Śląsk jest jednym z najliczniej zamieszkanych województw Polski. I choć jest to region przemysłowy, a więc silnie zaludniony przez osoby aktywne zawodowo, średnia wieku w województwie śląskim wynosi aż 42,2 lata. Dużą część ludności stanowią osoby po 60. roku życia – to grupa, w której ryzyko zachorowania na zaćmę jest niezwykle wysokie. Zaćma jest dziś jedną z najczęściej występujących chorób oczu, a wraz ze starzeniem się społeczeństwa liczba chorujących będzie wzrastać. Wiele osób błędnie wierzy, iż zaćmie można zapobiec lub wyleczyć ją farmakologicznie. Niestety, myślenie to jest zupełnie niepoprawne. Jak zatem pozbyć się problemu?

Leczenie zaćmy w Polsce

Zaćma to choroba, którą można wyleczyć jedynie operacyjnie. Zabieg wszczepienia nowej soczewki (sprawdź rodzaje soczewek) nie jest bardzo skomplikowany, jednak ze względu na konieczność wszczepienia implantu nie należy do najtańszych. Ceny w województwie śląskim wahają się między 3 a 7 tysiącami złotych. Zaćmę można zoperować również na koszt Narodowego Funduszu Zdrowia, jednak tu pojawia się problem zupełnie innej wagi – w ramach refundacji można otrzymać tylko soczewkę sferyczną jednoogniskową białą o podstawowych parametrach. Standardowa soczewka sferyczna to obecnie jeden z najpopularniejszych implantów wykorzystywanych do operacji zaćmy, właśnie z racji dużej dostępności. Jest soczewką jednoogniskową, czyli skupia promienie świetlne wyłącznie w jednym miejscu. Ten rodzaj soczewek wiąże się z pewnymi ograniczeniami – zazwyczaj umożliwia widzenie z daleka, zaś do patrzenia z bliskiej odległości, np. do pracy przy komputerze lub czytania trzeba zakładać okulary korekcyjne. Ich budowa nie pozwala także na korekcję wad wzroku takich jak astygmatyzm. Dodatkowo soczewki sferyczne jednoogniskowe ograniczają widzenie w ciężkich warunkach, np. w ciemności.

Jeśli zaćma dotyczy także Ciebie i planujesz w najbliższym czasie operację, warto zastanowić się nad wyborem soczewek ponadstandardowych, czyli asferycznych z filtrem światła niebieskiego. W porównaniu do implantów finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia mają znacznie więcej zalet. Po pierwsze, soczewki ponadstandardowe posiadają filtr światła niebieskiego chroniący oko przed nieodwracalnymi chorobami siatkówki, takimi jak zwyrodnienie plamki żółtej. Ponadto dzięki wykorzystaniu nowoczesnej technologii w pozwalają na korekcję astygmatyzmu, a nawet całkowite zrezygnowanie z korekcji okularowej! Zakup implantu w ramach operacji zaćmy to inwestycja do końca życia, dlatego nie warto oszczędzać na swoim zdrowiu i zdecydować się na implanty ponadstandardowe. Stosunek ich jakości do ceny i tak wypada niezwykle korzystnie (istnieje możliwości częściowej refundacji).

Leczenie zaćmy za granicą

W 2014 roku wprowadzona została tak zwana dyrektywa transgraniczna odpowiadająca na potrzeby pacjentów, którzy nie są w stanie zapłacić za zabieg z własnej kieszeni. Zgodnie z jej zasadami, osoba ubezpieczona w Polsce może ubiegać się o zwrot kosztów świadczeń opieki zdrowotnej, z których skorzystała poza granicami Polski w dowolnym kraju Unii Europejskiej. Warto dodać, iż opiekę tę mogła pozyskać zarówno w publicznym, jak i prywatnym systemie opieki zdrowotnej. Wiele osób wykorzystuje dyrektywę właśnie pod kątem leczenia chorób takich jak zaćma.

Znajdująca się zaledwie 80 kilometrów od Katowic Ostrava to miejsce, w którym działa OneDayClinic – polska klinika okulistyczna zlokalizowana na terenie Czech. Wybierając zabieg u nas, masz szansę na operację w krótkim czasie, a jej koszty pokryje Narodowy Fundusz Zdrowia. To obecnie ciekawa alternatywa dla zabiegów w województwach takich jak Śląsk – co roku o zwrot kosztów ubiega się nawet kilka tysięcy pacjentów. Zamiast decydować się na leczenie zaćmy na Śląsku, można uzyskać profesjonalne wsparcie zaledwie godzinę drogi od Katowic.
Leczenie zaćmy za granicą to dziś dla wielu Polaków jedyna szansa na poprawę jakości wzroku i zmniejszenie ryzyka jego całkowitej utraty. Jeśli Ty również zmagasz się z problemem pogarszającego się wzroku, koniecznie udaj się do lekarza celem zdiagnozowania zaćmy. Jej wczesne wykrycie to Twoja jedyna szansa na powrót do pełnej sprawności.

4.8/5 - (54 votes)