Kolejki do operacji zaćmy w ramach NFZ są dla pacjentów jednym z największych problemów w drodze do odzyskania pełnej sprawności wzrokowej. Choć sam zabieg jest refundowany i możliwe jest wykonanie operacji bez ponoszenia kosztów własnych, czas oczekiwania na nią może okazać się trudny do wytrzymania. Zaćma, jako choroba postępująca, odbiera ostrość widzenia i komfort funkcjonowania każdego dnia, a jedynym sposobem jej zatrzymania jest właśnie operacja. Ile poczekają na nią pacjenci w Gorzowie Wielkopolskim i Zielonej Górze?

Operacja zaćmy w Gorzowie Wielkopolskim – aktualne kolejki

Pacjenci, którzy chcą zdecydować się na operację zaćmy w Gorzowie Wielkopolskim muszą niestety liczyć się ze sporymi problemami w kwestii wolnych terminów na zabiegi. Usunięcie zaćmy w ramach NFZ wykonuje obecnie wyłącznie jeden szpital - Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wielkopolskim. Gorzów nie jest dużym miastem, jednak i tu liczba pacjentów potrzebujących operacji zaćmy znacząco przekracza bieżące możliwości lokalnego szpitala. W związku z tym najbliższy wolny termin według oficjalnego informatora NFZ dostępnego na ich stronie internetowej to druga połowa lutego 2020 roku. Około 10 miesięcy oczekiwania to wynik stosunkowo dobry w skali całego kraju, jednak pacjenci muszą uzbroić się w odrobinę cierpliwości.

Operacja zaćmy w Zielonej Górze – ile trzeba czekać na zabieg?

Nieco lepiej wygląda sytuacja pacjentów w Zielonej Górze. Choć są tu dwie obsługujące pacjentów z zaćmą placówki, jedna z nich jest w stanie przyjmować pacjentów jeszcze w kwietniu bieżącego roku, a więc w czasie krótszym niż 30 dni od momentu zapisania się do kolejki. Na tak krótkie terminy można liczyć w Centrum Medycznym Aldemed. Znacznie gorzej prezentują się jednak kolejki w Szpitalu Uniwersyteckim imienia Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze – zabieg usunięcia zaćmy przypada na wrzesień 2020 roku, a więc jeszcze gorzej niż w jedynym szpitalu w Gorzowie Wielkopolskim.

Jesteś ciekaw ile kosztuje zabieg usunięcia zaćmy? Sprawdź!

 Jak wygląda operacja zaćmy w ramach NFZ?

Standardowa operacja zaćmy opiera się dziś na metodzie fakoemulsyfikacji stosowanej w klinikach okulistycznych na całym świecie. Metoda ta pozwala między innymi na to, by zabieg odbywał się w warunkach ambulatoryjnych, w znieczuleniu miejscowym i trwał nie dłużej niż 30 minut. U pacjenta wykonuje się jedynie niewielkie nacięcie na oku przez które wprowadzane są do wewnątrz wszystkie narzędzia niezbędne do usunięcia starej i zaczepienia nowej soczewki. W praktyce oznacza to, że pacjenci po zabiegu nie wymagają hospitalizacji, a czas rekonwalescencji jest znacznie krótszy niż w przypadku bardziej inwazyjnych operacji na oczach.

Niestety, nawet zastosowanie krótkiego czasu operacji nie pozwoliło na skrócenie kolejek do zabiegów w ramach NFZ, czego najlepszym dowodem są kolejki do operacji zaćmy w Gorzowie Wielkopolskim i Zielonej Górze. Warto przy tym zaznaczyć, że NFZ oferuje w ramach zabiegu jedynie najbardziej standardową, najprostszą soczewkę wewnątrzgałkową, po której wszczepieniu pacjenci będą musieli korzystać z okularów korekcyjnych.

Alternatywy dla operacji zaćmy w ramach NFZ – gdzie usunąć zaćmę za darmo?

Rozwiązaniem, które pozwala w dalszym ciągu skorzystać z przywileju darmowej operacji usunięcia zaćmy, a jednocześnie eliminuje konieczność oczekiwania na zabieg w długich kolejkach jest Dyrektywa Transgraniczna, w ramach której pacjenci z Polski mogą leczyć zaćmę na terenie całej Unii Europejskiej i starać się o refundację jej kosztów w NFZ. Placówki, które chętnie przyjmują polskich pacjentów można znaleźć między innymi w Czechach – w OneDayClinic oferujemy nie tylko pomoc w przygotowaniu pełnej dokumentacji niezbędnej do otrzymania refundacji za zabieg, ale też profesjonalną obsługę, możliwość wyboru spośród wielu wariantów soczewek wewnątrzgałkowych, transport jest wliczony w cenę pakietu. Za niewielką dopłatą możesz znacząco podnieść jakość swojej operacji, nie ryzykując przy tym czekania w kolejce i obserwowania jak zaćma osłabia Twój wzrok!

4.8/5 - (35 votes)