Brodawki to jeden z najczęstszych powodów wizyty w gabinecie dermatologicznym. Szacuje się, że aż 75% procent ogólnej populacji choć raz w życiu doświadczyło tego problemu. Najbardziej narażone na występowanie brodawek są dzieci, a także osoby w zaawansowanym wieku i posiadające obniżoną odporność. Czym są brodawki i gdzie najczęściej występują? Jakie metody stosuje się w ich leczeniu?

Czym są brodawki?

Brodawki to zmiany skórne, mające najczęściej owalny kształt i osiągające wielkość od kilku milimetrów do nawet dwóch centymetrów. W pierwszej fazie rozwoju przybierają zazwyczaj postać płaskiego zgrubienia naskórka przypominającego odcisk. Z czasem zwiększają swoją objętość, stając się nierówne i chropowate. Tego typu zmiany skórne mają zwykle cielistą barwę, zdarza się jednak, że są żółtawe, brunatne, a nawet szare. Brodawki występują z reguły pojedynczo, posiadają jednak zdolność do rozsiewania się, mogą więc pojawiać się w grupach.

Gdzie mogą pojawić się brodawki?

Brodawki mogą pojawiać się w różnych miejscach na ciele. Często występują na skórze stóp, przede wszystkim podeszwach i palcach, a także na rękach i dłoniach, głównie na ich grzbietach oraz po bokach palców. Tego typu zmiany skórne pojawiają się również na narządach płciowych i w okolicach odbytu. Brodawki mogą ponadto występować na błonach śluzowych. Czasami pojawiają się w jamie ustnej oraz w górnej części dróg oddechowych.

Rodzaje brodawek

Można wyróżnić pięć rodzajów brodawek: zwykłe, podeszwowe, mozaikowe, płaskie i kończyste.

Brodawki zwykłe

Brodawki zwykłe najczęściej występują na dłoniach, na wale okołopaznokciowym i pod płytką paznokcia. Przybierają formę twardych, szorstkich grudek w kolorze cielistym, żółto-brązowym lub popielatym. Brodawki zwykłe są z reguły niewielkie, ich średnica zazwyczaj nie przekracza bowiem centymetra.

Brodawki podeszwowe

Brodawki podeszwowe występują na podeszwach stóp. Wyglądem przypominają brodawki zwykłe, są jednak zazwyczaj większe i często otacza je zrogowaciały naskórek. Ten typ brodawek może powodować dolegliwości bólowe i w efekcie prowadzić do trudności w chodzeniu.

Brodawki mozaikowe

Do powstania brodawek mozaikowych dochodzi w sytuacji połączenia się występujących blisko siebie brodawek podeszwowych.

Brodawki płaskie

Brodawki płaskie, zwane także młodocianymi, występują przede wszystkim na twarzy, rzadziej na dłoniach. Mają gładką powierzchnię i cielisty kolor. Brodawki tego typu układają się wzdłuż linii zadrapania.

Brodawki kończyste

Brodawki kończyste, zwane także kłykcinami, występują w okolicy narządów płciowych i odbytu. Przybierają formę miękkich narośli przypominających kształtem kalafiora. Mogą mieć różowy lub szary kolor.

Przyczyny występowania brodawek

Brodawki powstają w wyniku zakażenia niektórymi typami wirusa HPV (Human Papilloma Virus), czyli wirusa brodawczaka ludzkiego. Wirus ten dostaje się do wnętrza skóry człowieka poprzez uszkodzenia naskórka. Następnie namnaża się w komórkach nabłonka, czego efektem jest powstanie grudki o rogowaciejącej powierzchni. Brodawka pojawia się na skórze po upływie od dwóch miesięcy do pół roku od zakażenia wirusem HPV. Tempo jej wzrostu zależy od indywidualnych uwarunkowań.

Jak może dojść do zakażenia wirusem HPV?

Do zakażenia wirusem HPV może dojść w wyniku bezpośredniego kontaktu z osobą-nosicielem lub poprzez obcowanie z pochodzącym od niej materiałem biologicznym, znajdującym się na powierzchni różnorodnych przedmiotów codziennego użytku, między innymi klamkach, poręczach schodów, stołach i blatach, a także ręcznikach. Ryzyko zakażenia jest szczególnie wysokie w takich miejscach, jak baseny, siłownie oraz sauny.

Czy brodawki stanowią zagrożenie dla zdrowia?

Brodawki wywołane wirusem HPV to łagodne zmiany skórne, które zazwyczaj nie stanowią zagrożenia dla zdrowia. Zdarza się jednak, że są mylone z brodawkami łojotokowymi, mającymi charakter nowotworowy. O tym, że dana zmiana skórna jest niebezpieczna, świadczą przede wszystkim:

  • nieregularne zabarwienie, szczególnie takie, które wyglądem przypomina masę perłową,
  • występowanie owrzodzenia w okolicy narośli,
  • krwawienie lub wydobywanie się wydzieliny z narośli,

a także utrata rzęs w pobliżu zmiany, jeżeli występuje ona na powiece.

Leczenie brodawek

Brodawki mogą zaniknąć samoistnie po upływie roku–dwóch lat. Z uwagi jednak na fakt, że wirus często się przenosi, powodując powstawanie nowych zmian skórnych w innej lokalizacji, zalecane jest wdrożenie odpowiedniego leczenia. Brodawki można próbować usunąć lekami dostępnymi bez recepty – opartymi na kwasie salicylowym lub mlekowym płynami, żelami, kremami lub plastrami o działaniu złuszczającym – lub zestawami do samodzielnego wymrażania. W leczeniu brodawek wykorzystywane są również leki przepisywane na receptę przez odpowiedniego lekarza specjalistę. Są to przede wszystkim imikwimod oraz preparaty z 5-fluorouracylem.

Jak wygląda zabieg usunięcia brodawki na powiece?

Brodawki na powiece zaliczają się do grupy brodawek płaskich. Do ich usuwania wykorzystuje się przede wszystkim metody inwazyjne – zabiegi chirurgiczne, elektrokoagulację, krioterapię i laseroterapię.

Chirurgiczne usuwanie brodawki na powiece

Do chirurgicznego usunięcia brodawki na powiece wykorzystuje się metodę zwaną łyżeczkowaniem. Polega ona na wycięciu kolejnych warstw zmiany skórnej. Zabieg przeprowadzany jest pod znieczuleniem. Metoda ta jest stosowana coraz rzadziej, rana po brodawce wymaga bowiem długiego gojenia i często pozostaje po niej mało estetyczna blizna.

Elektrokoagulacja

Elektrokoagulacja polega na usuwaniu brodawek z wykorzystaniem prądu elektrycznego. W czasie zabiegu lekarz specjalista wypala zmianę skórną przy pomocy specjalistycznego urządzenia. Po usunięciu brodawki metodą elektrokoagulacji może zostać blizna.

Krioterapia

Krioterapia, zwana także wymrażaniem, polega na oddziaływaniu na brodawkę ciekłym azotem, który ma bardzo niską temperaturę. Zmiana skórna ulega uszkodzeniu, a w jej miejscu pojawia się zwykle bolesny pęcherz. Po jego wygojeniu konieczne jest powtórzenie zabiegu. Usuwanie brodawek metodą krioterapii wymaga kilku sesji i wiąże się z ryzykiem powstania blizny. 

Laseroterapia

Laseroterapia polega na oddziaływaniu na brodawkę wiązką lasera. Zabieg tego typu pozwala całkowicie zniszczyć zmianę skórną już w ciągu kilkunastu sekund, nie jest więc konieczne jego powtarzanie. Podobnie do innych metod usuwania brodawek, także i w tym wypadku istnieje ryzyko powstania blizny.

usuwanie brodawek na powiece

Dlaczego warto poddać się zabiegowi usunięcia brodawki na powiece?

Brodawki na powiece mogą powodować dyskomfort i dolegliwości bólowe. Zdarza się ponadto, że prowadzą do infekcji oka. Z uwagi na niską skuteczność dostępnych środków farmakologicznych oraz fakt, że mogą one powodować podrażnienie ocznej, zabieg usunięcia brodawki na powiece jest jedyną skuteczną formą pozbycia się tego typu zmian skórnych. Dzięki niemu można poprawić swój komfort widzenia oraz ogólnego funkcjonowania.

Pielęgnacja skóry wokół oczu po zabiegu usunięcia brodawki na powiece

Po zabiegu usunięcia brodawki na powiece należy stosować się do zaleceń lekarza specjalisty. Konieczne jest również dbanie o dezynfekcję skóry wokół oczu. Miejsca po zabiegu nie należy dotykać nieumytymi dłońmi, zabronione jest ponadto zdrapywanie znajdującego się tam strupa. W celu przyspieszenia gojenia skóry warto stosować specjalne maści. Niezwykle istotne jest ponadto używanie kremu z filtrem SPF50 w celu zapewnienia powiece ochrony przed szkodliwym działaniem promieniowania UV.

Oceń post