Operacje zaćmy należą do jednych z najczęściej wykonywanych zabiegów na całym świecie. Każdego dnia w samej Polsce setki pacjentów poddają się usunięciu zmętniałej soczewki i zastąpieniu jej soczewką sztuczną w celu całkowitego zatrzymania postępowania zaćmy i zachowania dobrej jakości wzroku. Niestety, prywatnie zabieg zaćmy jest dość kosztowny, szczególnie gdy pod uwagę weźmiemy fakt, że najczęściej operowaną grupą są tu osoby starsze, często na emeryturze, które nie mogą pozwolić sobie na drogie zabiegi z własnej kieszeni. Alternatywą jest oczywiście operacja w ramach NFZ, na którą jednak trzeba trochę poczekać. Jak długi jest czas oczekiwania na zabieg zaćmy w Częstochowie?

Kolejki do operacji zaćmy w Częstochowie – ile poczekają pacjenci?

Ze względu na charakter choroby, operacyjne leczenie zaćmy jest obecnie jedynym rozwiązaniem pozwalającym na całkowite zatrzymanie jej postępowania i uratowanie wzroku pacjenta przed całkowitą ślepotą. Dzięki postępowi okulistyki zabieg ten jest stosunkowo prosty, mało inwazyjny i zwykle trwa nie dłużej, niż 30 minut, po których pacjent może z powodzeniem wrócić do domu i tam stosować się do zaleceń lekarza powracając do pełnego zdrowia. Stosowana na całym świecie metoda fakoemulsyfikacji daje też stosunkowo niskie ryzyko powikłań pooperacyjnych i gwarantuje dość krótki czas rekonwalescencji po operacji. Metodę tę stosuje się dziś zarówno w klinikach prywatnych, jak i szpitalach publicznych wykonujących operację zaćmy i choć między obydwoma systemami pojawia się wiele różnic w jakości wykonywanych operacji, jedna jest najbardziej wyraźna – długi czas oczekiwania na operację zaćmy w Częstochowie i innych polskich miastach dla pacjentów operowanych w ramach NFZ.

Zabieg zaćmy w Częstochowie można wykonać dziś w ramach NFZ wyłącznie w na oddziale okulistyki w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. N.M.P. Niestety, aby na zabieg taki się dostać, pacjenci w stanie stabilnym będą musieli poczekać tu aż do października 2020 roku, czyli około 1,5 roku od dnia rejestracji na zabieg. Terminy operacji zaćmy są dla wielu pacjentów niezwykle odległe, bo choć ich przypadek może zostać uznany za stabilny, choroba postępuje u każdego pacjenta zupełnie inaczej i półtorej roku może oznaczać dla niektórych praktycznie całkowitą utratę wzroku. O przyznanym statusie pacjenta (pilny lub stabilny) czy nawet samej kwalifikacji do zabiegu na zaćmę decyduje od niedawna nie odczucie pacjenta, a jedynie wynik badania wstępnego, według którego zaćma odebrała pacjentowi minimum 40% ostrości wzroku. A przecież tam, gdzie niektórzy będą widzieć jeszcze zupełnie dobrze, inni przy mniejszej utracie ostrości mogą nie widzieć już zbyt wiele. Co mogą zrobić pacjenci z Częstochowy, by  ominąć kolejki do operacji zaćmy?

Operacja zaćmy w Częstochowie, na Śląsku i za granicą

Zanim pacjent zdecyduje się na prywatne leczenie zaćmy, które jest oczywiście dostępne właściwie od ręki, bez kolejek oczekujących, warto rozejrzeć się za innymi szpitalami w najbliższej okolicy oferującymi zabieg w ramach NFZ w znacznie krótszym czasie. Dla pacjentów z Częstochowy sprawdziliśmy przede wszystkim szpitale na Śląsku, w przekroju których najlepsze szanse na szybką operację mają pacjenci szpitala NZOZ Euromedic Kliniki Specjalistyczne w Katowicach (najbliższy termin: czerwiec 2019), Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Centrum Lekarskie "ALFA" w Skoczowie (czerwiec 2019) oraz Beskidzkiego Centrum Medycznego w Bielsku-Białej (lipiec 2019). Szczęśliwie dla pacjentów z Częstochowy, ze względu na ich położenie geograficznie, równie dobrym wyborem będzie wyjazd na operację za granicę, do Czech, gdzie w ramach obowiązującej Polskę Dyrektywy Transgranicznej mogą zostać zoperowani z możliwością pokrycia kosztów przez NFZ.

częstochowa

Operacja zaćmy w OneDayClinic w czeskiej Ostravie to dla pacjentów z Częstochowy i każdego zakątka Polski szansa na uzyskanie leczenia na najwyższym poziomie w czasie krótszym niż 30 dni od dnia rejestracji. Jako Klinika Specjalistyczna spełniamy wszystkie warunki operacyjne wymagane przez NFZ do przyznania pacjentowi refundacji zabiegu, a jednocześnie oferujemy możliwość poszerzenia pakietu operacyjnego o znacznie lepsze, wyższej jakości soczewki, do których dopłata będzie jedynie różnicą cenową pomiędzy pakietem standardowym, a premium, bez konieczności ponoszenia kosztów jak za leczenie prywatne w Polsce. Dla wielu pacjentów to jedyna okazja, by uzyskać soczewkę nie wymagającą noszenia okularów korekcyjnych po operacji (standardowe soczewki sferyczne jednoogniskowe to jedyny wariant stosowany przy leczeniu zaćmy na NFZ w Polsce), a przy okazji mieć pewność wysokiej jakości wykonania zabiegu, minimalnego ryzyka powikłań i szybkiej rekonwalescencji pod okiem doświadczonych specjalistów.

Czekanie na zabieg zaćmy w Częstochowie nie musi trwać 1,5 roku – sprawdź najwcześniejsze terminy leczenia w okolicy za pomocą portalu NFZ https://terminyleczenia.nfz.gov.pl/ lub wybierz operację za granicą i ciesz się z poprawy wzroku w krócej niż miesiąc.

4.9/5 - (30 votes)