Możliwości leczenia zaćmy na Śląsku

leczenie zaćmy na Śląsku

Możliwości leczenia zaćmy na Śląsku

Śląsk jest jednym z najliczniej zamieszkanych województw Polski. I choć jest to region przemysłowy, a więc silnie zaludniony przez osoby aktywne zawodowo, średnia wieku w województwie śląskim wynosi aż 42,2 lata. Dużą część ludności stanowią osoby po 60. roku życia – to grupa, w której ryzyko zachorowania na zaćmę jest niezwykle wysokie.  Zaćma jest dziś jedną z najczęściej występujących chorób oczu, a wraz ze starzeniem się społeczeństwa liczba chorujących będzie wzrastać – już dziś wynosi ona na samym śląsku ponad 80 tysięcy osób! Wiele osób błędnie wierzy, iż zaćmie można zapobiec lub wyleczyć ją farmakologicznie. Niestety, myślenie to jest zupełnie niepoprawne. Jak zatem pozbyć się problemu?

Leczenie zaćmy w Polsce

Zaćmę wyleczyć można jedynie operacyjnie. Zabieg wszczepienia nowej soczewki nie jest bardzo skomplikowany, jednak ze względu na konieczność wszczepienia implantu, nie należy on do najtańszych. Ceny w województwie śląskim wahają się między 3 a 7 tysiącami złotych. Zaćmę można zoperować również na koszt Narodowego Funduszu Zdrowia, jednak tu pojawia się problem zupełnie innej wagi – gigantyczne kolejki, które starszych ludzi zwyczajnie przerastają.

Na Śląsku na operację zaćmy najkrócej poczekają mieszkańcy Bielska-Białej i Bytomia – to „jedynie” 650 dni, a więc w przybliżeniu około dwóch lat. Jest to oczywiście prognoza obiektywna, gdyż kliniki z najdłuższymi kolejkami każą czekać pacjentom nawet 4 lata. Z danych NFZ wynika, że w województwie śląskim czekają na operację ponad 84 tysiące pacjentów. Średni czas oczekiwania “pilnych” chorych to 195 dni roboczych – osoby planowane poczekają średnio aż 727 dni!

Miejsce Czas oczekiwania
Bytom 650 dni, ok. 2 lat
Bielsko-Biała 650 dni, ok. 2 lat
Najdłuższa kolejka na Śląsku 4 lata
OneDayClinic Do 30 dni

Czas oczekiwania na operację zaćmy

Leczenie zaćmy za granicą

Istnieje jednak nadzieja. W 2014 roku wprowadzona została tak zwana dyrektywa transgraniczna odpowiadająca na potrzeby pacjentów, którzy nie są w stanie zapłacić za zabieg z własnej kieszeni a jednocześnie nie mogą pozwolić sobie, by czekać w kolejce tak długo. Zgodnie z jej zasadami, osoba ubezpieczona w Polsce może ubiegać się o zwrot kosztów świadczeń opieki zdrowotnej, z których skorzystała poza granicami Polski w dowolnym kraju Unii Europejskiej. Warto dodać, iż opiekę tę mogła pozyskać zarówno w publicznym, jak i prywatnym systemie opieki zdrowotnej. Wiele osób wykorzystuje dyrektywę właśnie pod kątem leczenia zaćmy.

Znajdująca się zaledwie 80 kilometrów od Katowic Ostrava to miejsce, w którym działa OneDayClinic – polska klinika okulistyczna zlokalizowana na terenie Czech. Wybierając zabieg u nas, masz szansę na operację w mniej niż 30 dni, a jej koszty pokryje Narodowy Fundusz Zdrowia. To obecnie najlepsza alternatywa dla niekończących się kolejek w publicznych placówkach na terenie Polski – co roku o zwrot kosztów ubiega się nawet kilka tysięcy pacjentów. Zamiast czekać na leczenie zaćmy na Śląsku, można uzyskać pomoc znacznie szybciej, zaledwie godzinę drogi od Katowic.

Leczenie zaćmy za granicą to dziś dla wielu Polaków jedyna szansa na poprawę jakości wzroku i zmniejszenie ryzyka jego całkowitej utraty. Jeśli Ty również zmagasz się z problemem pogarszającego się wzroku, koniecznie udaj się do lekarza celem zdiagnozowania zaćmy. Jej wczesne wykrycie to Twoja jedyna szansa na powrót do pełnej sprawności.

Możliwości leczenia zaćmy na Śląsku
4.8 (95.93%) 54 votes

-A A A+

Irysowa 4, Bielany Wroc.

55-040 Kobierzyce

Biuro Obsługi Klienta

+48 71 71 22 332

Godziny otwarcia

Pon - Pt: 8:00 - 18:00

Adres e-mailowy

biuro@onedayclinic.pl