Od jakiej wady wzroku powinniśmy nosić okulary?

noszenie okularów

Noszenie okularów korekcyjnych nie jest po myśli wielu pacjentów odwiedzających gabinet okulistyczny, dlatego wiele osób zwleka z wizytą do czasu, aż problemy z ostrym widzeniem faktycznie się pogorszą. Coraz częściej jednak zdarza się sytuacja, w której pacjenci po kilku godzinach patrzenia w ekran, tablicę na uczelni czy dokumenty w pracy dostrzegają problem z rozmazującymi się literami czy kłopot w ponownym skupieniu wzroku na bardziej oddalonych przedmiotach po długiej pracy ze wzrokiem skupionym w bliży. Małe wady wzroku, z jakimi często się w takich przypadkach spotykamy pozwalają zadać pytanie – czy przy wadzie 0,5 i mniejszej konieczne jest noszenie okularów korekcyjnych? Odpowiadamy.

Okulary korekcyjne przy małej wadzie wzroku

Zadaniem dobrze dopasowanych okularów korekcyjnych jest poprawa jakości i ostrości widzenia u pacjentów cierpiących na krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm lub problemy akomodacyjne oczu. Z reguły jednak konieczność noszenia okularów kojarzy się z większymi wadami wzroku, kiedy pacjent zaczyna mieć poważny problem z widzeniem z bliska bądź z daleka i wada wzroku utrudnia mu codzienne funkcjonowanie bez okularów. W przypadku mniejszych wad wzroku sprawa staje się bardziej sporna – niektórzy okuliści zalecają okulary, inni nie widzą potrzeby ich stosowania. Jak się okazuje, wiele zależy tu od samego pacjenta.

Wady wzroku w granicach 0,5 D lub mniejsze traktowane są jako mała wada wzroku nie wpływająca negatywnie na jakość życia i widzenia u człowieka. Pojęcie jakości jest tu jednak względne, bo choć jeden pacjent może nie odczuwać w ogóle problemów ze wzrokiem i o wadzie dowiedzieć się zupełnie przypadkiem np. podczas okresowych badań lekarskich w pracy, dla innego wada 0,5 będzie zauważalna w codziennych czynnościach i utrudni pracę przy komputerze czy, jak zdarza się w przypadku wielu młodych osób, przepisywanie notatek z tablicy szkolnej. W takim przypadku zastosowanie okularów, nawet na czas pobytu w szkole czy w pracy może być wskazane, bo lepiej wspomagać wzrok gdy wada jest jeszcze mała, niż nadmiernie nadwyrężać go próbując wadę zignorować.

Czym się różnią wady wzroku? Przeczytaj nasz nowy wpis!

Czy nienoszenie okularów przy małej wadzie może pogarszać wzrok?

Niestety, choć w Polsce w dalszym ciągu pokutuje przekonanie że oczy z małą wadą wzroku nie powinny być przyzwyczajane do okularów, bo ćwiczenia mogą zlikwidować wadę wzroku, w praktyce jest wręcz przeciwnie. Jak dowodzi najnowsza wiedza okulistyczna i praktyki, na jakich bazuje obecnie leczenie okulistyczne, nienoszenie okularów przy wadzie wzroku może ją pogłębiać. Problem wynika tu z konieczności nadmiernego nadwyrężania wzroku czy to w patrzeniu z bliska czy z daleka i z czasem, jeśli oko nie jest odpowiednio wspierane przez okulary korekcyjne, jego zdolność do ostrego widzenia może osłabnąć a wada się powiększy. Tempo pogarszania się wzroku i powiększania się wady przy braku okularów nie jest jednak jednakowe dla wszystkich pacjentów, szczególnie w przypadku małych wad wzroku.

Powracając do wspomnianego już kierowania się dobrem pacjenta, wielu okulistów przy stwierdzeniu małej wady wzroku pyta wprost czy widzenie z bliska lub z daleka utrudnia pacjentowi normalne funkcjonowanie. Zakładamy tu oczywiście, że pacjent nie będzie zatajał rzeczywistości tylko po to, by uniknąć noszenia okularów – doskonałą alternatywą dla oprawek są przecież szkła kontaktowe, które są niewidoczne i wygodniejsze dla tych, którzy nie przepadają za okularami. Każdy, u kogo wykryto nawet małą wadę wzroku musi jednak liczyć się z tym, że wzrok z wiekiem pogarsza się i w połączeniu z dzisiejszym trybem życia człowieka i otaczającą nas technologią, tempo pogarszania się wzroku może wzrastać.

Od jakiej wady wzroku powinniśmy nosić okulary?

Na to pytanie trudno odpowiedzieć jest bezpośrednio, ale z reguły zakłada się że przy wadzie 0,5 (+ lub -) na obydwu oczach bądź większej, okulary do noszenia czasowego (np. tylko przy prowadzeniu auta, czytaniu książki, oglądaniu telewizji czy komputerze) są zalecane i poprawiają sprawność widzenia na co dzień. Bez względu na to, czy okulary przy małej wadzie zostaną przez okulistę zapisane czy też nie, wadę warto kontrolować i korekcję okularową podjąć zgodnie z zaleceniami okulisty bądź optometrysty.

Comment on "Od jakiej wady wzroku powinniśmy nosić okulary?"

 1. Marcin

  Zacząłem nosić okulary korekcyjne przy krótkowzroczności -0.25L i -0.75P. Codziennie pracuję przy komputerze po kilka godzin. Wada wzroku nie pozwalała mi na normalne funkcjonowanie. Osłabiony wzrok wpływał na ogólne wyczerpanie. Powodował bóle głowy. Obecnie wszystko ustąpiło od momentu noszenia okularów z filtrem światła niebieskiego. Mam okulary uniwersalne do pracy przy komputerze i do noszenia.

 2. OneDayClinic

  To prawda! Czasami nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele powikłań może wystąpić przy nadmiernej ekspozycji oczu na szkodliwe światło! Cieszymy się, że udało się Panu pozbyć problemu, pozdrawiamy serdecznie! 🙂

 3. Diana

  Witam.Moja córka ma 20miesiecy gdy sie czegoś boi przymyka prawe oczko i nim zezuje.Zdecydowalam sie pujsc z nia do okulisty dno oka wyszło wpoorzadku natomiast wyszla jej wada plus 0.5.Kupilam jej okulary do ktorych ciężko jej sie przyzwyczaic.Czy już zawsze bedzie musiala w nich chodzić?

 4. OneDayClinic

  W takiej sytuacji najlepiej będzie umówić wizytę u ortoptysty, czyli specjalisty od widzenia obuocznego, od pacjentów zezujących. To pomoże uniknąć sytuacji, ze zez się powiększy, będzie bardziej widoczny. Okuliści najczęściej są od chorób oczu, a zezowanie to wada wzroku, a nie choroba – dlatego wskazana jest tu rehabilitacja takiego oczka 🙂 Co do pytania o okulary – nie jesteśmy w stanie tego jednoznacznie stwierdzić. Oko dziecka się rozwija i bez badania niewiele możemy w tej kwestii powiedzieć.
  Ortoptystów znajdzie Pani w naszych salonach – we Wrocławiu przy al. Armii Krajowej 2/1 oraz w Hali Tęcza przy ul. Bajana 1, a także w Opolu przy ul. Ozimskiej 18/1 🙂

Zostaw komentarz

-A A A+

Irysowa 4, Bielany Wroc.

55-040 Kobierzyce

Biuro Obsługi Klienta

Godziny otwarcia

Pon - Pt: 8:00 - 16:00

Adres e-mailowy

biuro@onedayclinic.pl
Zadzwoń Wyślij formularz

Zoperowaliśmy już tysiące pacjentów, zobacz, co sprawiło, że nas wybrali


Pan Waldermar


Pani Małgorzata


Pan Janusz


Pani Basia


Pani Zofia


Pan Roman


Pan Wojciech


Pani Ewa

Zobacz więcej filmów na naszym kanale YouTube

Skuteczne leczenie zaćmy w OneDayClinic

Skuteczne leczenie zaćmy w ODC

Zobacz, co mówią o nas pacjenci