Witamina A pełni w organizmie człowieka wiele istotnych funkcji. Niezbędna dla wzroku, wzmacniająca układ odpornościowy, zapobiegająca rozwojowi nowotworów – jej zalety można wymieniać w nieskończoność. Witamina A odpowiada również za dobry stan skóry, stąd jej szerokie zastosowanie w kosmetologii. Gdzie jednak znaleźć naturalne źródła witaminy A? Dlaczego jej działanie jest tak zbawienne dla naszych oczu? Jakie są konsekwencje jej niedoboru? Zanim zaczniesz suplementację na własną rękę, warto dowiedzieć się z czym tak naprawdę wiąże się przyjmowanie tej istotnej dla zdrowia substancji.

Gdzie znajdziemy witaminę A

Witamina A oznacza tak naprawdę więcej, niż jedną substancję. W ogólnym rozumieniu terminu, pod jej definicję możemy podciągnąć retinol i jego pochodne (tak zwane retinoidy) oraz beta-karoten i kilka innych karotenoidów. Podobnie jak witaminy D, E i K, witamina A należy do grupy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach – organizm magazynuje ją w tkance tłuszczowej oraz wątrobie. To właśnie dzięki tej charakterystycznej cesze witaminę A trudno jest przedawkować. Gdzie w takim razie można ją znaleźć? Jako retinol, witamina A występuje w produktach pochodzenia zwierzęcego.

Do najlepszych źródeł retinolu należą:

  • podroby, takie jak wątroba wołowa i wątroba wieprzowa,

ale również

  • jajo kurze,
  • ser gouda
  • czy mleko 2%.

Jeśli podczas badań zostanie stwierdzony niedobór witaminy A, to właśnie one powinny stać się podstawą Twojej diety. Odpowiednią dawkę beta-karotenu dostarczą nam produkty roślinne, jednak jego przyswajanie z pokarmów jest znacznie mniejsze, niż przyswajanie retinolu z produktów zwierzęcych. Niemniej jednak spożywanie marchewek, liści pietruszki i szpinaku wpłynie pozytywnie na Twój ogólny stan zdrowia, w tym poziom witaminy A w organizmie.

Ten, będąc na odpowiednim poziomie, znacznie poprawi jakość Twojego widzenia.

Dlaczego witamina A jest dobra na wzrok

Witamina A wchodzi w skład rodopsyny, czyli barwnika wzrokowego znajdującego się w pręcikach siatkówki oka. To siatkówka odpowiada za jakość naszego widzenia, dlatego ważnym jest, by utrzymać ją w jak najlepszej formie. Charakterystycznym objawem niedoboru witaminy A, który z łatwością odkryjesz samodzielnie, jest tak zwana kurza ślepota lub ślepota zmierzchowa. Wywołana niedoborem rodopsyny przypadłość to nic innego, jak utrudnione lub zupełnie niewyraźne widzenie w półmroku i całkowitej ciemności. Nie jest to przyjemne, jednak przy odpowiednim uzupełnieniu witaminy A i zdiagnozowaniu, czy to niedobór jest przyczyną problemu, ślepotę zmierzchową łatwo odwrócić.

Konsekwencje niedoboru witaminy A

Witamina A, będąc jedną z najłatwiej przyswajalnych substancji, jest nie tylko witaminą trudną do przedawkowania – jej niedobór również nie tak łatwo osiągnąć. Przyczyn niedoboru może być kilka, jak choćby zaburzenia wchłaniania witaminy A, dieta uboga w białka i tłuszcze, spożywanie alkoholu oraz palenie tytoniu.

Niedobór retinolu i beta-karotenu objawia się bardzo przesuszoną skórą, niedowidzeniem w ciemnościach, oraz suchością gałki ocznej i brakiem łez.

U osób starszych niedobór witaminy A może wywołać charakterystyczne „dzwonienie” w uszach. Innymi objawami niedoboru mogą być kruche i łamliwe paznokcie, suche i wypadające włosy, częste wysypki na ciele, zmniejszony apetyt, poczucie zmęczenia i większa podatność na zakażenia.

Oczywiście, jak w przypadku każdej witaminy, nie należy samodzielnie diagnozować niedoboru. Przed rozpoczęciem suplementacji warto zasięgnąć porady lekarza lub farmaceuty i dobrać najbardziej odpowiednie do wagi i zapotrzebowania dawki, które uzupełnią niedobór i pomogą utrzymać prawidłowy poziom witaminy A w organizmie.


Zobacz także:

???? Witamina C a wzrok 

 

4.3/5 - (9 votes)