Operacja zaćmy to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów okulistycznych w Polsce. Choć jeszcze parę lat temu okres oczekiwana na usunięcie katarakty wynosił kilka lat, obecnie nie ma problemu z dostępem terminów. Jak wygląda sytuacja operacji zaćmy w Katowicach i czy istnieją korzystniejsze rozwiązania niż te, oferowane przez NFZ?

Coraz więcej przypadków zaćmy

Liczba pacjentów potrzebujących korekty katarakty stale rośnie, zwłaszcza w dużych miastach takich jak Katowice. Choć jeszcze kilka lat temu operacja zaćmy refundowana przez NFZ wiązała się z okresem oczekiwania wynoszącym nawet kilka lat, znalezienie stosowanego terminu nie stanowi już wyzwania – zniesiono limity finansowania oraz zmieniono zasady klasyfikacji zabiegu. Pojawił się jednak inny problem, ponieważ mimo rosnącego zapotrzebowania ilość operacji wykonanych w 2020 roku znacznie zmalała z powodu pandemii. W związku z tym lekarze apelują do pacjentów o odwiedzanie okulistów, regularne sprawdzanie stanu wzroku, a przede wszystkim o nieodkładanie zabiegów – zaćma to choroba postępująca, a nieleczona może mieć zgubne skutki dla zdrowia.

Zaćma polegająca na zmętnieniu soczewki jest najczęściej występującą chorobą wzroku na świecie. Wywołują ją naturalne procesy starzenia organizmu, dlatego dotyka osoby po 60 roku życia. Po 70 roku życia zostaje stwierdzona już niemal u każdego! To problem szczególnie ważny z punktu widzenia starzejącego się społeczeństwa – wielu mieszkańców miast takich jak Katowice jest w wieku emerytalnym, zatem są wyjątkowo podatni na choroby wzroku. Na szczęście zaćma to nie wyrok i dzięki rozwojowi współczesnej medycyny można się jej skutecznie pozbyć. Operacja zaćmy gwarantuje szybki powrót do zdrowia – polega na wymianie zmętniałej soczewki oraz zastąpieniu jej sztuczną.

Zaćma – jakie soczewki wybrać?

Nie każdy pacjent jest świadomy tego, że istnieje wiele możliwości wyboru soczewek w ramach operacji zaćmy, a NFZ refunduje tylko jednoogniskowe soczewki sferyczne o bardzo podstawowych parametrach. Jeśli się na nie zdecydujesz, co prawda pozbędziesz się zaćmy, ale nie będziesz mógł cieszyć się z dodatkowych korzyści płynących z wszczepienia droższych soczewek, oferowanych przez prywatne kliniki. W OneDayClinic znajdziesz szeroki wybór implantów ponadstandardowych: soczewki asferyczne jednoogniskowe, soczewki asferyczne dwuogniskowe oraz soczewki asferyczne wieloogniskowe. Każdy rodzaj soczewek ma określone zalety i odpowiada innym potrzebom, dlatego warto zapoznać się z ich szczegółową analizą. W tym celu przeczytaj artykuł „Zaćma – jakie soczewki wybrać?”.

Leczenie i operacja zaćmy w Katowicach – szanse dla mieszkańców

Pacjenci, którzy nie chcą zdecydować się na operację refundowaną przez NFZ, mogą wybrać tak zwane leczenie prywatne. Wiąże się ono z koniecznością wydania powyżej 3 tysięcy złotych. Alternatywą okazują się operacje zagraniczne. Dzięki dyrektywie transgranicznej pacjenci mają dziś możliwość ubiegania się o ich refundację – liczba wpływających wniosków rośnie z roku na rok, a sami mieszkańcy śląska stanowią około 40% wszystkich wnioskodawców, zwracających się do NFZ o zwrot kosztów zabiegu usunięcia zaćmy.

Skąd taka popularność? Katowice znajdują się stosunkowo blisko czeskiej Ostravy – miejsca, w którym znajduje się profesjonalna klinika leczenia zaćmy OneDayClinic. Tu na operację czeka się maksymalnie miesiąc, a pacjenci poza profesjonalną obsługą, dojazdem i noclegiem mają przede wszystkim szansę wyboru soczewki lepszej, niż ta oferowana przez NFZ w Polsce. Wygląda na to, iż wielu mieszkańców Katowic podjęło już słuszną decyzję i że w przyszłym roku w ich ślad pójdą kolejni.

4.7/5 - (10 votes)