Krótkowzroczność, nazywana także miopią, to najbardziej powszechna wada wzroku, dotykająca prawie jedną trzecią światowej populacji. Polega na dobrym widzeniu z bliska i słabszym widzeniu na odległość. Krótkowzroczność spowodowana jest skupianiem się wiązek światła, docierających do gałki ocznej, przed siatkówką zamiast na niej. Liczba osób dotkniętych miopią rośnie w szybkim tempie. Problem krótkowzroczności współcześnie coraz częściej dotyka dzieci. Wada wzroku objawia się już na etapie edukacji wczesnoszkolnej i szybko postępuje, prowadząc do poważnych problemów w wieku dorosłym. Czym jest spowodowana epidemia krótkowzroczności u dzieci i jak sobie z nią radzić?

Epidemia krótkowzroczności u dzieci – cena pandemii?

W ostatnim czasie coraz więcej okulistów zaczęło zauważać przyspieszone tempo pogłębiania się wady wzroku u dzieci i młodzieży. U wielu młodych pacjentów krótkowzroczność zwiększa się co roku o jedną dioptrię lub więcej. Obecnie szkła korekcyjne o sile -5 dioptrii u dziecka kończącego podstawówkę nie są już rzadkością, jak to miało miejsce jeszcze kilkanaście lat temu. Z uwagi na tę niepokojącą tendencję, w środowisku okulistycznym coraz częściej mowa o epidemii krótkowzroczności u dzieci, która w okresie pandemii dodatkowo przyspieszyła i przybrała na sile. W obliczu coraz częstszego występowania i stałego pogłębiania się miopii u najmłodszych wiele osób, szczególnie rodziców, pyta o to, czy krótkowzroczność u dzieci może się cofnąć. Choć odpowiedź na to pytanie jest na tę chwilę przecząca, istnieją sposoby pozwalające skutecznie spowolnić rozwój wady wzroku.

Pogorszenie wzroku u dzieci – przyczyny

Na pogorszenie wzroku u dzieci wpływ mają przede wszystkim czynniki genetyczne oraz czynniki środowiskowe.

Czynniki genetyczne

Czynniki genetyczne odgrywają istotną rolę w rozwoju miopii u młodych ludzi. Na podstawie przeprowadzonych badań stwierdzono, że ryzyko wystąpienia krótkowzroczności u dzieci w sytuacji, gdy u obojga rodziców zdiagnozowano tę wadę, wzrasta nawet trzykrotnie.

Czynniki środowiskowe

Czynniki środowiskowe, wpływające na pogłębianie się krótkowzroczności u najmłodszych, to m.in. coraz rzadsze przebywanie na dworze oraz aktywności wymagające częstego przebywania przed ekranem komputera, tabletu oraz telefonu. To właśnie rozwój technologiczny i przeniesienie wielu sfer życia do przestrzeni wirtualnej uznawane są za główny powód obniżania się jakości widzenia.

W czasie pandemii, gdy dzieci korzystały z komputera nie tylko dla rozrywki, lecz także w celu uczestniczenia w zajęciach dydaktycznych, czas spędzany przed ekranem uległ znacznemu wydłużeniu. Przyczyniło się to w efekcie do przyspieszenia rozwoju wady wzroku i pogłębienia krótkowzroczności u wielu młodych pacjentów.

Jak rozpoznać krótkowzroczność u dziecka?

Typowym objawem krótkowzroczności jest ograniczenie widzenia z odległości, powodujące rozmazywanie się obiektów znajdujących się daleko od patrzącego. U dzieci dotkniętych miopią mogą wystąpić dodatkowo takie symptomy jak bóle i zawroty głowy oraz łzawienie oczu. Często pojawia się nawracające zapalenie spojówek oraz uczucie chronicznego zmęczenia oczu. Krótkowidz ma ponadto tendencję do mrużenia oczu w sytuacji, gdy próbuje dostrzec przedmiot znajdujący się w oddali.

Przeczytaj także: Krótkowzroczność czy dalekowzroczność? Jaką mam wadę?

Jak zweryfikować swoje podejrzenia co do wady wzroku u dziecka?

Rodzic, który podejrzewa krótkowzroczność u dziecka, powinien w pierwszej kolejności skonsultować się z lekarzem okulistą. Specjalista przeprowadzi badanie wzroku, pozwalające określić zdolność widzenia młodego pacjenta. W celach diagnostycznych wykonywane są testy uprzywilejowanego spojrzenia z użyciem tablic Tellera, a także testy na tablicach Snellena, karty Cardiff i Hiding Heidi, testy obrazkowe Kay, symbole Lea oraz test Sheridana Gardinera. W wypadku niemowląt i małych dzieci oceny stanu wzroku dokonuje się na podstawie ich zachowania, na przykład sprzeciwu przed zasłanianiem lepiej widzącego oka.

Jak zapobiegać wadom wzroku?

W zapobieganiu wadom wzroku u dzieci istotne jest zastosowanie odpowiednich środków profilaktycznych.

Soczewki MIYOSMART – szkła dla dzieci, hamujące postęp krótkowzroczności

MIYOSMART to soczewki, które nie tylko korygują wzrok, lecz również hamują postęp miopii. Wyglądem przypominają one soczewki jednoogniskowe, wyposażone są jednak w optyczną sferę korekcji oraz terapeutyczną strefę optyczną, której zadaniem jest spowolnienie wzrostu gałki ocznej, a w efekcie spowolnienie postępu krótkowzroczności. Działanie soczewek zostało potwierdzone licznymi badaniami klinicznymi. Gdzie można kupić MIYOSMART? Sprzedaż soczewek korygujących krótkowzroczność prowadzi m.in. OneDayClinic, zapewniając swoim pacjentom najwyższy poziom opieki okulistycznej.

Dowiedz się więcej o soczewkach MIYOSMART

Profilaktyka ważna jak nigdy wcześniej

Z uwagi na coraz szybsze tempo rozwoju miopii u dzieci, niezwykle ważne jest wdrożenie odpowiedniej profilaktyki wzroku. Istotne są:

  • urozmaicona i bogata w witaminę A dieta,
  • prawidłowa higiena narządu wzroku – niepocieranie oczu rękoma, utrzymywanie twarzy w czystości, używanie świeżego ręcznika,
  • stworzenie odpowiednich warunków do odrabiania lekcji, czytania oraz innych czynności, wymagających skupienia wzroku – prawidłowe oświetlenie stanowiska pracy,
    ograniczanie czasu spędzanego przed ekranem komputera, tabletu, smartfona i telewizora.

Dbając o wzrok swoich dzieci, rodzice powinni również zachęcać je do spędzania czasu na świeżym powietrzu.

Oceń post