Leczenie zaćmy to jeden z najwrażliwszych punktów Narodowego Funduszu Zdrowia. Budżet na wykonywanie zabiegów z roku na rok wzrasta, jednocześnie jednak rośnie też liczba osób cierpiących na kataraktę. W Warszawie operacje zaćmy wykonuje naprawdę wiele klinik i szpitali, jednak ich możliwości ograniczone są przez kontrakty NFZ, co przekłada się na zadowolenie pacjentów. Gdzie na leczenie zaćmy poczekasz najkrócej? Gdzie wykonasz zabieg w najkorzystniejszej cenie? Jak wygląda operacja zaćmy na koszt NFZ w Warszawie?

Długie kolejki w placówkach na NFZ? To już przeszłość, ale...

Jeszcze jakiś czas temu pacjenci chętni na usuwanie zaćmy w Warszawie musieli czekać nawet kilka lat, ponieważ kolejki na zabieg w niektórych placówkach były bardzo długie. Ze względu na ograniczenia w finansowaniu wiele szpitali przyjmowało mniej osób, niż fizycznie byłoby to możliwe, gdyby zasób pieniędzy był znacznie większy. Jeszcze w 2018 roku czas oczekiwania na leczenie zaćmy w warszawskim Wojskowym Instytucie Medycyny Lotniczej wynosił ponad 5 lat! Z perspektywy pacjentów była to sytuacja wyjątkowo trudna, bo katarakta jest chorobą postępującą, która nie liczy się z terminami wyznaczonymi przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Nie ulega wątpliwości, że operacja zaćmy odkładana przez długi czas może skończyć się tragicznie.

Operacja usunięcia zaćmy w Warszawie – warunki na NFZ

1 kwietnia 2019 roku Narodowy Fundusz Zdrowia poinformował o zniesieniu limitów finansowania na usuwanie zaćmy. W związku z tym czas oczekiwania na zabieg znacznie się skrócił i na ten moment znalezienie dogodnego terminu nie stanowi problemu. Długie kolejki to przeszłość, ale nie zmienił się zakres refundowania operacji zaćmy. W dalszym ciągu operacja zaćmy NFZ w Warszawie i w całej Polsce finansowana jest tylko na standardową soczewkę sferyczną, która wymaga noszenia okularów korekcyjnych pomimo leczenia. Znacznie szerszy wybór soczewek oferują natomiast prywatne placówki medyczne, w tym klinika OneDayClinic.

Leczenie zaćmy z OneDayClinic – operacje na koszt NFZ

Operacje zaćmy w Warszawie na koszt NFZ wiążą się z kilkoma ograniczeniami, z których najważniejszym jest brak możliwości wyboru rodzaju soczewki. Refundowana przez NFZ jednoogniskowa soczewka sferyczna to dobra opcja dla seniorów oraz pacjentów nieaktywnych zawodowo, ale niekoniecznie dla osób pracujących. Jej budowa uniemożliwia odpowiednie skupienie światła, co utrudnia widzenie w ciemności lub ciężkich warunkach. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem są soczewki asferyczne jednoogniskowe lub wieloogniskowe.

Soczewki wieloogniskowe w ostatnim czasie cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem, ponieważ w większości przypadków nie wymagają korekcji okularowej po leczeniu. Badania wykazują, że aż 80% osób po ich wszczepieniu nie musi nosić okularów podczas wykonywania codziennych czynności. Ponadstandardowe soczewki wieloogniskowe dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii umożliwiają ostre widzenie zarówno z bliska i z daleka. Dodatkowo posiadają wszystkie filtry dostępne na rynku, a także zabezpieczają siatkówkę oka przed chorobami. Jaki jest koszt soczewki ponadstandardowej w OneDayClinic, sprawdzisz tutaj.

Operacja zaćmy w Czechach

Jeśli operacje zaćmy w Warszawie refundowane przez NFZ nie spełniają Twoich potrzeb, być może najlepszą opcją okaże się zabieg w czeskiej klinice OneDayClinic. Dzięki dyrektywie transgranicznej NFZ zwróci Ci część kosztów, a Ty otrzymasz profesjonalne wsparcie w procesie leczenia. Jest to opcja łącząca możliwość refundacji kosztów zabiegu przez NFZ z krótkim czasem oczekiwania i możliwością wyboru soczewki, w tym wysokiej jakości soczewki asferycznej. W naszej ofercie posiadamy ekskluzywne pakiety stworzone z myślą o potrzebach naszych klientów. Aby zapoznać się ze szczegółami, sprawdź zakładkę cennik – operacja zaćmy.

 

4.2/5 - (36 votes)