Zaćma pierwotna to schorzenie, które polega na zmętnieniu soczewki oka, wskutek czego pojawia się pogorszenie widzenia u pacjenta. Zabieg jej usunięcia polega na rozcięciu torebki soczewki i wymianie uszkodzonej naturalnej soczewki na nową, sztuczną.

Czym jest zatem zaćma wtórna i jak ją zweryfikować?

Bynajmniej nie jest to nawrót tej samej choroby! Nazwa może być dość myląca, ale zaćma wtórna nie polega na ponownym zmętnieniu soczewki, a jedynie tylnej ściany torebki, w której się ona znajduje. Zabieg YAG-kapsulotomii umożliwia usunięcie tej dysfunkcji za pośrednictwem lasera YAG.

Najczęstszymi objawami zaćmy wtórnej jest niewyraźne widzenie i wrażenie patrzenia przez mgłę. Pojawia się także spadek wyrazistości kolorów – wszystkie te objawy są bardzo podobne do tych, które można odczuwać przy zaćmie pierwotnej.

Dlaczego pojawia się zaćma wtórna i co jest jej przyczyną? Kto jest narażony na zaćmę?

Zaćma wtórna jest jednym ze skutków usunięcia zaćmy pierwotnej, nie występuje jednak u wszystkich. Choroba ta najczęściej pojawia się w ciągu pierwszych kilku lat od wykonania zabiegu, ale są i tacy, u których nie pojawi się ona wcale, lub jej obecność nie będzie miała wpływu na jakość widzenia u pacjenta. Osoby decydujące się na soczewkę lepszej jakości są mniej narażone na wystąpienie zaćmy wtórnej, ponieważ soczewki te są skonstruowane tak, aby z jak największą dokładnością naśladować soczewki naturalne.

Chociaż zaćma wtórna nie dotyczy wszystkich pacjentów po operacji zaćmy, to mimo wszystko jest dość częstym powikłaniem po zabiegu, ponieważ dotyczy większości operowanych pacjentów. Nie da się jej w pełni skutecznie ominąć, ponieważ zabieg usunięcia zaćmy pierwotnej jest niezbędny, aby zapobiec ślepocie. Z tego też powodu nie możemy doszukiwać się w niej winy za wystąpienie zaćmy wtórnej. Możemy próbować zapobiec jej wystąpieniu poprzez unikanie szkodliwych czynników zewnętrznych, takich jak ostre promieniowanie słoneczne, natomiast realny wpływ na zmniejszenie ryzyka pojawienia się zaćmy wtórnej mają obecne na rynku zaawansowane soczewki wszczepiane przy zabiegu usunięcia zaćmy, dlatego tak istotny jest świadomy wybór produktu, który ma nam służyć do końca życia.

Na czym polega zabieg laserem YAG?

Usunięcie zaćmy wtórnej to kilkusekundowy zabieg, który polega na oczyszczeniu przymglenia tylnej torebki soczewki laserem YAG, dzięki czemu pacjent od razu po zabiegu odzyskuje pełnię widzenia. Przed wykonaniem zabiegu podaje się krople rozszerzające źrenice oraz krople znieczulające. Sam zabieg jest wtedy zupełnie bezbolesny.

choroby oczu bielmo

Czy po zaćmie wtórnej mogą nastąpić powikłania?

Zabieg usunięcia zaćmy wtórnej jest wręcz kosmetycznym zabiegiem. Można by go porównać do otworzenia na oścież zabrudzonego okna, ponieważ zamglona ścianka torebki soczewki ogranicza pacjentowi wyraźne widzenie. W związku z tym zaćma wtórna nie niesie ze sobą żadnych konsekwencji i powikłań. Zabieg jest wykonywany przez doświadczonego okulistę i trwa mniej niż minutę, nie wymaga także szczególnej rekonwalescencji, ze względu na małą inwazyjność. W przypadku zaćmy pierwotnej wszczepiona soczewka musi mieć czas na ustabilizowanie, stąd też biorą się tak rygorystyczne zasady w kwestii rekonwalescencji. Po usunięciu zaćmy wtórnej pacjent otrzymuje zalecane krople i może spokojnie wrócić do codziennych obowiązków.

Czy zaćma wtórna może się powtórzyć?

Zabieg YAG-kapsulotomii jest zabiegiem w pełni skutecznym i przede wszystkim, jednorazowym. Daje on natychmiastowe efekty i w przeciwieństwie do zabiegu usunięcia zaćmy pierwotnej – nie jest kosztowny.

4.7/5 - (66 votes)