Wiele osób borykających się z nieprzyjemnymi dolegliwościami, związanymi z procesem adaptacji, zadaje sobie pytanie, jak sprawdzić, czy okulary są dobrze dobrane? Bóle głowy, uczucie dyskomfortu, ciągła potrzeba mrugania to tylko nieliczne symptomy, które mogą wskazywać na źle dobrane okulary. Astygmatyzm, krótkowzroczność czy dalekowzroczność, to wady narządu wzroku, które ulegną znaczącej poprawie, dzięki odpowiedniemu dopasowaniu szkieł. Zdrowie oczu to bardzo istotna kwestia.

Nowe okulary – jak długo trwa adaptacja?

Proces adaptacji do okularów jest nową sytuacją dla naszego organizmu. Oczy i mózg potrzebują czasu, aby się do niej przyzwyczaić. Początkowo może to wiązać się z pewnym dyskomfortem. Adaptacja to etap, w którym wzrok przyzwyczaja się do zmian. Dotyczy to zarówno wymiany szkieł lub oprawek, jak i zakupu pierwszej pary okularów. Proces przyzwyczajania się powinien przebiegać etapowo. Zbyt intensywna adaptacja może wywołać ból głowy od okularów. 

Adaptacja może trwać kilka godzin lub kilka dni. U osób, które zdecydowały się na okulary progresywne, proces ten może potrwać nieco dłużej. W sytuacji, kiedy ból głowy nie mija, ponadto obraz jest rozmazany lub pojawiają się niepokojące dolegliwości, należy skonsultować się z okulistą, ponieważ mogą to być objawy źle dobranych okularów.

Nadkorekcja i niedokorekcja

Nadkorekcja występuje w sytuacji, kiedy dana osoba nosi za mocne okulary, natomiast niedokorekcja to niedostateczne skorygowanie wzroku. Symptomy są podobne do siebie, zarówno za słabe, jak i za mocne okulary objawiają się bólem głowy, niewyraźnym widzeniem, zamazanym bądź zamglonym obrazem czy zaczerwienieniem i pieczeniem oczu. Każdy niepokojący symptom należy skonsultować ze specjalistą, który ustali, czy są to objawy źle dobranych okularów. Zdarza się, że zarówno nadkorekcja, jak i niedokorekcja mogą występować po zabiegu laserowej korekcji wzroku.

Jak rozpoznać źle dobrane okulary?

Niewłaściwe, czyli zbyt słabe lub za mocne okulary spowodują uczucie dyskomfortu, któremu towarzyszyć będzie szereg nieprzyjemnych dolegliwości. Jedną z nieprawidłowości jest zły rozstaw źrenic w okularach. Objawy temu towarzyszące to przede wszystkim uciążliwy ból oczu, rozkojarzenie czy uczucie zmęczenia. Źle dobrane okulary progresywne nie zapewnią idealnego pola widzenia, ponadto męczą narząd wzroku. Oczy pracują intensywniej, co skutkuje występowaniem uciążliwych dolegliwości, które z czasem mogą się nasilać. 

źle dobrane okulary

Objawy źle dobranych okularów

Objawy źle dobranych okularów to przede wszystkim dokuczliwy ból i zawroty głowy, migreny, łzawienie oczu, podwójne widzenie czy nieostry lub całkowicie zamazany obraz. Dodatkowo może wystąpić ciągłe zmęczenie, bóle karku, obniżone samopoczucie oraz ogólny dyskomfort w trakcie noszenia okularów. 

Źle dobrane okulary - konsekwencje

Źle dobrane okulary progresywne znacząco obniżą komfort życia oraz prowadzą do subiektywnego odczucia pogorszenia się wzroku. W sytuacji, kiedy proces adaptacji nie przebiega pomyślnie, należy udać się do okulisty. Noszenie nieprawidłowo dobranych szkieł może znacząco nasilić występujące objawy oraz prowadzić do zapalenia spojówek, uciążliwych migren czy mdłości. 

Konsekwencje źle dobranych okularów u dziecka

W przypadku dzieci noszenie źle dobranych okularów będzie miało negatywny wpływ nie tylko na ich zdrowie, ale także na jakość widzenia w dorosłym życiu. Jak rozpoznać źle dobrane okulary u dziecka? Symptomy, na które uskarża się młody człowiek to najczęściej: ból głowy, brak ostrości obrazu czy pieczenie oczu powinny być skonsultowane ze specjalistą. Źle dobrane okulary będą miały bezpośredni wpływ na życie codzienne dziecka, a także mogą spowodować nieodwracalne zmiany w narządzie wzroku.

Czy można reklamować źle dobrane okulary?

W sytuacji, kiedy uciążliwe objawy nie ustępują, a pole widzenia nadal jest niewyraźne, wówczas zachodzi podejrzenie, że szkła mogą być nieodpowiednio dobrane. Warto zatem przyjrzeć się przyczynie występowania dyskomfortu. Jak sprawdzić, czy okulary są dobrze dobrane? W tym celu należy upewnić się, że wartość soczewek okularowych jest zgodna z zapisem na recepcie. Jeżeli wszystko jest tożsame, konieczna będzie wizyta u okulisty, w celu wykonania badań narządu wzroku i wykluczenia innych możliwych przyczyn. W przypadku błędnie dopasowanych wartości soczewek, reklamacje źle dobranych okularów można dokonać u okulisty bądź optometrysty, natomiast niewłaściwy montaż soczewek należy zgłosić u optyka. 

Przeczytaj także: Gradówka na oku (powiece) - jak ją leczyć?

Jak właściwie dobrać okulary?

Dobór właściwych okularów korekcyjnych nie jest prostym zadaniem. Zdrowie oczu jest najważniejsze. Kluczowe jest zatem badanie narządu wzroku. Na podstawie wyników należy dopasować odpowiednie szkła. Każda wada wymaga dobrze dobranych okularów, np. w przypadku osób mających astygmatyzm, za duży cylinder w okularach może spowodować łzawienie czy męczliwość oczu. Poza wskazaniami korekcyjnymi ważna jest także prezencja. Źle dobrane oprawki w okularach zaburzą proporcję twarzy, dlatego istotne jest, aby były one dopasowane do jej kształtu i rozmiaru. Zarówno za duże, jak i za małe okulary nie będą spełniać swojej funkcji, powodując dyskomfort. Warto zatem dokładnie przymierzyć różne warianty oprawek. Dobrze dobrane okulary powinny podkreślać cechy wyglądu oraz kontrastować z kształtem twarzy.

Wzrok jest niezwykle istotny w życiu każdego człowieka. Dbałość o oczy to kluczowy aspekt, który pozwoli zachować je w dobrej kondycji. Dobrze dobrane okulary nie tylko korygują wadę wzroku, ale również poprawiają wygląd twarzy. Jeśli zależy Ci na prawidłowym doborze okularów korekcyjnych to odwiedź jedną z naszych klinik optyczno-okulistycznych OneDayClinic

Oceń post