Coraz więcej Polaków zmaga się problemami z narządem wzroku. Niekiedy można je wyleczyć farmaceutykami bądź szybkimi zabiegami okulistycznymi. W innych przypadkach choroba jest długotrwała i nie tak łatwo jest się jej pozbyć. Zalicza się do nich zespół suchego oka.

Zespół suchego oka jest jedną z częściej występujących chorób oczu. Pacjenci największy dyskomfort odczuwają przez upośledzenie w wydzielaniu łez, przez co dochodzi do wyschnięcia spojówki i rogówki. W efekcie oko jest pozbawione naturalnej bariery ochronnej, a wszystkie szkodliwe czynniki zewnętrzne mają ułatwiony dostęp do oka. Pacjent częściej choruje na infekcje bakteryjne, grzybicze i wirusowe narządu wzroku. Na całe szczęście zespół suchego oka można leczyć, a także zapobiegać jego późniejszemu występowaniu.

Co to jest zespół suchego oka?

Zespół suchego oka, w skrócie ZSO, to nieprawidłowe nawilżenie oka, wynikające z zaburzeń w wydzielaniu łez. Mała ilość wydzieliny łzowej, a także nieprawidłowa struktura filmu łzowego prowadzi do wyschnięcia soczewki i rogówki oka, powodując zaczerwienienie i długotrwały ból. Nierzadko powodem występowania zespołu suchego oka są różnego rodzaju choroby oczu. W efekcie ZSO prowadzi do przerwania ciągłości filmu łzowego, a zatem warstwy ochronnej oka.

Aktualnie na ZSO choruje coraz więcej, co z pewnością ma swoje podłoże w środowisku, w którym żyjemy. Aktywny tryb życia, połączony z brakiem odpoczynku i kiepską jakością powietrza w miastach sprawia, że na zespół suchego oka chorują osoby, które do tej pory nie miały żadnego problemu ze wzrokiem. Nierzadko wpływ na rozwój choroby ma długotrwała praca przed komputerem, przez co coraz rzadziej mrugamy.

Konsekwencje ZSO – dlaczego powinniśmy szybko reagować?

Słabo nawilżona soczewka oka, a także inny skład wydzieliny produkowanej przez gruczoły łzowe, prowadzi do przerwania ciągłości filmu łzowego – zanika naturalna bariera ochronna oka. Powierzchnia oka staje się wrażliwa na czynniki zewnętrze, przez co oko jest nieustannie podrażnione. Samo pieczenie to jednak nic w porównaniu do tego, że nieosłaniane oko częściej łapie infekcje, a te w takim środowisku bardzo szybko się rozwijają. Zaniedbanie przypadłości może doprowadzić do bliznowacenia i zmętnienia rogówki, a w efekcie do zaburzenia widzenia. Dlatego tak istotne jest, aby jak najszybciej umówić się na wizytę u okulisty, który dokładnie zbada wzrok, a następnie dobierze odpowiednie leczenie.

Objawy zespołu suchego oka – na co zwrócić uwagę?

Zespół suchego oka charakteryzuje się różnorodnymi objawami. Zwykle pojawia się najpierw zaczerwienienie, pieczenie, swędzenie oraz uczucie drapania w oku. Niektórzy dodatkowo odczuwają obecność ciała obcego w oku, co powoduje silny ból i dyskomfort. Wiele jednak osób ma jednak wrażenie nieustającego zmęczenia oka oraz nadmiernego łzawienia, które utrudnia codziennie funkcjonowanie.

Jak wyleczyć zespół suchego oka?

Zespół suchego oka można jednak leczyć – wszystko zależy od tego, jaki sposób dobierze specjalista. W niektórych przypadkach wystarczy regularne nawilżanie powierzchni oka za pomocą kropli do oczu. Niestety, ta metoda sprawdza się tylko nielicznym, a ZSO szybko wraca. Skuteczną metodą jest natomiast zamknięcie punktów łzowych podczas trwającego kilku minut zabiegu. Okulista wpuszcza do oka krople znieczulające, a następnie zakłada mikroskopijne koreczki do kanalików łzowych.

W zależności od stanu choroby oraz jej zaawansowania, okulista wybiera pomiędzy koreczkami czasowymi a koreczkami stałymi. Koreczki zostały tak skonstruowane, aby małe otworki ułatwiły prawidłową pracę kanalików łzowych. Dzięki nim gałka oczna jest prawidłowo nawilżana.

Koreczki czasowe są najczęściej wykonane z materiału, który przez określony czas rozpuszcza się w kanalikach łzowych – najczęściej zbudowane są z hydrożelu, kolagenu oraz materiału syntetycznego. Koreczki stałe są natomiast montowane w przypadku występowania innych chorób i można je nosić przez kilka lat. Co ciekawe – większość dokuczliwych dolegliwości znika już po kilku dniach.

 

4.6/5 - (40 votes)