Zarówno w Polsce, jak i na świecie, operacja zaćmy to jeden z najczęściej przeprowadzanych zabiegów okulistycznych. Zaćma to problem powszechny, zapada na nią około 40% osób po 60. roku życia. Jedynym skutecznym sposobem pozbycia się zaćmy jest operacja, a Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje tylko podstawową soczewkę jednoogniskową, wymagającą noszenia okularów pomimo leczenia. Ile obecnie trzeba czekać na usunięcie zaćmy Krakowie?

Operacja zaćmy w Krakowie – grupa podwyższonego ryzyka

Kraków to miasto, w którym nawet 200 000 osób znajduje się w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na zaćmę, co stanowi 26% całej populacji miasta. W skali Małopolski jest to odpowiednio 750 tysięcy zagrożonych osób i 20% populacji. Z roku na rok sytuacja ta raczej się nie polepszy, gdyż społeczeństwo się starzeje – na ten moment średnia wieku w Krakowie wynosi 42,5 lat. Pamiętajmy, że zaćma to choroba postępująca i może doprowadzić do całkowitej ślepoty, dlatego warto jak najszybciej zdecydować się na zabieg korekcji katarakty.

Współczesna medycyna pozwala na skuteczne wyleczenie zaćmy. Operacja, która przywraca ostrość widzenia, trwa tylko 20 minut, jest bezbolesna i nie wymaga rekonwalescencji. Polega na wycięciu zmętniałej soczewki oraz wszczepieniu nowej. W wyniku zabiegu następuje znaczna poprawa komfortu i ostrości widzenia, lepiej rozróżnia się kolory, a kontury stają się bardziej wyraźne. Więcej na temat procesu leczenia zaćmy przeczytasz tutaj.

Usunięcie zaćmy w Krakowie – ile należy czekać na zabieg?

Jeszcze kilka lat temu usunięcie zaćmy stanowiło nie lada wyzwanie ze względu na bardzo długie kolejki w szpitalach. Jak podawał Ogólnopolski Informator o Czasie Oczekiwania na Świadczenia Medyczne w krakowskim Szpitalu Uniwersyteckim, na zabieg trzeba było poczekać nawet 5 lat! Ku zadowoleniu pacjentów sytuacja zmieniła się w 2019 roku, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia podjął decyzję o zniesieniu limitów na finansowanie operacji katarakty.

W wyniku wprowadzonych zmian czas oczekiwania na usunięcie zaćmy uległ znacznemu skróceniu i na ten moment zasadniczo nie ma problemu z dostępnością terminów. Nie zmienia to faktu, że NFZ wciąż finansuje tylko podstawową soczewkę sferyczną, która wiąże się z wieloma ograniczeniami. Z tego powodu wielu pacjentów decyduje się na zabieg w Czechach, gdzie istnieje możliwość przeprowadzenia operacji zaćmy w korzystnej cenie z wykorzystaniem najlepszej na rynku soczewki asferycznej.

Operacja zaćmy – czy da się ją przyśpieszyć?

Osoba, która ma zaćmę nie powinna czekać na zabieg, jest to dolegliwość, która stale postępuje i doprowadza do całkowitej ślepoty. Przed 2014 rokiem wyjść z sytuacji było niewiele, można było próbować opieki prywatnej, ale jak wiadomo nie należy ona do najtańszych i raczej mały odsetek osób na taką operację stać. W 2014 roku weszła Dyrektywa Transgraniczna, która pozwala na operowanie się za granicą, a NFZ pokrywa koszty zabiegu w takim stopniu, w jakim robi to w Polsce. Coraz popularniejsze staje się więc usunięcie zaćmy w Czechach, co dla mieszkańców Małopolski, z uwagi na niewielką odległość jest dodatkową zaletą.

Dzięki operacji zaćmy w Czechach pacjent ma też większa dowolność co do wyboru soczewek niż w mieście takim jak Kraków. W Polsce dostępne są jedynie dostępne podstawowe soczewki sferyczne jednoogniskowe, za takie też soczewki NFZ zwróci pieniądze klinice za granicą, plusem jest jednak fakt, że pacjent poza granicami Polski ma swobodę wyboru droższej i lepszej soczewki, jednak różnicę w cenie musi pokryć z własnej kieszeni.

Należy jednak pamiętać, że koszty te w Czechach są dużo niższe i za najdroższy pakiet z soczewką asferyczną wieloogniskową klient zapłaci bardzo korzystną cenę (sprawdź: cena promocyjna w OneDayClinic), w ramach tego otrzymując również kompleksowe badania przed operacją, badania kontrolne, leki i inne usługi poprawiające komfort operacji.

W OneDayClinic oferujemy operację zaćmy w czeskiej Ostrawie, która znajduje się jedynie 2 godziny jazdy od miasta Kraków, wszystko to przy znieczuleniu miejscowym i w obecności polskiego personelu.

4.9/5 - (110 votes)