informator o Czasie Oczekiwania na Świadczenia Medyczne (system NFZ-u) informował, że operacja zaćmy wiąże się z okresem oczekiwania około 3 lat. Na leczenie zaćmy we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku czekało 56 297 osób (z czego około 4 tysięcy uznano za przypadki pilne, a 26 387 osób było zapisanych we wrocławskich szpitalach). W całej Polsce liczba oczekujących sięgała pół miliona. Sytuacja zmieniła się 1 kwietnia 2019 roku, kiedy NFZ zniósł limity dotyczące finansowania operacji zaćmy. Na skutek wprowadzonych zmian kolejki w wielu placówkach we Wrocławiu uległy skróceniu.

Choć obecnie czas oczekiwania na usuwanie zaćmy wynosi nawet kilka dni, zabieg wciąż wiąże się z wysokimi kosztami. Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje tylko najprostszą, jednoogniskową soczewkę, która wymaga korekcji okularowej po wykonanym zabiegu. A najdroższa operacja zaćmy w Polsce to wydatek rzędu 8 tysięcy złotych (ceny operacji zaćmy w Polsce i za granicą).

Operacja i leczenie zaćmy – ile zapłaci NFZ?

Operacja zaćmy na NFZ dotyczy refundacji podstawowej soczewki sferycznej. Zaletą takiego rozwiązania jest niewątpliwie brak dodatkowych kosztów ze strony pacjenta, chyba że leczenie zaćmy wymaga dojazdu do innego województwa. Operacja zaćmy na koszt Narodowego Funduszu Zdrowia wiąże się jednak z pewnymi ograniczeniami, ponieważ chory pomimo leczenia nadal musi chodzić w okularach korekcyjnych. Z tego względu klinika OneDayClinic posiada w swojej ofercie aż kilka rodzajów soczewek stosowanych do leczenia zaćmy, w tym bardzo popularne w ostatnim czasie soczewki asferyczne i wieloogniskowe.

Zalety soczewki wieloogniskowej

Soczewka wieloogniskowa to soczewka bardzo wysokiej jakości stworzona za myślą o pacjentach, którzy nie chcą nosić okularów korekcyjnych lub poszukują dla nich alternatywy. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnej technologii umożliwia ostre widzenie z bliska i daleka bez konieczności stosowania korekcji okularowej. Dodatkowo chroni przed wszystkimi rodzajami szkodliwego promieniowania oraz zabezpiecza siatkówkę przed chorobami.
Przy wyborze soczewek warto zdecydować się na soczewki asferyczne, które zbierają promienie światła w jednym punkcie, zapewniając wyraźny obraz. Więcej na temat rodzajów soczewek dostępnych w OneDayClinic przeczytasz tutaj.

Operacja zaćmy we Wrocławiu, a może w Czechach

Klinika OneDayClinic, mająca swoją siedzibę na Bielanach Wrocławskich, oferuje leczenie zaćmy we własnej klinice w czeskiej Ostrawie. Najtańsza operacja zaćmy za granicą, refundowana przez NFZ w ramach dyrektywy Transgranicznej to koszt maksymalnie kilkuset złotych za operację z soczewką sferyczną jednookgniskową. Mamy również kilka innych pakietów, w tym pakiet premium z soczewką najnowszej generacji – ceny znajdziesz tutaj, natomiast informacje o Dyrektywie Transgranicznej znajdziesz tutaj).

Z opcji operacji w Czechach i Niemczech korzysta coraz więcej osób. Liczba operowanych na zaćmę w Czechach Dolnoślązaków stale rośnie. Czas oczekiwania na usuniecie zaćmy refundowane przez NFZ może być różny, dlatego warto się zdecydować na operację za granicą i nie pozwolić, aby zaćma zrobiła postępy w naszym narządzie wzroku. Największą korzyścią natomiast jest możliwość uzyskania wysokiej jakości, ponadstandardowej soczewki w niezwykle korzystnej cenie, nieosiągalnej przy operacji w Polsce.

Zostaw komentarz

-A A A+

Irysowa 4, Bielany Wroc.

55-040 Kobierzyce

Godziny otwarcia

Pon - Pt: 8:00 - 16:00

Adres e-mailowy

biuro@onedayclinic.pl
Zadzwoń Wyślij formularz

Zoperowaliśmy już tysiące pacjentów, zobacz, co sprawiło, że nas wybrali


Pan Waldermar


Pani Małgorzata


Pan Janusz


Pani Basia


Pani Zofia


Pan Roman


Pan Wojciech


Pani Ewa

Zobacz więcej filmów na naszym kanale YouTube

Skuteczne leczenie zaćmy w OneDayClinic

Skuteczne leczenie zaćmy w ODC

Zobacz, co mówią o nas pacjenci