Zwyrodnienie plamki żółtej to choroba oka, która dotyka głównie osoby od 50. roku życia. Jest to poważne schorzenie siatkówki, czyli głównej części oka. Zwyrodnienie plamki żółtej może prowadzić nawet do ślepoty, dlatego nie wolno bagatelizować objawów, należy też regularnie odbywać wizyty u lekarza. Czy zwyrodnienie plamki żółtej da się wyleczyć? Jakie metody stosuje się w leczeniu?

Objawy zwyrodnienia plamki żółtej

Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD)  to zazwyczaj postępowy i bezbolesny proces, który może trwać przez kilka lat. Schorzenie oka może jednak pojawić się nagle i szybko doprowadzić do nieodwracalnej ślepoty nawet w kilka miesięcy. AMD zaczyna się zazwyczaj od wersji suchej, ale nawet 20% osób wśród wszystkich chorych na AMD dotyka wysiękowe AMD, które ma bardzo agresywną postać i powoduje utratę wzroku.

Główne objawy AMD to:

  • ciemna plama w polu widzenia, która zaburza obraz i ogranicza pole widzenia w centralnym punkcie,
  • brak poczucia kontrastu,
  • utrata umiejętności prawidłowego rozróżniania barw,
  • krzywienie się linii prostych.

Kto jest narażony na zachorowanie?

Każdy z nas jest narażony na zwyrodnienie plamki żółtej, dlatego kluczowa jest codzienna higiena i regularne wizyty w klinice okulistycznej. AMD dotyka bowiem osoby żyjące w krajach rozwiniętych, a stały kontakt z promieniami ultrafioletowymi, niebieskimi i zanieczyszczeniami powietrza, których nie da się uniknąć, to jedno z podstawowych zagrożeń zachorowania na AMD. Wśród pacjentów, u których stwierdza się zwyrodnienie plamki żółtej, większość stanowią jednak osoby starsze, stąd skrót AMD, czyli z ang. Age-related Macular Degeneration. Diagnoza jest stawiana zazwyczaj pacjentom po 50. roku życia, ale coraz częściej zwyrodnienie plamki żółtej dotyka także osoby młodsze.

Zwyrodnienie plamki żółtej można wykryć nawet podczas rutynowego badania okulistycznego, dlatego tak ważna jest profilaktyka. Wczesne wykrycie zwyrodnienia plamki żółtej może uratować wzrok!

Metody leczenia zwyrodnienia plamki żółtej w Polsce

W Polsce są dostępne metody leczenia AMD, które pozwalają spowolnić postęp choroby, a tym samym, zapobiegają dalszej utracie wzroku. Znane są także proste metody, które pozwalają samodzielnie sprawdzać stan wzroku. Należy jednak pamiętać, że nic nie zastąpi regularnych wizyt okulisty.

Test Amslera - sprawdź sam, czy cierpisz na AMD

Ten prosty test pozwala samodzielnie sprawdzić jakość widzenia w warunkach domowych. Test Amslera polega na patrzeniu przez kilka sekund najpierw jednym, a potem drugim okiem na siatkę kwadratu z kropką na środku. Jeśli wszystkie linie pionowe i poziome są dla badanego proste - nie ma powodu do zmartwień. Niepokojącym sygnałem może być jednak pojawienie się mroczków, cieni czy wrażenia krzywych linii.

Iniekcja

Najbardziej skuteczna i najpopularniejsza metoda leczenia AMD to regularne podawanie leku bezpośrednio do oka przez lekarza specjalistę. Aplikowane leku wewnątrz gałki ocznej za pomocą iniekcji to metoda, która dociera do źródła problemu. Za pomocą iniekcji doszklistkowych lub okołotwaródkowych stosuje się m.in. takie leki jak pegaptynib, ranibzumab, bewacyzumab czy skalaminę.

Laser - metoda fotodynamiczna

Laserowe leczenie AMD polega na niszczeniu szkodliwych naczyń krwionośnych światłem lasera. Metoda fotodynamiczna to nowoczesne rozwiązanie, które polega na wprowadzeniu do krwiobiegu barwnika  wychwytywanego przez patologiczne naczynia w oku, które są potem niszczone za pomocą lasera.


Jak leczy się AMD za granicą?

Stale rosnąca liczba chorych na zwyrodnienie plamki żółtej sprawia, że wielu lekarzy stara się znaleźć nowe sposoby leczenia choroby. Wśród nich nie mogło zabraknąć amerykańskich naukowców, którzy stworzyli aplikację do monitorowania i kontrolowania wyników osób chorych na AMD. W 2015 roku Agencja Żywności i Leków zaakceptowała pomysł i nazwała ją mVT. Pacjenci korzystający z iPadów i smartfonów Apple Inc. mogą sami w domu regularnie wykonywać badania kontrolne, a wyniki są przesyłane do lekarza prowadzącego poprzez szyfrowany serwer. Aplikacja mVT przechowuje poufne dane, a przy znaczącej zmianie w wynikach badania, lekarz otrzymuje powiadomienie.

5/5 - (1 vote)