Jak zadbać o wzrok w pracy biurowej?

praca przed monitorem

Praca w biurze nie sprzyja zdrowiu naszego wzroku, szczególnie gdy pomieszczenia biurowe nie są najlepiej oświetlone a w monitor patrzymy się właściwie bez przerwy. Niebieskie światło emitowane przez monitory komputerów, laptopy, a dodatkowo także telewizory, smartfony i inne urządzenia mobilne jest dla oka wyjątkowo szkodliwe i choć producenci urządzeń wprowadzają wiele rozwiązań, które mają to światło niwelować, najlepszym sposobem ochrony oczu jest samodzielne zadbanie o jego zdrowie. Co zrobić, by zadbać o wzrok w pracy biurowej i nie nadwyrężać oczu przed komputerem?

Co szkodzi na wzrok przy komputerze?

Nie samo światło niebieskie jest przyczyną problemów ze wzrokiem u osób pracujących w biurze i spędzających większość swojego dnia przed ekranem komputera. Źródłem kłopotów jest tu konieczność skupienia wzroku na tej samej odległości przez kilka godzin dziennie, często bez przerwy, co znacząco osłabia mięśnie gałki ocznej. Co gorsze, wiele badań pokazuje że wlepiając wzrok w ekran komputerowy mrugamy znacznie rzadziej, niż to konieczne dla zdrowia naszych oczu. W efekcie gałka oczna ulega przesuszeniu, szybciej się podrażnia, oko jest zaczerwienione, a pieczenie i swędzenie oczu to spory dyskomfort z którym trudno sobie poradzić.

Podrażnienie oczu spowodowane długotrwałym korzystaniem z komputera, a także działaniem promieni UV, suchym powietrzem czy zanieczyszczeniami środowiska może powodować łzawienie, pieczenie i zaczerwienienie, a z czasem przełożyć się nawet na zapalenie spojówek. W okulistyce już mówi się o syndromie widzenia komputerowego, czyli przypadłości zmęczonych oczu wynikającej z długotrwałej i nieprzerwanej pracy przed monitorem. Z perspektywą kariery trwającej wiele lat, warto dość wcześnie zacząć dbać o wzrok w pracy biurowej i upewnić się, że oczy będą w stanie zachować zdrowie na długo.

Jak dbać o wzrok w pracy biurowej?

Na początku warto od razu zaznaczyć, że szkodliwość spędzania wielu godzin przed ekranem komputera nie oznacza od razu konieczności całkowitej rezygnacji z technologii – nawet pracując w biurze przy wymagających uwagi zleceniach można znaleźć czas na kilka przerw i zmian, które wprowadzone poprawią zdrowie oczu i zredukują dolegliwości związane z przemęczeniem wzroku.

Nawilżanie oczu

Podstawą działania powinno być w pracy biurowej odpowiednie nawilżanie oczu, zarówno w formie nawadniania całego organizmu, jak i kropienia oczu kroplami nawilżającymi. Prawidłowe nawilżenie połączone z częstym mruganiem zapobiegnie nadmiernemu przesuszaniu i podrażnianiu spojówek, a w efekcie pozwoli uniknąć też szybkiego męczenia się oczu.

Przerwy od ekranu i gimnastyka wzrokowa

O konieczności regularnego odrywania wzroku od monitora komputerowego mówi się wiele, ale osoby pracujące w biurach zwykle zapominają o tym gdy zagłębią się już w realizowany projekt, wysyłanie wiadomości czy tworzenie dokumentów. Z tego też względu warto, dla własnego zdrowia, ustawić w telefonie przypomnienie o konieczności odejścia od ekranu przynajmniej na chwilę. Można w tym czasie wyjść do toalety, przespacerować się do kuchni po kubek świeżej kawy czy wyjrzeć za okno, a w optymalnym scenariuszu nawet wyjść na chwilę na świeże powietrze. Jeśli nie masz możliwości zrobienia przerwy co godzinę, wypróbuj technikę 20-sekundowej przerwy po każdych 20 minutach pracy. W trakcie tych 20 sekund patrz na punkt oddalony od siebie około 6 metrów, a więc wystarczająco daleko, by akomodacja oka musiała się całkowicie zmienić. To naprawdę działa.

Pozostając w temacie przerw od ekranu, dobrym pomysłem na pobudzenie pracy narządu wzroku i zredukowanie tendencji do patrzenia przez wiele godzin w ekran monitora jest wdrożenie prostej gimnastyki oczu. Wodzenie wzrokiem na boki, po obwodzie ósemki lub koła, a do tego szybkie mruganie i zmienianie perspektywy patrzenia na bliskie i dalekie przedmioty naprzemiennie to dość proste ćwiczenia, które możesz wykonywać nawet kilka razy dziennie. Choć nie działają skutecznie na walkę z wadami wzroku, zdecydowanie warto wdrożyć je jako sposób na odpoczynek od ekranu.

Ustawienie komputera na biurku

pracaNa zdrowie i kondycję naszego wzroku może mieć wpływ nie tylko to, jak długo korzystamy z komputera w ciągu dnia, ale i to jak komputer jest ustawiony na biurku i jak przed nim siedzimy. Wzrok powinien znajdować się w odległości 50-70 cm od oczu i być odchylony pod kątem 10-20 stopni. Górną krawędź monitora ustawiamy bezpośrednio na linii wzroku, a samo stanowisko pracy oświetlamy światłem rozproszonym. Dla zdrowia oczu warto zadbać o to, by za monitorem nie było okna, a np. ściana lub otwarta przestrzeń biura. Wiemy, że wielu z tych rzeczy nie da się zmienić samodzielnie, ale nawet krótka rozmowa z pracodawcą o możliwości zmiany biurka lub jego przestawieniu powinna być skuteczna.

Na koniec chcieliśmy jeszcze przypomnieć, że komputer nie powinien być centrum naszego życia i wracając do domu po 8 godzinach pracy nie warto od razu zasiadać do komputera domowego, spędzając przed nim kolejnych kilka godzin. Spacer, kolacja, czytanie książki czy wreszcie długi, zdrowy sen będą dla oczu znacznie korzystniejsze. Jeśli do dobrych nawyków włączymy zdrową dietę i regularne wizyty u okulisty, zdrowie oczu nie powinno być zmartwieniem nawet w dobie komputerów.

 

-A A A+

Irysowa 4, Bielany Wroc.

55-040 Kobierzyce

Biuro Obsługi Klienta

Godziny otwarcia

Pon - Pt: 8:00 - 18:00

Adres e-mailowy

biuro@onedayclinic.pl
Zadzwoń Wyślij formularz

Zoperowaliśmy już tysiące pacjentów, zobacz, co sprawiło, że nas wybrali


Pan Waldermar


Pani Małgorzata


Pan Janusz


Pani Basia

Zobacz więcej filmów na naszym kanale YouTube

Pakiet Ideal:

Najczęściej wybierana soczewka przez cukrzyków.

299,00 zł

Zalety:

 • Filtr UV
 • Lepsza czułość kontrastu
 • Dobre widzenie na jedną odległość
 • Dobre widzenie wieczorem i w nocy

Opis pakietu:

Pakiet Ideal to jeden z czterech pakietów obejmujących soczewki jednoogniskowe asferyczne. Soczewka oferowana w tym pakiecie jest najbardziej podstawową wersją soczewki ponadstandardowej. Jak wszystkie soczewki asferyczne – zbudowana jest w taki sposób, aby możliwie najlepiej dopasowywać się do naturalnych krzywizn oka.

Soczewka ta, podobnie jak inne soczewki jednoogniskowe – umożliwia doskonałe widzenie na jedną odległość, najczęściej bliży. Druga z wad - dal musi być skorygowana przy pomocy korekcji okularowej. Soczewka z pakietu Ideal produkcji Baush & Lamb Gwarantuje idealne odwzorowanie obrazu bez zniekształceń, z możliwie najlepszą ostrością widzianego obrazu. Soczewka ta została uszlachetniona filtrem UV.


Cena pakietu nie obejmuje kosztów transportu. Koszty te ustalane są indywidualnie w zakresie 150 - 300 zł w zależności od odległości miejsca zbiórki oraz decyzji o noclegu. Wyjazd z osobą towarzyszącą oraz odbiór spod domu są usługami dodatkowo płatnymi.

 

Pakiet Ideal Plus

Idealny wybór dla osób czynnych zawodowo, pracujących przy komputerze.

599,00 zł

Zalety:

 • Filtr UV
 • Filtr Światła niebieskiego
 • Mniejsze ryzyko rozwoju komórek czerniaka w oku
 • Oczy osoby przebywającej w sztucznym oświetleniu lub przed komputerem są mniej zmęczone
 • Oczy nie są zmęczone, ani nie pieką

Opis pakietu:

Pakiet Ideal Plus to pakiet zawierający soczewkę asferyczną jednoogniskową, uszlachetnioną w filtry UV i filtr Światła Niebieskiego, który doskonale chroni oko przed powstaniem szkodliwych chorób siatkówki, takich jak AMD, – czyli zwyrodnienie plamki żółtej, które prowadzi do ślepoty. Soczewka firmy Zeiss zawarta w tym pakiecie ogranicza także możliwość rozwoju czerniaka w oku.

Działanie filtru światła niebieskiego wpływa także pozytywnie na ograniczenie bezsenności spowodowanej nadmiernym oddziaływaniem światła niebieskiego (komputery, telefony, białe światło lamp) na oczy w ciągu dnia. Taka ekspozycja oczu na tego typu światło dramatycznie wpływa na obniżenie poziomu melatoniny, co może zaburzać sen i wpływać na cykl okołodobowy. Filtr światła niebieskiego, którym uszlachetniona została soczewka z Pakietu Ideal Plus, skutecznie ogranicza tego typu zjawiska.


Cena pakietu nie obejmuje kosztów transportu. Koszty te ustalane są indywidualnie w zakresie 150 - 300 zł w zależności od odległości miejsca zbiórki oraz decyzji o noclegu. Wyjazd z osobą towarzyszącą oraz odbiór spod domu są usługami dodatkowo płatnymi.

 

Pakiet Premium

Najlepsza dla kierowców.

825,00 zł

Zalety:

 • filtr UV
 • Filtr Światła niebieskiego
 • Nie powoduje różnic w odczycie kontrastu i barw
 • Dzięki zastosowanym filtrom niweluje bezsenność

Opis pakietu:

Pakiet Premium to jeden z najlepszych pakietów obejmujących soczewki jednoogniskowe. Tak jak pozostałe soczewki tego typu – koryguje wadę wzroku na jedną odległość, natomiast korekcję wad towarzyszących trzeba nadrobić dobierając odpowiednią korekcję okularową. Pakiet Premium jest uszlachetniony w filtry UV i filtr światła niebieskiego, dzięki czemu zapobiega powstawaniu poważnych chorób siatkówki. Soczewka ta zwana potocznie „Soczewką Żółtą” jest najlepszą stosowaną soczewką w swojej klasie. Idealna dla osób pracujących godzinami przy komputerze.

Filtr światła niebieskiego wpływa także pozytywnie na produkcję melatoniny w mózgu odpowiedzialnej za sen. Ponadto, ogranicza zmęczenie i ból oczu spowodowany długą ekspozycją na światło. Budowa soczewki marki Alcon z pakietu Premium ogranicza powstawanie „efektu halo” wokół jasnego światła, dzięki czemu stanowi świetny wybór dla kierowców. Nie ma również dyskomfortu podczas wieczornego czytania. Budowa soczewki Premium oraz jej uszlachetnienia ograniczają ryzyko wystąpienia Zaćmy Wtórnej u operowanego pacjenta.


Cena pakietu nie obejmuje kosztów transportu. Koszty te ustalane są indywidualnie w zakresie 150 - 300 zł w zależności od odległości miejsca zbiórki oraz decyzji o noclegu. Wyjazd z osobą towarzyszącą oraz odbiór spod domu są usługami dodatkowo płatnymi.

 

Pakiet PREMIUM CLAREON

Najlepsza dla osób aktywnych zawodowo i zawodowych kierowców.

1399,00 zł

Zalety:

 • filtr UV
 • Filtr Światła niebieskiego
 • Bardzo wysoka ostrość widzianego obrazu
 • Minimalne ryzyko powstania „efektu halo”

Opis pakietu:

Pakiet Premium Clareon to najnowszy pakiet w naszej ofercie. Soczewka zawarta w tym pakiecie to najnowszej generacji soczewka jednoogniskowa, która pojawiła się na rynku na przełomie 2018 roku. Jej unikalność polega na zastosowaniu jednorazowego systemu wszczepiania. Soczewka produkcji czołowej marki Alcon jest załadowana do specjalnego urządzenia fabrycznie, a dzięki zastosowaniu unikalnej technologii – znacznie ułatwia wszczepienie minimalizując ryzyko powikłań. Soczewka Clareon gwarantuje doskonałą przezierność soczewki, a unikalna technologia polimeryzacji soczewki ogranicza ryzyko zjawiska glisteningu.

Soczewka Clareon, jako następca soczewki z Pakietu Premium jest wyposażona standardowo w filtr światła niebieskiego oraz filtr UV, które skutecznie ograniczają ryzyko wystąpienia poważnych chorób siatkówki. Filtr światła niebieskiego wpływa także pozytywnie na produkcję melatoniny w mózgu odpowiedzialnej za sen. Ponadto, ogranicza zmęczenie i ból oczu spowodowany długą ekspozycją na światło. Soczewka Clareon znacznie zmniejsza ryzyko powstania Zaćmy Wtórnej w operowanym oku. Świetnie sprawdzi się u zawodowych kierowców, dzięki temu, że jej budowa ogranicza występowanie „efektu halo”.


Cena pakietu nie obejmuje kosztów transportu. Koszty te ustalane są indywidualnie w zakresie 150 - 300 zł w zależności od odległości miejsca zbiórki oraz decyzji o noclegu. Wyjazd z osobą towarzyszącą oraz odbiór spod domu są usługami dodatkowo płatnymi.

 

Pakiet VIP

Idealna dla osób chcących zrezygnować z korekcji okularowej.

3299,00 zł

Zalety:

 • Filtr UV
 • Filtr światła niebieskiego
 • Posiada wszystkie właściwości soczewki z pakietu premium
 • Działa jak okulary progresywne, umożliwiając doskonałe widzenie na wszystkie odległości
 • Umożliwia całkowitą rezygnację z korekcji okularowej.

Opis pakietu:

Pakiet VIP to pakiet zawierający soczewkę asferyczną wieloogniskową, czyli taką, która usuwa wszelkie wady refrakcji w operowanym oku. Soczewka z tego pakietu produkcji marki Alcon posiada wszystkie cechy zawarte w pakiecie Premium, a jej wieloogniskowość działa jak okulary progresywne, umożliwiając doskonałe widzenie na wszystkich odległościach Dzięki temu pacjent może całkowicie zrezygnować z dotychczasowej korekcji okularowej. Uszlachetnienie filtrami UV i filtrem Światła Niebieskiego chroni siatkówkę oka przed wystąpieniem poważnych chorób siatkówki, prowadzących do ślepoty.


Cena pakietu nie obejmuje kosztów transportu. Koszty te ustalane są indywidualnie w zakresie 150 - 300 zł w zależności od odległości miejsca zbiórki oraz decyzji o noclegu. Wyjazd z osobą towarzyszącą oraz odbiór spod domu są usługami dodatkowo płatnymi.

 

Pakiet PREMIUM toricPLUS

Idealna dla osób aktywnych zawodowo z astygmatyzmem.

1799,00 zł

Zalety:

 • Filtr UV
 • Filtr światła niebieskiego
 • Korekcja astygmatyzmu
 • Gwarantuje doskonałe widzenie na jedną odległość

Opis pakietu:

Pakiet PREMIUM toricPLUS to pakiet zawierający soczewkę asferyczną jednoogniskową toryczną, czyli taką, która koryguje astygmatyzm w operowanym oku. Soczewka z tego pakietu produkcji marki Alcon posiada wszystkie cechy zawarte w pakiecie Premium, a jej jednoogniskowość umożliwia doskonałe widzenie na jedną odległość. Uszlachetnienie filtrami UV i filtrem Światła Niebieskiego chroni siatkówkę oka przed wystąpieniem poważnych chorób siatkówki, prowadzących do ślepoty.


Cena pakietu nie obejmuje kosztów transportu. Koszty te ustalane są indywidualnie w zakresie 150 - 300 zł w zależności od odległości miejsca zbiórki oraz decyzji o noclegu. Wyjazd z osobą towarzyszącą oraz odbiór spod domu są usługami dodatkowo płatnymi.

 

Pakiet VIP toricPLUS

Idealna dla osób z astygmatyzmem chcących całkowicie zrezygnować z korekcji okularowej.

4999,00 zł

Zalety:

 • Filtr UV
 • Filtr światła niebieskiego
 • Korekcja astygmatyzmu
 • Gwarantuje doskonałe widzenie na wszystkich odległościach

Opis pakietu:

Pakiet VIP toricPLUS to pakiet zawierający soczewkę asferyczną wieloogniskową toryczną, czyli taką, która koryguje astygmatyzm w operowanym oku. Soczewka z tego pakietu produkcji marki Alcon posiada wszystkie cechy zawarte w pakiecie Premium, a ponadto umożliwia doskonałe widzenie na wszystkich odległościach, dzięki czemu pacjent może zrezygnować całkowicie z dotychczas stosowanej korekcji okularowej. Uszlachetnienie filtrami UV i filtrem Światła Niebieskiego chroni siatkówkę oka przed wystąpieniem poważnych chorób siatkówki, prowadzących do ślepoty.


Cena pakietu nie obejmuje kosztów transportu. Koszty te ustalane są indywidualnie w zakresie 150 - 300 zł w zależności od odległości miejsca zbiórki oraz decyzji o noclegu. Wyjazd z osobą towarzyszącą oraz odbiór spod domu są usługami dodatkowo płatnymi.

 

Pakiet Extra:

Najczęściej wybierana soczewka przez cukrzyków.

Koszty pakietu pokrywa NFZ

Zalety:

 • Filtr UV
 • Podstawowa soczewka sferyczna
 • Dobre widzenie na jedną odległość

Opis pakietu:

Pakiet Extra to pakiet obejmujący soczewkę jednoogniskową sferyczną. Jest to soczewka, która jako jedyna jest w pełni refudowana przez NFZ. Standardowo wyposażona jest w filtr UV.


Cena pakietu dotyczy kompleksowego zabiegu usunięcia zaćmy wraz ze wszystkimi badaniami kontrolnymi i bezpłatnym transportem dla wybranych miejscowości z województwa Opolskiego, Śląskiego i Małopolskiego. W przypadku pozostałych miejscowości transport wraz ze wszystkimi badaniami kontrolnymi oraz noclegiem wynosi jedynie 300zł. Zadzwoń i zapytaj o szczegóły.

 

Skuteczne leczenie zaćmy w OneDayClinic

Skuteczne leczenie zaćmy w ODC

Zobacz, co mówią o nas pacjenci