Odpowiednia profilaktyka wzroku to jedna z ważniejszych czynności, która dotyczy każdego człowieka. Niektóre dolegliwości jak suche oko czy pieczenie zmuszają do zapisania się na wizytę u okulisty. Inne problemy ze wzrokiem, jak niedostateczne widzenie, bardzo często odwlekamy w czasie, ignorując dyskomfort.

Wizyta u okulisty albo optometrysty w celu wykrycia wady wzroku jest ważna. Dobranie odpowiednich okularów korekcyjnych pozwoli na podniesienie poziomu jakości życia, a także zapobiegnie przykrym konsekwencjom. Badanie wzroku należy przeprowadzać cyklicznie w celu zweryfikowania postępującej wady, jak i jej całkowitego zatrzymania. Warto przy tym pamiętać, że w wielu centrach okulistycznych badania wzroku są przeprowadzane nieodpłatnie.

Badanie wzroku – dlaczego warto je przeprowadzić?

Dynamiczny tryb życia powoduje, że ważne wizyty u lekarza przekładamy w nieskończoność, w efekcie zapominając o nich. W efekcie nawet nie podejrzewamy, że z naszym wzrokiem dzieje się coś złego, a konsekwencje takiej ignorancji w wielu przypadkach są poważne. Badania u okulisty warto zatem przeprowadzać regularnie.

badanie oczuDobre widzenie oraz brak objawów świadczących o chorobie nie oznacza, że można odpuścić badanie wzroku. Podczas wizyty, specjalista nie tylko upewnia się, czy pacjent nie potrzebuje nosić okularów korekcyjnych. Kompleksowe badanie obejmuje także sprawdzenie ciśnienia w wewnątrzgałkowego, co pozwala na wczesne wykrycie jaskry. Jest to istotne zwłaszcza u osób po 40. roku życia. Podczas wizyty badane jest również pole widzenie, które ma za zadanie stwierdzić odklejenie się siatkówki. W przypadku wykrycia zmian chorobowych, lekarz jest w stanie szybko zareagować i zaproponować pacjentowi różne metody leczenia.

Kiedy powinniśmy przeprowadzić badanie wzroku?

Badanie wzroku powinno być przeprowadzane w miarę regularnie. Osoby dorosłe do specjalisty powinny zgłaszać się minimum dwa razy do roku, a jeśli noszą okulary korekcyjne – przynajmniej raz do roku. Inaczej sprawa wygląda w przypadku małych dzieci. W tym przypadku rodzice powinni przyprowadzać maluchy znacznie częściej, zwłaszcza, że wzrok nieustannie się rozwija. Regularność pozwoli na wykrycie różnego rodzaju zmian albo pogorszenia się widzenia, a następnie podjęcia odpowiednich kroków zapobiegawczych.

Do osób, które powinny regularnie zgłaszać się na bezpłatne badanie wzroku we Wrocławiu należą chorujący na cukrzycę. Należą oni do wyższej grupy ryzyka zachorowalności na jaskrę czy zaćmę. W ich przypadku utrzymanie odpowiedniego poziomu cukru we krwi może opóźnić chorobę lub całkowicie wyeliminować zagrożenie jej rozwoju.

Częściej na badanie wzroku powinny się zgłaszać również osoby zmagające z nowotworami, zapaleniami tkanki łącznej albo naczyniowej. Raz do roku, bezwzględnie czy ze wzrokiem dzieje się coś niedobrego, na wizycie powinni się również pojawiać osoby starsze. Z wiekiem narząd wzroku słabnie, dlatego istotne jest jego regularne badanie. Profilaktyka pomoże wykluczyć niepożądane choroby. Częste badanie będzie miało wpływ na poprawę jakości życia oraz spokój psychiczny.

Bezpłatne badanie wzroku Wrocław – centrum OneDayClinic

badanie wady wzroku
Zaniedbanie może doprowadzić do przykrych konsekwencji, w tym do ślepoty.

Podczas wizyty w naszej klinice wykonywane są bezpłatne badania, które wskazuje, czy w oku nie zachodzą żadne zmiany chorobotwórcze. W przypadku ich wystąpienia, pacjent ma szansę na nieodpłatną wizytę u okulisty, gdzie skonsultuje wszystkie możliwe metody leczenia.

Nasze liczne centra optyczne, to miejsca w których specjaliści wykonują szereg badań, które mają na celu ustalenie stopnia pogorszenia się wzroku. Zarówno okuliści i optometryści za pomocą profesjonalnego sprzętu stwierdzają wadę i dopierają odpowiednie soczewki korekcyjne. Dzięki temu pacjent przez długi czas będzie mógł cieszyć się dobrym widzeniem, a problem nie będzie szybko postępował.

Badanie wzroku – nie warto o nim zapominać

Wzrok jest dla nas bardzo ważny, dlatego warto o niego dbać. Regularne wizyty w centrach okulistycznych pozwolą na wczesne wykrycie choroby i podjęcie skutecznego leczenia. Dodatkowo osoby zmagające się z niewyraźnym widzeniem, będą mieli okazję do tego, aby dobrać odpowiednie okulary, które znacznie poprawią jakość ich życia.

5/5 - (3 votes)