Operacyjne leczenie zaćmy to obecnie jedyny skuteczny sposób na uratowanie oka przed całkowitą ślepotą spowodowaną zmętnieniem soczewki. Niestety, choć choroba ta dotyka najczęściej osoby po 55 roku życia i może rozwijać się powoli zanim osiągnie pełną dojrzałość, liczba osób znajdujących się w grupie ryzyka i tych chorujących na zaćmę nieustannie rośnie. Sytuacja ta ma przede wszystkim związek z coraz większą średnią długością życia człowieka i raczej ciężko będzie ją zatrzymać. Czy jednak szpitale w Polsce nadążają za zapotrzebowaniem na wykonywanie operacji zaćmy? Jak wygląda obecnie sytuacja pacjentów w województwie kujawsko-pomorskim i jego dwóch największych miejscowościach, Bydgoszczy i Toruniu?

Leczenie zaćmy w Bydgoszczy i Toruniu – kolejki do zabiegu na NFZ

Sytuacja pacjentów ustawiających się w kolejce do operacji zaćmy w Bydgoszczy i Toruniu, jak i w całym województwie kujawsko-pomorskim nie wygląda dziś najlepiej. Przyglądając się oficjalnym informacjom podawanym w Ogólnopolskim Informatorze o Czasie Oczekiwania na Świadczenia Medyczne dostępnym na stronie internetowej NFZ, średni czas oczekiwania na zabieg usunięcia zaćmy wynosi tu od 6 miesięcy (w jednym z szpitali w Bydgoszczy) do nawet 4 lat proponowanych w szpitalu w Grudziądzu. W porównaniu do odległego o 250 kilometrów od Bydgoszczy Szczecina sytuacja ta nie wygląda najlepiej i jest stosunkowo dobrym odzwierciedleniem tego, jak wyglądają kolejki do operacji zaćmy także w innych częściach kraju.

 

W OneDayClinic wyleczy zaćmę w ciągu 30 dni. Sprawdź naszą ofertę!

 

Najkrótszy czas oczekiwania na zabieg zaćmy został zaproponowany przez Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej "LAM MED" w Bydgoszczy – tu pacjenci mają szansę umówić się na zabieg 1 lipca 2019 roku. Bydgoszcz jest na tle całego województwa naprawdę dobrym przykładem „krótkich” kolejek, jako że najdłuższe kolejki nie przekraczają tu dwóch lat oczekiwania (najbliższy termin w Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 im. dr Jana Biziela w Bydgoszczy przypada tu na 18 grudnia 2020 roku). Sytuacja pacjentów z Torunia nie wygląda jednak o wiele lepiej. Najbliższy termin operacji podaje dziś Wojewódzki Szpital Zespolony im. L. Rydygiera w Toruniu, proponując zabieg 3 lipca 2019 roku, natomiast najdłużej, bo aż do 5 listopada 2020 roku poczekają pacjenci Przychodni Lekarskiej "Hipokrates" Sp. Z O.O. w Toruniu.[1]

Alternatywy dla kolejek do operacji na NFZ w woj. kujawsko-pomorskim

Pacjenci z zaćmą nie zawsze mogą pozwolić sobie na tak długi okres oczekiwania na operację zaćmy w Toruniu i Bydgoszczy a kwestia ta jest przedstawicielom NFZ doskonale znana. Zaćma odbiera stopniowo ostrość i wyrazistość wzroku, powodując częściową utratę wzroku postępującą wraz z czasem. Wielu specjalistów zaleca wręcz, by nie czekać z zaćmą do momentu osiągnięcia przez nią stadium dojrzałego i operować oko najwcześniej, jak to tylko możliwe.

W obecnej sytuacji zobrazowanej przez kolejki w województwie kujawsko-pomorskim nie jest to jednak tak proste. Pacjenci, którzy zdecydują się czekać w kolejce otrzymają w zamian zabieg z wszczepieniem najbardziej standardowej sferycznej soczewki jednoogniskowej białej, która będzie narzuca konieczność stosowania dodatkowej korekcji okularowej i nie zagwarantuje stuprocentowego powrotu do pełnej ostrości wzroku. NFZ nie daje przy tym pacjentom możliwości dopłaty do zabiegu, przeznaczając na niego zaledwie 2300 złotych pokrywające koszt zabiegu podstawowego. Pacjenci mają jednak alternatywy i skorzystanie z prywatnej opieki medycznej nie jest wcale jedyną z nich.

Już od kilku lat Polacy sukcesywnie wyjeżdżają leczyć się za granicą w ramach obowiązującej Dyrektywy Transgranicznej.[2] Obecna na liście refundowanych zabiegów zaćma oznacza, że pacjent decydujący się na jej zoperowanie za granicą (w tym także w OneDayClinic w czeskiej Ostravie) ma szansę uzyskania zwrotu kosztów podstawowego zabiegu, a więc wykonania go zupełnie za darmo i to bez kolejki. Czas oczekiwania na operację zaćmy w OneDayClinic wynosi do 30 dni, a więc o wiele krócej niż w nawet najmniej przepełnionych placówkach NFZ-u. Co więcej, pacjenci mają możliwość dopłacenia tu do droższych, bardziej zaawansowanych i efektywnych soczewek wieloogniskowych, asferycznych, a nawet torycznych, ponosząc jedynie koszty różnicy cenowej pomiędzy zabiegiem standardowym a wybranym pakietem (dowiedz się więcej o rodzajach soczewek wewnątrzgałkowych). Opcja ta zmienia wiele szczególnie dla tych, którzy ze względu na wykonywaną przez siebie pracę czy po prostu własny komfort nie chcą korzystać do końca życia z okularów korekcyjnych umożliwiających im widzenie z bliska bądź z daleka.

Operacja zaćmy za granicą to dla wielu mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego szansa na uzyskanie znacznie szybszej, skutecznej pomocy w walce z chorobą, która każdego dnia pozbawia ich stopniowo sprawności wzrokowej. Z wyjazdów takich korzysta dziś coraz więcej Polaków, dla których czas oczekiwania na zabiegi w ramach NFZ jest nie do zaakceptowania.

 


Żródła:

[1] https://terminyleczenia.nfz.gov.pl

[2] http://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/zalatw-sprawe-krok-po-kroku/jak-uzyskac-zwrot-kosztow-leczenia-w-ramach-dyrektywy-transgranicznej/

 

4.3/5 - (29 votes)