Leczenie i operacja zaćmy – jak przebiega zabieg krok po kroku

Operacja zaćmy to obecnie najskuteczniejsza metoda usuwania katarakty, niezależnie od rodzaju choroby, jej umiejscowienia w soczewce czy stadium rozwoju. Zaćma, jako choroba oczu pojawiająca się przede wszystkim u osób starszych i powodująca stopniowe pogarszanie się ostrości i jakości wzroku, aż do całkowitej jego utraty, powinna zostać zdiagnozowana i leczona jak najszybciej – tylko takie leczenie zaćmy ma szansę na zakończenie sukcesem. Wewnętrzne zmiany zachodzące na soczewce oka w związku z kataraktą nie są odwracalne, przez co właśnie jedynym rozwiązaniem skutecznym w leczeniu zaćmy jest usunięcie starej soczewki i zastąpienie jej sztuczną soczewką wewnątrzgałkową. Jak jednak przebiega zabieg zaćmy i jak należy się do niego przygotować?

Masz podejrzenie zaćmy? Zadzwoń do nas po poradę
Zadzwoń teraz 71 71 22 322

Wybierz interesujący Cię temat:

przedoperacyjne badanie oczu

Badanie kwalifikacyjne – przygotowanie do zabiegu

Operacja zaćmy jest zabiegiem prowadzonym w ramach operacji jednego dnia, co w praktyce oznacza, że pacjenci są operowani na sali operacyjnej, ale znieczulani kropelkowo (specjalnymi kroplami) bez wprowadzani pod narkozę. Niemniej jednak szczegółowa diagnostyka pacjenta prowadzona w momencie kwalifikacji go do zabiegu pozwala sprawdzić dokładnie stan oczu, określić precyzyjnie wady dioptryczne, sprawdzić ciśnienie w oku i stan dna oka, a w końcu wybrać odpowiednią do wszczepienia danemu pacjentowi soczewkę wewnątrzgałkową.

Pamiętaj! Operacja zaćmy odbywa się raz w życiu. Dopilnuj abyś miał wszczepiona właściwą soczewkę, albowiem nie da się już jej wymienić.

Operacje zaćmy wiążą się z możliwością wyboru odpowiedniej soczewki dla siebie. W tym zakresie pacjent ma prawo, wręcz powinien żądać najlepszego implantu. Niestety niewiele osób wie, że tylko soczewka żółta z filtrem światła niebieskiego zapewnia pełną ochronę siatkówki i zabezpiecza przed rozwojem wielu chorób, między innymi przed AMD. Zwykłe soczewki posiadają jedynie filtr UV i są to tzw. białe soczewki, których stosuje niestety aż 98% ośrodków, nie informując pacjenta o zagrożeniach w przyszłości. Leczenie zaćmy w OneDayClinic daje pacjentowi prawo wyboru.

Pacjent zgłaszający się na usuwanie zaćmy powinien być w dobrej kondycji zdrowotnej, podobnie jak w przypadku innych operacji. Przeziębienia i choroby wirusowe mogą stanowić przeszkodę do wykonania zabiegu i przesunąć go na późniejszy termin. W dniu zabiegu nie należy stosować kremów do twarzy i makijażu, gwarantując maksymalną czystość obszaru operacyjnego (która i tak zostanie dodatkowo oczyszczona przez chirurga przed zabiegiem). W tym miejscu następuje właściwe operacyjne leczenie zaćmy, które dzięki nowoczesnym technologiom i postępom w dziedzinie mikrochirurgii trwa dziś nie dłużej niż pół godziny.

Wróć do spisu treści

Chirurgia zaćmy - przebieg operacji zaćmy krok po kroku

Operacja na zaćmę wykorzystuje metodę fakoemulsyfikacji. Aby jednak mogła osiągnąć swoją najwyższą wydajność, konieczne jest odpowiednie przygotowanie przedoperacyjne i dokładne zaplanowanie kolejnych kroków operacji od znieczulenia, przez przygotowanie pola operacyjnego i narzędzi, wykonanie nacięcia, rozbicie soczewki, oczyszczenie torebki oka i implantację soczewki sztucznej, aż do zamknięcia pola operacyjnego i zakończenia zabiegu[1]. Zobacz, jak wygląda operacja zaćmy krok po kroku.

przygotowanie do zabiegu zaćmy

Usuwanie zaćmy krok I: znieczulenie

Operacje zaćmy wykonywane są w znieczuleniu miejscowym, podawanym do oka w formie kropli do oczu, uzupełnianymi często o dodatkowy lepki płyn pogłębiający działanie kropli znieczulających. W przypadku, gdy pacjent jest bardzo niespokojny lub z powodów zdrowotnych nie potrafi usiedzieć spokojnie podczas zabiegu, możliwe jest zastosowanie pełnej narkozy, choć oczywiście ze względu na niewielką skalę zabiegu nie jest to często praktykowane.

Przygotowanie pacjenta do zabiegu polega na całkowitym odkażeniu i oczyszczeniu skóry wokół oka, rzęs oraz powierzchni oka z wykorzystaniem specjalnego środka antyseptycznego (Povidone Iodine). Obszar operacyjny jest następnie zabezpieczany (rzęsy zasłania się stosowanymi dookoła oka gazikami, gdyż ich całkowite odkażenie jest niemożliwe), a samo oko przytrzymywane jest w pozycji otwartej za pomocą rozwórki, która zapobiega mimowolnemu mrużeniu oczu przez pacjenta.

przebieg operacji zaćmy

Chirurgia zaćmy krok II: nacięcie oka

Zabieg na zaćmę polega na wykonaniu przez chirurga niewielkiego nacięcia (maksymalnie 3mm), przez które wprowadzane będą narzędzia do rozbicia i usunięcia starej oraz umiejscowienia nowej soczewki w odpowiednim miejscu. Chirurgia zaćmy zakłada także kapsulorekcję, dzięki której możliwe jest precyzyjne wykonanie otworu do umiejscowienia sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej i swobodne operowanie narzędziami w trakcie pracy[2].

Przygotowanie pacjenta do zabiegu polega na całkowitym odkażeniu i oczyszczeniu skóry wokół oka, rzęs oraz powierzchni oka z wykorzystaniem specjalnego środka antyseptycznego (Povidone Iodine). Obszar operacyjny jest następnie zabezpieczany (rzęsy zasłania się stosowanymi dookoła oka gazikami, gdyż ich całkowite odkażenie jest niemożliwe), a samo oko przytrzymywane jest w pozycji otwartej za pomocą rozwórki, która zapobiega mimowolnemu mrużeniu oczu przez pacjenta.

Zabieg usunięcia zaćmy krok III: rozbicie zmętniałej soczewki

Fakoemulsyfikacja to metoda wykorzystująca fale ultradźwiękowe w celu precyzyjnego i bezpiecznego rozbicia zmętniałej soczewki na części, które można z powodzeniem usunąć całkowicie z dna torebki soczewki. Sama torebka pozostaje w oku, tworząc podstawę dla nowej soczewki wewnątrzgałkowej. Jednocześnie z umieszczeniem w oku fakoemulsyfikatora, chirurg wykorzystuje drugie narzędzie – specjalny mikroskopijny „odkurzacz”, który natychmiast zasysa rozbite cząstki soczewki i oczyszcza dno torebki oka.

Operacja zaćmy krok IV: mocowanie soczewki wewnątrzgałkowej

Prawidłowe umieszczenie soczewki wymaga od chirurga nie lada precyzji, jako że każde odchylenie od ustalonego kąta jej ułożenia może spowodować brak oczekiwanych rezultatów. Zarówno przy oczyszczaniu dna oka, jak i przy umieszczaniu soczewki we właściwym miejscu konieczne jest upewnienie się, że żadne elementy soczewki nie są podwinięte lub źle ulokowane – operacje zaćmy powinien przeprowadzać doświadczony chirurg. Wtedy nie stanowi to żadnego problemu, a ryzyko jest minimalne, że będą jakieś komplikacje w trakcie gojenia się oka.
przebieg zabiegu katarakta

Krok V: zakończenie zabiegu usunięcia zaćmy

Zabieg usunięcia zaćmy kończy się ostrożnym usunięciem narzędzi z pola operacyjnego i zabezpieczeniem nacięcia w celu ułatwienia jego gojenia się. Jako że nacięcia nie są tu większe niż 2-3 milimetry, oko dość szybko regeneruje się samodzielnie – nie ma tu potrzeby zakładania opatrunków czy hospitalizacji po operacji. Leczenie zaćmy nie jest jednak zakończone aż do momentu całkowitego zagojenia się oka, a kontrolowanie pacjenta pod kątem ewentualnego podrażnienia i stanów zapalnych, przemieszczania się soczewki czy rosnącego ciśnienia wewnątrzgałkowego to podstawa opieki pooperacyjnej.
Wróć do spisu treści

Zastanawiasz się dlaczego zabieg powinieneś wykonać właśnie w OneDayClinic?

Martwisz się
o transport do kliniki?

Oczekujesz opiekuna, który pomoże w załatwieniu formalności i zaprowadzi do kliniki?

Pamiętaj, tę operację wykonujesz tylko raz w życiu!

Zadzwoń teraz 71 71 22 332

Operacja zaćmy – nowe perspektywy

Choć operacje zaćmy wykorzystujące metodę fakoemulsyfikacji widziane są dziś jako złoty standard, stosowany we wszystkich najlepszych klinikach na całym świecie i niestanowiący większego zagrożenia dla samych pacjentów, wielu specjalistów w dalszym ciągu pracuje nad nowymi metodami usprawniającymi przebieg zabiegu i proces rekonwalescencji. Zastosowanie lasera do wykonywania nacięć na oku czy rezygnacja z ultradźwięków na rzecz łagodniejszych metod rozbijania soczewki to tylko część pomysłów, w których kierunku rozwija się współczesna okulistyka.

po operacji zaćmy

Leczenie zaćmy a badanie kontrolne – krytyczny element powrotu do dobrego widzenia.

W trosce o wzrok każdego pacjenta badanie kontrolne między 14 a 28 dniem jest obowiązkowe. Podczas tej wizyty weryfikujemy jakość widzenia.

Pacjentów dowozimy komfortowym busem, a komplet badań uwzględniony jest w cenie pakietu, który Państwo wybiorą.

Osoby, które przejdą pozytywną kwalifikację do zabiegu drugiego oka, w tym dniu mogą od razu poddać się kolejnemu zabiegowi.

Masz podejrzenie zaćmy? Zadzwoń do nas po poradę
Zadzwoń teraz 71 71 22 322