Leczenie zaćmy metodą chirurgiczną znane jest dziś niemalże na całym świecie. Po latach poszukiwania sposobów farmakologicznego leczenia zaćmy i jednoczesnego rozwijania lepszych, mniej inwazyjnych metod operacji katarakty, okuliści zgodnie przyznają – fakoemulsyfikacja jest na chwilę obecną sposobem szybkim, nowoczesnym i mało ryzykownym.

Termin określający tę konkretną metodę pojawia się więc w ramach każdej wzmianki o operowaniu zaćmy. Co jednak tak naprawdę oznacza? Jaki sprzęt jest stosowany do usuwania zmętniałych soczewek i w jaki sposób pozwala na tak mało inwazyjną operację?

Metoda fakoemulsyfikacji – na czym to polega?

Fakoemulsyfikacja ultradźwiękowa to dziś jedna z najpowszechniejszych i najbezpieczniejszych metod chirurgicznego usuwania zaćmy, wykonywana w warunkach ambulatoryjnych, w znieczuleniu miejscowym. Jej najważniejszym elementem, a zarazem sercem całej metody są stosowane podczas zabiegu fale ultradźwiękowe, za pomocą których rozbijane jest zmętniałe jądro soczewki. Pierwszym etapem zabiegu, po zastosowaniu znieczulenia i odpowiednim przygotowaniu operowanego miejsca, jest wykonanie niewielkiego, 2mm nacięcia w oku – to przez nie wprowadzona zostanie końcówka fakoemulsyfikatora.

Po rozbiciu soczewki przez fale ultradźwiękowe, pozostałości soczewki są wypłukiwane z dna oka, pozostawiając tam jedynie czystą torebkę tylną soczewki oraz miejsce gotowe na wstawienie sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej. Zabieg usuwania zaćmy metodą fakoemulsyfikacji jest szybki i bezbolesny, trwa zaledwie 20-30 minut, a pacjent może wrócić po nim do domu jeszcze tego samego dnia, stosując się oczywiście do zaleceń lekarzy.

Najważniejszy sprzęt specjalistyczny

Najważniejszym elementem operacji zaćmy metodą fakoemulsyfikacji przeprowadzanych w OneDayClinic jest urządzenie Centurion® Vision System. System ten pozwala na bardzo precyzyjną i minimalizującą ryzyko powikłań pracę chirurga okulisty, dając mu dostęp do najwyższego poziomu zaawansowania technologicznego sprzętów medycznych. Jedną z ważniejszych cech urządzenia jest tu możliwość automatycznego utrzymywania ciśnienia w komorze przedniej oka w czasie zabiegu, co z punktu widzenia pacjenta jest możliwością niezwykle istotną, gdyż wpływa bezpośrednio na zmniejszenie ryzyka powikłań i uszkodzeń innych elementów gałki ocznej.

Alcon Centurion
Centurion® Vision System

Jako pomocną dłoń w trakcie operacji usuwania zaćmy, chirurdzy OneDayClinic stosują mikroskop okulistyczny LuxOR LX3, łączący w sobie dostęp do wszechstronnej wizualizacji z niezwykłą funkcjonalnością i łatwą obsługą. Stosowanie mikroskopu przy tak małym polu operacyjnym jest nieodłącznym elementem zabiegu usuwania zaćmy – im lepsza jego jakość i precyzja, tym lepiej zarówno dla lekarza, jak i samego pacjenta. LuxOR LX3 gwarantuje lepszą stabilność czerwonego refleksu, większą głębię ostrości obrazu, a także dostęp do wielu rozszerzeń ułatwiających pracę chirurga podczas zabiegu. Ostatecznie to właśnie dzięki mikroskopowi możliwe jest dokładne oczyszczenie dna oka po rozbiciu soczewki czy też prawidłowe umiejscowienie soczewki wewnątrzgałkowej.

LuxOR LX3
LuxOR LX3

Na koniec warto wspomnieć jeszcze o laserze okulistycznym YAG, czyli maszynie wykorzystywanej podczas leczenia zaćmy wtórnej. Choć ryzyko powikłań po usunięciu zaćmy jest niewielkie, istnieje ryzyko nawrotu choroby w postaci tzw. zaćmy wtórnej, czyli zaćmienia torebki tylnej soczewki. Aby zniwelować konieczność ponownej operacji oka, opracowana została metoda laserowego usuwania zaćmy wtórej polegająca na wykorzystaniu wiązki laserowej do wykonania otworu na chorej torebce oka, dzięki któremu możliwe będzie odzyskanie pełnych możliwości widzenia bez konieczności usuwania kluczowych elementów narządu wzroku.

Laser NIDEK YAG 1800
Laser NIDEK YAG 1800
4.8/5 - (10 votes)