Jak długi jest czas oczekiwania na zabieg zaćmy w Opolu?

operacja zaćmy

Jak długi jest czas oczekiwania na zabieg zaćmy w Opolu?

Operacja zaćmy to jedyny sposób na całkowite zatrzymanie postępowania choroby i przywrócenie pacjentowi wysokiej sprawności wzrokowej. Katarakta, czyli zmętnienie soczewki wynikające najczęściej z naturalnych procesów fizjologicznych i starzenia się organizmu jest chorobą postępującą, prowadzącą ostatecznie do całkowitej ślepoty. Jedynie usunięcie zmętniałej soczewki i zastąpienie jej sztuczną soczewką wewnątrzgałkową jest w stanie odwrócić efekty choroby. Ile jednak należy poczekać na operację zaćmy w poszczególnych regionach Polski? Tym razem sprawdzimy sytuację pacjentów w Opolu.

Zabieg zaćmy w Opolu – gdzie można poddać się operacji?

Opole nie należy do dużych miast, przez co opcji leczenia zaćmy jest tu stosunkowo niewiele. Obecnie, w ramach NFZ, pacjenci mogą rejestrować się do kolejki na operację wyłącznie w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu. Niestety, perspektywa tych którzy zostają przyjęci do kolejki w stanie stabilnym nie wygląda najlepiej – jak podaje oficjalny Informator o Terminach Leczenia[1] dostępny w Internecie na oficjalnej stronie NFZ, najbliższy wolny termin zabiegu zaćmy przypada na koniec maja 2024 roku, co daje aż 5 lat oczekiwania na operację. Biorąc pod uwagę fakt, że zaćma jest chorobą postępującą i jej objawy będą pogarszały się wraz z upływem czasu, a pacjenci według nowych zasad kwalifikacji nie mogą rejestrować się na zabieg z dużym wyprzedzeniem[2], wielu pacjentów może nie doczekać komfortowo do daty swojej operacji, ryzykując nawet całkowitą utratę wzroku.

Pacjenci z Opola, którzy nie chcą czekać na operację zaćmy aż 5 lat mogą oczywiście skorzystać z prywatnej opieki medycznej, przy czym należy pamiętać, że standardowy zabieg usunięcia zaćmy może kosztować od około 1800 zł wzwyż zależnie od jakości i rodzaju wybranej soczewki. W ramach NFZ zaćmę mogą leczyć też w innych miastach, jednak zarówno Katowice jak i Wrocław, które znajdują się w stosunkowo niedużej odległości od Opola nie gwarantują terminów o wiele bliższych od tych w Opolu. We Wrocławiu można znaleźć jeszcze kilka terminów na 2019 rok, podobnie jak w Katowicach. Czy jest jednak szansa otrzymać dziś pomoc w zakresie zaćmy właściwie bez kolejek?

Zabieg zaćmy Opole i okolice – leczenie zaćmy za granicą

Nieduża odległość Opola od czeskiej granicy to jedna z najlepszych wiadomości dla pacjentów oczekujących tu na operację zaćmy. Klinika OneDayClinic mieszcząca się w czeskiej Ostrawie jest bowiem w stanie zagwarantować czas oczekiwania na operację zaćmy nieprzekraczający 30 dni nawet dla pacjentów stabilnych, co oznacza, że od momentu zapisania się na operację pacjent nie musi czekać na operację świadomy ciągłej utraty wzroku. Sam zabieg zaćmy za granicą może być refundowany z funduszu NFZ przeznaczonego na takie operacje w ramach Dyrektywy Transgranicznej. Na tym jednak nie koniec zalet wyjazdu za granicę.

lecznenie zaćmy w Opolu
Sprawdź również nasze Centrum okulistyczno-optyczne w Opolu!

Standardowy zabieg zaćmy wykonywany w ramach NFZ obejmuje w Polsce koszty zabiegu oraz najprostszej soczewki sferycznej jednoogniskowej białej, po której wszczepieniu pacjent będzie musiał korzystać z okularów korekcyjnych w celu utrzymania dobrej ostrości widzenia do każdej odległości. Na rynku medycznym istnieje oczywiście znacznie więcej rodzajów soczewek wewnątrzgałkowych, jednak NFZ nie daje pacjentom możliwości wyboru czy nawet dopłaty do lepszej soczewki. Jeśli więc pacjent chciałby uzyskać po operacji ostrość widzenia nie wymagającą okularów korekcyjnych czy po prostu lepszej jakości soczewkę chroniącą oko przed promieniowaniem UV czy światłem niebieskim, jedynymi opcjami pozostają leczenie prywatne lub wyjazd za granicę.

Leczenie zaćmy za granicą dla pacjentów z Opola

W OneDayClinic, poza doświadczonym personelem, profesjonalną obsługą i przyjazną atmosferą oferujemy pacjentom przede wszystkim szansę zadecydowania o jakości wzroku po operacji. Przygotowane pakiety zabiegowe obejmują w sobie cenę podstawowego zabiegu refundowaną przez NFZ oraz dopłatę do lepszej soczewki, która ma zostać użyta podczas operacji. Każdy pacjent może liczyć tu na indywidualne traktowanie i pomoc w wyborze najlepszego, najkorzystniejszego rozwiązania, zapewniając sobie leczenie na najwyższym poziomie. Pacjenci mogą dodatkowo skorzystać z opcji transportu oraz noclegu w pobliskim hotelu, dzięki czemu po operacji będą mogli poczekać spokojnie na badanie kontrolne następnego dnia. Zabieg usunięcia zaćmy w Opolu wykonywany jest w tylko jednym szpitalu współpracującym z NFZ, co dla pacjentów niemogących pozwolić sobie na leczenie prywatne stanowi niemały problem. 5 lat oczekiwania na operację choroby, która postępuje i każdego dnia pomniejsza ostrość wzroku i komfort widzenia to zdecydowanie zbyt długo. W OneDayClinic operację zaćmy wykonamy w mniej niż 30 dni od momentu zapisu, z możliwością refundacji zabiegu z NFZ.

[1] https://terminyleczenia.nfz.gov.pl

[2] https://www.gov.pl/web/zdrowie/nowe-standardy-kwalifikacji-do-zabiegow-usuniecia-zacmy

-A A A+

Irysowa 4, Bielany Wroc.

55-040 Kobierzyce

Biuro Obsługi Klienta

Zobacz numer

Godziny otwarcia

Pon - Pt: 8:00 - 18:00

Adres e-mailowy

biuro@onedayclinic.pl
Zadzwoń Wyślij formularz

Zoperowaliśmy już tysiące pacjentów, zobacz, co sprawiło, że nas wybrali


Pan Waldermar


Pani Małgorzata


Pan Janusz


Pani Basia

Zobacz więcej filmów na naszym kanale YouTube

Pakiet Ideal:

Najczęściej wybierana soczewka przez cukrzyków.

299,00 zł

Zalety:

 • Filtr UV
 • Lepsza czułość kontrastu
 • Dobre widzenie na jedną odległość
 • Dobre widzenie wieczorem i w nocy

Opis pakietu:

Pakiet Ideal to jeden z czterech pakietów obejmujących soczewki jednoogniskowe asferyczne. Soczewka oferowana w tym pakiecie jest najbardziej podstawową wersją soczewki ponadstandardowej. Jak wszystkie soczewki asferyczne – zbudowana jest w taki sposób, aby możliwie najlepiej dopasowywać się do naturalnych krzywizn oka.

Soczewka ta, podobnie jak inne soczewki jednoogniskowe – umożliwia doskonałe widzenie na jedną odległość, najczęściej bliży. Druga z wad - dal musi być skorygowana przy pomocy korekcji okularowej. Soczewka z pakietu Ideal produkcji Baush & Lamb Gwarantuje idealne odwzorowanie obrazu bez zniekształceń, z możliwie najlepszą ostrością widzianego obrazu. Soczewka ta została uszlachetniona filtrem UV.


Cena pakietu nie obejmuje kosztów transportu. Koszty te ustalane są indywidualnie w zakresie 150 - 300 zł w zależności od odległości miejsca zbiórki oraz decyzji o noclegu. Wyjazd z osobą towarzyszącą oraz odbiór spod domu są usługami dodatkowo płatnymi.

 

Pakiet Ideal Plus

Idealny wybór dla osób czynnych zawodowo, pracujących przy komputerze.

599,00 zł
499,00 zł

Zalety:

 • Filtr UV
 • Filtr Światła niebieskiego
 • Mniejsze ryzyko rozwoju komórek czerniaka w oku
 • Oczy osoby przebywającej w sztucznym oświetleniu lub przed komputerem są mniej zmęczone
 • Oczy nie są zmęczone, ani nie pieką

Opis pakietu:

Pakiet Ideal Plus to pakiet zawierający soczewkę asferyczną jednoogniskową, uszlachetnioną w filtry UV i filtr Światła Niebieskiego, który doskonale chroni oko przed powstaniem szkodliwych chorób siatkówki, takich jak AMD, – czyli zwyrodnienie plamki żółtej, które prowadzi do ślepoty. Soczewka firmy Zeiss zawarta w tym pakiecie ogranicza także możliwość rozwoju czerniaka w oku.

Działanie filtru światła niebieskiego wpływa także pozytywnie na ograniczenie bezsenności spowodowanej nadmiernym oddziaływaniem światła niebieskiego (komputery, telefony, białe światło lamp) na oczy w ciągu dnia. Taka ekspozycja oczu na tego typu światło dramatycznie wpływa na obniżenie poziomu melatoniny, co może zaburzać sen i wpływać na cykl okołodobowy. Filtr światła niebieskiego, którym uszlachetniona została soczewka z Pakietu Ideal Plus, skutecznie ogranicza tego typu zjawiska.


Cena pakietu nie obejmuje kosztów transportu. Koszty te ustalane są indywidualnie w zakresie 150 - 300 zł w zależności od odległości miejsca zbiórki oraz decyzji o noclegu. Wyjazd z osobą towarzyszącą oraz odbiór spod domu są usługami dodatkowo płatnymi.

 

Pakiet Premium

Najlepsza dla kierowców.

825,00 zł
625,00 zł

Zalety:

 • filtr UV
 • Filtr Światła niebieskiego
 • Nie powoduje różnic w odczycie kontrastu i barw
 • Dzięki zastosowanym filtrom niweluje bezsenność

Opis pakietu:

Pakiet Premium to jeden z najlepszych pakietów obejmujących soczewki jednoogniskowe. Tak jak pozostałe soczewki tego typu – koryguje wadę wzroku na jedną odległość, natomiast korekcję wad towarzyszących trzeba nadrobić dobierając odpowiednią korekcję okularową. Pakiet Premium jest uszlachetniony w filtry UV i filtr światła niebieskiego, dzięki czemu zapobiega powstawaniu poważnych chorób siatkówki. Soczewka ta zwana potocznie „Soczewką Żółtą” jest najlepszą stosowaną soczewką w swojej klasie. Idealna dla osób pracujących godzinami przy komputerze.

Filtr światła niebieskiego wpływa także pozytywnie na produkcję melatoniny w mózgu odpowiedzialnej za sen. Ponadto, ogranicza zmęczenie i ból oczu spowodowany długą ekspozycją na światło. Budowa soczewki marki Alcon z pakietu Premium ogranicza powstawanie „efektu halo” wokół jasnego światła, dzięki czemu stanowi świetny wybór dla kierowców. Nie ma również dyskomfortu podczas wieczornego czytania. Budowa soczewki Premium oraz jej uszlachetnienia ograniczają ryzyko wystąpienia Zaćmy Wtórnej u operowanego pacjenta.


Cena pakietu nie obejmuje kosztów transportu. Koszty te ustalane są indywidualnie w zakresie 150 - 300 zł w zależności od odległości miejsca zbiórki oraz decyzji o noclegu. Wyjazd z osobą towarzyszącą oraz odbiór spod domu są usługami dodatkowo płatnymi.

 

Pakiet PREMIUM CLAREON

Najlepsza dla osób aktywnych zawodowo i zawodowych kierowców.

1399,00 zł
1099,00 zł

Zalety:

 • filtr UV
 • Filtr Światła niebieskiego
 • Bardzo wysoka ostrość widzianego obrazu
 • Minimalne ryzyko powstania „efektu halo”

Opis pakietu:

Pakiet Premium Clareon to najnowszy pakiet w naszej ofercie. Soczewka zawarta w tym pakiecie to najnowszej generacji soczewka jednoogniskowa, która pojawiła się na rynku na przełomie 2018 roku. Jej unikalność polega na zastosowaniu jednorazowego systemu wszczepiania. Soczewka produkcji czołowej marki Alcon jest załadowana do specjalnego urządzenia fabrycznie, a dzięki zastosowaniu unikalnej technologii – znacznie ułatwia wszczepienie minimalizując ryzyko powikłań. Soczewka Clareon gwarantuje doskonałą przezierność soczewki, a unikalna technologia polimeryzacji soczewki ogranicza ryzyko zjawiska glisteningu.

Soczewka Clareon, jako następca soczewki z Pakietu Premium jest wyposażona standardowo w filtr światła niebieskiego oraz filtr UV, które skutecznie ograniczają ryzyko wystąpienia poważnych chorób siatkówki. Filtr światła niebieskiego wpływa także pozytywnie na produkcję melatoniny w mózgu odpowiedzialnej za sen. Ponadto, ogranicza zmęczenie i ból oczu spowodowany długą ekspozycją na światło. Soczewka Clareon znacznie zmniejsza ryzyko powstania Zaćmy Wtórnej w operowanym oku. Świetnie sprawdzi się u zawodowych kierowców, dzięki temu, że jej budowa ogranicza występowanie „efektu halo”.


Cena pakietu nie obejmuje kosztów transportu. Koszty te ustalane są indywidualnie w zakresie 150 - 300 zł w zależności od odległości miejsca zbiórki oraz decyzji o noclegu. Wyjazd z osobą towarzyszącą oraz odbiór spod domu są usługami dodatkowo płatnymi.

 

Pakiet VIP

Idealna dla osób chcących zrezygnować z korekcji okularowej.

3299,00 zł

Zalety:

 • Filtr UV
 • Filtr światła niebieskiego
 • Posiada wszystkie właściwości soczewki z pakietu premium
 • Działa jak okulary progresywne, umożliwiając doskonałe widzenie na wszystkie odległości
 • Umożliwia całkowitą rezygnację z korekcji okularowej.

Opis pakietu:

Pakiet VIP to pakiet zawierający soczewkę asferyczną wieloogniskową, czyli taką, która usuwa wszelkie wady refrakcji w operowanym oku. Soczewka z tego pakietu produkcji marki Alcon posiada wszystkie cechy zawarte w pakiecie Premium, a jej wieloogniskowość działa jak okulary progresywne, umożliwiając doskonałe widzenie na wszystkich odległościach Dzięki temu pacjent może całkowicie zrezygnować z dotychczasowej korekcji okularowej. Uszlachetnienie filtrami UV i filtrem Światła Niebieskiego chroni siatkówkę oka przed wystąpieniem poważnych chorób siatkówki, prowadzących do ślepoty.


Cena pakietu nie obejmuje kosztów transportu. Koszty te ustalane są indywidualnie w zakresie 150 - 300 zł w zależności od odległości miejsca zbiórki oraz decyzji o noclegu. Wyjazd z osobą towarzyszącą oraz odbiór spod domu są usługami dodatkowo płatnymi.

 

Pakiet PREMIUM toricPLUS

Idealna dla osób aktywnych zawodowo z astygmatyzmem.

1799,00 zł

Zalety:

 • Filtr UV
 • Filtr światła niebieskiego
 • Korekcja astygmatyzmu
 • Gwarantuje doskonałe widzenie na jedną odległość

Opis pakietu:

Pakiet PREMIUM toricPLUS to pakiet zawierający soczewkę asferyczną jednoogniskową toryczną, czyli taką, która koryguje astygmatyzm w operowanym oku. Soczewka z tego pakietu produkcji marki Alcon posiada wszystkie cechy zawarte w pakiecie Premium, a jej jednoogniskowość umożliwia doskonałe widzenie na jedną odległość. Uszlachetnienie filtrami UV i filtrem Światła Niebieskiego chroni siatkówkę oka przed wystąpieniem poważnych chorób siatkówki, prowadzących do ślepoty.


Cena pakietu nie obejmuje kosztów transportu. Koszty te ustalane są indywidualnie w zakresie 150 - 300 zł w zależności od odległości miejsca zbiórki oraz decyzji o noclegu. Wyjazd z osobą towarzyszącą oraz odbiór spod domu są usługami dodatkowo płatnymi.

 

Pakiet VIP toricPLUS

Idealna dla osób z astygmatyzmem chcących całkowicie zrezygnować z korekcji okularowej.

4999,00 zł

Zalety:

 • Filtr UV
 • Filtr światła niebieskiego
 • Korekcja astygmatyzmu
 • Gwarantuje doskonałe widzenie na wszystkich odległościach

Opis pakietu:

Pakiet VIP toricPLUS to pakiet zawierający soczewkę asferyczną wieloogniskową toryczną, czyli taką, która koryguje astygmatyzm w operowanym oku. Soczewka z tego pakietu produkcji marki Alcon posiada wszystkie cechy zawarte w pakiecie Premium, a ponadto umożliwia doskonałe widzenie na wszystkich odległościach, dzięki czemu pacjent może zrezygnować całkowicie z dotychczas stosowanej korekcji okularowej. Uszlachetnienie filtrami UV i filtrem Światła Niebieskiego chroni siatkówkę oka przed wystąpieniem poważnych chorób siatkówki, prowadzących do ślepoty.


Cena pakietu nie obejmuje kosztów transportu. Koszty te ustalane są indywidualnie w zakresie 150 - 300 zł w zależności od odległości miejsca zbiórki oraz decyzji o noclegu. Wyjazd z osobą towarzyszącą oraz odbiór spod domu są usługami dodatkowo płatnymi.

 

Pakiet Extra:

Najczęściej wybierana soczewka przez cukrzyków.

Koszty pakietu pokrywa NFZ

Zalety:

 • Filtr UV
 • Podstawowa soczewka sferyczna
 • Dobre widzenie na jedną odległość

Opis pakietu:

Pakiet Extra to pakiet obejmujący soczewkę jednoogniskową sferyczną. Jest to soczewka, która jako jedyna jest w pełni refudowana przez NFZ. Standardowo wyposażona jest w filtr UV.


Cena pakietu dotyczy kompleksowego zabiegu usunięcia zaćmy wraz ze wszystkimi badaniami kontrolnymi i bezpłatnym transportem dla wybranych miejscowości z województwa Opolskiego, Śląskiego i Małopolskiego. W przypadku pozostałych miejscowości transport wraz ze wszystkimi badaniami kontrolnymi oraz noclegiem wynosi jedynie 300zł. Zadzwoń i zapytaj o szczegóły.

 

Skuteczne leczenie zaćmy w OneDayClinic

Skuteczne leczenie zaćmy w ODC

Zobacz, co mówią o nas pacjenci