Leczenie zaćmy poprzez operacyjne usunięcie zmętniałej soczewki to obecnie jedyna skuteczna metoda powstrzymania postępującej choroby prowadzącej do całkowitej utraty wzroku. Zaćma, która dotyka przede wszystkim osoby po 50 roku życia jest jedną z głównych przyczyn ślepoty, odpowiadając za ponad połowę jej przypadków na całym świecie. Im później wykryta, tym większe ryzyko powikłań podczas operacji i tym większa szansa na cierpienie pacjenta. Często jednak to nie diagnoza, a czas oczekiwania na operację zaćmy wpływają na pogarszające się samopoczucie chorych. Jak długo muszą poczekać na zabieg pacjenci w Zabrzu?

Zaćma – czas oczekiwania na operację w Zabrzu

Operacje zaćmy w Polsce, poza klinikami prywatnymi, są wykonywane z budżetu NFZ dla pacjentów, którzy zostaną skierowani na operację zgodnie z wytycznymi obowiązujących od 2018 roku zasad kwalifikacji do zabiegu. Osoby, u których stwierdzono co najmniej 40% utratę wzroku spowodowaną pojawieniem się zaćmy mogą zostać zapisane na listę oczekujących do operacji jako przypadek stabilny, co często wiąże się jednak z dość długim czasem oczekiwania na zabieg. Zależnie od regionu, czas ten może wahać się od kilku miesięcy do nawet kilku lat. Biorąc pod uwagę fakt, że zaćma jest chorobą postępującą, dłuższe terminy oczekiwania nie wpływają korzystnie na zdrowie i samopoczucie pacjenta, dlatego tak ważne jest by jeszcze przed wpisaniem się do kolejki sprawdzić, gdzie pomoc zostanie udzielona najszybciej.

Operacja zaćmy w Zabrzu – najbliższe terminy NFZ

Według informacji z oficjalnego portalu NFZ[1] odnośnie terminów leczenia, w Zabrzu nie działa obecnie żaden szpital oferujący operacje zaćmy w ramach ubezpieczenia zdrowotnego. Oznacza to, że pacjenci zakwalifikowani do zabiegu muszą zdecydować się na jeden ze szpitali w najbliższej okolicy, wybierając spośród placówek na śląsku lub za granicą. Najszybciej, bo jeszcze w lipcu, pacjenci mogą liczyć na przyjęcie miedzy innymi w klinice „Primus” w Brudzowicach, klinice „NZOZ Euromedic” w Katowicach, NZOZ „Centrum Lekarskie Alfa” w Skoczowie, oraz klinice „Nefrolux” w Siemianowicach Śląskich. Na liście NFZ pojawia się też wiele placówek oferujących terminy zabiegu w sierpniu i wrześniu bieżącego roku. Niestety, wśród nich pojawiają się także placówki, w których na operację zaćmy trzeba poczekać do 2020, 2021, a nawet 2024 roku. Alternatywą dla nich może być jednak wyjazd za granicę.

Operacja zaćmy w Polsce i za granicą

Dzięki obowiązującej w Polce i ustanowionej przez Unię Europejską Dyrektywie Transgranicznej, polscy pacjenci mogą korzystać z operacji zaćmy na terenie krajów UE i liczyć na refundację zabiegu z funduszu NFZ. Odległość z Zabrza do wielu klinik w Czechach jest porównywalna do dojazdu na zabieg do kliniki w Polsce, dlatego też coraz więcej osób poszukujących krótkiego czasu oczekiwania na zabieg decyduje się właśnie na wyjazd za granicę. Krótkie terminy to jednak nie jedyny powód, dla którego warto rozważyć operację zaćmy w Czechach. Znacznie ważniejsza jest tu jakość oferowana przez polskie kliniki za granicą.

Ze względu na możliwość refundowania zabiegu przez NFZ, operowanie zaćmy za granicą jest opcją dla pacjentów, którzy nie mogą pozwolić sobie na leczenie prywatne. Kliniki takie jak OneDayClinic nie są fundowane jednak wyłącznie przez NFZ, dlatego też mogą pozwolić sobie na zapewnienie pacjentom najwyższej możliwej jakości leczenia zaćmy i opieki zdrowotnej, na którą zasługują nie tylko przed, ale i na długo po zabiegu. Staramy się dbać o to, by każdy pacjent opuszczający naszą klinikę miał poczucie bezpieczeństwa o własne zdrowie aż do momentu pełnego zaleczenia operowanego oka. Dzięki doświadczeniu naszych chirurgów oraz lekarzy w naszych placówkach możemy minimalizować ryzyko powikłań pooperacyjnych i stosować pełen wybór soczewek wewnątrzgałkowych, nie ograniczając się wyłącznie do opcji refundowanej przez NFZ. Pacjenci mogą dzięki temu, za niewielką dopłatą, wykorzystać możliwości współczesnej okulistyki bez samodzielnego ponoszenia pełnych kosztów operacji prywatnie.

Zmniejszenie kolejek do zabiegu zaćmy na NFZ, zwiększenie różnorodności wśród oferowanych przez NFZ soczewek i zapewnienie najwyższej jakości opieki zdrowotnej każdemu pacjentowi to cele, jakie OneDayClinic stawia przed sobą. To między innymi takie działania zmniejszają każdego roku liczbę pacjentów cierpiących z powodu zbyt długiego czasu oczekiwania na operację zaćmy.

[1]https://terminyleczenia.nfz.gov.pl/

4.8/5 - (32 votes)