O tym, że powinniśmy dbać o zdrowie naszych oczu najczęściej przypominamy sobie dopiero wtedy, kiedy złapie nas jakieś schorzenie. Wtedy wizyta u okulisty jest już przymusowa. Okuliści nieustannie podkreślają, że kluczem do utrzymania zdrowego narządu wzroku jest profilaktyka i regularne badanie wzroku.

W wielu przypadkach wczesne wykrycie choroby oznacza, że zwiększają się szansę na szybki powrót do zdrowia. Niestety, znaczna część schorzeń oczu ma objawy, które trudno wyczuć bez ich znajomości. Profilaktyka i regularne wizyty u okulisty mogą sprawić, że specjalista wykryje poważną chorobę i na czas wdrąży odpowiednie leczenie. Zaniedbanie może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych i nieuleczalnych konsekwencji.

Kim jest okulista?

Wbrew pozorom okulista nie jest lekarzem, który jedynie bada wzrok po to, aby dobrać odpowiednie szkła korekcyjne i zatrzymać postępującą wadę. To przede wszystkim specjalista, który zna się na leczeniu różnych chorób oczu – zeza, jaskry, zaćmy, nowotwory oraz zapalenie spojówek. Podczas studiów medycznych poznaje całą budowę oka i dzięki temu potrafi zdiagnozować problemy narządu wzroku i rozpocząć leczenie – w przeciwieństwie do optometrysty. Okulista ma także uprawnienia do przeprowadzania operacji.

Dlaczego powinniśmy regularnie badać wzrok?

Z racji tego, że na wizytę u okulisty w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia należy poczekać kilka miesięcy, wiele osób odpuszcza ją sobie. Do specjalisty udaje się dopiero wtedy, kiedy problem jest na tyle zaawansowany, że utrudnia codzienne funkcjonowanie. Prawda jest jednak taka, że w zależności od wieku, konieczne jest przeprowadzanie okresowych badań wzroku. Na takie badania powinny być prowadzone przede wszystkim dzieci, których prawidłowy rozwój wzroku musi być kontrolowany zarówno przez rodziców, jak i lekarza. Podobnie sprawa będzie wyglądała w przypadku starszych dzieci, a nawet młodzieży. Nie oznacza to, że dorośli mogą odpuścić wizyty.

Tylko dzięki regularnym wizytom mamy pewność, że w naszym narządzie wzroku nie rozwija się żadna poważna choroba. Niekiedy nowotwory nie dają jasnych objawów, przez co często je bagatelizujemy aż do chwili, kiedy już jest za późno na podjęcie leczenie. Tak samo sprawa wygląda w przypadku zaćmy.

Profilaktyczne badania okulistyczne – warto?

Na regularne badania wzroku powinny zapisywać się przede wszystkim osoby, które mają genetyczne predyspozycje do tego, aby zachorować na różnego rodzaju choroby oczu lub wad wzroku. Dodając do tego dynamiczny tryb życia współczesnych Polaków, warto zadbać o nasz wzrok, aby kiedyś nie okazał się czynnikiem blokującym przed dalszym rozwojem. Zwłaszcza że profilaktyczne badania okulistyczne wykonywane za pomocą nowoczesnego sprzętu, są w stanie wykazać najmniejsze zmiany chorobowe. Nawet przy mało dokuczliwych objawach warto zapisać się do okulisty. Niekiedy suchość i zmęczenie oczu będzie objawem zespołu suchego oka, które w dalszych fazach znacznie pogorszy jakość życia pacjenta.

Regularne badanie wzroku – co ile i gdzie?

Teoretycznie przyjęło się, że badania okulistyczne należy przeprowadzać średnio co 2 lata. Jest to dolna granica, ponieważ na wizytę można umawiać się znacznie częściej – zwłaszcza jeśli zmagamy się z wadą wzroku i pragniemy kontrolować jej postęp. Z racji tego, że do okulisty niekiedy trzeba czekać naprawdę długo, można bez problemu zapisać się do optometrysty, który za pomocą profesjonalnego sprzętu zbada wzrok, dobierze odpowiednie szkła korekcyjne, a także zobaczy, czy nie wykształciła się żadna choroba.

Osoby, które chorują na cukrzycę powinny na wizytę u okulisty zapisywać się znacznie częściej niż pacjenci zdrowi.

zaćma wrodzona

Wizyta w OneDayClinic czy na NFZ?

Długi czas oczekiwania na wizytę skutecznie zniechęca Polaków do regularnego badania wzroku. Dlatego warto rozważyć udanie się do jednej znaszych klinik Optyczno - Okulistycznych znajdujących się we Wrocławiu, Gliwicach, Opolu i Oleśnicy, a już niedługo w Częstochowie, Tychach i Krakowie! Posiadamy atrakcyjny cennik usług oraz wiele ofert specjalnych i zniżek, a jednocześnie mamy pewność, że zawsze znajdzie się miejsce dla każdego pacjenta w harmonogramie. Ponadto doświadczeni okuliści i optometryści przyjmujący w naszych klinikach dysponują zaawansowanym i nowoczesnym sprzętem.

Regularne badanie wzroku to klucz do tego, aby utrzymać narząd wzroku w doskonałym stanie. Dzięki częstym wizytom u okulisty możliwe będzie szybkie wykrycie potencjalnych zmian chorobowych i podjęcie skutecznego leczenia. Nie warto bagatelizować nawet najmniejszego problemu.

4.8/5 - (26 votes)