Operacje zaćmy w Polsce owiane są złą sławą głównie ze względu na kolejki, w jakich zmuszeni są czekać pacjenci zapisani na zabieg w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Do niedawna każdy, kto otrzymał od okulisty skierowanie na zabieg mógł zarejestrować się w szpitalu i oczekiwać na zabieg, jednak dziś zasady kwalifikacji do operacji zaćmy są już mocno zaostrzone i dyskwalifikują pacjentów u których utrata wzroku spowodowana zaćmą nie jest większa niż 40%.[1] Nowe zasady kwalifikacji miały zadziałać jako główny sposób redukcji kolejek do operacji zaćmy. Czy udało się to osiągnąć? Sprawdziliśmy jak długo należy czekać na operację w Białymstoku i woj. Podlaskim.

Operacja zaćmy – czas oczekiwania w Białymstoku

Według informacji podawanych przez oficjalny Informator o Terminach Leczenia[2] dostępny na oficjalnej stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia, w Białymstoku działa obecnie 5 placówek oferujących operacje zaćmy w ramach umowy z NFZ. Na pierwszy rzut oka sytuacja pacjentów oczekujących na zabieg nie wygląda tu najgorzej – aż trzy z pięciu placówek oferują terminy jeszcze w 2019 roku, a dwie pozostałe na koniec 2020 i początek 2021 roku. W stosunku do średniego czasu oczekiwania w całym kraju, czy bardziej newralgicznych województwach (np. woj. Dolnośląskim), rok oczekiwania jest jeszcze okresem znośnym, choć oczywiście porównując z placówkami prywatnymi dającymi możliwość operacji od ręki, czy zagranicznymi, w których nie czeka się dłużej niż miesiąca, nawet terminy na 2019 rok wydają się być odległe.

 

Chcesz wyleczyć zaćmę w ciągu 30 dni? Sprawdź ofertę OneDayClinic

 

Najlepsze szanse dla pacjentów z zaćmą daje Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny im. L. Zamenhofa w Białymstoku – tu najbliższy wolny termin na operację zaćmy to 10.04 bieżącego roku. Nieco dłużej, bo do czerwca, poczekają pacjenci Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. J. Śniadeckiego. Najgorzej wygląda sytuacja w NZOZ "VISUS" – styczeń 2021 to zdecydowanie odległa data do operacji choroby, która postępuje każdego dnia i może doprowadzić do całkowitej ślepoty.

Najbliższe terminy na operację zaćmy w województwie Podlaskim

Pomijając placówki z Białegostoku, o których mowa wyżej, w całym województwie podlaskim działają jeszcze cztery inne szpitale oferujące operację zaćmy w ramach NFZ. W Bielsku Podlaskim, Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Specjalistyczna Poradnia Lekarska dr n. med. Adrian Wojciech Przystupa oferuje najbliższe terminy na maj 2019, a Szpital Wojewódzki im. dr. Ludwika Rydygiera w Suwałkach na sierpień bieżącego roku. Niestety, w tym miejscu kończą się dobre wieści dla mieszkańców województwa Podlaskiego. Pozostałe dwie placówki oferują terminy znacznie odleglejsze. Ci, którzy zgłoszą się do operacji do Szpitala Wojewódzkiego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego poczekają nawet do maja 2023 roku. Czy mogą w jakiś sposób ominąć kolejki?

Operacja zaćmy za granicą – alternatywa dla długich kolejek do zabiegu

Wyjazd na operację zaćmy za granicę stał się w ostatnich latach jedną z najczęściej wybieranych alternatyw dla operacji w Polsce, na którą nawet w przypadku województwa Podlaskiego przychodzi czekać pacjentom nawet kilka lat. Z oferty OneDayClinic i innych tego typu placówek korzysta rocznie nawet kilka tysięcy pacjentów zarówno z województw ościennych z południową i zachodnią granicą Polski, jak i tych z głębi kraju. Dzięki dostępności pakietów oferujących transport do i z kliniki oraz nocleg w hotelu, pacjenci decydujący się na wyjazd nie muszą obawiać się wielogodzinnej podróży po zabiegu, która mogłaby negatywnie wpłynąć na ich stan zdrowia i ostateczny rezultat operacji. Obawą nie są tu też koszty zabiegu – dzięki Dyrektywie Transgranicznej pacjenci decydujący się na wyjazd na operację za granicę i posiadający skierowanie na tego typu zabieg od lekarza współpracującego z NFZ mogą starać się o refundację kosztów podstawowego zabiegu, dopłacając jedynie ewentualne koszty dojazdu oraz lepszej soczewki, jeśli zdecydują się taką wybrać. Czas oczekiwania na zabieg? Nie więcej niż 30 dni. W przypadku pacjentów z Łomży czy Suwałk termin taki wygląda zdecydowanie lepiej.

Kolejki do operacji zaćmy w Polsce są nieustannie jednym z największych problemów pacjentów chcących leczyć się w ramach ubezpieczenia zdrowotnego i choć NFZ stara się wprowadzać rozwiązania pozwalające na ich skrócenie, praktyka pokazuje, że bez większego budżetu przeznaczonego dla poszczególnych placówek na operacje zaćmy, leczenie jej w Polsce szybko może być niemalże nieosiągalne.


[1] http://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/nowe-standardy-kwalifikacji-do-zabiegow-usuniecia-zacmy,7176.html

[2] https://terminyleczenia.nfz.gov.pl

 

4.4/5 - (20 votes)