Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to poważne schorzenie oczu dotykające przede wszystkim osób w podeszłym wieku. Wraz z procesami starzenia się narządu wzroku, ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej wzrasta, wymagając podjęcie jak najwcześniejszej diagnozy i leczenia. Bez odpowiednich działań, AMD może doprowadzić do całkowitej utraty wzroku z powodu uszkodzenia obszaru siatkówki odpowiadającego za wyraźne widzenie. Jedną ze skuteczniejszych metod stosowanych w ramach leczenia AMD są iniekcje doszklistkowe – zastrzyki podawane prosto do gałki ocznej. Na czym polegają i czy ich podawanie jest dla pacjenta bolesne?

Iniekcje doszklistkowe – skuteczna metoda leczenia chorób oczu

Zastrzyki do gałki ocznej, inaczej iniekcje doszklistkowe, to jedna ze stosowanych obecnie metod skutecznego podawania preparatów leczniczych bezpośrednio do gałki ocznej. Ze względu na sposób aplikacji leku, metoda ta jest znacznie skuteczniejsza niż leki podawane w formie kropli do oczu i ma znacznie większą szansę skutecznego działania w walce z różnego rodzaju stanami zapalnymi, obrzękami, zakażeniami, a także schorzeniami takimi jak retinopatia czy zwyrodnienie plamki żółtej (AMD). Choć perspektywa podania preparatu leczniczego bezpośrednio do oka w formie zastrzyku może wydawać się bolesnym i nieprzyjemnym doświadczeniem, cała procedura jest przeprowadzana po miejscowym znieczuleniu oka z pomocą kropli i jest dla pacjenta całkowicie bezbolesna. Iniekcje doszklistkowe wykonuje się w warunkach ambulatoryjnych, po wcześniejszym przeprowadzeniu pełnej diagnostyki schorzenia i stwierdzeniu potrzeby szybkiego działania przez precyzyjne podanie leku bezpośrednio do gałki ocznej. 

Iniekcje doszklistkowe wykorzystywane są przede wszystkim w ramach leczenia zwyrodnienia plamki żółtej AMD, choć sama metoda ma zastosowanie w leczeniu wielu innych schorzeń tylnego bieguna gałki ocznej. Ze względu na bardzo wysoką skuteczność działania, iniekcje doszklistkowe są obecnie uznawane za najlepszą metodę leczenia postaci wysiękowej zwyrodnienia plamki żółtej i mogą być stosowane w celu zatrzymania szybkiego postępowania choroby doprowadzającego często do całkowitej utraty wzroku. 

iniekcje doszklistkowe - leczenie amd w onedayclinic

Jak wykonywane są iniekcje doszklistkowe? Przebieg leczenia AMD

Aby zagwarantować najwyższą skuteczność leczenia i stworzyć realną szansę na zatrzymanie postępowania zwyrodnienia plamki żółtej, iniekcje doszklistkowe powinny być wykonywane regularnie, początkowo co ok. 4 tygodnie przez okres 3 miesięcy, a następnie w większych odstępach czasu, zależnie od schorzenia i zaleceń specjalisty. Z uwagi na to, że zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) związane z wiekiem i naturalnymi procesami starzenia się narządu wzroku jest obecnie jedną z głównych przyczyn nieodwracalnej utraty wzroku u osób dorosłych, zastosowanie skutecznych metod leczenia z wykorzystaniem iniekcji doszklistkowych stanowi podstawową drogę przeciwdziałania tzw. „epidemii ślepoty”. AMD może występować w formie suchej (zanikowej) oraz wysiękowej, przy czym to ta druga postępuje znacznie szybciej i wymaga szybkiego podjęcia leczenia. 

AMD w postaci suchej postępuje powoli, prowadząc do stopniowej utraty widzenia na przestrzeni wielu lat. Postać wysiękowa powoduje gwałtowne pogorszenie się widzenia i w związku z tym jest pilnym wskazaniem do leczenia poprzez iniekcje doszklistkowe. Obecnie głównie z ich pomocą powstrzymuje się postępowanie choroby i nieodwracalnych zmian w obrębie siatkówki prowadzących do częściowej lub całkowitej utraty widzenia. 

AMD: zwyrodnienie plamki żółtej przyczyną „epidemii ślepoty”

Zwyrodnienie plamki żółtej związane z naturalnymi procesami starzenia się oczu objawia się stopniowym pogarszaniem się widzenia, nie tylko w formie gorszej ostrości, ale także słabszego rozpoznawania kolorów, kształtów, twarzy, trudności przy czytaniu i pisaniu, widzenia ciemnych plam w polu widzenia, a z czasem także odczuwalnego dyskomfortu i fizycznego bólu oczu. Rozwojowi zwyrodnienia plamki żółtej sprzyja nie tylko podeszły wiek, ale także duża wrażliwość oczu na czynniki zewnętrzne, promieniowanie UV i światło niebieskie oraz uszkodzenia wywołane przez wolne rodniki. W Polsce z powodu AMD cierpi już ponad 1,5 miliona osób, z czego nawet 10% pacjentów może zmagać się z typem wysiękowym wymagającym natychmiastowej diagnozy i leczenia

Zastosowanie iniekcji doszklistkowych w ramach leczenia AMD przynosi naprawdę dobre rezultaty i pozwala utrzymać postępowanie choroby pod kontrolą, nie dopuszczając do nagłej i całkowitej utraty wzroku. Iniekcje mają za zadanie spowolnić proces degeneracji siatkówki, blokując czynnik wzrostu naczyń w oku. Choć zastrzyki wymagają regularnej, comiesięcznej aplikacji, bez ich podawania chorzy na AMD będą zauważać pogłębiające się pogorszenie wzroku i doświadczać coraz większych problemów z samodzielnym obserwowaniem świata. AMD nie może być całkowicie wyleczone, a jedynie zahamowane i spowolnione do stopnia, w którym choroba nie powoduje znaczącego utrudnienia codziennego życia pacjenta. 

W przypadku znaczącego pogorszenia widzenia ratunkiem dla osób z AMD mogą okazać się specjalne okulary - tzw. okulary teleskopowe lub teleskopy bioptyczne, zapewniające nawet pięciokrotne powiększenie widzianego obrazu. Jest to nowoczesny produkt, dopiero od niedawna dostępny w Polsce - OneDayClinic jest przedstawicielem i dystrybutorem teleskopów bioptycznych OCUTECH.

Oceń post