Kaszel, kłopoty z oddychaniem, ból mięśni, przewlekłe zmęczenie – to tylko niektóre z możliwych objawów koronawirusa. I choć pandemia COVID-19 nie trwa od wczoraj, nadal pozostawia wiele niewiadomych. Kolejne mutacje, objawy. To jednak nie wszystko. Dużą grupę chorych stanowią osoby, które przechodzą koronawirus bezobjawowo. Jak sprawdzić, czy przechodziłeś zakażenie i jak wygląda relacja szczepienie a zachorowanie bezobjawowe?

COVID-19 bezobjawowo – co musisz wiedzieć?

Przejście COVID-19 bezobjawowo? Tak, to możliwe w każdej grupie wiekowej. To, jak organizm zareaguje na wirusa, to kwestia indywidualna. Wiele osób nie wie, że jest zarażonych, przez co nie zaprzestaje kontaktów społecznych i nieświadomie przenosi wirusa dalej. Co więcej, nawet jeśli przechodziłeś SARS-CoV-2 bezobjawowo, wciąż istnieje ryzyko wystąpienia u Ciebie powikłań po chorobie, na przykład problemów sercowo-naczyniowych. Mogą one się pojawić nawet kilka miesięcy po infekcji.

Skoro koronawirus może nie dawać żadnych objawów, jak wygląda relacja szczepienia a zachorowanie bezobjawowe? Tutaj należy zwrócić uwagę na dwie kwestie. Pierwsza z nich to szczepienie w trakcie przechodzenia infekcji COVID-19. Pacjent nie jest świadomy choroby, nie ma żadnych objawów, więc udaje się na zaplanowane szczepienie. Czy to bezpieczne? Podanie szczepionki w trakcie przechodzenia bezobjawowo COVID-19 nie pogorszy stanu zdrowia pacjenta, może natomiast wpłynąć na większą stymulację układu odpornościowego.

Druga kwestia – czy ozdrowieniec, czyli także osoba, która przeszła koronawirus bezobjawowo, może się szczepić, a jeśli tak, to kiedy? Zaleca się, aby ozdrowieńcy także się szczepili, zwiększając tym samym swoją ochronę przed zakażeniem lub ryzykiem hospitalizacji z powodu choroby. W przypadku osób, które miały potwierdzone zarażenie wirusem, schemat działania jest jasny. Szczepienie przeprowadza się po wyzdrowieniu pacjenta, najczęściej kilka tygodni (minimum 30 dni) po uzyskaniu przez niego negatywnego wyniku testu na COVID-19. A co z osobami, które przeszły SARS-CoV-2 bezobjawowo?

Testy na COVID-19

Jeśli planujesz szczepienie, ale nie wiesz, czy przechodzisz lub przeszedłeś koronawirus bezobjawowo, możesz wykonać testy na COVID-19. To także dobra opcja, jeśli wystąpiły u Ciebie powikłania typowe dla tej choroby – wynik testu będzie cenną wskazówką dla lekarza. W OneDayClinic możesz kupić testy wysokiej, sprawdzonej skuteczności i przeprowadzić badanie w zaciszu własnego domu. Relacja brak objawów a testy dotyczy dwóch sytuacji i warto wziąć to pod uwagę, podczas wyboru testu. Pierwsza z nich dotyczy osób, które chcą sprawdzić, czy przeszły COVID-19 bezobjawowo. W takiej sytuacji zalecane jest przeprowadzenie testu na przeciwciała IgG/IgM, inaczej nazywane kasetkowymi.

Warto wspomnieć, że ilość i rodzaj przeciwciał zmienia się w trakcie choroby. W początkowym stadium koronawirusa pojawiają się przeciwciała IgM, z czasem ich ilość maleje, a pojawiają się antygeny IgG. Pierwsze przeciwciała pojawiają się już ok. 3-7 dni zakażenia, z kolei IgG zaczynają powstawać zazwyczaj ok. 14 dni od momentu zarażenia. Dlatego najlepszym czasem na wykonanie testu na przeciwciała jest od 2 tygodni od dnia, w którym podejrzewasz, że mogłeś się zarazić. Jeśli nie wiesz, że byłeś w ogóle narażony na działanie wirusa, ten test również jest dla Ciebie. Przeciwciała IgG utrzymują się w organizmie przez pewien czas, dlatego badanie pomoże wykryć ich ewentualną obecność. Do przeprowadzenia badania wystarczy próbka krwi, a jego wynik poznasz po 15-20 minutach.

Jak sprawdzić, czy masz koronawirusa?

Kasetkowe testy na COVID-19 i brak objawów to jedna relacja. Drugą z możliwych sytuacji jest ta, kiedy podejrzewasz u siebie koronawirusa i masz objawy choroby. Aby sprawdzić, czy właśnie przechodzisz infekcję, wybierz test antygenowy, również dostępny w OneDayClinic. W tym przypadku do badania należy pobrać wymaz nosowo-gardłowy. Wynik otrzymasz równie szybko, ponieważ po 15-20 minutach. Badanie na COVID-19 zaleca się wykonać w ciągu 5-7 dni od momentu wystąpienia objawów choroby.

Źródło zdjęcia prostooleh - pl.freepik.com

Oceń post