Leczenie zaćmy w Polsce może okazać się sporym problemem w niektórych rejonach kraju. Choć powszechnie dostępne w klinikach okulistycznych i refundowane przez NFZ, operacje zaćmy stanowią jeden z większych problemów polskiej służby zdrowia z prostej przyczyny – zapotrzebowanie na zabiegi przewyższa możliwości budżetowe NFZ, pozostawiając pacjentów w długich kolejkach. W wielu przypadkach najbliższe terminy operacji są wolne dopiero za 2, 3 a nawet 4 lata. Jak wygląda sytuacja pacjentów w Kielcach i województwie świętokrzyskim?

Leczenie zaćmy w Kielcach – kolejki w NFZ

Na terenie Kielc działają obecnie trzy placówki oferujące operacje zaćmy w ramach ubezpieczenia NFZ - Medilens Sp. Z O.O., Lumos Magdalena Gierada i Przemysław Gierada Spółka Jawna, oraz Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach. W przypadku dwóch pierwszych pacjenci mają szansę zapisać się na operację jeszcze w tym roku, a aktualny czas oczekiwania wynosi maksymalnie 4 miesiące, co oczywiście jest wynikiem znacznie lepszym niż w wielu regionach kraju. Nieco gorzej prezentuje się sytuacja w szpitalu wojewódzkim, gdzie pacjenci oczekujący na operację zaćmy muszą poczekać aż do października 2020 roku. Warto zauważyć oczywiście, że terminy te dotyczą pacjentów uznanych za przypadek stabilny – osoby zakwalifikowane do pilnej operacji czekają zwykle do kilku dni.

 

Sprawdź ile kosztuje zabieg usunięcia zaćmy w OneDayClinic

 

Operacje zaćmy w województwie świętokrzyskim – sytuacja pacjentów

Pomijając placówki kieleckie, w całym województwie świętokrzyskim działa jeszcze sześć innych oddziałów prowadzących operacje z zakresu usuwania zaćmy. Niektóre z nich wypadają na tle całego kraju naprawdę dobrze – oddział okulistyczny Visus II - Spółka Z.O.O. w Strachowicach jest w stanie przyjąć pacjentów jeszcze w kwietniu bieżącego roku, a w Zespole Opieki Zdrowotnej w Pińczowie pacjenci poczekają na zabieg usunięcia zaćmy do lipca, podobnie jak w klinikach w Kielcach.

Niestety, podobnie jak w wielu częściach kraju i tu pojawiają się także znacznie dłuższe czasy oczekiwania do zabiegu. "Uzdrowisko Busko-Zdrój" Spółka Akcyjna proponuje obecnie terminy na październik 2019, Zespół Opieki Zdrowotnej w Końskich na listopad bieżącego roku, a Zespół Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Świętokrzyskim na styczeń 2020 roku. Najgorzej wygląda na chwilę obecną sytuacja pacjentów rejestrujących się do operacji zaćmy w Powiatowym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Strachowicach, gdzie najbliższy wolny termin przypada dopiero na końcówkę października 2020 roku. Najbliższe wolne terminy zabiegów w szpitalach w danym regionie można sprawdzić w Internecie za pomocą oficjalnego Informatora o Terminach Leczenia[1] dostępnego na stronie NFZ.

Leczenie zaćmy Kielce i okolice – jak ominąć kolejki w NFZ?

Oczekiwanie na zabieg zaćmy przez rok, a w niektórych przypadkach nawet 18 miesięcy to zdecydowanie zbyt długo, szczególnie gdy pod uwagę weźmie się fakt że zaćma jest chorobą postępującą i pogorszenie się stanu zdrowia pacjenta może nastąpić tu z dnia na dzień. Pacjenci, którzy nie chcą czekać na zabieg w swoim regionie mogą jednak postarać się o ciekawą alternatywę dla leczenia w ramach NFZ, pozwalającą na skorzystanie z refundacji i ominięcie kolejek. Mowa tu oczywiście o wyjeździe na operację za granicę, który w ramach Dyrektywy Transgranicznej obowiązującej na terenie całej Unii Europejskiej umożliwia darmowe leczenie pacjentów z polski w Czechach, na Słowacji, w Niemczech czy innych krajach członkowskich.

Leczenie zaćmy w Czechach ma dla pacjentów z Kielc i województwa świętokrzyskiego o tyle duże znaczenie, że dojazd do OneDayClinic w Ostravie czy innych placówek za południową granicą Polski nie jest wyprawą wymagającą całodniowej podróży. Z opcji tej skorzystało już wielu pacjentów, którzy nie mogli pozwolić sobie na dłuższe czekanie w kolejkach – dla wielu z nich operacja zaćmy za granicą była jedyną szansą na ocalenie wysokiej sprawności wzrokowej od której zależał nie tylko komfort ich życia, ale także możliwość wykonywania wielu podstawowych, codziennych czynności.

[1] https://terminyleczenia.nfz.gov.pl

4.3/5 - (42 votes)