Operacja zaćmy w Szczecinie – jak wygląda sytuacja w szpitalach?

operacja zaćmy szczecin

Wyliczenia Światowej Organizacji Zdrowia WHO sugerują, że już w 2010 roku zaćma odpowiadała za nawet 51% przypadków ślepoty na świecie, co liczbowo odpowiadało 20 milionom osób u których choroba nie została zatrzymana odpowiednio wcześnie.[1] Katarakta dotyka głównie osoby po 60 roku życia, choć dziś coraz częściej dotyczy także młodszych pokoleń. Jeśli włączymy do tego fakt, że ludzie żyją dziś coraz dłużej, a ryzyko pojawienia się zaćmy wzrasta wraz z wiekiem, liczba chorujących będzie powiększała się dość zauważalnie. Jedynym ratunkiem dla tych, u których stwierdzono zaćmę jest obecnie operacja usunięcia zmętniałej soczewki. Na tę trzeba jednak czekać w Polsce naprawdę długo. Jak wygląda obecnie sytuacja pacjentów czekających na operację zaćmy w Szczecinie? Jak długie są kolejki do operacji zaćmy?

Operacja zaćma w Szczecinie – terminy operacji na NFZ

Miasto Szczecin zamieszkuje obecnie 403 883 osób, z czego aż 35% to osoby po 55 roku życia a więc z większym prawdopodobieństwem zachorowania na zaćmę[2]. Oznacza to, że w samym Szczecinie liczba osób mogących ustawić się w kolejkach do operacji zaćmy jest bardzo wysoka w stosunku do liczby szpitali oferujących tego typu zabieg w ramach NFZ.

 

Interesuje Cię operacja zaćmy z ponadstandardową soczewką w niższej cenie? Sprawdź ofertę OneDayClinic!

 

O tym, jak wygląda sytuacja w poszczególnych placówkach można dowiedzieć się z Ogólnopolskiego Informatora o Czasie Oczekiwania na Świadczenia Medyczne dostępnego na oficjalnych stronach internetowych NFZ. Zgodnie z jego danymi placówek operujących pacjentów z zaćmą w Szczecinie jest obecnie 5, a czas oczekiwania na operację katarakty wynosi tu od kilkunastu dni do nieco ponad 2 lat.

Najkrótszą kolejką do operacji zaćmy może pochwalić się obecnie Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 2 PUM w Szczecinie, gdzie zgodnie z informacją na dzień 31.12.2018 pierwszy wolny termin operacji przypada na 11.01.2019. O zaledwie kilka dni dłużej poczekają pacjenci starający się o zabieg w Samodzielnym Publicznym Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Szczecinie oraz Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 2 PUM. Ostatnią placówką oferującą terminy operacji zaćmy na rok 2019 jest Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych I Administracji w Szczecinie, w którym terminy przypadają na drugą połowę lutego 2019.

Najgorzej w zestawieniu wypadł natomiast Pomorski Ośrodek Diagnostyki Medycznej “Podimed” Sp. Z O.O., gdzie najbliższy wolny termin operacji zaćmy dostępny jest dopiero w kwietniu 2021 roku.[3] Jak więc nie trudno zauważyć, cztery z pięciu placówek znacząco wybijają się ponad średni krajowy czas oczekiwania na operację zaćmy i są w stanie obsłużyć pacjentów stosunkowo szybko. Czy jest to jednak faktycznie powód do radości?

Czy operacja zaćmy na NFZ w Szczecinie się opłaca?

NFZ przeznacza obecnie około 2300 złotych na każdą pojedynczą operację zaćmy, gwarantując w ten sposób pacjentom możliwość otrzymania standardowej soczewki sferycznej jednoogniskowej białej oraz odpowiedniej opieki medycznej przed i po zabiegu usunięcia zaćmy. Pacjenci nie mają tu jednak możliwości dopłaty do zabiegu i wyboru spośród wielu innych wariantów soczewek dostępnych dzięki nowoczesnej okulistyce.

Oznacza to, że ci którzy zdecydują się na operację w ramach NFZ będą musieli przygotować się na noszenie okularów korekcyjnych oraz stosowanie wysokiej ochrony oczu przed ostrym światłem i promieniami UV. Alternatywą mogą być dla nich kliniki prywatne, w których zabieg z wszczepieniem lepszej soczewki jest jednak znacznie droższy, a jego koszty trzeba ponieść z własnej kieszeni lub zabieg wykonany za granicą w ramach Dyrektywy Transgranicznej. Ta ostatnia pozwala na uzyskanie zwrotu kosztów podstawowego zabiegu z funduszy NFZ oraz możliwość dopłaty przez pacjenta do operacji z zastosowaniem lepszej jakości soczewek.

Pacjenci, którzy nie chcą czekać w kolejkach do operacji zaćmy w Szczecinie lub oczekują po operacji powrotu do pełnej sprawności wzroku bez konieczności stosowania okularów korekcyjnych mogą wybrać dziś ofertę OneDayClinic, która w ramach Dyrektywy Transgranicznej oferuje operację zaćmy w Czechach z możliwością skorzystania z transportu do i z kliniki, noclegu w trzygwiazdkowym hotelu po zabiegu (w oczekiwaniu na badanie kontrolne wykonywane dzień później) oraz przede wszystkim szansę wyboru najbardziej odpowiedniej dla siebie soczewki wewnątrzgałkowej. Najtańsza opcja, w ramach Dyrektywy Transgranicznej wynosi 0 zł, bądź 299 złotych, jeśli pacjent decyduje się na ofertę z noclegiem i transportem. Pakiet VIP z soczewką asferyczną wieloogniskową to z transportem i noclegiem koszt 3599 złotych, a więc znacznie mniej niż operacja tego typu w klinice prywatnej w Polsce. Dodając do tego maksymalny czas oczekiwania nie przekraczający 30 dni, nic dziwnego, że z operacji w Czechach i Niemczech korzysta dziś coraz więcej osób.

 


Źródła:

[1] https://www.who.int/blindness/causes/priority/en/index1.html

[2] http://www.polskawliczbach.pl/Szczecin

[3] https://terminyleczenia.nfz.gov.pl

 

Zostaw komentarz

-A A A+

Irysowa 4, Bielany Wroc.

55-040 Kobierzyce

Biuro Obsługi Klienta

Godziny otwarcia

Pon - Pt: 8:00 - 18:00

Adres e-mailowy

biuro@onedayclinic.pl
Zadzwoń Wyślij formularz

Zoperowaliśmy już tysiące pacjentów, zobacz, co sprawiło, że nas wybrali


Pan Waldermar


Pani Małgorzata


Pan Janusz


Pani Basia

Zobacz więcej filmów na naszym kanale YouTube

Pakiet Ideal:

Najczęściej wybierana soczewka przez cukrzyków.

299,00 zł

Zalety:

 • Filtr UV
 • Lepsza czułość kontrastu
 • Dobre widzenie na jedną odległość
 • Dobre widzenie wieczorem i w nocy

Opis pakietu:

Pakiet Ideal to jeden z czterech pakietów obejmujących soczewki jednoogniskowe asferyczne. Soczewka oferowana w tym pakiecie jest najbardziej podstawową wersją soczewki ponadstandardowej. Jak wszystkie soczewki asferyczne – zbudowana jest w taki sposób, aby możliwie najlepiej dopasowywać się do naturalnych krzywizn oka.

Soczewka ta, podobnie jak inne soczewki jednoogniskowe – umożliwia doskonałe widzenie na jedną odległość, najczęściej bliży. Druga z wad - dal musi być skorygowana przy pomocy korekcji okularowej. Soczewka z pakietu Ideal produkcji Baush & Lamb Gwarantuje idealne odwzorowanie obrazu bez zniekształceń, z możliwie najlepszą ostrością widzianego obrazu. Soczewka ta została uszlachetniona filtrem UV.


Cena pakietu nie obejmuje kosztów transportu. Koszty te ustalane są indywidualnie w zakresie 150 - 300 zł w zależności od odległości miejsca zbiórki oraz decyzji o noclegu. Wyjazd z osobą towarzyszącą oraz odbiór spod domu są usługami dodatkowo płatnymi.

 

Pakiet Ideal Plus

Idealny wybór dla osób czynnych zawodowo, pracujących przy komputerze.

599,00 zł

Zalety:

 • Filtr UV
 • Filtr Światła niebieskiego
 • Mniejsze ryzyko rozwoju komórek czerniaka w oku
 • Oczy osoby przebywającej w sztucznym oświetleniu lub przed komputerem są mniej zmęczone
 • Oczy nie są zmęczone, ani nie pieką

Opis pakietu:

Pakiet Ideal Plus to pakiet zawierający soczewkę asferyczną jednoogniskową, uszlachetnioną w filtry UV i filtr Światła Niebieskiego, który doskonale chroni oko przed powstaniem szkodliwych chorób siatkówki, takich jak AMD, – czyli zwyrodnienie plamki żółtej, które prowadzi do ślepoty. Soczewka firmy Zeiss zawarta w tym pakiecie ogranicza także możliwość rozwoju czerniaka w oku.

Działanie filtru światła niebieskiego wpływa także pozytywnie na ograniczenie bezsenności spowodowanej nadmiernym oddziaływaniem światła niebieskiego (komputery, telefony, białe światło lamp) na oczy w ciągu dnia. Taka ekspozycja oczu na tego typu światło dramatycznie wpływa na obniżenie poziomu melatoniny, co może zaburzać sen i wpływać na cykl okołodobowy. Filtr światła niebieskiego, którym uszlachetniona została soczewka z Pakietu Ideal Plus, skutecznie ogranicza tego typu zjawiska.


Cena pakietu nie obejmuje kosztów transportu. Koszty te ustalane są indywidualnie w zakresie 150 - 300 zł w zależności od odległości miejsca zbiórki oraz decyzji o noclegu. Wyjazd z osobą towarzyszącą oraz odbiór spod domu są usługami dodatkowo płatnymi.

 

Pakiet Premium

Najlepsza dla kierowców.

825,00 zł

Zalety:

 • filtr UV
 • Filtr Światła niebieskiego
 • Nie powoduje różnic w odczycie kontrastu i barw
 • Dzięki zastosowanym filtrom niweluje bezsenność

Opis pakietu:

Pakiet Premium to jeden z najlepszych pakietów obejmujących soczewki jednoogniskowe. Tak jak pozostałe soczewki tego typu – koryguje wadę wzroku na jedną odległość, natomiast korekcję wad towarzyszących trzeba nadrobić dobierając odpowiednią korekcję okularową. Pakiet Premium jest uszlachetniony w filtry UV i filtr światła niebieskiego, dzięki czemu zapobiega powstawaniu poważnych chorób siatkówki. Soczewka ta zwana potocznie „Soczewką Żółtą” jest najlepszą stosowaną soczewką w swojej klasie. Idealna dla osób pracujących godzinami przy komputerze.

Filtr światła niebieskiego wpływa także pozytywnie na produkcję melatoniny w mózgu odpowiedzialnej za sen. Ponadto, ogranicza zmęczenie i ból oczu spowodowany długą ekspozycją na światło. Budowa soczewki marki Alcon z pakietu Premium ogranicza powstawanie „efektu halo” wokół jasnego światła, dzięki czemu stanowi świetny wybór dla kierowców. Nie ma również dyskomfortu podczas wieczornego czytania. Budowa soczewki Premium oraz jej uszlachetnienia ograniczają ryzyko wystąpienia Zaćmy Wtórnej u operowanego pacjenta.


Cena pakietu nie obejmuje kosztów transportu. Koszty te ustalane są indywidualnie w zakresie 150 - 300 zł w zależności od odległości miejsca zbiórki oraz decyzji o noclegu. Wyjazd z osobą towarzyszącą oraz odbiór spod domu są usługami dodatkowo płatnymi.

 

Pakiet PREMIUM CLAREON

Najlepsza dla osób aktywnych zawodowo i zawodowych kierowców.

1399,00 zł

Zalety:

 • filtr UV
 • Filtr Światła niebieskiego
 • Bardzo wysoka ostrość widzianego obrazu
 • Minimalne ryzyko powstania „efektu halo”

Opis pakietu:

Pakiet Premium Clareon to najnowszy pakiet w naszej ofercie. Soczewka zawarta w tym pakiecie to najnowszej generacji soczewka jednoogniskowa, która pojawiła się na rynku na przełomie 2018 roku. Jej unikalność polega na zastosowaniu jednorazowego systemu wszczepiania. Soczewka produkcji czołowej marki Alcon jest załadowana do specjalnego urządzenia fabrycznie, a dzięki zastosowaniu unikalnej technologii – znacznie ułatwia wszczepienie minimalizując ryzyko powikłań. Soczewka Clareon gwarantuje doskonałą przezierność soczewki, a unikalna technologia polimeryzacji soczewki ogranicza ryzyko zjawiska glisteningu.

Soczewka Clareon, jako następca soczewki z Pakietu Premium jest wyposażona standardowo w filtr światła niebieskiego oraz filtr UV, które skutecznie ograniczają ryzyko wystąpienia poważnych chorób siatkówki. Filtr światła niebieskiego wpływa także pozytywnie na produkcję melatoniny w mózgu odpowiedzialnej za sen. Ponadto, ogranicza zmęczenie i ból oczu spowodowany długą ekspozycją na światło. Soczewka Clareon znacznie zmniejsza ryzyko powstania Zaćmy Wtórnej w operowanym oku. Świetnie sprawdzi się u zawodowych kierowców, dzięki temu, że jej budowa ogranicza występowanie „efektu halo”.


Cena pakietu nie obejmuje kosztów transportu. Koszty te ustalane są indywidualnie w zakresie 150 - 300 zł w zależności od odległości miejsca zbiórki oraz decyzji o noclegu. Wyjazd z osobą towarzyszącą oraz odbiór spod domu są usługami dodatkowo płatnymi.

 

Pakiet VIP

Idealna dla osób chcących zrezygnować z korekcji okularowej.

3299,00 zł

Zalety:

 • Filtr UV
 • Filtr światła niebieskiego
 • Posiada wszystkie właściwości soczewki z pakietu premium
 • Działa jak okulary progresywne, umożliwiając doskonałe widzenie na wszystkie odległości
 • Umożliwia całkowitą rezygnację z korekcji okularowej.

Opis pakietu:

Pakiet VIP to pakiet zawierający soczewkę asferyczną wieloogniskową, czyli taką, która usuwa wszelkie wady refrakcji w operowanym oku. Soczewka z tego pakietu produkcji marki Alcon posiada wszystkie cechy zawarte w pakiecie Premium, a jej wieloogniskowość działa jak okulary progresywne, umożliwiając doskonałe widzenie na wszystkich odległościach Dzięki temu pacjent może całkowicie zrezygnować z dotychczasowej korekcji okularowej. Uszlachetnienie filtrami UV i filtrem Światła Niebieskiego chroni siatkówkę oka przed wystąpieniem poważnych chorób siatkówki, prowadzących do ślepoty.


Cena pakietu nie obejmuje kosztów transportu. Koszty te ustalane są indywidualnie w zakresie 150 - 300 zł w zależności od odległości miejsca zbiórki oraz decyzji o noclegu. Wyjazd z osobą towarzyszącą oraz odbiór spod domu są usługami dodatkowo płatnymi.

 

Pakiet PREMIUM toricPLUS

Idealna dla osób aktywnych zawodowo z astygmatyzmem.

1799,00 zł

Zalety:

 • Filtr UV
 • Filtr światła niebieskiego
 • Korekcja astygmatyzmu
 • Gwarantuje doskonałe widzenie na jedną odległość

Opis pakietu:

Pakiet PREMIUM toricPLUS to pakiet zawierający soczewkę asferyczną jednoogniskową toryczną, czyli taką, która koryguje astygmatyzm w operowanym oku. Soczewka z tego pakietu produkcji marki Alcon posiada wszystkie cechy zawarte w pakiecie Premium, a jej jednoogniskowość umożliwia doskonałe widzenie na jedną odległość. Uszlachetnienie filtrami UV i filtrem Światła Niebieskiego chroni siatkówkę oka przed wystąpieniem poważnych chorób siatkówki, prowadzących do ślepoty.


Cena pakietu nie obejmuje kosztów transportu. Koszty te ustalane są indywidualnie w zakresie 150 - 300 zł w zależności od odległości miejsca zbiórki oraz decyzji o noclegu. Wyjazd z osobą towarzyszącą oraz odbiór spod domu są usługami dodatkowo płatnymi.

 

Pakiet VIP toricPLUS

Idealna dla osób z astygmatyzmem chcących całkowicie zrezygnować z korekcji okularowej.

4999,00 zł

Zalety:

 • Filtr UV
 • Filtr światła niebieskiego
 • Korekcja astygmatyzmu
 • Gwarantuje doskonałe widzenie na wszystkich odległościach

Opis pakietu:

Pakiet VIP toricPLUS to pakiet zawierający soczewkę asferyczną wieloogniskową toryczną, czyli taką, która koryguje astygmatyzm w operowanym oku. Soczewka z tego pakietu produkcji marki Alcon posiada wszystkie cechy zawarte w pakiecie Premium, a ponadto umożliwia doskonałe widzenie na wszystkich odległościach, dzięki czemu pacjent może zrezygnować całkowicie z dotychczas stosowanej korekcji okularowej. Uszlachetnienie filtrami UV i filtrem Światła Niebieskiego chroni siatkówkę oka przed wystąpieniem poważnych chorób siatkówki, prowadzących do ślepoty.


Cena pakietu nie obejmuje kosztów transportu. Koszty te ustalane są indywidualnie w zakresie 150 - 300 zł w zależności od odległości miejsca zbiórki oraz decyzji o noclegu. Wyjazd z osobą towarzyszącą oraz odbiór spod domu są usługami dodatkowo płatnymi.

 

Pakiet Extra:

Najczęściej wybierana soczewka przez cukrzyków.

Koszty pakietu pokrywa NFZ

Zalety:

 • Filtr UV
 • Podstawowa soczewka sferyczna
 • Dobre widzenie na jedną odległość

Opis pakietu:

Pakiet Extra to pakiet obejmujący soczewkę jednoogniskową sferyczną. Jest to soczewka, która jako jedyna jest w pełni refudowana przez NFZ. Standardowo wyposażona jest w filtr UV.


Cena pakietu dotyczy kompleksowego zabiegu usunięcia zaćmy wraz ze wszystkimi badaniami kontrolnymi i bezpłatnym transportem dla wybranych miejscowości z województwa Opolskiego, Śląskiego i Małopolskiego. W przypadku pozostałych miejscowości transport wraz ze wszystkimi badaniami kontrolnymi oraz noclegiem wynosi jedynie 300zł. Zadzwoń i zapytaj o szczegóły.

 

Skuteczne leczenie zaćmy w OneDayClinic

Skuteczne leczenie zaćmy w ODC

Zobacz, co mówią o nas pacjenci