Od jakiej wady wzroku powinniśmy nosić okulary?

noszenie okularów

Noszenie okularów korekcyjnych nie jest po myśli wielu pacjentów odwiedzających gabinet okulistyczny, dlatego wiele osób zwleka z wizytą do czasu, aż problemy z ostrym widzeniem faktycznie się pogorszą. Coraz częściej jednak zdarza się sytuacja, w której pacjenci po kilku godzinach patrzenia w ekran, tablicę na uczelni czy dokumenty w pracy dostrzegają problem z rozmazującymi się literami czy kłopot w ponownym skupieniu wzroku na bardziej oddalonych przedmiotach po długiej pracy ze wzrokiem skupionym w bliży. Małe wady wzroku, z jakimi często się w takich przypadkach spotykamy pozwalają zadać pytanie – czy przy wadzie 0,5 i mniejszej konieczne jest noszenie okularów korekcyjnych? Odpowiadamy.

Okulary korekcyjne przy małej wadzie wzroku

Zadaniem dobrze dopasowanych okularów korekcyjnych jest poprawa jakości i ostrości widzenia u pacjentów cierpiących na krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm lub problemy akomodacyjne oczu. Z reguły jednak konieczność noszenia okularów kojarzy się z większymi wadami wzroku, kiedy pacjent zaczyna mieć poważny problem z widzeniem z bliska bądź z daleka i wada wzroku utrudnia mu codzienne funkcjonowanie bez okularów. W przypadku mniejszych wad wzroku sprawa staje się bardziej sporna – niektórzy okuliści zalecają okulary, inni nie widzą potrzeby ich stosowania. Jak się okazuje, wiele zależy tu od samego pacjenta.

Wady wzroku w granicach 0,5 D lub mniejsze traktowane są jako mała wada wzroku nie wpływająca negatywnie na jakość życia i widzenia u człowieka. Pojęcie jakości jest tu jednak względne, bo choć jeden pacjent może nie odczuwać w ogóle problemów ze wzrokiem i o wadzie dowiedzieć się zupełnie przypadkiem np. podczas okresowych badań lekarskich w pracy, dla innego wada 0,5 będzie zauważalna w codziennych czynnościach i utrudni pracę przy komputerze czy, jak zdarza się w przypadku wielu młodych osób, przepisywanie notatek z tablicy szkolnej. W takim przypadku zastosowanie okularów, nawet na czas pobytu w szkole czy w pracy może być wskazane, bo lepiej wspomagać wzrok gdy wada jest jeszcze mała, niż nadmiernie nadwyrężać go próbując wadę zignorować.

Czym się różnią wady wzroku? Przeczytaj nasz nowy wpis!

Czy nienoszenie okularów przy małej wadzie może pogarszać wzrok?

Niestety, choć w Polsce w dalszym ciągu pokutuje przekonanie że oczy z małą wadą wzroku nie powinny być przyzwyczajane do okularów, bo ćwiczenia mogą zlikwidować wadę wzroku, w praktyce jest wręcz przeciwnie. Jak dowodzi najnowsza wiedza okulistyczna i praktyki, na jakich bazuje obecnie leczenie okulistyczne, nienoszenie okularów przy wadzie wzroku może ją pogłębiać. Problem wynika tu z konieczności nadmiernego nadwyrężania wzroku czy to w patrzeniu z bliska czy z daleka i z czasem, jeśli oko nie jest odpowiednio wspierane przez okulary korekcyjne, jego zdolność do ostrego widzenia może osłabnąć a wada się powiększy. Tempo pogarszania się wzroku i powiększania się wady przy braku okularów nie jest jednak jednakowe dla wszystkich pacjentów, szczególnie w przypadku małych wad wzroku.

Powracając do wspomnianego już kierowania się dobrem pacjenta, wielu okulistów przy stwierdzeniu małej wady wzroku pyta wprost czy widzenie z bliska lub z daleka utrudnia pacjentowi normalne funkcjonowanie. Zakładamy tu oczywiście, że pacjent nie będzie zatajał rzeczywistości tylko po to, by uniknąć noszenia okularów – doskonałą alternatywą dla oprawek są przecież szkła kontaktowe, które są niewidoczne i wygodniejsze dla tych, którzy nie przepadają za okularami. Każdy, u kogo wykryto nawet małą wadę wzroku musi jednak liczyć się z tym, że wzrok z wiekiem pogarsza się i w połączeniu z dzisiejszym trybem życia człowieka i otaczającą nas technologią, tempo pogarszania się wzroku może wzrastać.

Od jakiej wady wzroku powinniśmy nosić okulary?

Na to pytanie trudno odpowiedzieć jest bezpośrednio, ale z reguły zakłada się że przy wadzie 0,5 (+ lub -) na obydwu oczach bądź większej, okulary do noszenia czasowego (np. tylko przy prowadzeniu auta, czytaniu książki, oglądaniu telewizji czy komputerze) są zalecane i poprawiają sprawność widzenia na co dzień. Bez względu na to, czy okulary przy małej wadzie zostaną przez okulistę zapisane czy też nie, wadę warto kontrolować i korekcję okularową podjąć zgodnie z zaleceniami okulisty bądź optometrysty.

Comment on "Od jakiej wady wzroku powinniśmy nosić okulary?"

 1. Marcin

  Zacząłem nosić okulary korekcyjne przy krótkowzroczności -0.25L i -0.75P. Codziennie pracuję przy komputerze po kilka godzin. Wada wzroku nie pozwalała mi na normalne funkcjonowanie. Osłabiony wzrok wpływał na ogólne wyczerpanie. Powodował bóle głowy. Obecnie wszystko ustąpiło od momentu noszenia okularów z filtrem światła niebieskiego. Mam okulary uniwersalne do pracy przy komputerze i do noszenia.

 2. OneDayClinic

  To prawda! Czasami nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele powikłań może wystąpić przy nadmiernej ekspozycji oczu na szkodliwe światło! Cieszymy się, że udało się Panu pozbyć problemu, pozdrawiamy serdecznie! 🙂

 3. Diana

  Witam.Moja córka ma 20miesiecy gdy sie czegoś boi przymyka prawe oczko i nim zezuje.Zdecydowalam sie pujsc z nia do okulisty dno oka wyszło wpoorzadku natomiast wyszla jej wada plus 0.5.Kupilam jej okulary do ktorych ciężko jej sie przyzwyczaic.Czy już zawsze bedzie musiala w nich chodzić?

 4. OneDayClinic

  W takiej sytuacji najlepiej będzie umówić wizytę u ortoptysty, czyli specjalisty od widzenia obuocznego, od pacjentów zezujących. To pomoże uniknąć sytuacji, ze zez się powiększy, będzie bardziej widoczny. Okuliści najczęściej są od chorób oczu, a zezowanie to wada wzroku, a nie choroba – dlatego wskazana jest tu rehabilitacja takiego oczka 🙂 Co do pytania o okulary – nie jesteśmy w stanie tego jednoznacznie stwierdzić. Oko dziecka się rozwija i bez badania niewiele możemy w tej kwestii powiedzieć.
  Ortoptystów znajdzie Pani w naszych salonach – we Wrocławiu przy al. Armii Krajowej 2/1 oraz w Hali Tęcza przy ul. Bajana 1, a także w Opolu przy ul. Ozimskiej 18/1 🙂

 5. Anna

  Witam.Moja córka ma 8 lat i stwierdzono u niej krotkowzrocznosc -1 obuocznie,moje pytanie czy noszenie okularów korygujących pomoże zniwelować wadę. Czy ta wada może się pogłębić?

 6. OneDayClinic

  Wada wzroku w przypadku dzieci z krótkowzrocznością się nie cofa. Wraz ze wzrostem dziecka, pogłębia się też krótkowzroczność. Progres krótkowzroczności zależny jest od wielu czynników. Na pewno dziecko powinno mieć pełną korekcję i nosić okulary przez cały dzień. Aby wada nie postępowała bardzo szybko warto również być pod kontrolą ortoptysty, który zaleci różne ćwiczenia wzrokowe w celu zahamowania progresji wady.

 7. Aniula

  Witam,
  Moja córka ma 9 lat i właśnie stwierdzono u niej wadę wzroku – krótkowzroczność – 0,5. Czy w takim przypadku powinna nosić okulary cały czas czy ta wada jest na tyle mała, że wystarczy by nosiła w szkole? Czy może dzieci niezależnie od wady powinny nosić okulary cały czas? Dodam, że zgłosiliśmy się do okulisty dlatego, że narzekała na jakość widzenia szczególnie z tablicy, a jak założyła okulary to jest zadowolona, że dużo lepiej widzi.

 8. Kamila Turska, Optometrysta

  Zdecydowanie korekcja powinna być noszona stale przez dziecko, ale wszystko jest też kwestią indywidualną i absolutnie takiej wskazówki nie udzielimy tą drogą. Bardzo ważne jest, aby wada wzroku u dziecka była dokładnie sprawdzona. Niestety oko dziecka jest w stanie ukryć nawet kilkanaście dioptrii, co na język bardziej prosty przekłada się np. na wadę -3,00 przy przesiewowym badaniu i +2,00 u tego samego dziecka po dokładniejszym badaniu. Ten przykład pokazuje, jak łatwo można zrobić dziecku krzywdę w procesie jego wzrostu, jeśli badanie jest niedokładne. Na dokładne badanie składa się przede wszystkim kropienie oczu w trakcie wizyty lub w domu, aby wyłączyć pracę oka – im więcej kropli tym dokładniejsze badanie. Ponadto duża ilość pracy wzrokowej dziecka – komputer, telefon, książka – ma ogromny wpływ na to, czy te wyniki badania będą rzetelne, czy też nie. Podsumowując – jeśli dziecko przeszło takie badanie i czuje poprawę widzenia – powinno nosić stale okulary. Jeżeli natomiast ma Pani wątpliwości co do dokładności badania dziecka – zapraszamy do spotkania z nami. Błędnie dobrane okulary również poprawią widzenie w subiektywnym odczuciu pacjenta – nie należy tego bagatelizować!

 9. Kasia

  Witam
  Mam małą wadę wzroku – 0,5L i
  -0,75. Zastanawiam się czy powinnam nosić okulary przy pracy z komputerem spędzam przy nim ok 10h 4 razy w tygodniu. Okulary mają antyrefleks oraz blue control.

 10. Beata

  Dzień dobry. Córka po dzisiejszej wizycie otrzymała receptę na okulary, gdzie wada jest oko L+ 0,5,a P +0,25, i cylindry L,- 0,75 i P. -0,5. Wizyta była tak błyskawiczna, że nie zdążyłam dopytać o szczegóły. Przy założeniu, że poprawnie zostało wszystko zbadane, to te okulary powinna nosić na co dzień? Czy jedynie do czytania/pisania/oglądania. Czy może jest to tak mała wada, że nie odczuje różnicy… Pozdrawiam.

 11. OneDayClinic

  Dzień dobry,
  oczywiście wszystko zależy od tego czy niniejsza korekcja dobrana jest prawidłowo. Jeżeli nie ma ku temu wątpliwości i w niniejszej korekcji widzi Pani dobrze zarówno w dali, bliży jak i odległości pośredniej (komputer) tzn. odczytuje Pani litery bez wysiłku – wówczas jak najbardziej proszę korzystać z tych okularów. Filtr światła niebieskiego dodatkowo zabezpiecza Pani oczy przed szkodliwym promieniowaniem niebieskim emitowanym z ekranu komputera. Natomiast, aby oczy nie czuły się zmęczone warto pamiętać o higienie pracy z bliska i robić tzw. przerwy wzrokowe w trakcie Pani pracy z komputerem. Serdecznie zapraszamy do konsultacji z naszymi specjalistami, którzy wszystko dokładnie wyjaśnią.

  Pozdrawiamy, Zespół OneDayClinic.

 12. OneDayClinic

  Dzień dobry,

  Zakładając, że korekcja została prawidłowo dobrana to takie okulary u dziecka raczej powinny być do stałego noszenia, a bezwzględnie do wszystkich czynności wykonywanych na bliskie odległości (np. odrabianie lekcji, rysowanie, komputer, telefon, itp.). Jednakże, jeśli zwraca Pani uwagę na czas poświęcony dziecku przy badaniu i ma Pani wątpliwości – zapraszamy do konsultacji z naszym personelem medycznym, którzy mogą potwierdzić rzetelność recepty okularowej.

  Pozdrawiamy, Zespół OneDayClinic.

 13. Vanessa

  Witam serdecznie 🙂
  Mam wadę wzroku tylko na jedno oko,
  -0.25
  Dużo spędzam czasu przed komputerem.
  Zdarza się że pobolewa mnie głowa albo oczy. Podczas przepisywania z tablicy zlewają mi się czasami litery. Czy powinnam nosić okulary??

 14. OneDayClinic

  Dzień dobry,

  Bóle głowy mogą świadczyć o ukrytej, nieco innej wadzie wzroku – to właśnie nadmierna praca z komputerem może ją niwelować. Wskazane byłoby, aby to dokładniej sprawdzić na pełnym badaniu okulistycznym, na którym jesteśmy w stanie „wyłączyć pracę oka” i sprawdzić z jaką wadą mamy styczność. Wówczas będzie można Panią dokładniej zdiagnozować i przepisać odpowiednią korekcję, ćwiczenia bądź rehabilitację wzrokową. Zapraszamy do kontaktu – możemy zadbać o to wszystko kompleksowo! 😉

 15. Szymon

  Witam, mam stwierdzoną od 14 roku życia krótkowzroczność, soczewki okularów obuocznie mają wartość -0,25. Obecnie mam 17 lat, wada utrudnia mi codzienne funkcjonowanie, drażni swoją obecnością. Okulista podczas pierwszej wizyty stwierdził, że powinienem nosić okulary tylko gdy muszę zobaczyć coś z daleka, bo nie powinno się przyzwyczajać oka do okularów. Powiedział, że może to pogłębić wadę. Moje pytanie brzmi, czy mogę nosić okulary na stałe? Ciężko jest obyć się bez nich na co dzień i wolałbym nosić je cały dzień, a nie tylko w szkole lub w kinie.

 16. ANNA

  Dzien dobry,
  Mam pewien dylemat…
  Jestem za granicą Państwa i poszlam do tutejszego optyka zbadac zwrok(gdyz ewidentnie mi sie pogorszył podczas ostatniego roku,szczegolnie gdy prowadzę samochód)
  Stwierdzili, ze mam na prawym oku +0,25 a na lewym -0,25 .
  Wiem,ze to niewiele ale jednak Pani zalecila noszenie okularów przez większość dnia..
  Teraz nie wiem czy poprostu jak kazdy sprzedawca chce sprzedać co kolwiek a noszenie okularow dala jako przykrywkę..czy na prawdę powinnam nosic.
  Nadmienię tylko, że cale swoje dotychczasowe zycie miałam nie naganny wzrok. Pozdrawiam

 17. OneDayClinic

  Pani Aniu, to sporo informacji na temat Pani wzroku ale nadal za mało. Pełna diagnostyka w Pani przypadku powinna uwzględniać wizytę okulistyczną i pomiar wady wzroku po kroplach oraz pełne badanie ortoptyczne (nie optometryczne, na którym za pewne Pani była) celem sprawdzenia pracy Pani oczu. Niewykluczone, że codzienna praca wzrokowa rzutuje na Pani gorsze widzenie wieczorami i w nocy. Jak będzie Pani w Kraju – zapraszamy!

 18. OneDayClinic

  Panie Szymonie, odpowiedź na Pańskie pytanie leży po stronie specjalisty. Niewykluczone, że powyższe zalecenie związane jest z pojawieniem się krótkowzroczności związanej z nadmierną pracą wzrokową w bliskich odległościach – wówczas ważne jest również, aby dodatkowo odciążać wzrok, stos. tzw. higienę pracy z bliska oraz maksymalnie ograniczać czynności wykonywane w bliży. Jednakże, jeśli wada wzroku która Panu doskwiera jest związana ze zmianami fizjologicznymi zachodzącymi w Pańskim układzie wzrokowym wówczas korekcja powinna być stosowana stale. Jeśli ma Pan wątpliwości – zapraszam do kontaktu z jedną z naszych placówek. Jesteśmy w stanie określić co jest przyczyną rozwijającej się krótkowzroczności.

 19. Anna

  Witam serdecznie!
  Córka ostatnio skarżyła się, że źle widzi z tablicy. Wybraliśmy się do okulisty i okazało się ,że oko prawe sfera -2 a oko lewe sfera-1 . Cylinder/, Oś /, Pryzmat / . Proszę o informacje , czy córka powinna nosić okulary cały czas czy ? Nie mam pojęcia jak to powinno wyglądać a pan doktor nie miał już czasu żeby cokolwiek wyjaśnić . Z góry dziękuje za informacje i pomoc

 20. OneDayClinic

  Każda pierwszorazowa wizyta u okulisty powinna być oparta o badania wady wzroku po kroplach, czego nie da się zrobić szybko. Trudno odpowiedzieć na Pani pytanie w oparciu o powyższe informacje. Nasze gabinety zajmują się pacjentami od pierwszych miesięcy życia – zapraszamy na zweryfikowania wady wzroku do naszych specjalistów.

 21. Tomasz

  Witam.
  Mam 44 lata i byłem w salonie optycznym na badaniu wzroku, zapisano mi korekcję do dali: oko lewe +1,50 ; oko prawe + 1,25
  Czy to już czas na stałe noszenie okularów?

 22. OneDayClinic

  Zapewne niniejsza korekcja poprawia Panu widzenie w bliży. Trudno nam jednak powiedzieć, czy istnieje konieczność noszenia okularów na stałe – na pewno zalecenie, które Pan dostał jest zasadne. Jeśli pomogą w widzeniu dali – na pewno należy je nosić 😉 Jeśli ma Pan wątpliwości, zapraszamy do nas, nasi specjaliści wypuszczają pacjentów z gabinetów bez wątpliwości i dodatkowych pytań co do tego, jak należy stosować obecną korekcję okularową 😊

Zostaw komentarz

-A A A+

Irysowa 4, Bielany Wroc.

55-040 Kobierzyce

Godziny otwarcia

Pon - Pt: 8:00 - 16:00

Adres e-mailowy

biuro@onedayclinic.pl
Zadzwoń Wyślij formularz

Zoperowaliśmy już tysiące pacjentów, zobacz, co sprawiło, że nas wybrali


Pan Waldermar


Pani Małgorzata


Pan Janusz


Pani Basia


Pani Zofia


Pan Roman


Pan Wojciech


Pani Ewa

Zobacz więcej filmów na naszym kanale YouTube

Skuteczne leczenie zaćmy w OneDayClinic

Skuteczne leczenie zaćmy w ODC

Zobacz, co mówią o nas pacjenci