Soczewki wewnątrzgałkowe stanowią kluczowy element operacji zaćmy i decydują o jej ostatecznym efekcie i późniejszej ostrości widzenia. Ze względu na konstrukcję i oferowane możliwości korekcyjne, stosowane soczewki dzieli się na soczewki sferyczne i asferyczne, a także jedno-, dwu- i wieloogniskowe. Pierwszy z podziałów pozwala zadecydować o tym, czy soczewka będzie powodowała zniekształcenia widzenia na obrzeżach, czy też komfortowe widzenie w każdych warunkach oświetleniowych. Jakie są podstawowe różnice pomiędzy soczewką sferyczną i asferyczną i którą z nich warto wybrać?

Soczewka asferyczna a soczewka sferyczna – najważniejsze różnice

Określenie kształtu soczewki, choć często niedostrzegalne gołym okiem, pozwala w dużej mierze zadecydować o tym jak skutecznie sprawdzi się ona w ogniskowaniu światła docierającego do oka. Soczewki sferyczne, których budowa jest oparta na wycinku kuli, gwarantują najlepszą koncentrację wiązki światła jedynie w centrum soczewki. Choć więc moc optyczna soczewki zachowana jest tu na całej powierzchni, im dalej od środka, tym większe ryzyko pojawienia się tzw. aberracji sferycznych, czyli zniekształceń spowodowanych zmianą kąta załamywania się światła z powodu innej grubości soczewki.

Soczewki asferyczne, będące przeciwieństwem soczewek sferycznych, powstają w oparciu o kształt elipsoidy, zbliżony do naturalnej soczewki znajdującej się w gałce ocznej. Budowa soczewki asferycznej pozwala na ogniskowanie wszystkich promieni światła w tym samym miejscu, niezależnie od części implantu, przez którą dostają się do siatkówki. Ze względu na dość bliskie podobieństwo do kształtu naturalnego, soczewki asferyczne nie powodują niekorzystnych zniekształceń obrazu. Różnice pomiędzy patrzeniem centralnie na wprost, a kątem oka nie są tu prawie zauważalne – osoby po operacji zaćmy, u których zastosowano soczewki asferyczne widzą wyraźnie i bardziej komfortowo nawet w trudnych warunkach oświetleniowych. To szczególnie korzystne u osób, które często poruszają się nocą czy kierują pojazdami i mogłyby w przeciwnym wypadku zostać oślepione przez światła nadjeżdżających samochodów.

Zarówno soczewki sferyczne jak i asferyczne mogą być zastosowane nie tylko w operacjach zaćmy – ich konstrukcję wykorzystuje się również przy przygotowywaniu soczewek kontaktowych. W przypadku tych ostatnich, soczewka asferyczna nie powoduje optycznego powiększenia widzianych przedmiotów, co znacząco wpływa na komfort widzenia.

https://www.onedayclinic.pl/wp-content/uploads/porownanie-soczewek.jpg

Soczewki asferyczne w operacji zaćmy – jaką soczewkę wybrać?

Współcześnie to właśnie soczewki asferyczne widziane są przez środowisko okulistyczne jako wybór korzystniejszy z punktu widzenia pacjenta, ze względu na ich zbliżoną do naturalnej budowę oraz efekty, jakie oferują po operacji. W praktyce jednak w dalszym ciągu stosuje się także soczewki sferyczne, stanowiące jedyny dostępny wariant w operacjach wykonywanych w ramach NFZ.

Soczewki sferyczne jednoogniskowe białe są jedyną refundowaną soczewką, po której zastosowaniu u pacjenta konieczne będzie dobranie właściwej korekcji okularowej oraz przygotowanie na gorszą jakość widzenia w ciemnościach czy wieczorami. W OneDayClinic możliwości wyboru soczewek jest jednak znacznie więcej – swoim pacjentom gwarantujemy możliwość osiągnięcia najlepszych efektów operacji wykorzystując jedynie najwyższej jakości soczewki asferyczne, zarówno w najsłabszej wersji jednoogniskowej, jak i w znacznie efektywniejszym wariancie soczewki wieloogniskowej.

Podczas wyboru soczewki wewnątrzgałkowej przed operacją, jedną z ważniejszych decyzji po wyborze soczewki asferycznej bądź sferycznej jest jej kolor – soczewki białe, znacznie tańsze, nie gwarantują praktycznie żadnej ochrony oka ponieważ nie zostały wyposażone w specjalne filtry UV i światła niebieskiego. Jedynie soczewki żółte, które nie są dostępne przez NFZ ale możliwe do wyboru w pakietach OneDayClinic mogą zagwarantować wyższą ochronę oczu i zabezpieczyć je przed szkodliwym działaniem intensywnego światła.

Ostateczna ostrość wzroku i jakość widzenia po operacji zaćmy będzie oczywiście zależna także od rodzaju ogniskowania soczewki – jednoogniskowe nie naśladują naturalnej zdolności akomodacji oka i oferują pełną ostrość jedynie w jednej odległości, podczas gdy soczewki wieloogniskowe pozwalają widzieć dobrze zarówno z bliska, jak i z daleka.

Soczewka asferyczna najlepszą opcją w leczeniu zaćmy

Komfort pacjenta jest dla specjalistów OneDayClinic najwyższym priorytetem, dlatego soczewki asferyczne są u nas podstawowym rozwiązaniem stosowanym we wszystkich pakietach ponadstandardowych. Koszt zmiany soczewki na asferyczną jest niewielki w porównaniu z różnicą, jaką te gwarantują w jakości widzenia po zabiegu. Dla własnego komfortu warto postawić na jakość – w końcu operację zaćmy przeprowadza się tylko raz.

4.6/5 - (36 votes)