O niekończących się kolejkach na operację zaćmy słyszy się dziś coraz częściej. Zaćma jest coraz częściej pojawiającym się problemem, a fakt że dotyka głównie osób starszych wcale nie ułatwia sytuacji – Polska jest przecież krajem, w którym mamy do czynienia z ujemnym przyrostem naturalnym i starzejącym się społeczeństwem. Wracając jednak do zaćmy – o kolejkach mówi się dużo i mówi się źle. Czy sytuacja ta jednak dotyczy całej Polski? Jak wygląda czas oczekiwania na przestrzeni kraju? Czy wszyscy pacjenci będą mieli problem z wykonaniem zabiegu jeszcze w 2018 roku? Sporządziliśmy dla państwa wykaz placówek w Polsce, dzięki którym temat operacji zaćmy na NFZ stanie się lepiej przyswajalny.

Placówki z najkrótszym czasem oczekiwania na operację zaćmy w ramach NFZ

Najlepsza sytuacja czeka na pacjentów województwa podkarpackiego. Uśredniony czas oczekiwania uzyskany przez 13 placówek uprawnionych do wykonywania zabiegów usunięcia zaćmy wynosi tu 316 dni.

Zaglądając w sprawę głębiej dowiadujemy się, iż w NZOZ „Gomed” mieszczącym się w miejscowości Lubaczów najbliższy wolny termin dostępny jest za 33 dni.

To prawie tyle, co w klinikach prywatnych! Co więcej, jedynie dwie z trzynastu placówek mają tu czas oczekiwania dłuższy niż rok. Łącząc te stosunkowo krótkie kolejki z bardzo pozytywnymi opiniami, jakimi cieszy się większość placówek na Podkarpaciu, stwierdzić można, iż jest to dobry kierunek dla wszystkich pacjentów, dla których operacja jest sprawą pilną.

Podobną sytuacją może pochwalić się województwo lubelskie, gdzie aż 4 z 16 placówek proponują kolejki krótsze niż dwa miesiące. NZOZ Poradnie Specjalistyczne w Szczebrzeszynie, Okulistyka Mirosława Dudzik-Szalewska w Tomaszowie Lubelskim, Puls w Zamościu i Centrum Okulistyki Oko-Med również w Zamościu gwarantują swoim pacjentom dobrą i szybką obsługę (którą potwierdzają opinie pacjentów).

Jak zatem widać, małe miejscowości faktycznie spisują się pod względem kolejek znacznie lepiej, niż większe miasta.

Najdłuższy czas oczekiwania na operację zaćmy w ramach NFZ

Na najdłuższe, męczące kolejki muszą przygotować się osoby decydujące się na operację w województwie opolskim – tu uśredniony czas oczekiwania na zabieg usunięcia zaćmy wynosi 1247 dni, a samą procedurę wykonują jedynie 4 placówki! Na najkrótszą kolejkę można liczyć w SPZOZ w Kędzierzynie-Koźlu, jednak i tu wynosi ona 630 dni, czyli niemalże dwa lata. Pomimo długich kolejek placówki w opolskim cieszą się jednak dobrą opinią. Tego samego nie można jednak powiedzieć o drugim pod względem długości kolejek województwie dolnośląskim.

Choć tu też trafiają się krótkie okresy oczekiwania na zabieg (Karkonoskie Centrum Medyczne w Jeleniej Górze – 179 dni, NZOZ w Lubaniu – 200 dni, „Oko-Forum” we Wrocławiu – 175 dni, czy SPZOZ w Zgorzelcu – 272 dni), na 21 placówek oferujących operację zaćmy, tylko 4 zapewniają obsługę w czasie krótszym niż rok. To z kolei przekłada się na opinię pacjentów, która w przypadku wybranych placówek odbiega od pożądanego poziomu.

Średni czas oczekiwania na operację zaćmy w Polsce wynosi 715 dni

246 placówek na terenie Polski posiada dziś umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia na przeprowadzanie zabiegów usunięcia zaćmy w ramach ubezpieczenia zdrowotnego. Liczba ta wskazywałaby na w miarę godziwe warunki obsługi, tymczasem jak widać sytuacja różni się na przekroju województw.

Tam, gdzie kliniki ulokowane są w mniejszych miejscowościach, pacjenci czekają krócej i są bardziej zadowoleni z obsługi, podczas gdy w dużych miastach obsługa nie zawsze leży na najwyższym poziomie. Pełen wykaz placówek znajduje można znaleźć na oficjalnych portalach Narodowego Funduszu Zdrowia.


Zobacz także:

???? Warunki uzyskania refundacji na operację zaćmy na NFZ

 

4.4/5 - (35 votes)