Zaćma wikłająca – typ katarakty mogący powstać w każdym wieku

zaćma wikłająca

Z zaćmą zmaga się dziś nawet milion Polaków, czyniąc ją jedną z najpowszechniej występujących chorób oczu nie tylko w skali kraju, ale i na całym świecie. Najczęstszą przyczyną jej powstawania są naturalne procesy starzenia się oka, a precyzyjniej soczewki odpowiedzialnej za akomodację wzroku. Wraz z pogarszającym się stanem soczewki, jakość widzenia, ostrość krawędzi, czy głębia kolorów ulegają stopniowej degradacji, prowadząc przez brak leczenia aż do całkowitej utraty wzroku.

Zaćma starcza to jednak nie jedyny rodzaj choroby w klasyfikacji zależnej od przyczyn jej powstawania. Na podstawie podłoża choroby wyróżnić można bowiem zaćmę wrodzoną, pojawiającą się najczęściej u noworodków i wywołaną problemami podczas ciąży, oraz zaćmę nabytą, która dalej dzieli się na zaćmę starczą i zaćmę wikłającą. Na czym polega zaćma wikłająca, w jakich okolicznościach może się pojawić i w jaki sposób należy ją leczyć?

Przyczyny i objawy zaćmy wikłającej

Powodów pojawienia się zaćmy wikłającej może być naprawdę wiele, przez co ta szczególna odmiana choroby jest powszechnie uważana za jedną z najmniej przewidywalnych. Zaćma jest w ogólnym rozumieniu wywoływana przez zaburzenia przemiany materii soczewki, prowadzące do utraty jej przejrzystości i charakterystycznego zamglenia wzroku. Zaćma wikłająca to jednak jej szczególna odmiana, która nie musi dotyczyć wyłącznie osób po 50. roku życia.

W istocie, zaćma wikłająca może pojawić się u każdego – w grupie ryzyka zachorowania na ten szczególny typ katarakty znajdują się zarówno osoby starsze, jak i osoby u których pojawił się stan zapalny oka, odwarstwienia siatkówki, jaskra, czy cukrzyca. Ta ostatnia jest niestety dość powszechnym schorzeniem i swojego rodzaju epidemią XXI wieku, co znacząco wpłynęło na większą ilość przypadków zaćmy wikłającej.

Jeśli chodzi o objawy, te nie odbiegają znacząco od innych wariantów zaćmy. Przede wszystkim wymienić tu należy utratę ostrości widzenia, problemy z oceną odległości, zamglone widzenie, brak głębi kolorów, czy też kłopoty z widzeniem przy niedostatecznym oświetleniu. Wiele osób cierpiących na zaćmę wikłającą skarży się również na problemy w poruszaniu się i trudności w wykonywaniu codziennych, najprostszych czynności. Problemy te wiele osób porównuje nawet do tego, jak świat widzą astygmatycy bez okularów – linie załamują się, są niewyraźne, a obrazy zdają się wręcz poruszać.

Leczenie zaćmy wikłającej

Obecnie istnieje tylko jedna skuteczna metoda leczenia zaćmy, niezależnie od jej przyczyny czy umiejscowienia. Farmakologia nie ma w starciu z nią najmniejszych szans, a jedyną możliwością odzyskania pełnej sprawności wzrokowej jest poddanie się operacji usunięcia zmętniałej soczewki i wstawienia w jej miejsce specjalnego implantu. Soczewki wewnątrzgałkowe, dostępne dziś w wielu wariantach, pozwalają nie tylko na przywrócenie oku jego naturalnych zdolności akomodacyjnych i umożliwienie ostrego widzenia, ale także naprawę innych wad wzroku występujących w połączeniu z zaćmą.

Sam zabieg usunięcia zaćmy wikłającej przebiega w warunkach ambulatoryjnych, w znieczuleniu miejscowym i nie trwa zwykle dłużej niż 30 minut. Istotne jest, by podczas przygotowywania się do zabiegu wziąć pod uwagę wszystkie możliwe przeszkody i komplikacje – jako że zaćma wikłająca jest wynikiem różnych chorób i uszkodzeń gałki ocznej, jej leczenie może być nieco trudniejsze niż w przypadku innych rodzajów zaćmy i może wiązać się z nieco większym ryzykiem powikłań.

Jednocześnie jednak pamiętać należy, że operacyjne usunięcie zmętniałej soczewki jest jedyną szansą ratunku przed całkowitą utratą wzroku. Wybierając specjalistyczną klinikę zajmującą się leczeniem zaćmy, pacjenci mają pewność że ich indywidualny przypadek zostanie rozpatrzony pod kątem możliwych powikłań, a zabieg przeprowadzony tak, by za wszelką cenę ich uniknąć.

Szczególnym przypadkiem leczenia zaćmy wikłającej może być przypadek, w którym jest ona wywołana drugą równie częstą chorobą oczu – jaskrą. Jak doskonale wiadomo, jaskra odpowiada za niebezpieczne wzrastanie ciśnienia wewnątrzgałkowego, które w trakcie operacji usuwania zaćmy musi być pod całkowitą kontrolą. W trakcie przygotowań do zabiegu konieczne więc będzie stosowanie specjalnych kropli hamujących wzrastanie ciśnienia i zapewniających bezpieczne pole pracy dla chirurga usuwającego zaćmę.

W OneDayClinic wyleczymy Cię również z zaćmy wikłającej, naszym pacjentom oferujemy darmowe, standardowe leczenie, z możliwością dopłacenia za zabieg z ponadstandardową soczewką (sprawdź nasz cennik). Do nowoczesnej kliniki w Ostrawie dowozimy pacjentów z całej Polski, a koszt operacji ze standardową soczewką pokrywa NFZ (przeczytaj o dyrektywie transgranicznej).

Pamiętaj o tym, że po ostatnich zmianach NFZ-u obowiązują 2 badania kontrolne. Zawsze byliśmy za tym i oferowaliśmy 2 badanie kontrolne naszym pacjentom. Wszystko po to, abyście mogli cieszyć się pełnią zdrowia. Pierwsze badanie kontrolne ma miejsce dzień po zabiegu, po wypoczynku w hotelu, przywieziemy Cię do kliniki. Drugie badanie kontrolne również jest całkowicie darmowe i ma miejsce po 14-28 dniach od zabiegu. Zabierzemy Cię z Twojej miejscowości i dowieziemy do naszej kliniki w Ostrawie, a także odwieziemy do domu. Kontrola jest niezwykle ważna, a w naszej klinice, również komfortowa.

Zarejestruj się na zabieg!

 

Przeczytaj również:

Rodzaje zaćmy – klasyfikacja według lokalizacji zmian

Zaćma pourazowa – czym odróżnia się od innych rodzajów zaćmy

Zaćma jądrowa – jakie są jej objawy

Zaćma wrodzona – czym się charakteryzuje i jak ją się leczy

Czym jest zaćma wtórna?

Zaćma pęczniejąca i posterydowa – przyczyny i leczenie

 

Zostaw komentarz

-A A A+

Irysowa 4, Bielany Wroc.

55-040 Kobierzyce

Godziny otwarcia

Pon - Pt: 8:00 - 16:00

Adres e-mailowy

biuro@onedayclinic.pl
Zadzwoń Wyślij formularz

Zoperowaliśmy już tysiące pacjentów, zobacz, co sprawiło, że nas wybrali


Pan Waldermar


Pani Małgorzata


Pan Janusz


Pani Basia


Pani Zofia


Pan Roman


Pan Wojciech


Pani Ewa

Zobacz więcej filmów na naszym kanale YouTube

Skuteczne leczenie zaćmy w OneDayClinic

Skuteczne leczenie zaćmy w ODC

Zobacz, co mówią o nas pacjenci