Operacja zaćmy – jak długo należy na nią czekać w Białymstoku i woj. Podlaskim

białystok pałac branickich

Operacje zaćmy w Polsce owiane są złą sławą głównie ze względu na kolejki, w jakich zmuszeni są czekać pacjenci zapisani na zabieg w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Do niedawna każdy, kto otrzymał od okulisty skierowanie na zabieg mógł zarejestrować się w szpitalu i oczekiwać na zabieg, jednak dziś zasady kwalifikacji do operacji zaćmy są już mocno zaostrzone i dyskwalifikują pacjentów u których utrata wzroku spowodowana zaćmą nie jest większa niż 40%.[1] Nowe zasady kwalifikacji miały zadziałać jako główny sposób redukcji kolejek do operacji zaćmy. Czy udało się to osiągnąć? Sprawdziliśmy jak długo należy czekać na operację w Białymstoku i woj. Podlaskim.

Operacja zaćmy – czas oczekiwania w Białymstoku

Według informacji podawanych przez oficjalny Informator o Terminach Leczenia[2] dostępny na oficjalnej stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia, w Białymstoku działa obecnie 5 placówek oferujących operacje zaćmy w ramach umowy z NFZ. Na pierwszy rzut oka sytuacja pacjentów oczekujących na zabieg nie wygląda tu najgorzej – aż trzy z pięciu placówek oferują terminy jeszcze w 2019 roku, a dwie pozostałe na koniec 2020 i początek 2021 roku. W stosunku do średniego czasu oczekiwania w całym kraju, czy bardziej newralgicznych województwach (np. woj. Dolnośląskim), rok oczekiwania jest jeszcze okresem znośnym, choć oczywiście porównując z placówkami prywatnymi dającymi możliwość operacji od ręki, czy zagranicznymi, w których nie czeka się dłużej niż miesiąca, nawet terminy na 2019 rok wydają się być odległe.

 

Chcesz wyleczyć zaćmę w ciągu 30 dni? Sprawdź ofertę OneDayClinic

 

Najlepsze szanse dla pacjentów z zaćmą daje Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny im. L. Zamenhofa w Białymstoku – tu najbliższy wolny termin na operację zaćmy to 10.04 bieżącego roku. Nieco dłużej, bo do czerwca, poczekają pacjenci Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. J. Śniadeckiego. Najgorzej wygląda sytuacja w NZOZ “VISUS” – styczeń 2021 to zdecydowanie odległa data do operacji choroby, która postępuje każdego dnia i może doprowadzić do całkowitej ślepoty.

Najbliższe terminy na operację zaćmy w województwie Podlaskim

Pomijając placówki z Białegostoku, o których mowa wyżej, w całym województwie podlaskim działają jeszcze cztery inne szpitale oferujące operację zaćmy w ramach NFZ. W Bielsku Podlaskim, Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Specjalistyczna Poradnia Lekarska dr n. med. Adrian Wojciech Przystupa oferuje najbliższe terminy na maj 2019, a Szpital Wojewódzki im. dr. Ludwika Rydygiera w Suwałkach na sierpień bieżącego roku. Niestety, w tym miejscu kończą się dobre wieści dla mieszkańców województwa Podlaskiego. Pozostałe dwie placówki oferują terminy znacznie odleglejsze. Ci, którzy zgłoszą się do operacji do Szpitala Wojewódzkiego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego poczekają nawet do maja 2023 roku. Czy mogą w jakiś sposób ominąć kolejki?

Operacja zaćmy za granicą – alternatywa dla długich kolejek do zabiegu

Wyjazd na operację zaćmy za granicę stał się w ostatnich latach jedną z najczęściej wybieranych alternatyw dla operacji w Polsce, na którą nawet w przypadku województwa Podlaskiego przychodzi czekać pacjentom nawet kilka lat. Z oferty OneDayClinic i innych tego typu placówek korzysta rocznie nawet kilka tysięcy pacjentów zarówno z województw ościennych z południową i zachodnią granicą Polski, jak i tych z głębi kraju. Dzięki dostępności pakietów oferujących transport do i z kliniki oraz nocleg w hotelu, pacjenci decydujący się na wyjazd nie muszą obawiać się wielogodzinnej podróży po zabiegu, która mogłaby negatywnie wpłynąć na ich stan zdrowia i ostateczny rezultat operacji. Obawą nie są tu też koszty zabiegu – dzięki Dyrektywie Transgranicznej pacjenci decydujący się na wyjazd na operację za granicę i posiadający skierowanie na tego typu zabieg od lekarza współpracującego z NFZ mogą starać się o refundację kosztów podstawowego zabiegu, dopłacając jedynie ewentualne koszty dojazdu oraz lepszej soczewki, jeśli zdecydują się taką wybrać. Czas oczekiwania na zabieg? Nie więcej niż 30 dni. W przypadku pacjentów z Łomży czy Suwałk termin taki wygląda zdecydowanie lepiej.

Kolejki do operacji zaćmy w Polsce są nieustannie jednym z największych problemów pacjentów chcących leczyć się w ramach ubezpieczenia zdrowotnego i choć NFZ stara się wprowadzać rozwiązania pozwalające na ich skrócenie, praktyka pokazuje, że bez większego budżetu przeznaczonego dla poszczególnych placówek na operacje zaćmy, leczenie jej w Polsce szybko może być niemalże nieosiągalne.


[1] http://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/nowe-standardy-kwalifikacji-do-zabiegow-usuniecia-zacmy,7176.html

[2] https://terminyleczenia.nfz.gov.pl

 

Zostaw komentarz

-A A A+

Irysowa 4, Bielany Wroc.

55-040 Kobierzyce

Biuro Obsługi Klienta

Godziny otwarcia

Pon - Pt: 8:00 - 18:00

Adres e-mailowy

biuro@onedayclinic.pl
Zadzwoń Wyślij formularz

Zoperowaliśmy już tysiące pacjentów, zobacz, co sprawiło, że nas wybrali


Pan Waldermar


Pani Małgorzata


Pan Janusz


Pani Basia

Zobacz więcej filmów na naszym kanale YouTube

Pakiet Ideal:

Najczęściej wybierana soczewka przez cukrzyków.

299,00 zł

Zalety:

 • Filtr UV
 • Lepsza czułość kontrastu
 • Dobre widzenie na jedną odległość
 • Dobre widzenie wieczorem i w nocy

Opis pakietu:

Pakiet Ideal to jeden z czterech pakietów obejmujących soczewki jednoogniskowe asferyczne. Soczewka oferowana w tym pakiecie jest najbardziej podstawową wersją soczewki ponadstandardowej. Jak wszystkie soczewki asferyczne – zbudowana jest w taki sposób, aby możliwie najlepiej dopasowywać się do naturalnych krzywizn oka.

Soczewka ta, podobnie jak inne soczewki jednoogniskowe – umożliwia doskonałe widzenie na jedną odległość, najczęściej bliży. Druga z wad - dal musi być skorygowana przy pomocy korekcji okularowej. Soczewka z pakietu Ideal produkcji Baush & Lamb Gwarantuje idealne odwzorowanie obrazu bez zniekształceń, z możliwie najlepszą ostrością widzianego obrazu. Soczewka ta została uszlachetniona filtrem UV.


Cena pakietu nie obejmuje kosztów transportu. Koszty te ustalane są indywidualnie w zakresie 150 - 300 zł w zależności od odległości miejsca zbiórki oraz decyzji o noclegu. Wyjazd z osobą towarzyszącą oraz odbiór spod domu są usługami dodatkowo płatnymi.

 

Pakiet Ideal Plus

Idealny wybór dla osób czynnych zawodowo, pracujących przy komputerze.

599,00 zł

Zalety:

 • Filtr UV
 • Filtr Światła niebieskiego
 • Mniejsze ryzyko rozwoju komórek czerniaka w oku
 • Oczy osoby przebywającej w sztucznym oświetleniu lub przed komputerem są mniej zmęczone
 • Oczy nie są zmęczone, ani nie pieką

Opis pakietu:

Pakiet Ideal Plus to pakiet zawierający soczewkę asferyczną jednoogniskową, uszlachetnioną w filtry UV i filtr Światła Niebieskiego, który doskonale chroni oko przed powstaniem szkodliwych chorób siatkówki, takich jak AMD, – czyli zwyrodnienie plamki żółtej, które prowadzi do ślepoty. Soczewka firmy Zeiss zawarta w tym pakiecie ogranicza także możliwość rozwoju czerniaka w oku.

Działanie filtru światła niebieskiego wpływa także pozytywnie na ograniczenie bezsenności spowodowanej nadmiernym oddziaływaniem światła niebieskiego (komputery, telefony, białe światło lamp) na oczy w ciągu dnia. Taka ekspozycja oczu na tego typu światło dramatycznie wpływa na obniżenie poziomu melatoniny, co może zaburzać sen i wpływać na cykl okołodobowy. Filtr światła niebieskiego, którym uszlachetniona została soczewka z Pakietu Ideal Plus, skutecznie ogranicza tego typu zjawiska.


Cena pakietu nie obejmuje kosztów transportu. Koszty te ustalane są indywidualnie w zakresie 150 - 300 zł w zależności od odległości miejsca zbiórki oraz decyzji o noclegu. Wyjazd z osobą towarzyszącą oraz odbiór spod domu są usługami dodatkowo płatnymi.

 

Pakiet Premium

Najlepsza dla kierowców.

825,00 zł

Zalety:

 • filtr UV
 • Filtr Światła niebieskiego
 • Nie powoduje różnic w odczycie kontrastu i barw
 • Dzięki zastosowanym filtrom niweluje bezsenność

Opis pakietu:

Pakiet Premium to jeden z najlepszych pakietów obejmujących soczewki jednoogniskowe. Tak jak pozostałe soczewki tego typu – koryguje wadę wzroku na jedną odległość, natomiast korekcję wad towarzyszących trzeba nadrobić dobierając odpowiednią korekcję okularową. Pakiet Premium jest uszlachetniony w filtry UV i filtr światła niebieskiego, dzięki czemu zapobiega powstawaniu poważnych chorób siatkówki. Soczewka ta zwana potocznie „Soczewką Żółtą” jest najlepszą stosowaną soczewką w swojej klasie. Idealna dla osób pracujących godzinami przy komputerze.

Filtr światła niebieskiego wpływa także pozytywnie na produkcję melatoniny w mózgu odpowiedzialnej za sen. Ponadto, ogranicza zmęczenie i ból oczu spowodowany długą ekspozycją na światło. Budowa soczewki marki Alcon z pakietu Premium ogranicza powstawanie „efektu halo” wokół jasnego światła, dzięki czemu stanowi świetny wybór dla kierowców. Nie ma również dyskomfortu podczas wieczornego czytania. Budowa soczewki Premium oraz jej uszlachetnienia ograniczają ryzyko wystąpienia Zaćmy Wtórnej u operowanego pacjenta.


Cena pakietu nie obejmuje kosztów transportu. Koszty te ustalane są indywidualnie w zakresie 150 - 300 zł w zależności od odległości miejsca zbiórki oraz decyzji o noclegu. Wyjazd z osobą towarzyszącą oraz odbiór spod domu są usługami dodatkowo płatnymi.

 

Pakiet PREMIUM CLAREON

Najlepsza dla osób aktywnych zawodowo i zawodowych kierowców.

1399,00 zł

Zalety:

 • filtr UV
 • Filtr Światła niebieskiego
 • Bardzo wysoka ostrość widzianego obrazu
 • Minimalne ryzyko powstania „efektu halo”

Opis pakietu:

Pakiet Premium Clareon to najnowszy pakiet w naszej ofercie. Soczewka zawarta w tym pakiecie to najnowszej generacji soczewka jednoogniskowa, która pojawiła się na rynku na przełomie 2018 roku. Jej unikalność polega na zastosowaniu jednorazowego systemu wszczepiania. Soczewka produkcji czołowej marki Alcon jest załadowana do specjalnego urządzenia fabrycznie, a dzięki zastosowaniu unikalnej technologii – znacznie ułatwia wszczepienie minimalizując ryzyko powikłań. Soczewka Clareon gwarantuje doskonałą przezierność soczewki, a unikalna technologia polimeryzacji soczewki ogranicza ryzyko zjawiska glisteningu.

Soczewka Clareon, jako następca soczewki z Pakietu Premium jest wyposażona standardowo w filtr światła niebieskiego oraz filtr UV, które skutecznie ograniczają ryzyko wystąpienia poważnych chorób siatkówki. Filtr światła niebieskiego wpływa także pozytywnie na produkcję melatoniny w mózgu odpowiedzialnej za sen. Ponadto, ogranicza zmęczenie i ból oczu spowodowany długą ekspozycją na światło. Soczewka Clareon znacznie zmniejsza ryzyko powstania Zaćmy Wtórnej w operowanym oku. Świetnie sprawdzi się u zawodowych kierowców, dzięki temu, że jej budowa ogranicza występowanie „efektu halo”.


Cena pakietu nie obejmuje kosztów transportu. Koszty te ustalane są indywidualnie w zakresie 150 - 300 zł w zależności od odległości miejsca zbiórki oraz decyzji o noclegu. Wyjazd z osobą towarzyszącą oraz odbiór spod domu są usługami dodatkowo płatnymi.

 

Pakiet VIP

Idealna dla osób chcących zrezygnować z korekcji okularowej.

3299,00 zł

Zalety:

 • Filtr UV
 • Filtr światła niebieskiego
 • Posiada wszystkie właściwości soczewki z pakietu premium
 • Działa jak okulary progresywne, umożliwiając doskonałe widzenie na wszystkie odległości
 • Umożliwia całkowitą rezygnację z korekcji okularowej.

Opis pakietu:

Pakiet VIP to pakiet zawierający soczewkę asferyczną wieloogniskową, czyli taką, która usuwa wszelkie wady refrakcji w operowanym oku. Soczewka z tego pakietu produkcji marki Alcon posiada wszystkie cechy zawarte w pakiecie Premium, a jej wieloogniskowość działa jak okulary progresywne, umożliwiając doskonałe widzenie na wszystkich odległościach Dzięki temu pacjent może całkowicie zrezygnować z dotychczasowej korekcji okularowej. Uszlachetnienie filtrami UV i filtrem Światła Niebieskiego chroni siatkówkę oka przed wystąpieniem poważnych chorób siatkówki, prowadzących do ślepoty.


Cena pakietu nie obejmuje kosztów transportu. Koszty te ustalane są indywidualnie w zakresie 150 - 300 zł w zależności od odległości miejsca zbiórki oraz decyzji o noclegu. Wyjazd z osobą towarzyszącą oraz odbiór spod domu są usługami dodatkowo płatnymi.

 

Pakiet PREMIUM toricPLUS

Idealna dla osób aktywnych zawodowo z astygmatyzmem.

1799,00 zł

Zalety:

 • Filtr UV
 • Filtr światła niebieskiego
 • Korekcja astygmatyzmu
 • Gwarantuje doskonałe widzenie na jedną odległość

Opis pakietu:

Pakiet PREMIUM toricPLUS to pakiet zawierający soczewkę asferyczną jednoogniskową toryczną, czyli taką, która koryguje astygmatyzm w operowanym oku. Soczewka z tego pakietu produkcji marki Alcon posiada wszystkie cechy zawarte w pakiecie Premium, a jej jednoogniskowość umożliwia doskonałe widzenie na jedną odległość. Uszlachetnienie filtrami UV i filtrem Światła Niebieskiego chroni siatkówkę oka przed wystąpieniem poważnych chorób siatkówki, prowadzących do ślepoty.


Cena pakietu nie obejmuje kosztów transportu. Koszty te ustalane są indywidualnie w zakresie 150 - 300 zł w zależności od odległości miejsca zbiórki oraz decyzji o noclegu. Wyjazd z osobą towarzyszącą oraz odbiór spod domu są usługami dodatkowo płatnymi.

 

Pakiet VIP toricPLUS

Idealna dla osób z astygmatyzmem chcących całkowicie zrezygnować z korekcji okularowej.

4999,00 zł

Zalety:

 • Filtr UV
 • Filtr światła niebieskiego
 • Korekcja astygmatyzmu
 • Gwarantuje doskonałe widzenie na wszystkich odległościach

Opis pakietu:

Pakiet VIP toricPLUS to pakiet zawierający soczewkę asferyczną wieloogniskową toryczną, czyli taką, która koryguje astygmatyzm w operowanym oku. Soczewka z tego pakietu produkcji marki Alcon posiada wszystkie cechy zawarte w pakiecie Premium, a ponadto umożliwia doskonałe widzenie na wszystkich odległościach, dzięki czemu pacjent może zrezygnować całkowicie z dotychczas stosowanej korekcji okularowej. Uszlachetnienie filtrami UV i filtrem Światła Niebieskiego chroni siatkówkę oka przed wystąpieniem poważnych chorób siatkówki, prowadzących do ślepoty.


Cena pakietu nie obejmuje kosztów transportu. Koszty te ustalane są indywidualnie w zakresie 150 - 300 zł w zależności od odległości miejsca zbiórki oraz decyzji o noclegu. Wyjazd z osobą towarzyszącą oraz odbiór spod domu są usługami dodatkowo płatnymi.

 

Pakiet Extra:

Najczęściej wybierana soczewka przez cukrzyków.

Koszty pakietu pokrywa NFZ

Zalety:

 • Filtr UV
 • Podstawowa soczewka sferyczna
 • Dobre widzenie na jedną odległość

Opis pakietu:

Pakiet Extra to pakiet obejmujący soczewkę jednoogniskową sferyczną. Jest to soczewka, która jako jedyna jest w pełni refudowana przez NFZ. Standardowo wyposażona jest w filtr UV.


Cena pakietu dotyczy kompleksowego zabiegu usunięcia zaćmy wraz ze wszystkimi badaniami kontrolnymi i bezpłatnym transportem dla wybranych miejscowości z województwa Opolskiego, Śląskiego i Małopolskiego. W przypadku pozostałych miejscowości transport wraz ze wszystkimi badaniami kontrolnymi oraz noclegiem wynosi jedynie 300zł. Zadzwoń i zapytaj o szczegóły.

 

Skuteczne leczenie zaćmy w OneDayClinic

Skuteczne leczenie zaćmy w ODC

Zobacz, co mówią o nas pacjenci