Teleskopy bioptyczne to rodzaj aparatury okulistycznej polecanej pacjentom słabowidzącym. Charakteryzują się zaawansowaną optyką, estetycznym wyglądem, łatwością obsługi oraz wysoką jakością. Teleskopy bioptyczne dają się dostosować do indywidualnych potrzeb każdego użytkownika, a ich producent zapewnia wsparcie zarówno pacjentom, jak i przepisującym pomoce okulistyczne lekarzom.

Czym jest teleskop bioptyczny?

Teleskop bioptyczny to okulary, do których zostały dołączone miniaturowe teleskopy przypominające miniaturowe lornetki. Powiększają one widziany przez użytkownika obraz, zapewniając większy komfort osobom słabowidzącym. Teleskopy bioptyczne montowane są zazwyczaj w górnej części oprawki okularowej. Pozwala to użytkownikowi swobodnie przenosić spojrzenie i zamiennie spoglądać przez soczewkę okularową i soczewkę teleskopu. W efekcie jest on w stanie widzieć wyraźnie z bliska, na średnią odległość, a także z daleka.

Na jakiej zasadzie działa teleskop bioptyczny?

Teleskop bioptyczny montowany do zwykłych okularów można przepisać na jedno lub oboje oczu. Sprawia on, że obraz jest większy, a użytkownik może widzieć obiekty znajdujące się nawet w dużej odległości. W wypadku teleskopów bioptycznych Ocutech, oferujących aż czterokrotne powiększenie, osoba z wadą wzroku, która w normalnych warunkach widzi wyraźnie zaledwie z odległości półtora metra, ma zapewnione wyraźne widzenie z odległości aż sześciu metrów.

Choroby leczone przy pomocy teleskopu bioptycznego

Teleskop bioptyczny stosowany jest przy ograniczonym widzeniu centralnym i widzeniu tunelowym. Z jego pomocą leczone są także różnorodne choroby i schorzenia narządu wzroku.

Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD)

Zwyrodnienie plamki żółtej to choroba narządu wzroku powodująca niewyraźne widzenie z bliska, pogorszenie widzenia w nocy, problemy z widzeniem centralnym, zaciemnienie centralnego pola widzenia, a także falowanie i krzywienie się linii prostych. AMD utrudnia widoczność drobnego druku, drobnych szczegółów, obrazu na ekranie telewizora, a także rozpoznawanie twarzy.

Zanik nerwu wzrokowego

Zanik nerwu wzrokowego to schorzenie narządu wzroku powodujące pogorszenie widzenia centralnego lub peryferyjnego. Wywołane jest utratą włókien nerwu wzrokowego.

Albinizm oczny

Albinizm oczny, zwany także bielactwem, to choroba oczu powodująca zmniejszenie pigmentu w oku. Prowadzi to do niewyraźnego widzenia i nadwrażliwości na światło. Bielactwu często towarzyszy astygmatyzm, oczopląs oraz obrócone oko.

Retinopatia cukrzycowa

Retinopatia cukrzycowa to rozwijająca się na skutek cukrzycy choroba narządu wzroku, w której przebiegu dochodzi do wystąpienia patologicznych zmian w obrębie siatkówki. Powoduje ona słabsze widzenie w ciemności, zaburzenia ostrości widzenia, a w ostateczności częściową lub całkowitą utratę wzroku.

Coloboma

Coloboma, zwana także rozszczepem tęczówki, to wada charakteryzująca się ubytkiem w strukturze tęczówki oka. Powoduje znaczące obniżenie jakości widzenia i może prowadzić do ślepoty.

Oczopląs

Oczopląs to schorzenie narządu wzroku powodujące mimowolne ruchy gałek ocznych. Towarzyszy mu pogorszenie widzenia centralnego.

Choroba Stargardta

Choroba Stargardta to genetyczna choroba siatkówki, która atakuje plamkę żółtą i prowadzi do ograniczenia widzenia centralnego.

Barwnikowe zapalenie siatkówki

Barwnikowe zapalenie siatkówki to wrodzona, genetyczna choroba powodująca stopniowe pogorszenie widzenia bocznego i widzenia w nocy, a w efekcie ograniczenie ostrości wzroku.

Achromatopsja

Achromatopsja to choroba dziedziczna powodująca niewystarczające wykształcenie się czopków w siatkówce oka. Uniemożliwia to postrzeganie kolorów, powoduje nieostre widzenie oraz trudności przy rozpoznawaniu kształtów i twarzy nawet z niewielkiej odległości.

Kto może używać teleskopu bioptycznego?

Teleskopy bioptyczne są skierowane do pacjentów doświadczających obniżenie ostrości wzroku z powodu utraty widzenia centralnego lub występowania widzenia tunelowego. Ten rodzaj wspomagania okulistycznego nie jest jednak wskazany dla osób posiadających problemy z widzeniem peryferyjnym lub percepcją głębi. O tym, kto może używać teleskopu bioptycznego, decyduje lekarz okulista, biorąc pod uwagę wyniki przeprowadzonych badań oraz indywidualne uwarunkowania pacjenta.

Dobór odpowiedniego modelu teleskopu bioptycznego

Teleskop bioptyczny może być używany zarówno do widzenia do dali, jak i do bliży. Dostępne są modele z ręczną, a także automatyczną regulacją ostrości. Teleskop bioptyczny powinien być dopasowany do indywidualnych potrzeb użytkownika. Wyboru należy dokonać w porozumieniu z wykwalifikowanym lekarzem okulistą, który wykona niezbędne badania pozwalające na ocenę wady wzroku. Odpowiednio dopasowany teleskop bioptyczny powinien:

  • dobrze pasować do twarzy użytkownika i być wygodny w noszeniu,
  • zapewniać wystarczające powiększenie do wykonywanych zadań,
  • posiadać wytrzymałą ramę,
  • mieć dobrą optykę i dawać wyraźny obraz bez odblasków oraz odbić.

Biooptykę można przepisać na jedno oko lub na oboje oczu. W wypadku teleskopu monokularowego konieczne jest dopasowanie go do oka dominującego. Warto przy tym zaznaczyć, że niekoniecznie musi to być oko lepiej widzące.

konsultacja - korekcja wzroku teleskopem bioptycznym

Dopasowanie metody leczenia należy pozostawić w rękach specjalisty. Konieczne może być wykonanie dodatkowych badań.

Średni koszt teleskopu bioptycznego

Koszt teleskopu bioptycznego waha się od około 6500 złotych do 17000 złotych, w zależności od od rodzaju zastosowanego teleskopu, ramy urządzenia, powłoki soczewek nośnych oraz typu zastosowanego fokusu.

Jak odpowiednio używać teleskopu bioptycznego?

Teleskop bioptyczny powinien być ustawiony na wprost, powyżej linii wzroku. Jest on zamontowany na soczewce nośnej, która używana jest przez większość czasu. Używanie teleskopu bioptycznego wymaga przełączania się między soczewkami powiększającymi i soczewkami nośnymi poprzez pochylanie głowy w dół i podnoszenie jej do pozycji neutralnej.

Pochylenie głowy w dół

Pochylenie głowy w dół umożliwia swobodne spoglądanie przez obiektyw teleskopu bioptycznego. Użytkownik powinien to zrobić za każdym razem, gdy chce uzyskać powiększenie obrazu obiektu, na jaki patrzy.

Głowa w pozycji neutralnej

Trzymając głowę w pozycji neutralnej, użytkownik teleskopu bioptycznego może swobodnie spoglądać przez soczewki nośne. To właśnie te soczewki wykorzystywane są podczas chodzenia i wykonywania znacznej części codziennych czynności.

Efekty stosowania teleskopu bioptycznego

Teleskop bioptyczny oferuje wyraźne widzenie z bliska, na średnie odległości oraz z daleka. Umożliwia to osobom słabowidzącym komfortowe oglądanie telewizji, uczestniczenie w spektaklach teatralnych i koncertach, a także rozpoznawanie twarzy, znaków drogowych czy też tablic informacyjnych. Dzięki teleskopowi bioptycznemu można z powodzeniem wykonywać czynności wymagające wyraźnego widzenia z bliska, takich jak rysowanie, czytanie, gotowanie, a także uprawiać sport i odbywać piesze wędrówki na łonie natury.

Zalety teleskopu bioptycznego

Teleskop bioptyczny to nowoczesne urządzenie, dzięki któremu możliwe jest idealne dopasowanie okularów do potrzeb poszczególnych pacjentów. Zapewnia ono optymalizację jakości widzenia niemożliwą do uzyskania przy zastosowaniu innych pomocy optycznych. Wśród zalet teleskopu bioptycznego należy wymienić przede wszystkim:

  • łatwe i wygodne ustawianie ostrości widzenia,
  • lekkość, kompaktowość i wygodę w noszeniu,
  • specjalnie zaprojektowaną optykę poprawiającą ostrość i przejrzystość obrazu,
  • zapewnienie użytkownikowi najszerszego dostępnego pola widzenia.

Osoby słabowidzące, które zdecydowały się na zakup teleskopu bioptycznego, odzyskały zdolność widzenia na odległość, co umożliwia im poprawne uczestniczenie w życiu społecznym. Ten rodzaj pomocy okulistycznej pozwala bowiem nawiązywać kontakt wzrokowy, czytać mowę ciała i pozostawać w kontakcie z otaczającym światem. Znacząco poprawia to jakość życia.

Oceń post