Praca w biurze nie sprzyja zdrowiu naszego wzroku, szczególnie gdy pomieszczenia biurowe nie są najlepiej oświetlone a w monitor patrzymy się właściwie bez przerwy. Niebieskie światło emitowane przez monitory komputerów, laptopy, a dodatkowo także telewizory, smartfony i inne urządzenia mobilne jest dla oka wyjątkowo szkodliwe i choć producenci urządzeń wprowadzają wiele rozwiązań, które mają to światło niwelować, najlepszym sposobem ochrony oczu jest samodzielne zadbanie o jego zdrowie. Co zrobić, by zadbać o wzrok w pracy biurowej i nie nadwyrężać oczu przed komputerem?

Co szkodzi na wzrok przy komputerze?

Nie samo światło niebieskie jest przyczyną problemów ze wzrokiem u osób pracujących w biurze i spędzających większość swojego dnia przed ekranem komputera. Źródłem kłopotów jest tu konieczność skupienia wzroku na tej samej odległości przez kilka godzin dziennie, często bez przerwy, co znacząco osłabia mięśnie gałki ocznej. Co gorsze, wiele badań pokazuje że wlepiając wzrok w ekran komputerowy mrugamy znacznie rzadziej, niż to konieczne dla zdrowia naszych oczu. W efekcie gałka oczna ulega przesuszeniu, szybciej się podrażnia, oko jest zaczerwienione, a pieczenie i swędzenie oczu to spory dyskomfort z którym trudno sobie poradzić.

Podrażnienie oczu spowodowane długotrwałym korzystaniem z komputera, a także działaniem promieni UV, suchym powietrzem czy zanieczyszczeniami środowiska może powodować łzawienie, pieczenie i zaczerwienienie, a z czasem przełożyć się nawet na zapalenie spojówek. W okulistyce już mówi się o syndromie widzenia komputerowego, czyli przypadłości zmęczonych oczu wynikającej z długotrwałej i nieprzerwanej pracy przed monitorem. Z perspektywą kariery trwającej wiele lat, warto dość wcześnie zacząć dbać o wzrok w pracy biurowej i upewnić się, że oczy będą w stanie zachować zdrowie na długo.

Jak dbać o wzrok w pracy biurowej?

Na początku warto od razu zaznaczyć, że szkodliwość spędzania wielu godzin przed ekranem komputera nie oznacza od razu konieczności całkowitej rezygnacji z technologii – nawet pracując w biurze przy wymagających uwagi zleceniach można znaleźć czas na kilka przerw i zmian, które wprowadzone poprawią zdrowie oczu i zredukują dolegliwości związane z przemęczeniem wzroku.

Nawilżanie oczu

Podstawą działania powinno być w pracy biurowej odpowiednie nawilżanie oczu, zarówno w formie nawadniania całego organizmu, jak i kropienia oczu kroplami nawilżającymi. Prawidłowe nawilżenie połączone z częstym mruganiem zapobiegnie nadmiernemu przesuszaniu i podrażnianiu spojówek, a w efekcie pozwoli uniknąć też szybkiego męczenia się oczu.

Przerwy od ekranu i gimnastyka wzrokowa

O konieczności regularnego odrywania wzroku od monitora komputerowego mówi się wiele, ale osoby pracujące w biurach zwykle zapominają o tym gdy zagłębią się już w realizowany projekt, wysyłanie wiadomości czy tworzenie dokumentów. Z tego też względu warto, dla własnego zdrowia, ustawić w telefonie przypomnienie o konieczności odejścia od ekranu przynajmniej na chwilę. Można w tym czasie wyjść do toalety, przespacerować się do kuchni po kubek świeżej kawy czy wyjrzeć za okno, a w optymalnym scenariuszu nawet wyjść na chwilę na świeże powietrze. Jeśli nie masz możliwości zrobienia przerwy co godzinę, wypróbuj technikę 20-sekundowej przerwy po każdych 20 minutach pracy. W trakcie tych 20 sekund patrz na punkt oddalony od siebie około 6 metrów, a więc wystarczająco daleko, by akomodacja oka musiała się całkowicie zmienić. To naprawdę działa.

Pozostając w temacie przerw od ekranu, dobrym pomysłem na pobudzenie pracy narządu wzroku i zredukowanie tendencji do patrzenia przez wiele godzin w ekran monitora jest wdrożenie prostej gimnastyki oczu. Wodzenie wzrokiem na boki, po obwodzie ósemki lub koła, a do tego szybkie mruganie i zmienianie perspektywy patrzenia na bliskie i dalekie przedmioty naprzemiennie to dość proste ćwiczenia, które możesz wykonywać nawet kilka razy dziennie. Choć nie działają skutecznie na walkę z wadami wzroku, zdecydowanie warto wdrożyć je jako sposób na odpoczynek od ekranu.

Ustawienie komputera na biurku

pracaNa zdrowie i kondycję naszego wzroku może mieć wpływ nie tylko to, jak długo korzystamy z komputera w ciągu dnia, ale i to jak komputer jest ustawiony na biurku i jak przed nim siedzimy. Wzrok powinien znajdować się w odległości 50-70 cm od oczu i być odchylony pod kątem 10-20 stopni. Górną krawędź monitora ustawiamy bezpośrednio na linii wzroku, a samo stanowisko pracy oświetlamy światłem rozproszonym. Dla zdrowia oczu warto zadbać o to, by za monitorem nie było okna, a np. ściana lub otwarta przestrzeń biura. Wiemy, że wielu z tych rzeczy nie da się zmienić samodzielnie, ale nawet krótka rozmowa z pracodawcą o możliwości zmiany biurka lub jego przestawieniu powinna być skuteczna.

Na koniec chcieliśmy jeszcze przypomnieć, że komputer nie powinien być centrum naszego życia i wracając do domu po 8 godzinach pracy nie warto od razu zasiadać do komputera domowego, spędzając przed nim kolejnych kilka godzin. Spacer, kolacja, czytanie książki czy wreszcie długi, zdrowy sen będą dla oczu znacznie korzystniejsze. Jeśli do dobrych nawyków włączymy zdrową dietę i regularne wizyty u okulisty, zdrowie oczu nie powinno być zmartwieniem nawet w dobie komputerów.

 

5/5 - (1 vote)