Witamina A dla zdrowych oczu

witamina a z warzyw

Witamina A pełni w organizmie człowieka wiele istotnych funkcji. Niezbędna dla wzroku, wzmacniająca układ odpornościowy, zapobiegająca rozwojowi nowotworów – jej zalety można wymieniać w nieskończoność. Witamina A odpowiada również za dobry stan skóry, stąd jej szerokie zastosowanie w kosmetologii. Gdzie jednak znaleźć naturalne źródła witaminy A? Dlaczego jej działanie jest tak zbawienne dla naszych oczu? Jakie są konsekwencje jej niedoboru? Zanim zaczniesz suplementację na własną rękę, warto dowiedzieć się z czym tak naprawdę wiąże się przyjmowanie tej istotnej dla zdrowia substancji.

Gdzie znajdziemy witaminę A

Witamina A oznacza tak naprawdę więcej, niż jedną substancję. W ogólnym rozumieniu terminu, pod jej definicję możemy podciągnąć retinol i jego pochodne (tak zwane retinoidy) oraz beta-karoten i kilka innych karotenoidów. Podobnie jak witaminy D, E i K, witamina A należy do grupy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach – organizm magazynuje ją w tkance tłuszczowej oraz wątrobie. To właśnie dzięki tej charakterystycznej cesze witaminę A trudno jest przedawkować. Gdzie w takim razie można ją znaleźć? Jako retinol, witamina A występuje w produktach pochodzenia zwierzęcego.

Do najlepszych źródeł retinolu należą:

  • podroby, takie jak wątroba wołowa i wątroba wieprzowa,

ale również

  • jajo kurze,
  • ser gouda
  • czy mleko 2%.

Jeśli podczas badań zostanie stwierdzony niedobór witaminy A, to właśnie one powinny stać się podstawą Twojej diety. Odpowiednią dawkę beta-karotenu dostarczą nam produkty roślinne, jednak jego przyswajanie z pokarmów jest znacznie mniejsze, niż przyswajanie retinolu z produktów zwierzęcych. Niemniej jednak spożywanie marchewek, liści pietruszki i szpinaku wpłynie pozytywnie na Twój ogólny stan zdrowia, w tym poziom witaminy A w organizmie.

Ten, będąc na odpowiednim poziomie, znacznie poprawi jakość Twojego widzenia.

Dlaczego witamina A jest dobra na wzrok

Witamina A wchodzi w skład rodopsyny, czyli barwnika wzrokowego znajdującego się w pręcikach siatkówki oka. To siatkówka odpowiada za jakość naszego widzenia, dlatego ważnym jest, by utrzymać ją w jak najlepszej formie. Charakterystycznym objawem niedoboru witaminy A, który z łatwością odkryjesz samodzielnie, jest tak zwana kurza ślepota lub ślepota zmierzchowa. Wywołana niedoborem rodopsyny przypadłość to nic innego, jak utrudnione lub zupełnie niewyraźne widzenie w półmroku i całkowitej ciemności. Nie jest to przyjemne, jednak przy odpowiednim uzupełnieniu witaminy A i zdiagnozowaniu, czy to niedobór jest przyczyną problemu, ślepotę zmierzchową łatwo odwrócić.

Konsekwencje niedoboru witaminy A

Witamina A, będąc jedną z najłatwiej przyswajalnych substancji, jest nie tylko witaminą trudną do przedawkowania – jej niedobór również nie tak łatwo osiągnąć. Przyczyn niedoboru może być kilka, jak choćby zaburzenia wchłaniania witaminy A, dieta uboga w białka i tłuszcze, spożywanie alkoholu oraz palenie tytoniu.

Niedobór retinolu i beta-karotenu objawia się bardzo przesuszoną skórą, niedowidzeniem w ciemnościach, oraz suchością gałki ocznej i brakiem łez.

U osób starszych niedobór witaminy A może wywołać charakterystyczne „dzwonienie” w uszach. Innymi objawami niedoboru mogą być kruche i łamliwe paznokcie, suche i wypadające włosy, częste wysypki na ciele, zmniejszony apetyt, poczucie zmęczenia i większa podatność na zakażenia.

Oczywiście, jak w przypadku każdej witaminy, nie należy samodzielnie diagnozować niedoboru. Przed rozpoczęciem suplementacji warto zasięgnąć porady lekarza lub farmaceuty i dobrać najbardziej odpowiednie do wagi i zapotrzebowania dawki, które uzupełnią niedobór i pomogą utrzymać prawidłowy poziom witaminy A w organizmie.


Zobacz także:

🢂 Witamina C a wzrok 

 

Etykiety:

Comments are closed.

-A A A+

Irysowa 4, Bielany Wroc.

55-040 Kobierzyce

Godziny otwarcia

Pon - Pt: 8:00 - 16:00

Adres e-mailowy

biuro@onedayclinic.pl
Zadzwoń Wyślij formularz

Zoperowaliśmy już tysiące pacjentów, zobacz, co sprawiło, że nas wybrali


Pan Waldermar


Pani Małgorzata


Pan Janusz


Pani Basia


Pani Zofia


Pan Roman


Pan Wojciech


Pani Ewa

Zobacz więcej filmów na naszym kanale YouTube

Skuteczne leczenie zaćmy w OneDayClinic

Skuteczne leczenie zaćmy w ODC

Zobacz, co mówią o nas pacjenci