Okulary korekcyjne już od XIII wieku służą człowiekowi jako sposób na poprawę jakości widzenia zaburzonej przez wady wzroku. Choć pierwsze modele okularów służyły wyłącznie do korekty dalekowzroczności, z czasem człowiek poradził sobie z wynalezieniem właściwych soczewek także dla krótkowidzów czy astygmatyków. Pomimo upływu lat oraz pojawienia się innych możliwości korekty wzroku, w tym wygodnych i niewidocznych soczewek kontaktowych oraz korekcji laserowej, okulary korekcyjne w dalszym ciągu odgrywają ważną rolę w okulistyce. Czy jednak wszystko, co o nich wiemy jest prawdą?

Oto 5 najczęściej powielanych mitów o okularach korekcyjnych, które warto znać i wyjaśnić.

Okulary korekcyjne cofają wady wzroku

Okulary korekcyjne są stosowane jako forma pomocy – rozwiązanie, dzięki któremu osoby z wadą wzroku są w stanie widzieć ostro do bliży bądź do dali pomimo tego, że ich wewnętrzny układ optyczny nie działa do końca prawidłowo i że odbijające się na siatkówce obrazy powstają w rzeczywistości za lub przed nią. Okulary korekcyjne nie są w stanie cofnąć wady wzroku! Ich noszenie, o ile zostały prawidłowo dopasowane, może przyczynić się do zahamowania lub spowolnienia rozwoju wady, ale nigdy jej nie cofnie – takie działanie możliwe jest tylko podczas operacyjnej korekcji wzroku.

Okulary korekcyjne nie pozwalają oku pracować nad wadą

badanie wady wzroku
Dobieranie szkieł w oprawie okulistycznej.

Jako zupełne przeciwieństwo do mitu pierwszego, wiele osób wierzy, że nie noszenie okularów korekcyjnych pozwoli cofnąć wadę wzroku. Mit wynika tu z przekonania, że oczy bez okularów intensywniej pracują i ćwiczenia takie pozwalają im wrócić do optymalnej formy, a więc cofnąć wadę wzroku. To nieprawda. Nie nosząc okularów narażamy oczy na dodatkowy wysiłek, szybciej męcząc nie tylko narząd wzroku, ale i cały organizm.

Kontynuując dyskusję o ćwiczeniach dla wzroku, na chwilę obecną nie istnieje sprawdzona metoda ćwiczeń pozwalająca wzmacniać wzrok i likwidować istniejące wady. Chociaż wiele osób wierzy, że określone ćwiczenia oczu są w stanie zniwelować napięcie rzekomo powodujące wady wzroku, w rzeczywistości proponowane ćwiczenia nie wpływają pozytywnie na nasz wzrok, a niektóre z nich (jak patrzenie w żarówkę czy słońce) mogą wręcz mocno zaszkodzić.

Oczy muszą od okularów odpocząć

Niezwykle ważnym zadaniem okulistów i optometrystów jest dobranie okularów korekcyjnych tak, by pacjent widział w nich jak najlepiej i nie odczuwał żadnego dyskomfortu związanego z patrzeniem na przedmioty znajdujące się blisko lub daleko. Mitem jest więc, że oczy muszą od okularów odpoczywać! Dobrze dopasowane okulary, a więc zarówno szkła jak i oprawki do okularów nie powinny powodować bólu głowy, pieczenia oczu czy nadmiernego męczenia się wzroku. Ich noszenie powinno być przyjemnością, a nie problemem - użytkownik nie powinien czuć potrzeby odpoczywania od okularów.

Okulary powinny być słabsze, niż wada

badania okulistyczne
Zbadaj wzrok w naszych placówkach, które znajdują się we Wrocławiu, Opolu, Oleśnicy i Gliwicach.

Ten wyjątkowo krzywdzący i zupełnie nietrafiony mit odnosi się ponownie do idei ćwiczenia wzroku jako metody radzenia sobie z wadą. Wśród wielu osób noszących okulary pokutuje przekonanie, że moc okularów powinna być niższa, niż wada wzroku, a wszystko to po to, by oczy mogły w okularach w dalszym ciągu pracować. To błąd.

Źle dobrane okulary, w tym za słaba moc soczewki w stosunku do wady wzroku, będą powodować dyskomfort, niepotrzebnie męczyć oczu, a nawet przyczyniać się do pogłębiania się wady. Nie bez powodu okuliści przestrzegają, by osoby noszące okulary często pojawiały się na wizytach kontrolnych – im lepiej dobrane szkła, tym większa szansa na komfortowe i bezbolesne widzenie.

W ramach mitu o wybieraniu słabszych okularów warto wspomnieć jeszcze jeden problem. Wiele osób wierzy, że gdy raz założą okulary korekcyjne, będą skazane na nie do końca życia i w związku z tym warto sięgnąć po okulary jak najpóźniej. To kolejna bzdura! Noszenie okularów na stałe to dla wielu osób nie przymus, a przyzwyczajenie do wygody widzenia, jaką gwarantują. Im później zaczniesz nosić okulary, tym bardziej narażasz się na pogłębienie wady i pogorszenie jakości swojego życia. Warto pamiętać, że dziś okulary nie muszą być wyrokiem na stałe – jeśli przeszkadza Ci noszenie oprawek, zawsze możesz wybrać soczewki kontaktowe lub zdecydować się na operacyjną korekcję wzroku.

Warstwa antyrefleksyjna i filtry ochronne nie działają

starowzrocznoscOd czasu pojawienia się w użyciu pierwszych okularów korekcyjnych minęły już setki lat i w czasie tym okulistyka rozwinęła się znacząco, oferując między innymi lepszej jakości soczewki okularowe. Dodatkiem, który zaważył na poprawie komfortu noszenia okularów i zdrowiu oczu były powłoki antyrefleksyjne oraz filtry ochronne. Nie każdy wierzy jednak w ich działanie twierdząc, że to tylko chwyt marketingowy.

Warstwa antyrefleksyjna działa i ma na celu niwelowanie docierających do oka odblasków, które mogą powodować chwilowe oślepienie i być uciążliwe podczas pracy przy komputerze, jazdy samochodem czy spacerów w słoneczny dzień. Dzięki filtrom i powłokom, wzrok męczy się mniej – nie warto z nich rezygnować, szczególnie dziś, gdy każdy otoczony jest przed odbijające światło ekrany komputerów i telefonów.

4.2/5 - (11 votes)