Noszenie okularów korekcyjnych nie jest po myśli wielu pacjentów odwiedzających gabinet okulistyczny, dlatego wiele osób zwleka z wizytą do czasu, aż problemy z ostrym widzeniem faktycznie się pogorszą. Coraz częściej jednak zdarza się sytuacja, w której pacjenci po kilku godzinach patrzenia w ekran, tablicę na uczelni czy dokumenty w pracy dostrzegają problem z rozmazującymi się literami czy kłopot w ponownym skupieniu wzroku na bardziej oddalonych przedmiotach po długiej pracy ze wzrokiem skupionym w bliży. Małe wady wzroku, z jakimi często się w takich przypadkach spotykamy pozwalają zadać pytanie – czy przy wadzie 0,5 i mniejszej konieczne jest noszenie okularów korekcyjnych? Odpowiadamy.

Okulary korekcyjne przy małej wadzie wzroku

Zadaniem dobrze dopasowanych okularów korekcyjnych jest poprawa jakości i ostrości widzenia u pacjentów cierpiących na krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm lub problemy akomodacyjne oczu. Z reguły jednak konieczność noszenia okularów kojarzy się z większymi wadami wzroku, kiedy pacjent zaczyna mieć poważny problem z widzeniem z bliska bądź z daleka i wada wzroku utrudnia mu codzienne funkcjonowanie bez okularów. W przypadku mniejszych wad wzroku sprawa staje się bardziej sporna – niektórzy okuliści zalecają okulary, inni nie widzą potrzeby ich stosowania. Jak się okazuje, wiele zależy tu od samego pacjenta.

Wady wzroku w granicach 0,5 D lub mniejsze traktowane są jako mała wada wzroku nie wpływająca negatywnie na jakość życia i widzenia u człowieka. Pojęcie jakości jest tu jednak względne, bo choć jeden pacjent może nie odczuwać w ogóle problemów ze wzrokiem i o wadzie dowiedzieć się zupełnie przypadkiem np. podczas okresowych badań lekarskich w pracy, dla innego wada 0,5 będzie zauważalna w codziennych czynnościach i utrudni pracę przy komputerze czy, jak zdarza się w przypadku wielu młodych osób, przepisywanie notatek z tablicy szkolnej. W takim przypadku zastosowanie okularów, nawet na czas pobytu w szkole czy w pracy może być wskazane, bo lepiej wspomagać wzrok gdy wada jest jeszcze mała, niż nadmiernie nadwyrężać go próbując wadę zignorować.

Czym się różnią wady wzroku? Przeczytaj nasz nowy wpis!

Czy nienoszenie okularów przy małej wadzie może pogarszać wzrok?

Niestety, choć w Polsce w dalszym ciągu pokutuje przekonanie że oczy z małą wadą wzroku nie powinny być przyzwyczajane do okularów, bo ćwiczenia mogą zlikwidować wadę wzroku, w praktyce jest wręcz przeciwnie. Jak dowodzi najnowsza wiedza okulistyczna i praktyki, na jakich bazuje obecnie leczenie okulistyczne, nienoszenie okularów przy wadzie wzroku może ją pogłębiać. Problem wynika tu z konieczności nadmiernego nadwyrężania wzroku czy to w patrzeniu z bliska czy z daleka i z czasem, jeśli oko nie jest odpowiednio wspierane przez okulary korekcyjne, jego zdolność do ostrego widzenia może osłabnąć a wada się powiększy. Tempo pogarszania się wzroku i powiększania się wady przy braku okularów nie jest jednak jednakowe dla wszystkich pacjentów, szczególnie w przypadku małych wad wzroku.

Powracając do wspomnianego już kierowania się dobrem pacjenta, wielu okulistów przy stwierdzeniu małej wady wzroku pyta wprost czy widzenie z bliska lub z daleka utrudnia pacjentowi normalne funkcjonowanie. Zakładamy tu oczywiście, że pacjent nie będzie zatajał rzeczywistości tylko po to, by uniknąć noszenia okularów – doskonałą alternatywą dla oprawek są przecież szkła kontaktowe, które są niewidoczne i wygodniejsze dla tych, którzy nie przepadają za okularami. Każdy, u kogo wykryto nawet małą wadę wzroku musi jednak liczyć się z tym, że wzrok z wiekiem pogarsza się i w połączeniu z dzisiejszym trybem życia człowieka i otaczającą nas technologią, tempo pogarszania się wzroku może wzrastać.

Od jakiej wady wzroku powinniśmy nosić okulary?

Na to pytanie trudno odpowiedzieć jest bezpośrednio, ale z reguły zakłada się że przy wadzie 0,5 (+ lub -) na obydwu oczach bądź większej, okulary do noszenia czasowego (np. tylko przy prowadzeniu auta, czytaniu książki, oglądaniu telewizji czy komputerze) są zalecane i poprawiają sprawność widzenia na co dzień. Bez względu na to, czy okulary przy małej wadzie zostaną przez okulistę zapisane czy też nie, wadę warto kontrolować i korekcję okularową podjąć zgodnie z zaleceniami okulisty bądź optometrysty.

3.5/5 - (59 votes)