Jak długi jest czas oczekiwania na zabieg zaćmy w Opolu?

operacja zaćmy

Jak długi jest czas oczekiwania na zabieg zaćmy w Opolu?

Operacja zaćmy to jedyny sposób na całkowite zatrzymanie postępowania choroby i przywrócenie pacjentowi wysokiej sprawności wzrokowej. Katarakta, czyli zmętnienie soczewki wynikające najczęściej z naturalnych procesów fizjologicznych i starzenia się organizmu jest chorobą postępującą, prowadzącą ostatecznie do całkowitej ślepoty. Jedynie usunięcie zmętniałej soczewki i zastąpienie jej sztuczną soczewką wewnątrzgałkową jest w stanie odwrócić efekty choroby. Ile jednak należy poczekać na operację zaćmy w poszczególnych regionach Polski? Tym razem sprawdzimy sytuację pacjentów w Opolu.

Zabieg zaćmy w Opolu – gdzie można poddać się operacji?

Opole nie należy do dużych miast, przez co opcji leczenia zaćmy jest tu stosunkowo niewiele. Obecnie, w ramach NFZ, pacjenci mogą rejestrować się do kolejki na operację wyłącznie w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu. Niestety, perspektywa tych którzy zostają przyjęci do kolejki w stanie stabilnym nie wygląda najlepiej – jak podaje oficjalny Informator o Terminach Leczenia[1] dostępny w Internecie na oficjalnej stronie NFZ, najbliższy wolny termin zabiegu zaćmy przypada na koniec maja 2024 roku, co daje aż 5 lat oczekiwania na operację. Biorąc pod uwagę fakt, że zaćma jest chorobą postępującą i jej objawy będą pogarszały się wraz z upływem czasu, a pacjenci według nowych zasad kwalifikacji nie mogą rejestrować się na zabieg z dużym wyprzedzeniem[2], wielu pacjentów może nie doczekać komfortowo do daty swojej operacji, ryzykując nawet całkowitą utratę wzroku.

Pacjenci z Opola, którzy nie chcą czekać na operację zaćmy aż 5 lat mogą oczywiście skorzystać z prywatnej opieki medycznej, przy czym należy pamiętać, że standardowy zabieg usunięcia zaćmy może kosztować od około 1800 zł wzwyż zależnie od jakości i rodzaju wybranej soczewki. W ramach NFZ zaćmę mogą leczyć też w innych miastach, jednak zarówno Katowice jak i Wrocław, które znajdują się w stosunkowo niedużej odległości od Opola nie gwarantują terminów o wiele bliższych od tych w Opolu. We Wrocławiu można znaleźć jeszcze kilka terminów na 2019 rok, podobnie jak w Katowicach. Czy jest jednak szansa otrzymać dziś pomoc w zakresie zaćmy właściwie bez kolejek?

Zabieg zaćmy Opole i okolice – leczenie zaćmy za granicą

Nieduża odległość Opola od czeskiej granicy to jedna z najlepszych wiadomości dla pacjentów oczekujących tu na operację zaćmy. Klinika OneDayClinic mieszcząca się w czeskiej Ostrawie jest bowiem w stanie zagwarantować czas oczekiwania na operację zaćmy nieprzekraczający 30 dni nawet dla pacjentów stabilnych, co oznacza, że od momentu zapisania się na operację pacjent nie musi czekać na operację świadomy ciągłej utraty wzroku. Sam zabieg zaćmy za granicą może być refundowany z funduszu NFZ przeznaczonego na takie operacje w ramach Dyrektywy Transgranicznej. Na tym jednak nie koniec zalet wyjazdu za granicę.

lecznenie zaćmy w Opolu
Sprawdź również nasze Centrum okulistyczno-optyczne w Opolu!

Standardowy zabieg zaćmy wykonywany w ramach NFZ obejmuje w Polsce koszty zabiegu oraz najprostszej soczewki sferycznej jednoogniskowej białej, po której wszczepieniu pacjent będzie musiał korzystać z okularów korekcyjnych w celu utrzymania dobrej ostrości widzenia do każdej odległości. Na rynku medycznym istnieje oczywiście znacznie więcej rodzajów soczewek wewnątrzgałkowych, jednak NFZ nie daje pacjentom możliwości wyboru czy nawet dopłaty do lepszej soczewki. Jeśli więc pacjent chciałby uzyskać po operacji ostrość widzenia nie wymagającą okularów korekcyjnych czy po prostu lepszej jakości soczewkę chroniącą oko przed promieniowaniem UV czy światłem niebieskim, jedynymi opcjami pozostają leczenie prywatne lub wyjazd za granicę.

Leczenie zaćmy za granicą dla pacjentów z Opola

W OneDayClinic, poza doświadczonym personelem, profesjonalną obsługą i przyjazną atmosferą oferujemy pacjentom przede wszystkim szansę zadecydowania o jakości wzroku po operacji. Przygotowane pakiety zabiegowe obejmują w sobie cenę podstawowego zabiegu refundowaną przez NFZ oraz dopłatę do lepszej soczewki, która ma zostać użyta podczas operacji. Każdy pacjent może liczyć tu na indywidualne traktowanie i pomoc w wyborze najlepszego, najkorzystniejszego rozwiązania, zapewniając sobie leczenie na najwyższym poziomie. Pacjenci mogą dodatkowo skorzystać z opcji transportu oraz noclegu w pobliskim hotelu, dzięki czemu po operacji będą mogli poczekać spokojnie na badanie kontrolne następnego dnia. Zabieg usunięcia zaćmy w Opolu wykonywany jest w tylko jednym szpitalu współpracującym z NFZ, co dla pacjentów niemogących pozwolić sobie na leczenie prywatne stanowi niemały problem. 5 lat oczekiwania na operację choroby, która postępuje i każdego dnia pomniejsza ostrość wzroku i komfort widzenia to zdecydowanie zbyt długo. W OneDayClinic operację zaćmy wykonamy w mniej niż 30 dni od momentu zapisu, z możliwością refundacji zabiegu z NFZ.

[1] https://terminyleczenia.nfz.gov.pl

[2] https://www.gov.pl/web/zdrowie/nowe-standardy-kwalifikacji-do-zabiegow-usuniecia-zacmy

Jak długi jest czas oczekiwania na zabieg zaćmy w Opolu?
4.9 (97.93%) 58 votes
Podziel się:

-A A A+

Irysowa 4, Bielany Wroc.

55-040 Kobierzyce

Biuro Obsługi Klienta

+48 71 71 22 332

Godziny otwarcia

Pon - Pt: 8:00 - 18:00

Adres e-mailowy

biuro@onedayclinic.pl