Zaćma to choroba postępująca, którą należy jak najszybciej leczyć. Według Światowej Organizacji Zdrowia to właśnie zaćma jest najczęstszym powodem utraty wzroku. W Polsce operacje na zaćmę to temat znany wielu osobom, głównie ze względu na legendarne kolejki, w których pacjenci muszą czekać nawet 4 lata na operację. Operacje na zaćmę wykonywane są również w Gdańsku. Jak wygląda sytuacja chorych w stolicy Pomorza?

Operacja zaćmy w Gdańsku – sytuacja w placówkach medycznych

Gdańsk liczy około 464 254 mieszkańców, z czego 27%, czyli ponad 125 000 osób to osoby po 60-tce, które to właśnie najbardziej narażone są na zaćmę. Kolejki do operacji zaćmy w Gdańsku nie są jednak pocieszające. W samych gdańskich placówkach na operację zaćmy oczekuje ponad 15 tysięcy osób.

W Ogólnopolskim Informatorze o Czasie Oczekiwania na Świadczenie Medyczne znaleźliśmy informacje, że najdłużej na operację zaćmy w Gdańsku należy oczekiwać Uniwersyteckim Centrum Klinicznym na Mariana Smoluchowskiego, gdzie najbliższy termin operacji na zaćmę, na stan 23 lipca, to 30 kwietnia 2024 roku. Na zabieg w Szpitalu św. Jana należy poczekać do 13 maja 2022 roku, a w 7 Szpitalu Marynarki Wojennej do 9 lipca 2020 roku. Najszybciej operację zaćmy w Gdańsku realizują w Nadmorskim Centrum Medycznym, tu należy poczekać do 2 kwietnia 2019 roku.

NFZ w jakimś stopniu stara się przeciwdziałać kolejkom, w tym roku na Pomorze trafiło dodatkowe 3,6 miliona złotych na operacje zaćm. Szacunkowo powinno to pozwolić na 1600 zabiegów usunięcia zaćm, jednak wobec 32 623 oczekujących osób jest to kropla w morzu potrzeb.

Wobec takiego stanu rzeczy, gdzie na operację czasem należy czekać nawet 5 lat, pewną opcją wydają się zabiegi w prywatnych placówkach, jest to jednak kosztowny zabieg, na który niewielu jest stać.

Operacja zaćmy – szansa na szybki powrót do zdrowia

W 2014 roku weszła do Polski Dyrektywa Transgraniczna, które przyniosła dosyć spore zmiany w możliwościach leczenia się Polaków. Dzięki dyrektywie transgranicznej Polacy mogą leczyć się również za granicą, a NFZ zwróci im za to poniesione koszty w takim stopniu, w jakim płaci za dane zabiegi polskim szpitalom.

Warte uwagi stały się operacje zaćmy w Czechach, gdzie są one tanie, nowoczesne i często robione od ręki. Takie operacje realizujemy również w OneDayClinic, lecząc pacjentów z zaćmy w czeskiej Ostrawie. Zapewniamy przejazd i nocleg, polskojęzyczny personel oraz usługę wykonaną z najwyższymi standardami. Podstawowy zabieg z soczewką jednoogniskową kosztuje 0 zł (koszty pokrywane są przez NFZ), jedyne za co należy dopłacić to ewentualny dojazd i nocleg. W OneDayClinic zabiegi na zaćmę wykonywane są do 30 dni oraz w przeciwieństwie do polskich szpitali, pacjent ma możliwość wyboru soczewki (cennik znajdą Państwo tutaj). Co ważne w OneDayClinic nie musisz płacić podstawowej kwoty zabiegu i czekać na refundację, koszty pokryje klinika, Ty jedynie dopłacisz w wypadku ponadstandardowego pakietu, z możliwością płatności na raty.

 

4.2/5 - (16 votes)