Wyliczenia Światowej Organizacji Zdrowia WHO sugerują, że już w 2010 roku zaćma odpowiadała za nawet 51% przypadków ślepoty na świecie, co liczbowo odpowiadało 20 milionom osób u których choroba nie została zatrzymana odpowiednio wcześnie.[1] Katarakta dotyka głównie osoby po 60 roku życia, choć dziś coraz częściej dotyczy także młodszych pokoleń. Jeśli włączymy do tego fakt, że ludzie żyją dziś coraz dłużej, a ryzyko pojawienia się zaćmy wzrasta wraz z wiekiem, liczba chorujących będzie powiększała się dość zauważalnie. Jedynym ratunkiem dla tych, u których stwierdzono zaćmę jest obecnie operacja usunięcia zmętniałej soczewki. Na tę trzeba jednak czekać w Polsce naprawdę długo. Jak wygląda obecnie sytuacja pacjentów czekających na operację zaćmy w Szczecinie? Jak długie są kolejki do operacji zaćmy?

Operacja zaćma w Szczecinie – terminy operacji na NFZ

Miasto Szczecin zamieszkuje obecnie 403 883 osób, z czego aż 35% to osoby po 55 roku życia a więc z większym prawdopodobieństwem zachorowania na zaćmę[2]. Oznacza to, że w samym Szczecinie liczba osób mogących ustawić się w kolejkach do operacji zaćmy jest bardzo wysoka w stosunku do liczby szpitali oferujących tego typu zabieg w ramach NFZ.

Interesuje Cię operacja zaćmy z ponadstandardową soczewką w niższej cenie? Sprawdź ofertę OneDayClinic!

O tym, jak wygląda sytuacja w poszczególnych placówkach można dowiedzieć się z Ogólnopolskiego Informatora o Czasie Oczekiwania na Świadczenia Medyczne dostępnego na oficjalnych stronach internetowych NFZ. Zgodnie z jego danymi placówek operujących pacjentów z zaćmą w Szczecinie jest obecnie 5, a czas oczekiwania na operację katarakty wynosi tu od kilkunastu dni do nieco ponad 2 lat.

Najkrótszą kolejką do operacji zaćmy może pochwalić się obecnie Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 2 PUM w Szczecinie, gdzie zgodnie z informacją na dzień 31.12.2018 pierwszy wolny termin operacji przypada na 11.01.2019. O zaledwie kilka dni dłużej poczekają pacjenci starający się o zabieg w Samodzielnym Publicznym Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Szczecinie oraz Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 2 PUM. Ostatnią placówką oferującą terminy operacji zaćmy na rok 2019 jest Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych I Administracji w Szczecinie, w którym terminy przypadają na drugą połowę lutego 2019.

Najgorzej w zestawieniu wypadł natomiast Pomorski Ośrodek Diagnostyki Medycznej "Podimed" Sp. Z O.O., gdzie najbliższy wolny termin operacji zaćmy dostępny jest dopiero w kwietniu 2021 roku.[3] Jak więc nie trudno zauważyć, cztery z pięciu placówek znacząco wybijają się ponad średni krajowy czas oczekiwania na operację zaćmy i są w stanie obsłużyć pacjentów stosunkowo szybko. Czy jest to jednak faktycznie powód do radości?

Czy operacja zaćmy na NFZ w Szczecinie się opłaca?

NFZ przeznacza obecnie około 2300 złotych na każdą pojedynczą operację zaćmy, gwarantując w ten sposób pacjentom możliwość otrzymania standardowej soczewki sferycznej jednoogniskowej białej oraz odpowiedniej opieki medycznej przed i po zabiegu usunięcia zaćmy. Pacjenci nie mają tu jednak możliwości dopłaty do zabiegu i wyboru spośród wielu innych wariantów soczewek dostępnych dzięki nowoczesnej okulistyce.

Oznacza to, że ci którzy zdecydują się na operację w ramach NFZ będą musieli przygotować się na noszenie okularów korekcyjnych oraz stosowanie wysokiej ochrony oczu przed ostrym światłem i promieniami UV. Alternatywą mogą być dla nich kliniki prywatne, w których zabieg z wszczepieniem lepszej soczewki jest jednak znacznie droższy, a jego koszty trzeba ponieść z własnej kieszeni lub zabieg wykonany za granicą w ramach Dyrektywy Transgranicznej. Ta ostatnia pozwala na uzyskanie zwrotu kosztów podstawowego zabiegu z funduszy NFZ oraz możliwość dopłaty przez pacjenta do operacji z zastosowaniem lepszej jakości soczewek.

Pacjenci, którzy nie chcą czekać w kolejkach do operacji zaćmy w Szczecinie lub oczekują po operacji powrotu do pełnej sprawności wzroku bez konieczności stosowania okularów korekcyjnych mogą wybrać dziś ofertę OneDayClinic, która w ramach Dyrektywy Transgranicznej oferuje operację zaćmy w Czechach z możliwością skorzystania z transportu do i z kliniki oraz przede wszystkim szansę wyboru najbardziej odpowiedniej dla siebie soczewki wewnątrzgałkowej. Najtańsza opcja, w ramach Dyrektywy Transgranicznej wynosi 0 zł, bądź 299 złotych, jeśli pacjent decyduje się na ofertę z transportem. Pakiet VIP z soczewką asferyczną wieloogniskową to z transportem koszt 3599 złotych, a więc znacznie mniej niż operacja tego typu w klinice prywatnej w Polsce. Dodając do tego maksymalny czas oczekiwania nie przekraczający 30 dni, nic dziwnego, że z operacji w Czechach i Niemczech korzysta dziś coraz więcej osób.


Źródła:

[1] https://www.who.int/blindness/causes/priority/en/index1.html

[2] http://www.polskawliczbach.pl/Szczecin

[3] https://terminyleczenia.nfz.gov.pl

4.9/5 - (172 votes)